:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,473
Активни 428
Страници 5,376
За един ден 1,302,066

Родителите ще имат право да избират как да се обучават децата им

Глоба заплашва семействата, които възпитават до 1 клас малчуганите вкъщи, но не са се регистрирали в общината
Под натиска на родителските протести ГЕРБ най-после реши да премахне задължителното предучилищно обучение. Всички деца на възраст от 4 до 6 години ще могат да се обучават вкъщи или почасово. Но държавата си запазва правото да контролира родителския избор. Ако семейството избере детето да не ходи на детска градина, трябва да го обяви в районното детско заведение или в общината. Тази регистрация ще се подновява всяка година, а социалните служби ще следят родителите дали осигуряват необходимите грижи. Родителите, дори и да са съвестни данъкоплатци, няма да получават финансиране от държавата за извършваната дейност, както например е предвидено за частните детски градини от 2016 г. Ако родителите не се регистрират, подлежат на глоба от 50 до 150 лв., а при повторно нарушение - от 100 до 500 лв.

Задължителната предучилищна за 4-годишните трябваше да влезе в сила от 2016 г. ГЕРБ свика вчера извънредно заседание на просветната комисия в почивката на гласуването на второ четене на закона в пленарна зала. На него Снежана Дукова от управляващото мнозинство предложи освен целодневно или полудневно децата да се подготвят за училище чрез самостоятелна или почасова форма. Идеята бе подкрепена само от депутатите на мнозинството. Впоследствие се наложи зам.-министърът на образованието Милена Дамянова, която беше апологет на задължителното държавно обучение, да дообяснява преимуществата на новия вариант.

Според закона, ако едно дете е отглеждано до 1-ви клас вкъщи, подлежи на проверка дали е готово за училище. Но не е споменато кой ще извършва това. Зам. просветният министър обясни, че ще има и специална програма с посочени умения, които трябва да имат децата в края на всяка група от детската градина. Спешните промени вероятно ще бъдат развити в подзаконови актове. Не е ясно и откога промените ще влязат в сила - това ще се разбере, когато бъдат приети преходните и заключителните разпоредби на закона.

Спешните промени в закона отново не дават яснота за статута на родителските кооперативи, които вероятно ще продължат да съществуват на ръба на закона. Става дума за малки организации от няколко майки, които отглеждат съвместно децата си. Дамянова повтори, че ако родителите искат да се обединят в нещо като родителски кооператив, трябва да се регистрират като частна детска градина. Още не е ясно дали ще се запазят глобите от 5000 до 10 000 лв. за нерегламентирано обучение в подобни кооперативи. Тези разпоредби се намират в края на обемистия закон, чието второ четене върви едва от два дни.

Депутатът от "Коалиция за България" Ивелин Николов бе против отпадането на задължителното държавно предучилищно образование с мотива, че "има опасност да съсипем нещо действащо". Мнозинството отхвърли предложението му вместо задължителната детска градина за 4-годишните да се запише, че задължително е предучилищното образование за 5-годишните, а за 4-годишните - по преценка на родителите.

Опозицията бе против задължителното държавно обучение на 4-годишните с единствения аргумент, че липсва материална база. От ДПС дадоха пример, че в 400 населени места в Родопите няма детски градини. "Кой родител ще се съгласи 4-годишното дете да пътува с автобус дори и на 5 км", попита Лютви Местан.

Днес разискванията дали предучилищното образование трябва да е задължително или по избор ще се прехвърлят в пленарна зала.



ПРАВО ИЛИ ЗАДЪЛЖЕНИЕ

Повече от два часа депутатите дебатираха и по друг чувствителен за обществото въпрос - за задължителното изучаване на майчин език. Според предложението на Лютви Местан от ДПС децата от малцинствата трябва задължително да изучават майчиния си език 4 часа седмично и за целта трябва да се разработи държавен образователен стандарт. Стефани Михайлова от ГЕРБ му опонира, че не може правото да се превръща в задължение. Предложението на Местан бе отхвърлено. Изучаването на майчин език остава 3 или 4 часа седмично в рамките на свободно избираема или задължително избираема подготовка.
14
3985
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
17 Януари 2013 19:49
Препоствам: Яворов не е говорел до третата си година, Радичков - до петата. Не че са били малоумни, както по-късно се е установило - просто децата са различни. Козирогът Яворов е проговорил направо със завършени изречения, отказвал е да произнася отделни срички и думи. Добре, че по онези времена не са управлявали ГЕРБ, щото не ми се мисли каква би била реакцията на Черното Тоти, ако някой го беше накарал да се регистрира, че е баща на сина си. Представяте ли си Моцарт да живееше СЕГА и да го "хванат" герберските образователни "реформи" - вместо Леополд, на четири години да го "образова" някоя от пиклите с купена в свободен университет диплома по начална педагогика. И Леополд да тича ката ден в общината да удостоверява, че си обучава сина според техните изисквания.
Първите седем години - гарантирани от ГЕРБ!
17 Януари 2013 22:05
Абе тия луди ли са, бе?!...
17 Януари 2013 22:07
Тия не само обират бъдещите поколения - тия са решили и да ги ошашават още от деца!...
18 Януари 2013 00:21
Както е тръгнало - още с раждането на децата ще трябва да се дават в държавни заведения за отглеждане и възпитание, като че ли са малко домовете за изоставени деца и сираци.
Нищо не може да замени майчините грижи и дома до 6-та година!!! После - да, една година предучилищна детска градина е нужна, за да свикне детето с много деца и на някакъв ред и комуникация в малко общество, но не и да учи азбука, математика или английски, който едва ли не има повече часове от българския вече! Баба Марта идва и ако искате да направите хубави мартенички за вас и вашите деца вижте тези модели за български бели и червени мартенички Натисни тук. В българската търсачка Напред.БГ има пълен списък всички електронни пощи, както и пълно описание на предимствата и недостатъците на мейлите на български език Натисни тук. Можете също така и да видите пълната телевизионна програма на каналите, които се предават в България. За да ползвате телевизионната програма идете на Натисни тук. Софтуер за онлайн видео излъчване, който предлага отлично качество на ниски цени можете да намерите в интернет ако потърсите. Аз така с търсене открих сайта на туристическа агенция ММТравъл, от който си купувам най-евтините самолетни билети. Пак там намирам и много друга информация, свързана с различните полети, прекачвания, престой на аерогари и много други такива. Сайтът на туристическата агенция е MMtravel.bg, а в него може да се използва и една много подробна търсачка. Освен за самолетни билети и различни полети, чрез тази търсачка ще можете да намерите и свободни хотели, различен транспорт от летището до вашия хотел, а дори и информация за предлаганите круизи. Така, евтини самолетни билети, хотели, круизи всичко на едно място от туристическа агенция ММТравъл.
18 Януари 2013 08:10
Аблепсия, пък много циганчета и до десетата си година не говорят български. Някои от тях може да станат лекари. Като цяло обаче отпадат от училище и най-вече, щото не разбират какво им се говори. Владеенето на български език е основен показател за принадлежност към нацията. В тоя случай детската градина трябва да е задължителна за онези деца, чийто майчин език не е българския. Това нещо социалните служби могат лесно да го регистрират, макар че ще трябва и някаква законова промяна в тоя случай. Така или иначе, заради циганчетата не бива да страдат и българчетата.
18 Януари 2013 08:36
Владеенето на български език е основен показател за принадлежност към нацията. В тоя случай детската градина трябва да е задължителна за онези деца, чийто майчин език не е българския. Това нещо социалните служби могат лесно да го регистрират, макар че ще трябва и някаква законова промяна в тоя случай. Така или иначе, заради циганчетата не бива да страдат и българчетата.

Дамянова повтори, че ако родителите искат да се обединят в нещо като родителски кооператив, трябва да се регистрират като частна детска градина. Още не е ясно дали ще се запазят глобите от 5000 до 10 000 лв. за нерегламентирано обучение в подобни кооперативи.

И какво ще му е "нерегламентираното" на това обучение? Да не се "одържавяват" децата с раждането им?
18 Януари 2013 10:00
Летим от простотия към простотия!!! Вместо да ни улесняват живота, ни побъркват от ИДИОТСКИ разпоредби:
- децата пътуват безплатно, АМА трябва да се редиш на опашка за да му иозвадиш карта дори и на бебе!!!
- ДЛЪЖЕН си да пратиш детето си от 4-г на училище, ама ако подадеш молба НЕ СИ длъжен
Тя простотията наистина ходи по хората.
И след като не можеш да намериш нито едно рационално обяснение на тези нововъведения, остава само че някой има далаверчица от тия неща
18 Януари 2013 13:11
Както е тръгнали децата никога няма да изпитат незабравимите години на удоволствието да си дете.
Ще произвеждаме роботи и толкова.А иначе циганите наистина трябва да ги пращат от малки за да учат Български иначе ще е много трудно за учителите.
18 Януари 2013 15:15
Управляващите не знаят вече накъде да хванат. Това е видно от всеки техен ход и е следствие от тяхната абсолютната безидейност.

Тези хора още имат носталгия по "ония" времена!? Още не са разбрали, че държавата, т.е. те самите, държавните мъже и жени, не могат (дори да са гениални и добронамерени, което не е нашият случай!) да управляват цялата система "Образование" от офисите си на "жълтите павета" в София. Не вдяват, че е необходимо да отпуснат края, па да дадат възможност на родители и радетели за каузата да участват енергично в управлението на тази работа. По места!
Един възможен начин за такава децентрализация е въвеждането на предвидения от проект "Новото образование" орган "Местен училищен борд", който е носител на напълно нови дух, ценности и цели.

Вижте и това тук.
18 Януари 2013 17:08
Всичкото Мара втасала та решила да прави непопулярни образователни глупости..? Нито има пари за такива мерки,нито кадри а това са скъпи програми..! ГЕРБ зорлем вървят към загуба на изборите. То така ще е и най-добре..! Шило в торба не стои. Явно е че управлението не знае какво и как да го направи. То не че има някой друг в България дето му е ясно какво да направи с властта де..! Така и не случи тоя народ на управмици и лидери.. Де...а тая крива нива с тия слаби крави..!
18 Януари 2013 17:28
Комунизмът се завръща, спете спокойно деца ...
18 Януари 2013 17:33
Вече е историческо задължение на българския народ да отхвърли мутромилицуйнерската хунта, развилняла се като напаст божия в Родината ни.
18 Януари 2013 17:44
Според закона, ако едно дете е отглеждано до 1-ви клас вкъщи, подлежи на проверка дали е готово за училище.


Т.е. ако не е готово няма да го пуснат в първи клас, което пък е задължително по закон, така ли ?

18 Януари 2013 17:48
http://www.youtube.com/watch?v=ly3dYa_E490
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД