Европейските авиокомпании са спечелили 1.36 млрд. евро през м.г. от въглеродния данък за въздушния транспорт, който ЕС въведе през 2012 г., писа електронното издание "ЮрАктив", като цитира проучване на холандската консултантска компания CE Delft. Авиопревозвачите образуват цените на билетите си, като начисляват и "въображаеми" разходи заради въведения налог, който потребителите са длъжни да платят.
Евродирективата задължи авиационните компании да плащат за отделените въглеродни емисии. С т. нар. въглероден данък Брюксел иска да задължи всички авиокомпании да купуват вредни емисии като част от мерките в борбата с глобалното затопляне. Според евроразпоредбите авиационният сектор в ЕС ще получи безплатни квоти, покриващи 85% от потребностите му, като това е изчислено на базата на изхвърлените в атмосферата вредни газове през 2010 г. За останалите 15% секторът трябва да плаща, но разходите се покриват от обявеното преди въвеждането на данъка увеличаване на цените на самолетните билети, обясняват от организацията Transport & Environment (T&E), която е поръчала проучването.
Така авиокомпаниите се оказват най-големите печеливши от налога. "Авиопревозвачите не се притесняват да начисляват "въображаеми разходи" за въглеродни квоти и необосновано потребителите плащат за тях, като въздушните компании отчитат огромни печалби", обяснява авиационният експерт от Transport & Environment - Аойф О'Лири, цитиран от "ЮрАктив". "Разполагаме с доказателства, че не е необходимо авиокомпаниите да повишават цените на билетите, за да купуват квоти, които са им необходими над безплатните. Те обаче принуждават потребителите да плащат и за квотите, които им се отпускат безплатно", се казва в доклада на T&E.
В края на м.г. Европейската комисия обяви, че ще преустанови действието на въглероден данък за въздушния транспорт до есента на 2013 г., след като срещу него скочиха редица водещи страни като САЩ, Русия и Китай, които дори забраниха на своите авиокомпании да го плащат. Това принуди еврокомисарят по въпросите на климата Кони Хедегор да заяви, че предлага временното прекратяване, защото според Брюксел няма признаци, че по въпроса може да се постигне споразумение на международно ниво.