:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,948
Активни 441
Страници 1,513
За един ден 1,302,066

Наистина ли МВФ се отрече от икономиите

Има огромна разлика между затягането на коланите в Гърция и в Латвия
Бюджетен баланс и публичен дълг в избрани страни в ЕС
2013 г. започна с изненадващо признание на водещи експерти от Международния валутен фонд - за погрешни оценки за ролята на вталяващите диети за натежали от бюджетни дефицити и дългове държави. Главният икономист на МВФ Оливие Бланшар и колегата му Даниел Лей публикуваха любопитен доклад, в който твърдят, че прогнозите на фонда "значително са подценили увеличението на безработицата и спада във вътрешното търсене, свързани с фискалната консолидация". Изводът в доклада е, че дежурната терапия на МВФ за спасяване на закъсали държави - рязане на харчове, вдигане на данъци и бързо намаляване на бюджетния дефицит, е била прекалено строга за Гърция, Испания и Португалия и е потиснала икономическото им развитие.

Неясно защо обаче докладът пропуска други държави, които също прибегнаха до заеми от МВФ - като Латвия например, която обаче здраво "затегна колана", излезе предсрочно от спасителната програма на фонда и е сред страните в ЕС, които имат най-сериозен икономически ръст. И Ирландия планира да се откаже от спасителния пояс на фонда тази година. А Гърция, Испания и Португалия продължават да имат, меко казано, проблеми. Между другото, не друг, а "стиснатият" финансов министър на Латвия бе обявен за най-добър в Европа за 2012 г. в традиционната годишна класация на британското сп. The Banker.

"Фискална консолидация" означава най-общо процес на намаляване на бюджетния дефицит и ограничаване на трупането на публичен дълг. Бърз поглед върху публичните финанси на страните в ЕС е достатъчен, за да стане ясно, че всъщност трудно може да се говори за спиране на увеличаването на дългове или за намаляването на дефицити. Към края на 2011 г., в сравнение с края на 2008 г.,



публичният дълг намалява единствено в Швеция



- както като процент от БВП, така и в реално изражение (като се приспадне инфлацията). В останалите страни реалните задължения растат - от 8% в Италия до 173% в Румъния. Голям ръст на дълговете - и в реално изражение, и като процент от БВП, се наблюдава в Литва, Ирландия, Словения и Латвия. С други думи, едно от условията за наличие на фискална консолидация - да не се увеличават публичните дългове - е изпълнено само в една страна, а останалите 26 държави в ЕС увеличават задълженията си.

При бюджетните баланси картината е значително по-разнообразна, но не и по-обнадеждаваща. От 27 страни - на ЕС, в 15 реално има нарастване на бюджетните дефицити - от 14% в Португалия до скок с 968% в Германия. Испания, която Бланшар и Лей визират в доклада си, на практика е удвоила дефицита си в този период - ръстът е 100%. Това определено не е никаква фискална консолидация.

В други шест държави, сред които е и България, държавните бюджети преминават от излишък през 2008 г. в дефицит през 2011 г. Най-значителна е промяната в Холандия, която през 2008 г. има излишък от 2.9 млрд. евро, а през 2011 г. вече е с дефицит от 26.6 млрд. евро. Дори в Швеция има влошаване на публичните финанси. Там обаче то се изразява в намаляване на бюджетните излишъци.

Всъщност едва шест от 27 страни в ЕС са постигнали фискална консолидация - преминали са към излишък или поне са свили бюджетните "дупки" в периода 2008 - 2011 г. В тази група попадна и Унгария, но тя не е добър пример, тъй като "подобрението" дойде, след като тя на практика национализира пенсионната си система през 2011 г. Така се получи сериозен, но еднократен приток на средства и бюджетът временно излезе на плюс.

Забележителният пример е Естония, която бе жестоко ударена от кризата, но



не се остави да бъде спасявана,



а сама предприе необходимите реформи. Действията на управляващите дадоха бърз резултат - дефицитът от 478 млн. крони се превърна в излишък от 23 млн. крони през 2010 г. и 183 млн. евро през 2011 г., когато страната стана член на еврозоната. Напук на твърденията, че рестриктивната бюджетна политика задушава икономиката, Естония постигна 3.3% ръст на БВП през 2010 г. и 8.3% през 2011 г. Латвия също затяга финансовата дисциплина, а икономиката й е във възход.

Румъния също е в тази група - в номинално изражение дефицитът й расте през периода 2008 - 2011 г., но когато се коригира с инфлацията в този период, реално той се свива. Тук е и Малта, която не само няма нужда от финансова помощ, но участва в спасителните помощи за други страни от еврозоната. В тази група се класира и закъсалата Гърция - бюджетният й дефицит през 2011 г. реално е спаднал с близо 24% спрямо нивото от 2008 г. Но за разлика от другите държави , въпреки подобрението във финансовата дисциплина, икономиката на Гърция продължава да се свива - с 4.9% през 2010 г. и със 7.1% през 2011 г. Въпросът е дали БВП се свива заради стягането на бюджета или заради закъснялото преминаване към режим на икономии.

В обобщение -



от 27 страни само в четири може да се говори за истинска фискална консолидация



И в три от четирите "затягането на колана" очевидно не е задушаващо, а тъкмо обратното - икономиките им се възстановяват сравнително добре.

Само в Гърция като че ли може да се търси "вредно" въздействие на свиването на бюджетния дефицит върху състоянието на икономиката. Все пак трябва да се има предвид от какви позиции тръгва свиването на дефицита и с какви мерки се прави - защото не е все едно дали ще изземваш повече средства от икономиката, или ще харчиш по-малко, важно е и какви точно разходи се съкращават и т.н.

Повечето анализатори смятат, че икономиите в Гърция всъщност не са били достатъчно амбициозни. И кой може да ги вини - към края на 2011 г. гръцкият дълг възлиза на 170% от БВП, докато този на Латвия е само 42%, а на Естония - 6.1%. В Естония, Латвия и Гърция преобладават мерките за икономии, като публичните разходи реално са намалели с между 13% и 19% между 2008 и 2011 г. Същевременно и постъпленията в бюджетите им са спаднали - с между 3% и 17%.

Дори без да се навлиза в подробностите на моделите, които МВФ е използвал, когато е предлагал спасителните програми, и откритието за грешки в прогнозите, което двамата икономисти коментират сега, в началото на 2013 г., заключенията в доклада не изглеждат подкрепени от действителността. Впрочем Бланшар и Лей изрично подчертават, че докладът не е официален документ, не ангажира МВФ, а отразява техни лични възгледи.

Да оставим математическите модели и да видим каква е действителността. Гърция продължава да боледува - но не заради финансовата дисциплина, а по-скоро защото първоначално предложените икономии и реформи в Гърция не са били достатъчно амбициозни, за да възвърнат доверието в страната, не са били изпълнени стриктно, а може би и двете. В същото време Латвия действа бързо и решително и постига желания ефект при това предсрочно. Въпреки болезнените промени премиерът е преизбран и управляващите провеждат по-амбициозни реформи от предложените от МВФ.

Латвия обаче посреща международната икономическа криза от 2009 г. с дълг, който е само 20% от нейния БВП, докато Гърция влиза в кризата с дълг, който вече е 112%. Очевидно обхватът на реформите в Гърция трябва да е в пъти по-голям. Никой не обещава, че това ще е безболезнено, но друг път няма и колкото повече се отлагат непопулярните мерки, толкова по-трудно и болезнено е да се прокарат. България го знае от собствен опит.





.....................................................

Латвийският финансов министър е №1

--------------------------------------------

Андрис Вилкс е най-добрият финансов министър в Европа за 2012 г., обяви британското списание "Бенкър" от издателската група "Файненшъл таймс". "Бенкър" отбелязва, че Латвия бе сред страните, най-тежко засегнати от икономическата криза, но миналата година стана най-бързо развиващата се държава в Европейския съюз. Пътят на Латвия към това постижение не беше лесен, но в крайна сметка благодарение на добрите резултати страната успя да пласира успешно облигации на международните пазари, отбелязва изданието. Британското списание всяка година посочва най-добрите финансови министри в света.

За преодоляване на икономическата криза Рига планираше да получи от международни финансови организации кредит от 7.5 млрд. евро. След консултации с МВФ в края на 2008 г. бе приета програма за стабилизация на икономиката. Благодарение на затягането на финансовата дисциплина положението в страната започна бързо да се стабилизира и тя предсрочно излезе от спасителната програма.





Снимка: БГНЕС/ЕПА
Дежурната терапия на МВФ за спасяване на закъсали държави - рязане на харчове, вдигане на данъци и бързо намаляване на бюджетния дефицит, се посреща с протести в почти всички страни, където е приложена.
Снимка: БГНЕС/ЕПА
Шефът на МВФ Кристин Лагард лансира спорни идеи и на Международния икономически форум в Давос.
23
4416
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
28 Януари 2013 21:14
Латвия обаче посреща международната икономическа криза от 2009 г. с дълг, който е само 20% от нейния БВП, докато Гърция влиза в кризата с дълг, който вече е 112%.
Латвия увеличава държавния си дълг на 100% - 42% от БВП и става отличник , пък Гърция с по-малко от 50% - от 113% на 171% и има проблем. Явно колкото по-скоростно се задлъжнява, толкова по-голямо доверие се печели. Ех, Дянков, Дянков, трябваше и ти да национализираш НОИ, да издумкаш парите като резерва от Здравната каса и сега щеше да си финансист намбър уан или юан, все тая.
28 Януари 2013 21:26
Институтът за пазарна икономика отрече МВФ, Световната банка, ФЕД и даже Сорос, за останалите ще видим...
28 Януари 2013 22:39
Браво на естонците.
28 Януари 2013 22:43
Браво на естонците.
И най-вече на шведите и финландците, дето се трудят в Естония.
28 Януари 2013 22:49
Нещо много се е умълчал форумът откъм чугунено-левия фланг. Май когато числата говорят, дори дежурните привърженици на раздуването на дългове и бюджетни дефицити като лечение на дълговете и бюджетните дефицити замислено мълчат
28 Януари 2013 22:57
И най-вече на шведите и финландците, дето се трудят в Естония

Добре дошли са и в България. Наш Тотю одма ще ги интегрира.
29 Януари 2013 02:52
При мен има мегдан за интеграция на шведки.
29 Януари 2013 04:23
От няколко години и МВФ започна да поставя под въпрос основни догми на пазарния фундаментализъм (вкл. полезността на austerity при криза на търсенето и в liquidity trap), за което осведомявах своевременно колегите. Накрая и ИПИ е научил.

Тежко е да разбереш, че си лашнат на някой глух коловоз на историята.
29 Януари 2013 04:27
Разбира се, Гърция е уникален случай.

Абстрахирайки се от уникалната Гърция, не сиромашка Латвия, а Англия на Камерън е христоматийният пример за вредата от austerity. САЩ на Обама е пример за обратното, макар половинчато и боязливо. Колегите са чули, макар газетата да не извести, че републиканците капитулираха за debt ceiling-a. S&P надмина 1500, а Дау гони 14-те хиляди.
29 Януари 2013 04:49
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Разбира се, Гърция е уникален случай"
............................................................................
И САЩ са уникален случай:
-премахнаха златното покритие на щатския долар(1970 г.)
-нямат стоково покритие на щатския долар отдавна
-имат неспираща печатница на НЕобезпечени нито със злато, нито със стоки, щатски долари
-имат самолетоносачи, ракети и военни бази, във всички краища на Света, за да защитават така "интересите" на САЩ
-изсмукват мозъците, кадърните и младите от цял Свят
-свалят и качват правителства по Света
-предизвикват "революции" и преврати в държави, управляващите в които НЕ слушкат и НЕ управляват държавите си в "интерес" на САЩ
-след "революциите" и превратите приватизират в интерес на сащските корпорации природните ресурси на съответните държави
-имат най-висок в Света вътрешен дълг и външна задлъжнялост
-и т.н., и т.н.!
КЪСМЕТЛИИ! Нали!
29 Януари 2013 06:52
Да беше написал нещо за укриването на доходи с цел неплащането на данъци?! В САЩ едно от най- големите престъпления е именно това и се полага пандиз. Как е из Европа, няма ли такъв проблем? А у нас как е? Има ли изобщо статистика и огласява ли се с цел респектиране? И изобщо според автора това проблем ли е, или е нещо пренебрежимо малко?
29 Януари 2013 07:15
Даже и "референдуми" допускат - в името на изолацията ни от Русия.
Най-престъпните и най-крадливите, навсякъде по света, са най-послушни спрямо американските интереси. Подвизават се като политическа класа, което ще рече най-гнусен и мизантропски грабещ олигарсо-елит. Готов винаги да е инструмент за геноцид - черен облак от ренегати, бивши "...исти" днес пещерни анти-"...исти", стигащи и до въоръжена "опозиция". У нас понастоящем те са просто ... ГЕРБ.
-
Ренегатокрацията, с лъжата за дамократизация, замени държавата и армията й с армии от гнусни предатели. Това е то синята идея - т.е. бсп/"сдс" пещерен антикомунизъм - гонещ призрака комунизъм. Защото Комунизмът, макар че никъде не го е имало, бил лош за банково-корпоративното хищничество. В т.ч. особено лош за американските интереси, за които ние сме нищо повече от тор разхвърлян от компрадоро-предателите ни. От така наречени "леви" и "десни" демократизатори. Тоест, от бсп/"сдс" лакомо побеснелите в див антикомунизъм.

Като се вгледаме, навсякъде по света катастрофите на народите започват с раздвояване. А корпорацията множаща раздвояването се нарича Цру и е базирана в САЩ.
ПП
На всичко това МВФ, СБ, и пр са му кукловодите. И комплектоването на куклите става само измежду БАШ-ренегатите.
ШОКОВАТА ДОКТРИНА
29 Януари 2013 08:23
Paragraph39
-"САЩ изсмукват мозъците, кадърните и младите от цял Свят"
Да, Параграфе, защото имат политика, която издига науката в култ и наистина създава условия за развитие и креативност. И това е американска политика, а не е дошъл някой друг да им я направи. И защото там няма академии с "феодални старци", с каквито е пълна Европа и връзката между науката и бизнеса наистина я има. И защото Стратегията Европа 2020 дава американските показатели за процент от БВП за наука като пример и ги "гони". И защото, в крайна сметка, социалната мобилност в САЩ е много по-висока, отколкото е Европа, където е от огромно значение от какво семейство си и кой е баща ти....
Та такива ми ти работи....
29 Януари 2013 08:39
Напук на твърденията, че рестриктивната бюджетна политика задушава икономиката, Естония постигна 3.3% ръст на БВП през 2010 г. и 8.3% през 2011 г. Латвия също затяга финансовата дисциплина, а икономиката й е във възход.
Ехе - възход ли беше да го опишеш. Само ще кажа на пишман-икономистчето, че като прекара 1 час в Рига или Талин и София ще му се стори като Ню Йорк. А ако излезе от средновековния стар град и в панелните комплекси ще се спихне съвсем. Но понеже човекът гледа някакви числа и таблици, а не го интересува реалната обстановка нека да реши следната математическа задача - ако БВП спадне с 25% в една година и след това се увеличава средно с 5% на година (висок растеж за ЕС) - за колко години ще се върне на същото ниво? (жокер - отговорът не е 5 г.)
*
Има и един друг момент - намаляването на безработицата в тези страни в паралел с намаляване на... населението. Най-интересно, че в момента в Ирландия е пълно с Латвийци и Литовци. Може там БВП/дълг да е повече от 100%, ама има работа (благодарение на МВФ). Въобще нещата са бая по-сложни отколкото фиктивни икономисти от фиктивни институти могат да си представят.
29 Януари 2013 08:42
Май когато числата говорят, дори дежурните привърженици на раздуването на дългове и бюджетни дефицити като лечение на дълговете и бюджетните дефицити замислено мълчат

При спор на Калоян Стайков от ИПИ с главния икономист на МВФ Оливие Бланшар и Даниел Лей дълго трябва да помислиш преди да напишеш, че "числата говорят". Всъщност "числата" на ИПИ винаги са добре подбрани, ако въобще си дават труд да се основават на тях. Но и тук основните изводи не се основават на анализ, а на вяра в определена идеология, или както се изразява авторът - "Да оставим математическите модели и да видим каква е действителността"
29 Януари 2013 09:17
Поредната манипулация с източник ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика". Кехлибареният, втората Галя и др. съфорумци са пределно ясни. Само самозабравили се хора, кичещи се със звания, незнайно от кого дадени и как заслужени, без ден стаж в сериозна фирма или институция, могат да си позволяват да създават подобни пасквили. Жалко и за онези, които им слугуват за разпростанението на подобни манипулации и откровени лъжи.
Подходящи заглавия на мат'рялчето:
Българската ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика" оборва изводи на МВФ
или
Калоян Стайков от ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика" разгроми главния икономист на МВФ Оливие Бланшар и колегата му Даниел Лей.
29 Януари 2013 09:45
Явно латвийското магаре се е научило да не яде и някак си е оцеляло. Щеше да е добре обаче да се посочи, като как латвийската икономика върви напред, защото твърдението, че това е станало само и единствено заради бюджетните икономии, представлява доста ниска топка и плитка манипулация за настоящата публика.
29 Януари 2013 09:59
Как ли се чувства Пицко, след като се хвалеше, че е сред 100-те най-добри икономисти в света? Защо нашата икономика не мърда напред и нагоре. Къде отиват т.н. икономии. За какво ги харчат?!!
29 Януари 2013 10:08
Оливие Бланшар за приложимостта на модела на Латвия в други европейски страни:
Натисни тук
29 Януари 2013 11:19
Между другото, не друг, а "стиснатият" финансов министър на Латвия бе обявен за най-добър в Европа за 2012 г. в традиционната годишна класация на британското сп. The Banker.

Не може да бъде !
Най-добрият финансов министър на всички времена е наш Джиджи !
29 Януари 2013 13:36
единственият що годе смислен индекс отразяващ какво се случва на населението в дадена държава е индексът на човешко развитие. бвп-та, ръстове и полуръстове - всичко това не означава нито по-добър стандарт, нито по-добро място за живеене.
29 Януари 2013 17:52
Мили колеги форумци, като пишете авторитетно колко са зле естонците и латвийците на фона на германците и американците, припомнете си, че Естония и Латвия бяха опърпани съветски републики, а днес са в клуба на богатите, като Естония е и част от еврозоната.
Хайде давайте го малко по-обективно, моля! И оставете за електората на БСП и АТАКА евтиното промиване на мозъци.
29 Януари 2013 19:11
Естония и Латвия бяха опърпани съветски републики, а днес са в клуба на богатите
Да бе, знаем. Най-опърпаната съветска република беше ГДР и сега е в желязната хватка на Меркел - най-опърпаните провинции на Германия.
Апропо, клубът на богатите дали включва Саудитска арабия и Казахстан? Или го измерваме по главите (шейхове и дукове) на населението и там влизат само Бахрейн, Кувейт, Абу Даби (само едното от седемте емирства) и Катар. С малко напъни, включване грамажа на хартиени парични знаци, мога да включа и Люксембург.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД