Евродепутатите гласуват на пленарната сесия в Страсбург завчера новите мерки за контрол върху дейността на рейтинговите агенции. |
Предвижда се агенциите, които са базирани основно в САЩ, да могат да издават непоискани дългови кредитни рейтинги само на предварително определени дати не повече от два-три пъти годишно. Непоискани рейтинги също така ще се публикуват само след края на борсовата сесия в държавите от Европейския съюз (ЕС) или поне час преди началото й.
Евродепутатите одобриха още рейтинговите агенции по-подробно да разясняват ключовите фактори, които определят техните оценки. "Рейтингите не трябва да имат за цел да влияят на държавни политики, а самите агенции трябва да се въздържат да препоръчват политически промени", посочва се в гласуваните текстове.
Инвеститорите, които разчитат на кредитните рейтинги, могат да предявяват иск за вреди към агенция, която ги е издала, ако е нарушила с умисъл или поради груба небрежност правилата, определени в европейското законодателство.
За да се намали зависимостта от външните оценки, издавани от рейтинговите агенции, евродепутатите препоръчват на кредитните институции и инвестиционните дружества да развият собствен капацитет, с който да могат да изготвят свои оценки на риска. Европейската комисия трябва също да обмисли развитието на оценка на европейската кредитоспособност, посочва се още в одобрените текстове.
Агенциите за кредитен рейтинг ще трябва да се въздържат от издаването на оценки, в случай че акционери или членове с 10-процентово участие от правото на глас в агенцията са инвестирали в оценявания субект. Новите правила също така ще ограничават едновременното притежание на дялове от над 5 процента в повече от една кредитна агенция, освен ако агенциите не принадлежат към една и съща група.
КОНФЛИКТ
Още през лятото на 2011 г. Брюксел скръцна със зъби на влиятелните рейтингови агенции след поредица от оценки и прогнози, някои от които погрешни, които сринаха европейски банки и държавни ценни книжа на световните пазари и така допринесоха за задълбочаване на финансово-икономическата криза в ЕС. През юни 2011 г. Европейската организация по ценните книжа и пазарите (ESMA) заплаши американските гиганти Standard & Poor's, Moody's и Fitch, че може да им бъде отказано лицензиране на дейността им в Европа, ако не се придържат към европейските стандарти. "Не сме длъжни сляпо да приемаме регулаторната система на трети страни", заяви тогава шефът на организацията Стивън Майор. Контролът върху дейността на компаниите, които са в САЩ и съответно извън действието на европейските регулации, е труден и почти невъзможен.