Дни преди референдума за нова ядрена електроцентрала разликата в електоралната подкрепа за ГЕРБ и БСП се е стопила до малко над 2% в полза на управляващите. Това показват резултатите от проучване на "Алфа Рисърч". Социолозите отчитат, че спрямо последното изследване от септември избирателите на ГЕРБ са намалели до 20.9%. БСП пък се радва на подкрепата на 18.5%, което експертите отдават на мобилизацията на нейните симпатизанти преди националното допитване. Преди време и "Галъп" даде подобна разлика между двете сили. Разминаване обаче има в резултатите на другите агенции. Според изследване на ЕСТАТ отпреди няколко дни доверието в ГЕРБ е 21.4%, а в социалистите - едва 11%. "Сова Харис" пък обяви, че за ГЕРБ биха гласували 26.3 на сто, а за БСП - 21 процента.
Данните на "Алфа Рисърч" сочат, че още две партии със сигурност ще прескочат 4-процентната бариера за влизане в парламента - "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева (5.6%) и ДПС (5.4%). Анализът показва, че ако в НС влязат само посочените 4 партии, както ГЕРБ, така и БСП ще имат достатъчно тежест, за да сформират кабинет с някоя от останалите две формации. При повече партии коалицията ще е по-широка и, съответно, по-размита политически. Около бариерата се движат още "Синята коалиция" на Иван Костов и Мартин Димитров, както и евентуален съюз между националистите от "Атака" и ВМРО. Шанс имат и НФСБ на бившия съратник на Волен Сидеров Валери Симеонов и СДС на Емил Кабаиванов.
Спадът в доверието към правителството се превръща в тенденция, констатират социолозите. Само 16% от анкетираните се изказват положително за работата на кабинета, а 46% не я харесват. Като основна причина за отрицателното отношение към кабинета от "Алфа Рисърч" сочат песимистичните очаквания на хората за икономическото състояние на страната и личните им финанси, както и поредицата скандали около правителството. Особено раздразнение са предизвикали скандалите около избора на конституционни съдии и застрояването на несебърските дюни. Именно провалът на управляващите в борбата с корупцията и злоупотребите с власт са сред факторите, които влияят най-негативно върху отношението към властта. Това се отразява върху личния рейтинг на премиера, който отбелязва недоверие от 39% и доверие от 29%.
----РЕФЕРЕНДУМ
Между 25 и 30% от 6-те милиона пълнолетни граждани на страната ще участват в предстоящото национално допитване на 27 януари, прогнозират от "Алфа Рисърч". С подобна активност приетото решение няма да има задължителен характер, но ще надхвърли необходимите 20%, за да бъде върнат въпросът обратно в парламента. Поради високата мобилизация на БСП и националистите очакванията са 62 на сто от участниците да гласуват с "да" и 38% с "не". Социолозите припомнят, че докато през 2004 г. 80% от българите са подкрепяли строежа на АЕЦ "Белене", днес те са 33%. 25 процента искат нови реактори в "Козлодуй", а 30 на сто са принципно против ядрената енергетика.
|
|