:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,786
Активни 744
Страници 21,351
За един ден 1,302,066

Париж се размечта за национализация

Изявленията на френски министър създадоха напрежение сред инвеститорите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Служители на "Арселор Митал" протестираха м.г. пред Айфеловата кула в Париж, след като ръководството на компанията обяви намеренията си да затвори завода във Флоранж. Тогава френското правителството и собственикът на компанията Лакшми Митал успяха да се договорят заводът да не бъде закриван.
Временната национализация на предприятия е подходяща мярка за борба с високата безработица, обяви френският министър, отговарящ за индустриалното възстановяване Арно Монтебур, цитиран от агенциите. Според Париж тази практика е приемлива, когато компании имат намерение да затворят свои заводи и съоръжения, смятани от френските власти за жизнеспособни. "Временната национализация означава, че когато eдно предприятие е жизнеспособно и рентабилно, е по-добре да бъде поддържано. Дори и да се налага частни инвеститори, които нямат капитал, да обединят усилията си с държавата, за да запазят производството в средносрочен и дългосрочен план", поясни министърът социалист Арно Монтебур. Освен временната национализация, публично-частното партньорство също е добра мярка за борба с безработицата, заяви той. "По въпроса с национализацията дебатът е отворен", коментира още министърът. Изявленията на Монтебур създадоха напрежение сред инвеститорите, въпреки че не за първи път той прави подобни изявления. В края на м.г. френският министър също се обяви за национализация на големи предприятия. "Национализирането се очертава като много съвременна мярка. Особено когато национализираш не само загубите, но и печалбите, когато създаваш публично-частни партньорства. Това е стратегията, която развиваме, и тя е пригодена към настоящите кризисни времена. Така ще накараме икономиката да работи в интерес на индустрията, а не просто да помагаме на финансовия сектор", допълни Монтебур.

В края на миналата година Монтебур заплаши да национализира завод на компанията "Арселор Митал" в град Флоранж, след като ръководството на фирмата обяви намеренията си да го затвори. В крайна сметка френските власти и собственикът на компанията магнатът Лакшми Митал успяха да постигнат споразумение в името на запазването на над 600 работни места в предприятието. В момента френското правителство преговаря с "Рио Тинто" за продажбата на завод за алуминий в Сен Жан-дьо-Мориен. Компанията планираше да закрие предприятието, което дава работа на над 400 души от региона.

Социалистическото правителство на президента Франсоа Оланд отчита слаби резултати в борбата с безработицата от началото на управлението от май м.г. досега.

РАЗСЛЕДВАНЕ

Френският министър по бюджетните въпроси Жером Каюзак е разследван от прокуратурата по подозрения, че е укрил данъци, предадоха агенциите. Проучването започна, след като информационният сайт Mediapart съобщи, че министърът има тайна банкова сметка в швейцарската банка UBS. Сайтът пусна запис на разговор, в който мъж, смятан за Жером Каюзак, говори за своя сметка във финансова институция в Швейцария. Бюджетният министър категорично отхвърля обвиненията и заяви, че вече е внесъл жалба срещу Mediapart. Каюзак каза също, че приема с "удовлетворение" започналото срещу него разследване. "Тази процедура ще позволи да се покаже абсолютната ми невинност относно абсурдните обвинения", се казва в съобщение, разпространено от Жером Каюзак.
67
3639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
09 Януари 2013 20:19
Това, според стандартите на ЕК, не е ли недопустима държавна намеса? Те забравиха ли, че държавата е лош стопанин?
09 Януари 2013 20:50
Творците на френската култура, просто ще изберат други държави и ще се махнат от социалистическа Франция !
09 Януари 2013 21:02
Това, според стандартите на ЕК, не е ли недопустима държавна намеса?

Зависи. Ако както пише предприятието е рентабилно и държавата не му изплаща заемите, или му излива пари, а просто го купи не мисля че ще е против правилата на ЕК и СТО.
09 Януари 2013 21:09
Идеята е варварска по социалистически, но френските социалисти заслужават уважение!
Не приемам идеологията им, но не мога да не уважавам носителите й.

