Автомобилите на електричество не са новост, даже напротив. В зората на производството на коли именно тези, задвижвани с ток, са били повече. И съответно още тогава е установено, че те имат своите големи предимства - по-евтини са, по-безшумни и по-чисти. Постепенно обаче те губят битката с бензиновите и дизелови машини и слизат от сцената.
Едва през 1996 г. концернът "Дженерал моторс" пусна отново такава машина - EV1, която бе приета с огромен ентусиазъм. Неизвестно защо обаче само няколко години по-късно моделът, който така и не бе продаван на клиенти, а само даван под наем, бе изтеглен и унищожен. Това обаче не стресна "Дженерал моторс", който продължи да работи в тази насока. В крайна сметка през 2010 г. се появи "Шевролет Волт", а две години след него излезе и неговият близнак за европейския пазар "Опел Ампера". За разлика от EV1 той разполага и с бензинов двигател, който се използва като генератор и зарежда електромотора.
Затова и "Ампера" е наречен електрически автомобил с удължен пробег, а не хибрид. Защото при хибрида машината работи или на ток, или на електричество, или на комбинация от двете. Докато при модела на "Опел" това не е така. Тоест, когато батериите се изхабят, се включва двигател с вътрешно горене и автомобилът работи като всички останали. Благодарение на това разполагате с машина, която демонстрира нисък общ разход на гориво. С напълно заредени литиево-йонни батерии, за чието зареждане в мрежата се нуждаете от около 4 часа, може да се изминат само на ток около 80 км. След това машината преминава към 1.4-литровия бензинов мотор и общият пробег надминава 500 км. Общо взето комбинацията дава разход от около 4 л/100 км, което никак не е за пренебрегване.
Всичко това прави "Ампера" доста удобен автомобил за всякакви условия. Изчислено е, че по-голяма част от колите в Европа минават под 60 км дневно, което означава, че тази кола може да се движи само на ток. И вечер да се презарежда, за да бъде готова за следващия ден. Отгоре на всичко не е задължително батериите да се пълнят догоре, а енергията в тях може да бъде съхранена за голям период от време.
Всичко това е много полезно най-вече в градовете в Европа - като Париж и Лондон, в чийто център е забранено влизането на автомобили с двигател с вътрешно горене. За целта на разположение на водача има бутон, с който се избира режимът на придвижване и може да пътува, без колата му да излъчва вредни емисии. Отгоре на всичко той е освободен от такси за паркиране, които в големите европейски мегаполиси са си сериозен разход.
Всъщност самото усещане от управлението на тази машина е доста различно. Още при качването в нея прави впечатление, че "Ампера" няма нищо общо с автомобилите с двигатели с вътрешно горене. Вместо обичайното табло има дисплей, на който веднага след стартиране на двигателя се изписва какъв заряд има в батерията и колко километра могат да се изминат с нея.
Има и втори дисплей, от който водачът може да научи всичко, което му е необходимо за техническите данни и настройки на автомобила. И всичко това се управлява само с едно натискане на съответния бутон. В същото време седалките са удобни, като задните са разделени на две и съответно там могат да се разположат само двама души. Това обаче в никакъв случай не означава, че в "Ампера" е тясно - даже напротив. Тук трябва да прибавим и багажника с обем 310 литра, което е сериозно постижение за съвременен автомобил.
Някой може би ще реши, че управлението на машина, задвижвана с електричество, не носи удоволствие, но това не е така. Особено в градските условия "Ампера" се държи перфектно - няма ги познатите шумове и вибрации, автомобилът ускорява отлично - без да придърпва и без смяна на скорости. В началото шофьорът вероятно ще бъде изненадан от липсата на шум, но пък с това бързо се свиква. В същото време автомобилът ускорява великолепно - от 0 до 100 км/ч за 9 секунди, въпреки че теглото му е доста сериозно - над 1.7 тона.
Обяснението - електромоторът дава всичко от себе си още на най-ниските обороти, за разлика от двигателите с вътрешно горене, които имат нужда да се поразвъртят за достигане на максималната си мощност. Реално колата има мощност от 150 к.с., а електромоторът дава 370 Нм въртящ момент.
За да се постигне по-голямо генериране на енергия при инерция, "Ампера" има специална "бавна" скорост. При голям и продължителен наклон и включването на тази предавка въртящите се колелата произвеждат повече ток от стандартното движение. За да не се губи много от скоростта обаче, наклонът трябва наистина да е сериозен, защото бавната скорост действа като моторните спирачки на автобусите и камионите.
Като цяло "Ампера" разчита на 4 режима на движение, които лесно се избират от бутона Driving mode. При нормален режим се залага на най-ефективната и пестяща енергия настройка. За любителите на по-голямата динамика има и спортен режим. Ако се наложи движение по планински път с повече завой, автомобилът също избира съответна настройка и пести батерията. Последният режим е така нареченият "задържащ", който запазва заряда на батерията, а електромоторът черпи енергия от бензиновия двигател.
Освен това при пускане по инерция въртенето на колелата генерира енергия, която се връща обратно в батерията и така се осигурява допълнителен ток за по-късно. Дори и тя да е напълно изтощена и вече да се е включил бензиновият двигател, при достатъчно ток в батерията отново може за известно време да се кара само на електричество.
Общо взето "Опел Антара" показва какво да очакваме в бъдеще от автомобилите. Цената на модела не е за пренебрегване - около 90 000 лв. Тази сума може да бъде "избита" само от тези, които карат много. От друга страна обаче, цената е приемлива, особено ако я сравним с тази на напълно електрическите колички, които струват около 65 000 лв. Въпрос на избор.
"Защото при хибрида машината работи или на ток, или на електричество, или на комбинация от двете"
Priceless....
А на магнетизъм не работи ли случайно?