Ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев (вляво) се похвали, че учебното заведение няма нито един загубен проект, по който е кандидатствало. |
Новите дограми и топлоизолацията на подове, покриви и външни стени на Предклиничния университетски център, Медицинския колеж "Йорданка Филаретова" и Централната медицинска библиотека са финансирани по спечелен проект "Подходяща и рентабилна инфраструктура за МУ - София" по оперативна програма "Регионално развитие" на обща стойност малко под 3.32 млн. лв. От ЕС са 2.82 млн. лв., от държавния бюджет - 332 000 лв., а от собствени средства на МУ - 165 900 лв. Сградите са оборудвани с автоматични платформени стълбищни подемници, на Предклиничния център и на Медицинския колеж са сменени абонатните станции. В края на отоплителния сезон ще стане ясно колко е спестил от разходите за отопление университетът, но вече имало оплаквания от персонала, че им е топло.
Със средства по проекта е модернизирано и оборудването на Централната медицинска библиотека, където се съхраняват над 350 000 тома медицинска литература, рецензии и учебници. Досега те са били натрупани в прашни и мрачни хранилища. Сега там са инсталирани над 5 км подвижни стелажи, т.нар. компактоси, които позволяват книгите да се съберат на много по-малко пространство и да се търсят бързо.
Два автоматизирани скенера пък ще позволят дигитализиране на книжния фонд, благодарение на което на по-късен етап студентите ще могат да четат заглавията на библиотеката дори от вкъщи, обещава директорът й д-р Лидия Тачева. От около два месеца там се сканират книги. "Започнахме от най-стария фонд. Имаме книги от 1889 г., които са в каталога, но трудно се намират, ако не се търси целенасочено", обяснява д-р Тачева. В библиотеката вече е изграден цял принт център, където читателите ще могат да получават разпечатки на нужната им литература. Оборудвани са и 10 терминални устройства с компютри, 20 компютъра ще бъдат сложени в друга читалня, която сега е запълнена с книги.
"Добре, че дойде кризата, да се замогнем. Още в началото направихме два щаба - единият да привлича чужди студенти и ги увеличихме три пъти. Вече са 2400 и не плащат малко - по 8000 евро на година. Другият трябваше да кандидатства по всеки проект, който излезе. И мога да кажа, че досега нямаме отхвърлен проект", издава тайната на успеха ректорът проф. Ваньо Митев. Той планира със собствени средства да се построи нов учебно-административен корпус и общежитие за 500 студенти, но чака от здравното министерство да му дадат земя за ползване.