Това е истинската социалистическа партия, другаре.
С прости и ясни идеи :
- етатизъм, а не "грабеж чрез държава"
- преразпределяне на доходите, а не плосък данък
- републиканство, а не китка за либето- цар
- национализация, а не приватизация "по наследствено имение за всеки АБПФК"
- държавно регулиране, а не "държавна" закрила на кръгове и обръчи
............................................
Не съм съгласен с идеите на социализма, но какво е "социалистическа" партия без идеи?
Да имате някаква идея по въпроса, другаре
09 Януари 2013 21:19
Идеята е варварска по социалистически, но френските социалисти заслужават уважение!

E като истински християндемократин можеше и малка забележка да отправиш/сложиш
Подходящо е последното изречение да е библейското
"Аз кръщавам с вода,
а този който иде след мен
ще кръщава с огън"
09 Януари 2013 21:23
Vive la France !
09 Януари 2013 21:41
Тъй,тъй Идеите на Парижката Комуна изглежда се възраждат,като птицата Феникс.
09 Януари 2013 21:44
Париж се размечта за национализация, след като Серж стана шеф на Оланд.
09 Януари 2013 22:05
Най-добре е Правителството на Франция да направи Допитване до френския Народ, дали да се прави Национализация или НЕ- и каквото френският Народ реши!!!
Само да напомня, че "национализация" НЕ е "експоприация"! "Национализацията" НЕ е конфискуване! При Национализацията, за разлика от при Експоприацията, смяната на собствеността от частна в държавна е ВЪЗМЕЗДНО за частния собственик "мероприятие"!!! Нещо повече: Национализацията може да е изгодна за частния собственик, ако фирмата му върви на зле!
Така че, НЕ плашете гаргите с думата "Национализация"!
09 Януари 2013 22:08
Франция се поклаща леко от бурято, но стои стабилна.
България се удави, а оцелелите, хванали се за по некоя дъска, гълтат вода и продължават да дуднат как френският кораб неправилно заобикаля рифовете и как трябва всъщност да го прави...
09 Януари 2013 22:10
Нещо повече: Национализацията може да е изгодна за частния собственик, ако фирмата му върви на зле!
.
09 Януари 2013 22:10
Тъй, тъй Идеите на Парижката Комуна изглежда се възраждат, като птицата Феникс.

За възраждането не знам,
ама идеята за "общата воля, която никога не може да греши, защото по дефиниция е насочена към общия интерес" е формулирана в "За обществения договор, или принципи на политическото право“ на Жан- Жак Русо повече от век преди Парижката комуна и четвърт век преди Френската революция.

По тези въпроси е интересно да се прочете например „Общественият договор" на Русо - химн на свободата и предчувствие за тоталната власт" на доц. д- р Даниел Вълчев. Изобщо д- р Вълчев има много и интересни публикации по въпросите на държавата, суверенитета и правото. Могат да се намерят и на сайта му Натисни тук
09 Януари 2013 22:13
Е, четенето може да започне с Филип 4ти Хубавий, тъкмо читателите ще разберат защо е фатален петък 13 то.
09 Януари 2013 22:15
http://bg.wikipedia.org/wiki/Филип_IV_(Франция)
09 Януари 2013 22:15
Та какъв беше правилният извод? Некоя от фирмите на Емо Ротманса не върви на добре, Дилянчо му я национолизира по нареждане на Боцко и повече нема проблеми.
09 Януари 2013 22:45
Добра забележка, Параграф- е в 22.05.

Всъщност, временната национализация е вид предпазен конкордат.
Царство България е имало Закон за предпазния конкордат Натисни тук или Натисни тук от 1932 г. до... има ли смисъл да казвам докога?

В момента материята у нас донякъде се урежда от Насоките на Общността за държавните помощи за оздравяване и преструктуриране на предприятия в затруднение / "Насоките от 2004 г.“ / и Търговския закон.

Натисни тук, за да прочетеш едно дело на СЕО в Люксембург, по жалба на словашка фирма.
Словакия, която също има социалисти като френските, а не цоциалисти като у нас, приема Закон за несъстоятелността и предпазния конкордат още през 1991-а година.
09 Януари 2013 22:55
Когато т.н. инвеститори се разпищолят, винаги лечението е национализация.
Парижани пиха скъпа вода като софиянци и го направиха.
Но съгражданите ми и колониалната администрация нямат ни акъл, ни дупе за такава крачка.
09 Януари 2013 23:30
Зависи. Ако както пише предприятието е рентабилно и държавата не му изплаща заемите, или му излива пари, а просто го купи не мисля че ще е против правилата на ЕК и СТО.


То ако едно предприятие е рентабилно, собственика да не е прост да го затваря. А национализира ли го, държавата не само заемите, а и загубите ще трябва да му покрива. Наще комунета що все към земите край морето и зимните курорти гледат, ами не вземат да закупят Ямболен или земите край него примерно?
09 Януари 2013 23:34
Та какъв беше правилният извод? Некоя от фирмите на Емо Ротманса не върви на добре, Дилянчо му я национолизира по нареждане на Боцко и повече нема проблеми


Аха, забравил си обаче да добавиш, че му я национализира само временно, оправя й балансите с пари на данъкоплатците, дето хич не ги питат искат ли данъците им да отиват за дундуркане на закъсали фирми, които изглеждат "жизнеспособни" , даже и оставя парици да се справя и с бъдещи "закъсвания" и после му я връща
нова-новеничка като млада булка.

В това време незакъсалите фирми бачкат яко, за пълнят с данъците си бюджета, от който вече, освен всички държавни чиновници, бюрократи и социали, почват да цоцат и закъсалите частни предприятия, щото синдикатите веят знамена, тропат с краци, заплашват.

Нооооо, това е справедливо, аха - работни места, които произвеждат натрупана в складовете продукция, която гадните пазари не щат да изкупят, ниска пенсионна възраст - всичко за социализма, дето се вика. Кой ти мисли изобщо за някаква икономическа логика - търсене-предлагане-купуване-конкуренция... в тая криза....
09 Януари 2013 23:39
Кой ти мисли изобщо за някаква икономическа логика - търсене-предлагане-купуване-конкуренция... в тая криза...

Ама ние мразим да мислим. Там партията, държавата, национализаторите, те да му мислят.

10 Януари 2013 00:00
/:/ "То ако едно предприятие е рентабилно, собственика да не е прост да го затваря"
..............................................................................
За Държавата е достатъчно едно държавно предприятие да е на чиста печалба(след заделяне за нужното реинвестиране) и само от 1%, примерно! А за частния собственик такъв 1% чиста Печалба(след заделяне за нужното реинвестиране) му е малко- частникът иска колкото се може повече Печалба за джоба му, защото това е Целта му!
Това е разликата между Държавата-капиталист и частник-капиталист! НЕ Печалбата, сама за себе си, е целта на Държавата-капиталист- държавата изпълнява(трябва!) и социални функции!
10 Януари 2013 00:14
Абе "Ренде-Нисан" каква фирма е, че нещо таквоз, не си спомням веке.
Ами пейсе и кусур бройки АЕЦ-блокове?
Електроразпределението на франсетата, чия собственост са - австрийска или чешка.
А железниците?
Имам и още доста други въпроси, ама що да ви вдигам кръвнишкото.
10 Януари 2013 00:23
Параграфе,

Държавата, в случая Франция, иска да изпълнява социални функции, плащайки на закъсалите с парите на Депардийо!

Затова Депардийо помаха на държавата с артистичната си шапка и й каза чао, държаво, ти ни си ми вече родина, а си ми мащеха - държава.

С думи прости - това е!

Социалните дейности винаги излизат от джоба на някого и отиват в джоба на другиго чрез назначени посредници - най-често безотговорни, корумпирани и некомпетентни.

Частникът внимава за всеки лев, изкаран с труд, нерви и здраве, политикът и неговият чиновник преразпредлят, обещават и пилеят щедро, защото като ги преизберат нагълтаните с обещания, те това е техният бизнес, от това живеят, богатеят и си пеят.
А кой е толкова глупав, като не може да се напъва в рискования частен бизнес, да не запее като Орфей от трибуната песен сладка, лъжовна?
Един лъжец /пардон, певец/ сменя друг на трибуната и така си върви за плебса песента на сирените.
Нужно е само като Одисей да се завържеш за мачтата, докато ти пеят лъстивите си песни и да мислиш със собствената си глава, щото иначе сирените те отнасят в дълбоките морски води и после хооооп, глътна вода, удави се!

До следващото пътуване на Одисей, пардон, до следващия мандат.
10 Януари 2013 00:23
Vive la France !


Viva Franco!
10 Януари 2013 00:39
политикът и неговият чиновник преразпредлят, обещават и пилеят щедро,

Ама много блага работа. С чуждата пита колко неща мога да направя, еее... Ще ли си пуснете една бюлетинка и за мене?
10 Януари 2013 01:16
Затова Депардийо помаха на държавата с артистичната си шапка и й каза чао, държаво, ти ни си ми вече родина, а си ми мащеха - държава.

