:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,081
Активни 935
Страници 2,011
За един ден 1,302,066

Устната оценка за напредъка на България разцепи ЕС

Брюксел все още очаква фундаментална реформа в съдебната система
Марк Грей
Липсата на писмен доклад за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред стана причина за разделение на държавите от Евросъюза на работната среща в Съвета на ЕС преди два дни. Холандия, Германия, Австрия и Финландия са останали недоволни от това, че няма мониторингов доклад, който да оцени напредъка на страната ни, за разлика от Румъния, съобщиха информационни сайтове. За България са се застъпили държави от бившия Източен блок като Унгария и Словакия, които също имат проблеми с независимостта на съдебната власт, както и Полша и Испания. Британският представител е влязъл в ролята на арбитър и определил това като аномалия, след което настоял да има официална позиция на ЕК за напредъка на България, която да преповтори заключенията от миналогодишния мониторингов доклад. Той бе изпълнен с остри критики за липсата на адекватни реформи в правосъдната система и засилващото се влияние на организираната престъпност в обществения живот. Специално внимание бе обърнато на слабата разкриваемост на поръчковите убийства, корупцията по високите етажи на властта и ограничената ефективност на спецсъда и спецпрокуратурата.

Правителството все пак успя да убеди Брюксел да не публикува извънреден мониторингов доклад за България, въпреки че покрай скандалите около висши назначения в съдебната власт имаше намеци за това. Говорителят на Европейската комисия Марк Грей потвърди, че е направена т.нар. устна оценка за държавата ни по механизма за сътрудничество и проверка, след като е представен официалният доклад за Румъния.

По време на обсъждането обаче били забелязани сериозни разминавания в оценките на правителството и гражданския сектор за състоянието на съдебната реформа у нас и напредъка в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Безпокойството на европейските страни било насочено към проблемите с кандидатите за ВСС, главен прокурор, конституционни съдии и за инспектората на ВСС. Обсъдено било и делото на уволнената съдия Мирослава Тодорова срещу вътрешния министър Цветан Цветанов. По него пловдивският съд оправда вицепремиера.

Според неофициална информация впечатлението на експертите било, че България не се справя с поетите ангажименти и е необходима "фундаментална реформа". Марк Грей бе категоричен, че ЕК очаква от България по-голям напредък в съдебната реформа, да свърши още работа по отношение на специализирания съд и прокуратура и за комисията за предотвратяване на конфликт на интереси. Комисията отбелязала напредък в някои от ключовите области, като избора на главен прокурор.
5
1818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
05 Февруари 2013 21:00
Не, "дълбока реформа", а "фундаментална" ? Да беше "пишало" тъй по тоз въпроЗ, досега кучето щеше да остане без козина. ЕС е на прага на намеса "във вътрешните ни работи"...
05 Февруари 2013 22:34
Не знам как може да направи съда сам реформа като много от юристите ни дори не са виждали нормално правосъдие, след като такова у нас не е имало от десетилетия. Говори се сега за "Прокуратура на Европейския съюз" което е малък светъл лъч в този мрак.
06 Февруари 2013 15:58
Брюксел все още очаква фундаментална реформа в съдебната система

правилно очаква, но защо и не натисне малко? С чакане няма да стане, кой ще слезе от тавата с вкусната баница в съдебната система - корумпираните некомпетентняци ли?
06 Февруари 2013 16:30
Не знам какво очаква Брюксел, но аз очаквам корумпирани съдии и прокурори в затворите!!!
06 Февруари 2013 16:35
ЕС е на прага на намеса "във вътрешните ни работи"..
beagle, като се знае кой е вътрешния министър и колко му е капацитета и с какво се занимава /контролират заедно с Боко престъпността/, сигурно ще се намесят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД