Липсата на писмен доклад за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред стана причина за разделение на държавите от Евросъюза на работната среща в Съвета на ЕС преди два дни. Холандия, Германия, Австрия и Финландия са останали недоволни от това, че няма мониторингов доклад, който да оцени напредъка на страната ни, за разлика от Румъния, съобщиха информационни сайтове. За България са се застъпили държави от бившия Източен блок като Унгария и Словакия, които също имат проблеми с независимостта на съдебната власт, както и Полша и Испания. Британският представител е влязъл в ролята на арбитър и определил това като аномалия, след което настоял да има официална позиция на ЕК за напредъка на България, която да преповтори заключенията от миналогодишния мониторингов доклад. Той бе изпълнен с остри критики за липсата на адекватни реформи в правосъдната система и засилващото се влияние на организираната престъпност в обществения живот. Специално внимание бе обърнато на слабата разкриваемост на поръчковите убийства, корупцията по високите етажи на властта и ограничената ефективност на спецсъда и спецпрокуратурата.
Правителството все пак успя да убеди Брюксел да не публикува извънреден мониторингов доклад за България, въпреки че покрай скандалите около висши назначения в съдебната власт имаше намеци за това. Говорителят на Европейската комисия Марк Грей потвърди, че е направена т.нар. устна оценка за държавата ни по механизма за сътрудничество и проверка, след като е представен официалният доклад за Румъния.
По време на обсъждането обаче били забелязани сериозни разминавания в оценките на правителството и гражданския сектор за състоянието на съдебната реформа у нас и напредъка в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Безпокойството на европейските страни било насочено към проблемите с кандидатите за ВСС, главен прокурор, конституционни съдии и за инспектората на ВСС. Обсъдено било и делото на уволнената съдия Мирослава Тодорова срещу вътрешния министър Цветан Цветанов. По него пловдивският съд оправда вицепремиера.
Според неофициална информация впечатлението на експертите било, че България не се справя с поетите ангажименти и е необходима "фундаментална реформа". Марк Грей бе категоричен, че ЕК очаква от България по-голям напредък в съдебната реформа, да свърши още работа по отношение на специализирания съд и прокуратура и за комисията за предотвратяване на конфликт на интереси. Комисията отбелязала напредък в някои от ключовите области, като избора на главен прокурор.
|
|