И избра къде да е свободен!
Я другой такой страны не знаю-где так вольно дишеть человек!
10 Януари 2013 01:26
Добре ще се купат от дъжавата времено предприятия за да се гарантира работа.Но ще имат ли пазари?Ако нема пазари а се произвежда продукция да пълни складовете само означава увеличение на данаци за всички за да спасяват некои.
10 Януари 2013 02:12
НЕ е "експоприация"!


Параграфски, звинявам се, ама думата е експРоприация, и нямаше да го забележа, ако не го повтаряш...
Що за комуняга си ти, след като не владееш изпъстрената с чуждици идиотска реч на др. Ленин, който е живял повече в пустата чужбина отколкото в необятната Русь, та ча е пипнал сифилис
10 Януари 2013 02:16
След някоя и друга година при задълбочаване на кризата у нас и невъзможността народните корпоративни "бизнесмени" да печелят от съдрания чувал в личето на народа, няма да се учудя ако управляващите ( които и да са те, и най-паче Боко) започнат да национализират - времнно. Това е голяма далавера всъщност - изплащаме на некадърните приватизатори от първата вълна завишена по стойност цена на оглозганите от тях бивши народни обекти, а след още една -две години те пак си ги приватизират по познатия от 90те години начин. Само гледайте как пак ще измъкнат народна пара и пак ще ни завлекат.
10 Януари 2013 02:22
Ще ли си пуснете една бюлетинка и за мене?


Мойе! Срещу колко кинти?
10 Януари 2013 02:33
И избра къде да е свободен!
Тцъ, избра място където няма да прави впечатление като се натаралянка.
10 Януари 2013 03:06
Прави са хората. Нормални хора няма да си ликвидират предприятията или да ги продадат на конкуренти от чужбина, както направихме ние 90-те години.
10 Януари 2013 03:42
ПАРИЖ СЕ РАЗМЕЧТА, а НИЕ. Икономиката ни е толкова умряла, че дори и дишане уста в уста да й прави Бойко Борисов, пак няма да я съживи Натисни тук
А Борисов не само че е НЕКАДЪРЕН да го направи, той унищожи повече от 270 000 работни места. Самоуверен футболист с генералски пагони се къса да реже ленти и да запълва телевизионните предавания със самохвалство. В последните дни на годината той реши да продаде и военните заводи в Сопот, като осъди на глад и мизерия един цял град. Не да потърси причините за неплатените заплати, не да изгони евентуалните негодници, а да продава. Към мизерията по този път бяха запратени наскоро и работниците от Кърджалийкия комбинат и множество други. Мизерията на нашето овчо помирение, на нашето необяснимо роболепие води един цял народ към сигурно изчезване, фактите за това са безспорни.
10 Януари 2013 06:43
Meat
2013-01-10 02:12:00

Параграфски, звинявам се, ама думата е експРоприация, и нямаше да го забележа, ако не го повтаряш...
Що за комуняга си ти, след като не владееш изпъстрената с чуждици идиотска реч на др. Ленин, който е живял повече в пустата чужбина отколкото в необятната Русь, та ча е пипнал сифилис

И аз прося звинение, блажний, ама това, че Ленин е имал сифилис го прави пич и не подобава на ръкоблудниците да му се подиграват за това...
10 Януари 2013 06:49
Немците напускат еврозоната и оставят фрасетата да се оправят.
Кеф им да национализират , кеф им парижка комуна да спретват.
10 Януари 2013 06:53
Твърди се (без да е доказано) че сифилиса на Ленин (ако изобщо е имал такъв) е пипнат във Финландия, по това време част от Русия. Демек човека си остава патриот. Де и ние да имахме такива политици!
10 Януари 2013 07:02
Да ви заразят патриотично .
10 Януари 2013 09:29
С национализацията на предприятията се обобществяват загубите им, т.е. увеличава се бюджетния дефицит и държ. дълг и в същото време се явава необходимост от инвестиции в национализираните предприятия, както за да бъдат изкупени от собствениците, така и за да бъдат изправени на крака - откъде пари за всичко това? Абе мохабет да става.
ама това, че Ленин е имал сифилис го прави пич и не подобава на ръкоблудниците да му се подиграват за това...
Ленин, Зиновиев, Троцки – марксисткият любовен триъгълник
Натисни тук
10 Януари 2013 09:42
Дивия капитализъм американски тип (който може - да оцелее) бе погебан от самите американци в периода 2009-2012. Първо, след жестоки спорове в конгреса бе взето решение да се спасят залитналите банки. За първи път в тяхната история държавата подкрепя банки. После се намеси да спаси Дженеръл Моторс и на края на 2012 Обамата заяви че Америка ще бъде много по-социална държава ( по-дълго на помощи, по-добро здравеопазване подкрепяно от държавата и по-високи данъци за богатата част на населението). Честито! (сънародниците там би трябвало дя се радват на това, освен ако не се изживяват като милиардери, на които им пречат комунистите). Това е положението, а на който не му харесва да ходи на Марс - ата си!
10 Януари 2013 10:04
Затова работните места отплуват от САЩ за Китай.
Който на дело строи дикенсов капитализъм. Никакви социални , здравни , пенсионни и прочее осигуровки.
Никакви глезотии - само як бач.
А американците отиват към гръцки вариант.
Съединени Егейски Щати
10 Януари 2013 10:08
Сибила,
верно че частникът трепери над всеки лев печалба,
ама също е верно, че е готов на всякакви машинации, за да увеличи печалбата.
Пък и визникват цели вериги от машинатори - картелите.
Виж какво ядеш от Billa и Фантастико и ще разбереш на какво получаваш, когато частникът максимизира печалбата.
Хлаб, месо, сирене, кашкавал, салами - тотални боклуци във веригите
Само в малки специализирани магазини можеш да намериш нещо за ядене, което не е вредно
10 Януари 2013 10:51
То и държавните чиновници, участващи в безброй бордове на разни държавни фирми са ненадминати факири. Хеле пък когато става въпрос за тяхното джобче.
10 Януари 2013 10:52
верно че частникът трепери над всеки лев печалба,
За своята собствена, а не непременно на предприятието, което управлява! Печалбата има значение за компаниите, доколкото те са листвани на съответната фондова борса. Всичко друго са счетоводни гимнастики с цел минимизиране на печалбата и плащане на по-малко данъци.
10 Януари 2013 11:22
Държавата, в случая Франция, иска да изпълнява социални функции, плащайки на закъсалите с парите на Депардийо!

много елементарно ... само толкова ли можеш?
10 Януари 2013 11:23
Добре ще се купат от дъжавата времено предприятия за да се гарантира работа.Но ще имат ли пазари?

дефинирай какво е пазар?
10 Януари 2013 11:25
С национализацията на предприятията се обобществяват загубите им, т.е. увеличава се бюджетния дефицит

като кон с капаци си, и ти ли си учил икономика от телевизора?
10 Януари 2013 11:54
като кон с капаци си, и ти ли си учил икономика от телевизора?
Нещо против това, което съм написал, ама с аргументи, моля? Стана ясно, че идеята на френското правителство е да се национализират декапитализирани предприятия, които да бъдат оздравени и след това отново приватизирани. Демек, двоен разход за френската държава - веднъж да ги купят и после да ги изправят на крака. Ето и ххххх 10 Януари 2013 02:16 по-горе е казал същото, само че за нашите условия.
Та пак да попитам - откъде пари?
10 Януари 2013 12:06
Живков,пич си,признах те
10 Януари 2013 12:13
ама нали държавата е лош стопанин, какви са тези работи...
10 Януари 2013 13:20
При подготовката на нашия Търговски закон също в един от проектите имаше глава "Предпазен конкордат". Беше изготвен от привлечени от СУ юристи Белазелков, Станев, Калайджиев и др. в Центъра за изследване на демокрацията. Бяха изследвани подобни закони в САЩ, Англия, страни от Европа и т.н. Но това се случи през 1992 г. и тази част от проектозакона не видя бял свят. Палиативно решение беше т.н. "оздравителна програма" при несъстоятелността. И с това се приключи.
Пък днес вече защо ни е временна национализаиця - от всички приватизирани държавни предприятия, т.е. вече частни, не работи почти нищо. А това, което е останало работи с толкова ограничени работни места, с такива мизерни заплати, че е без значение дали ще оцелее или не - просто няма да се отрази почти никак на икономиката.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД