:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,941
Активни 406
Страници 506
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Столицата не е мерило за българския театър

Всеки, който дойде на власт, вижда реформа, под която разбира преди всичко съкращения, твърди популярният актьор Стефан Илиев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Стефан Илиев
Стефан Илиев е роден през 1935 г. Завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на Н.О. Масалитинов. Работи в театрите в Габрово, Плевен, Перник, Народния театър за младежта, театър "София" и Малък градски театър "Зад канала", чиито основател е заедно с актьора Руси Чанев. Превъплътил се е в стотици роли в театъра и киното. Сред най-известните са тези в "Пленено ято", "Между релсите", "Отклонение", "Зарево над Драва", "Сватбите на Йоан Асен", "Компарсита", "Куче в чекмедже", "Големанов" и в тв сериала "Под прикритие". Председател е на Съюза на артистите от 1990 г. до 2005 г.







- С тази стройна осанка, запазена и до днес, са искали да ви направят офицер, но ...

- Реших да стана артист. Това е случайност, разбира се, както всичко в живота, и вече 55 години се занимавам с това. Родителите ми бяха учители и никога не съм искал да ставам артист - говоря за онези далечни времена. Моите родители ходеха на театър и аз съм ходил с тях. Помня неща, които са, както сега се казва, далечна, далечна история. Така се случи обаче че избрах професията на актьора и това е положението!

- Всъщност, от какво зависи пътят на актьора?

- Зависи изключително много от външни фактори, които се отнасят до това, че птичето на щастието каца само веднъж на рамото и трябва да го хванеш, иначе губиш. Нашата професия е такава, че не всички успяват. Статистически е доказано, че от тези, които започват своя път, само 15 на сто успяват. Останалите отпадат по трасето. Предполагам, че това се отнася за музикантите, може би и за други професии, но за актьора е абсолютно сигурно.

Най-напред трябва да ти предложат, което също е голям шанс, и след като си се съгласил, вече наистина трябва смелост да се убедиш, че ще се справиш, и да си повтаряш "За мене е най-важното, аз мога да направя тази роля, този образ." А вече оттук нататък всичко е послеслов - да разгърнеш това, което си решил да направиш. Разбира се, в сътрудничество с всички останали, които те съпътстват; започва се от осветителя, от гримьора, от сценичния работник и оттук нататък вече идват операторът и режисьорът - най-важното, защото те са двигателите на творчеството.

- По какви образци се изгражда вкусът на нашия зрител?

- За времето през годините много неща биха могли да се разказват, защото животът предлага всякакви възможности и предизвикателства. Но сега, във времето на телевизиите и интернет този, който се интересува, може да седне пред телевизора или компютъра и да види образци на кино или театър. Дълбоко съм убеден от всички разговори, които имам сега, че хората не са си загубили вкуса и усещането за хубавото. Когато хубавото е внушено привлекателно и умно, те се впечатляват и го запомнят. Не бих могъл да кажа, че днешното кино и театър се различават от онези по мое време. Смисълът е един и същ - направи така, че да те разберат, защото театърът, киното и телевизията имат своята мисия. Който влезе в нея, знае, че пропагандира, директно казано, послание за добро - във всякакъв смисъл. Тогава работата е лесна. Едно и също е, както едно време, само че днес техническите възможности са различни. Хората са едни и същи, не случайно има драматургии от 2000-3000 години, от които продължават да се вълнуват и днес. Темелите и на съвременния театър са семейството и любовта; и основната му публика са зрителите до 25 години и след 50-те. Човекът като психика не се променя, а само в изявите си, в наглостта или в примирението, или в някакви други качества или недостатъци.

- Какво не могат да постигнат днешните млади и защо? Известният режисьор Кръстьо Мирски казваше: "Няма да ходя да ги гледам. Те само си преобличат костюмите".

- Това, разбира се, е парадоксален израз на един голям творец, който само подсказва липсата на енергия при изграждане на ролята или на представлението. Но този принцип важи и сега. Не може без подобни случки, иначе няма как да се отдели голямото от малкото; бялото от черното. Това е въпрос на контраст. Може би на младите им липсва желанието да се усъвършенстват и да направят ролите, които искат, съвършено, и дори перфектно. Това е стремлението, което ни липсва и на възрастните, и на младите. Защото възрастните се заразяват от младите, както е валидно и обратното.

- В този ред на мисли къса ли се връзката с младите, има ли у тях интерес към предното поколение?

- Аз съм имал голямо щастие, че дълги години съм работил в състави, в които е имало много възрастни и много млади хора. Когато съм бил млад, не съм имал конфликти с възрастните. А след това във времето, когато съм работил в театър "София" и МГТ "Зад канала", там такива неща не са се чувствали въобще. Напротив - младите са се старали да бъдат като нас. Съгласен съм, че сега сценичният им говор е основният проблем. Много често не се разбира какво говорят от малкия и големия екран. Защото това вече е въпрос на технология и зависи изключително от учителите, с които е започнал артистът. Но пак стигаме до желанието да бъдеш съвършен. А това може и сам да си го научи човек, стига да иска.

- Много рядко се канят възрастните актьори във филмите...

- Който е чел пиеси, който е чел сценарии, който е гледал филми и представления, много добре си дава сметка, че на 100 пиеси или толкова сценарии има роля за един възрастен актьор. А живи има 90, да речем. Е, точно на теб ли ще ти се случи да играеш? Не приемам формулата, че нас ни забравиха. Никой не ни е забравил, просто няма работа за нас. И който не се съгласи с това вътрешно, за да не страда, просто е забравил смисъла на професията.

- От какво линее талантът?

- Ако се откажеш или нямаш идея как да направиш най-доброто - става безинтересно. Идва рутината и залинява всичко, когато ти не искаш да бъдеш съвършен. Нашата дейност е публична. Не може да излизаш пред хората и да не искаш да им внушиш по най-силния възможен за тебе начин това, което ти мислиш. А пък най-добрата рецензия в края на краищата са очите на хората, по тях познаваш вече ти ли си личността с име, или не си. Ако никой не те поглежда, значи вече "довиждане". Край.

- Съществуват ли абсурди в последната театрална реформа, след като има изисквания за качество, художествена страна и продадените билети?

- Понеже живеем в нашата си България, без абсурди не може. Който познава историята на българския театър, знае, че той е в непрекъснати реформи. Те не са спирали никога. Всеки, който дойде на власт и решава нещо да промени, вижда реформа. А под реформа в България се разбира преди всичко съкращения! Театърът обаче е много жилаво създание и въпреки всичко е успял да оцелее по някакъв начин и продължава да работи. В нашия случай, говоря за последните две-три години; прави се същото, което се е правило последните 30-40 години, в които аз съм бил свидетел на тези промени. Не се отчита, че всяко място, всеки град е различен, различна е публиката, различен е манталитетът, различно е желанието да види еди-какво си. Да види един кръг от проблеми, които него го интересуват. И колкото и да е странно, независимо от компютрите и интернет, манталитетът на човек се променя изключително трудно. Не е едно и също в Силистра и Благоевград. Едно харесват там, друго харесват другаде. Не гледайте София. Твърдя, че цялата измет на България се е събрала в нея. И столицата не би могла да бъде мерило за българския театър. Българският театър не е само София и животът не е само в София!

- Преживяхте ли мирогледни сривове и как преодолявате съмненията. Дълго време бяхте председател на САБ - от 1990 до 2005 г. Какво успяхте и какво не успяхте да свършите в тази позиция?

- Дълбоко съм убеден, че не съм се променил. Аз съм преживял 3-4 реформи. Не знам дали съм успял да помогна на съюза с определени позиции, но придоби авторитет. Той и преди го е имал, но когато държавата се разтресе, трябваше организацията да застане на страната на артистите, на страната на доброто. И всички решения, които са взимани, когато аз съм бил председател, са били плод на упорито обясняване, за да се стигне до съгласие. Ние не сме имали разногласия, това е много важно да се каже и може би затова сме една от малкото организации, които не се разцепиха. Всички съюзи са бедни. Но колкото до Съюза на артистите, той никога не е бил издържан от никого и никога не е получавал никакви субсидии. Даже веднага след 1989 г. ние се принудихме, за да съществува организацията, да вземем заем, който успяхме за 2-3 години да върнем. Не искахме да се подлагаме на никакви други унижения.

- Появихте се, макар и за кратко, в един от най-гледаните нови сериали "Под прикритие" в ролята на ген. Пенев и веднага започнаха да Ви наричат "българския Дон Корлеоне". Вярвате ли, че сериалите могат да заместят доброто старо кино?

- Това, че започнаха да се правят сериали, е много добро дело. Но едва когато между тях има реална конкуренция, ще излезе истината, а да не забравяме, че нея ще я каже и публиката. Сега това нещо го заменят с рейтинг, но дали съществува върху хората влиянието на това, което е направено. С масовото навлизане на телевизията в целия свят тя стана основното място, в което се прави кино. За голямо съжаление и в България е така.

- В този смисъл вярвате ли на Харолд Пинтър, който казва, че "в края на човешкия живот се брои единствено достойнството"?

- Човекът е прав, за жалост. Ако сам не можеш да се защитиш и да запазиш достойнството си, никой друг не може да го направи. Но това е и голям кръст, който не всеки може да носи.
3
3260
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
25 Януари 2013 20:06
Стефан Илиев...
-----------------------------------
Блогът на Генек
25 Януари 2013 22:01
Не е мерило, защото България е цял театър, на абсурда!
26 Януари 2013 22:33
Не гледайте София. Твърдя, че цялата измет на България се е събрала в нея.




Човекът каза една истина и никой повече не желае да коментира. Заболя ги.
Свалям шапка на артиста!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД