Веднага след изслушването в сряда на Мирослав Найденов и заместничката му Светлана Боянова Яне Янев пусна в интернет справки за десетки сделки. |
Комисията на Яне Янев пусна справките късно в сряда, въпреки че самият министър настояваше да се помисли каква част от информацията може да е публична. Така на сайта на парламента се появиха таблици с информация за общо 206 замени на гори, извършени от 2003 до 2009 г. Публикувана е и изчерпателна справка за всички 523 решения за изключване на земи от горски фонд и промяна на предназначението им по настояване на заинтересовани лица, дадени от 2003 до 2012 г. Именно по тази схема - с искане от заинтересовано лице, без търг, бяха продадени дюните в Несебър. По-рано през седмицата Найденов обяви, че в изпълнение на тези решения за изключване от горски фонд при предходното правителство са били сключени общо 55 сделки, а след идването на ГЕРБ на власт - 43 продажби. 55-те сделки от предното правителство са обявени, но за сделките от новия мандат няма и ред.
На въпрос на "Сега" защо информацията за сделките след средата на 2009 г. отсъства, от земеделското министерство обявиха, че просто изпълняват исканията на депутатите. "Подали сме на комисията това, което ни е поискано", заяви Лидия Колева, шеф на Дирекцията за връзки с обществеността в министерството. Колева заяви, че министерството ще представи информация за 43-те сделки само ако комисията "Янев" настоява за нея. "Не можем да предоставяме такива данни на медиите при течаща парламентарна проверка", заяви Колева.
Яне Янев бе изненадан от твърденията на земеделското министерство. "Поискал съм пълната информация от 2003 до 2012 г. По настояване на депутата Кирчо Димитров от СДС ще изискаме и справка за неприключените 92 преписки, които са налични в земеделското министерство", обясни Янев. Малко по-късно от земеделското министерство обявиха, че Янев е изискал информацията и тя ще бъде предоставена. "Не крием нищо, просто не сме се разбрали", обясниха от МЗХ.
От вече обявените данни става ясно, че одобрените 124 преписки в мандата на ГЕРБ касаят изключването от горски фонд на общо 5045 дка земя. В него има имоти, поискани от министерства или общини - като например 871 дка в Бургас, нужни на МРРБ за строеж на граничен пункт, 210 дка в Смолян - на НЕК за преместване на съществуващ път, и др. Много от исканията обаче касаят инвестиционни проекти на частни инвеститори, особено в областта на възобновяемите енергийни източници.
Най-големият терен, одобрен за изключване от горски фонд - 1715 декара, е именно за изграждане на нова фотоволтаична централа. За него е имало и решение на Министерския съвет от 5 ноември 2010 г., защото теренът надхвърля 100 дка. Така купувачът "Ню енерджи риъл истейтс" получава зелена светлина да вземе огромния терен в землището на Тополовград. В имотния регистър няма данни за приключването на тази сделка.
Решение на Министерския съвет (от 23.12.2010) е имало и за терен от 183 дка за изграждането на мини ВЕЦ от фирма "ВЕЦ Своге". "ВЕЦ Своге" е получило още две разрешения за изваждане на имоти от горския фонд - за 36 и 10 дка. Тук се е стигнало до сделка - на 10 май 2012 г. "ВЕЦ Своге" плаща на земеделското министерство 563 360 лв. за 183 дка земя, като част от имотите са на територията на самия гр. Своге.
Големи имоти чакат "ГБС Инфраструктурно строителство", което се надява на 84 декара в София за изграждане на ново депо за строителни материали, и "Елаците мед" - 390 дка за разширяване на хвостохранилище. Сред одобрените преписки има и искания за изключване на земи от горския фонд за изграждане на хотели и туристически комплекси. В Благоевград е одобрено искането на Ангел Бучков и Любомир Златинов от Гоце Делчев за предоставяне на 24 дка за изграждане на вилно селище. В Бургас е дадена зелена светлина за изключване на 6.3 дка за изграждане на къщи за отдих на "Интернешънъл груп". В Стара Загора е одобрено заявление за изключване на 39 дка, подадено от фирма "Роял парк", която иска да строи на тях хотел, бунгала и паркинги. Има и одобрени искания за изграждане на вили от отделни физически лица.
ЕВТИНО
Впечатление правят ниските цени, постигнати по друг тип сделки - продажба на земи от горски фонд на собственици на законно построени или търпими сгради в него. През 2003 г. тези собственици са получили право да поискат да закупят прилежащия към съответната постройка терен. Подадени са огромно количество заявления, преписките по които продължават. Цените по сделките, макар да се касае за вече застроена земя, са ниски. Така например "Бороспорт АД" си е купило в Самоков 65 дка, за които през 2011 г. е платило 118 043 лв. За терен от 12 дка в Бургас "ЛУКойл" е платила 45 692 лв.
СКАНДАЛНО
Още скандални факти за изключените земи от горския фонд излизат от справка, поискана преди време от екоорганизациите и разпространена вчера от offnews. Така например продадените през 2011 г. 30 дка на "Фиш порт" в местността Ченгене скеле изобщо не са свързани с лиценза на фирмата за рибно пристанище. На тях според справката ще се изгражда ваканционно селище. Нещо повече - в района на Бургас е извършена още една сделка - с фирмата "Атлантик" АД, свързана с "Фиш порт" през члена на директорския борд Ивайло Русинов. В началото на 2012 г. те са взели 17.7 дка горски терени за изграждане на ферма за аквакултурно отглеждане на риба за цена от 327 480 лв. Досега от МЗ изобщо не са споменавали тази фирма да има сделка на морето. Изпъква и друга голяма сделка - за закупуването на 63.5 дка в района на Якоруда за изграждане на въжена линия и ски писта от фирма "Карекс 2003". За имота са платени 364 596 лв.