:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,217
Активни 474
Страници 1,782
За един ден 1,302,066
Мечта

Европейските институции са рай за бюрократите

Еврочиновниците получават огромни заплати, а разходите им щедро се покриват с парите на данъкоплатците
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Еврочиновници протестираха в края на миналата година с искане за увеличаване на заплатите.
"Този, който с благодарност приема благодеяние, плаща първата вноска от дълга си", казва философът Сенека. Времената, в които са живели римляните обаче, са в далечното минало. А в съвременния свят европейските чиновници получават благодеяния с удоволствие, разбира се, и с благодарност. А техните дългове ги плащаме ние, данъкоплатците.

Европейските институции са истински рай за бюрократите, за които единствената трудност е да преминат успешно през тежкия изпит. Струва си обаче да прекрачиш прага на Европейската комисия и на другите властимащи институции, защото след това всичко се нарежда безпроблемно. Достатъчно е да се каже, че стартовата заплата на новоназначен чиновник е



4300 евро месечно



И така, след доброто начало може да се каже, че целта е постигната наполовина. Този, който успее да стигне върха и да се изкачи по стълбицата до директор на генерална дирекция, печели по 18 000 евро на месец. Но всичко не свършва дотук, защото към основната заплата се добавят доста финансови бонуси и компенсиране на разходите, направени от еврократите.

Необходими са ви примери? Еврократ, който е встъпил в граждански брак; разведен е или е в процес на развод; самотен родител е с дете, за което е длъжен да се грижи, получава допълнителни 170 евро (2% от основната си заплата), за да издържа семейството си. Ако пък има щастието по време на мандата си да стане родител (законно; без да е сключил брак, или пък осинови дете), то от евробюджета му се отпускат по още 372 евро месечно. Чиновникът започва да получава тези пари от момента, в който започне процедура за осиновяване. Децата на еврократите са длъжни да посещават училище, като за образованието им мисли майка Европа. Как ли? Доходите на бюрократа се увеличават с до 252 евро - средства, чиято цел е да компенсират разходите на родителите за образованието на наследниците им. Това правило действа, докато "детето" навърши 26-годишна възраст. За малчуганите, които са на възраст под 5 години, и за тези, които не посещават начално училище, се плаща надбавка в размер на 91 евро месечно.

Освен това еврочиновник



получава допълнителен бонус,



ако за да работи за институциите на ЕС, трябва да напусне родината си. Евроинституциите добавят към доходите му още 16% от основната му работна заплата - сумата се отпуска за издръжката на семейството и децата. И тя не може да бъде по-малка от 505 евро. Но не е само това. ЕС плаща в продължение на два месеца, докато чиновникът се установи в новия град. При смяната на жилището, града и навиците трябва да вземе мебели и всичките си ценни вещи, с които е свикнал. Ясно е, че разходите по транспортирането им се плащат от майка Европа. Тя също така предоставя финансова помощ, ако еврократ и семейството му са обект на заплахи, тормоз и нападения над личността и имуществото.

ЕС плаща 80% от медицинските разходи и разходите за здравно осигуряване, като от това се възползват съпрузите, децата, роднините, за които чиновникът се грижи. Това правило продължава да действа шест месеца, след като еврократът напусне, бъде уволнен или се пенсионира, а ако се е развел, то бившата му съпруга и детето, за които чиновникът вече не се грижи, се възползват от тези плащания още 12 месеца.



Това обаче не е всичко



Възстановяват се разходите, които еврократът е направил за транспорт, хотел и бензин. Всичко това се заплаща от ЕС, т.е. от жителите на страните членки. Нека да дадем пример: ако един чиновник трябва да отиде в командировка в италиански град, той има право да похарчи по 135 евро на ден за хотелско настаняване и по 95 евро за текущи разходи. Ако се намери някой нещастник, който да няма лека кола, то той има право да поиска от ЕС да му върне разходите за градски транспорт, като максимално възможната сума за компенсация в рамките на една година възлиза на 892 евро.

Някой може да каже, че икономическите ползи за еврочиновниците компенсират тежката работа в Европейската комисия, в която работят около 33 000 служители, в Европейския парламент и в другите институции. Без да подценяваме значимостта и сложността на труда на тези хора, по-близък поглед показва, че условията на труд не са чак толкова тежки: работят по 42 часа седмично, като имат право да поискат намален работен ден, ако имат деца, които са на възраст под 9 години, или в случаите, когато трябва да повишат образователния си ценз. Ако имат дете, което е на възраст от 9 до 12 години, то намаляването на работния ден не може да бъде повече от 20% от пълното работно време. Освен това на еврократите им се полагат годишно 24-30 дни отпуск. Също така имат право на още два свободни дни за пътуване; 10 дни мъжете могат да ползват, когато им се роди дете, а жените - 20-24 дни, както и 2 дни, за да присъстват на сватбата на детето си.

