Под натиска на родителските протести ГЕРБ най-после реши да премахне задължителното предучилищно обучение. Всички деца на възраст от 4 до 6 години ще могат да се обучават вкъщи или почасово. Но държавата си запазва правото да контролира родителския избор. Ако семейството избере детето да не ходи на детска градина, трябва да го обяви в районното детско заведение или в общината. Тази регистрация ще се подновява всяка година, а социалните служби ще следят родителите дали осигуряват необходимите грижи. Родителите, дори и да са съвестни данъкоплатци, няма да получават финансиране от държавата за извършваната дейност, както например е предвидено за частните детски градини от 2016 г. Ако родителите не се регистрират, подлежат на глоба от 50 до 150 лв., а при повторно нарушение - от 100 до 500 лв.
Задължителната предучилищна за 4-годишните трябваше да влезе в сила от 2016 г. ГЕРБ свика вчера извънредно заседание на просветната комисия в почивката на гласуването на второ четене на закона в пленарна зала. На него Снежана Дукова от управляващото мнозинство предложи освен целодневно или полудневно децата да се подготвят за училище чрез самостоятелна или почасова форма. Идеята бе подкрепена само от депутатите на мнозинството. Впоследствие се наложи зам.-министърът на образованието Милена Дамянова, която беше апологет на задължителното държавно обучение, да дообяснява преимуществата на новия вариант.
Според закона, ако едно дете е отглеждано до 1-ви клас вкъщи, подлежи на проверка дали е готово за училище. Но не е споменато кой ще извършва това. Зам. просветният министър обясни, че ще има и специална програма с посочени умения, които трябва да имат децата в края на всяка група от детската градина. Спешните промени вероятно ще бъдат развити в подзаконови актове. Не е ясно и откога промените ще влязат в сила - това ще се разбере, когато бъдат приети преходните и заключителните разпоредби на закона.
Спешните промени в закона отново не дават яснота за статута на родителските кооперативи, които вероятно ще продължат да съществуват на ръба на закона. Става дума за малки организации от няколко майки, които отглеждат съвместно децата си. Дамянова повтори, че ако родителите искат да се обединят в нещо като родителски кооператив, трябва да се регистрират като частна детска градина. Още не е ясно дали ще се запазят глобите от 5000 до 10 000 лв. за нерегламентирано обучение в подобни кооперативи. Тези разпоредби се намират в края на обемистия закон, чието второ четене върви едва от два дни.
Депутатът от "Коалиция за България" Ивелин Николов бе против отпадането на задължителното държавно предучилищно образование с мотива, че "има опасност да съсипем нещо действащо". Мнозинството отхвърли предложението му вместо задължителната детска градина за 4-годишните да се запише, че задължително е предучилищното образование за 5-годишните, а за 4-годишните - по преценка на родителите.
Опозицията бе против задължителното държавно обучение на 4-годишните с единствения аргумент, че липсва материална база. От ДПС дадоха пример, че в 400 населени места в Родопите няма детски градини. "Кой родител ще се съгласи 4-годишното дете да пътува с автобус дори и на 5 км", попита Лютви Местан.
Днес разискванията дали предучилищното образование трябва да е задължително или по избор ще се прехвърлят в пленарна зала.
ПРАВО ИЛИ ЗАДЪЛЖЕНИЕ
Повече от два часа депутатите дебатираха и по друг чувствителен за обществото въпрос - за задължителното изучаване на майчин език. Според предложението на Лютви Местан от ДПС децата от малцинствата трябва задължително да изучават майчиния си език 4 часа седмично и за целта трябва да се разработи държавен образователен стандарт. Стефани Михайлова от ГЕРБ му опонира, че не може правото да се превръща в задължение. Предложението на Местан бе отхвърлено. Изучаването на майчин език остава 3 или 4 часа седмично в рамките на свободно избираема или задължително избираема подготовка.
Препоствам: Яворов не е говорел до третата си година, Радичков - до петата. Не че са били малоумни, както по-късно се е установило - просто децата са различни. Козирогът Яворов е проговорил направо със завършени изречения, отказвал е да произнася отделни срички и думи. Добре, че по онези времена не са управлявали ГЕРБ, щото не ми се мисли каква би била реакцията на Черното Тоти, ако някой го беше накарал да се регистрира, че е баща на сина си. Представяте ли си Моцарт да живееше СЕГА и да го "хванат" герберските образователни "реформи" - вместо Леополд, на четири години да го "образова" някоя от пиклите с купена в свободен университет диплома по начална педагогика. И Леополд да тича ката ден в общината да удостоверява, че си обучава сина според техните изисквания.
Първите седем години - гарантирани от ГЕРБ!