И накрая да споменем и европейските данъци. На чиновниците не им се удържат данъци в страната, в която живеят. Заплатите на служителите на ЕС се облагат с европейски данък (прогресивно данъчно облагане, което е между 8% и 45%, към което се добавя специалният налог от 5%). Средствата от тези данъци влизат в хазната на ЕС. Така че еврократите с една ръка плащат данък на ЕС, а с друга получават заплати, бонуси, възстановяване на разходите, които не се облагат с налози. Така че Европа си има своя особена каста въпреки кризата и затягането на коланите от останалите граждани на ЕС.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Квестор в Европейския парламент оглежда пленарната зала - институциите на ЕС са идеално място за работа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За сметка на данъкоплатците в ЕС евроинституциите са изключително щедри към чиновниците си.
13
4215
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Януари 2013 20:36
Европейските институции са рай за бюрократите евро сапиенс.
28 Януари 2013 21:35
тежка, тромава структура с голяма инерция.
28 Януари 2013 21:50
Кой, как я нареди.
29 Януари 2013 02:37
Еврочиновниците получават огромни заплати, а разходите им щедро се покриват с парите на данъкоплатците


Не е луд тоя дет яде зелника.
ОБАЧЕ
Камерън им дигна мерника което веднага му дигна рейтинга.
Почти сигурно Е че Островът вдига котва .
Кой има пАре да плаща залудо на безделниците в Брюксел - негова си работа.
29 Януари 2013 04:00
ЕСССР е по-добре в пъти, в пъти от СССР. Така може да откара и повече от 70 години, ако не му мине черна коала път.
29 Януари 2013 05:03
Бюрокрацията има способността да се възпроизвежда.

Тенденцията не е само в ЕС, в САЩ положението е подобно...
29 Януари 2013 05:25
Проблемът е, че ЕС е НЕфедерален съюз на национални държави, а ЕК/ЕП определя взема решения и определя политики, задължителни за отделните национални държави- членки на ЕС!
Което противоречи на Демокрацията!
Защото, при Демокрацията, Мнозинството от Народа(Избирателите) е което решава каква Политика иска в държавата си, която Политика управляващите държавата са длъжни да провеждат, според Демокрацията! Нъл` тъй?!
Да, ама не!
Например, нека си представим, хипотетично, че на парламентарни Избори в държавата "Х"-член на ЕС, антикомунистите получат Мнозинство и съставят Парламентарно мнозинство и Правителство- които трябва да провеждат и изпълняват антикомунистическа Политика, съгласно Волята на Мнозинството от Избирателите! Обаче, в ЕП и ЕК Мнозинство имат комунистите- и комунистите в ЕП/ЕК спускат ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ "комунистически" директиви за изпълнение от антикомунистическите Парламент и Правителство в тази държава "Х"! И управляващите в държавата "Х" са принудени- от Правилата в ЕС!- да провеждат в нея комунистическа Политика- т.е., ПРОТИВ Волята на Мнозинството от Избирателите! Е, Демокрация ли е това?!
29 Януари 2013 10:37
paragraph 39, наясно ли сте с взимането на решения и приемането на законови текстове на ниво Европейски Съюз?
Институциите, които имат такива права са ЕП, с членове избрани директно от всички избиратели в Европейския Съюз и Европейския Съвет, който се състои от главите на правителствата на държавите членки, също избрани директно или от парламентите на държавите членки.
Негово Височество Избирателят участва във всеки един момент. Формално демократичните правила са спазени.
29 Януари 2013 11:09
Те и за гейовете са рай.
29 Януари 2013 11:15
Nice work if you can get it
And you can get it if you try

29 Януари 2013 11:16
Мдам. Някои неща в статията са верни, други не са. Не всички, например, почват на 4300, това са парите за някои по-високи позиции. Но пък засега се работи 37,5 часа седмично. Има проект за нов регламент, който да увеличи работното време на 40 часа, да намали допълнителните дни отпуск за пътуване от макс. 6 на макс. 2 или 3 и др.п. Тоя проект такава врява предизвика, такива вълнения, че даже заклет циник може да се почувства неудобно...
Въобще, чиновническата армия на ЕС е мощен фактор, влияещ върху интеграционните процеси, който в никой случай не бива да се подценява.
29 Януари 2013 11:16
Параграфе,
Подписвайки присъединителния договор всяка държава-член се е съгласила с частичен отказ от суверенитет в полза на ЕС. И това е положението не само с ЕС. Така е и в ООН.
Недемократично в известен смисъл беше, че никой не организира референдум в БГ, за да попита Наше Величество Народа дали сме съгласни да се присъединим към ЕС.
29 Януари 2013 19:32
Супер едностранна и субективна статия. Писана на "жълт" language от някакът италиански непокист. Първо, както колегата каза по-горе, не всички получават еднакви премии и не започват от еднакъв праг на заплащане. Второ, никой не си задава въпроса аджеба ако на тези чиновници им плащаме средна заплата според страната-членка, от която идват, кой ще се бие да дойде да работи в студен и дуждовен Брюксел? Трето, както големите корпорации, конкурентноспособното заплащане до известна степен намалява риска от корупция и конфликт на интереси - справка за противното, в Родната ни администрация. Четвърто, бюджетът на ЕС не се финансира директно от държавните такива, нито от самите данъкоплатци. Пето, цялата администрация на ЕС е колкото тази на гр. Бирмингам.

Едиственият проблем в ленивостта на т. нар. еврократи, е, че минеш ли конкурса, оставаш на работа доживот. Т.е. много от тях злоупотребяват с това и си клатят краката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД