Министерството на икономиката започва проверка за това как са били формирани сметките за ток на "ЧЕЗ България". Новината бе обявена вчера от зам. икономическия министър Евгения Харитонова и идва дни след като подобна ревизия бе назначена за столичното парно. От днес в рамките на два дни ще бъдат проверени регионалните звена в Благоевград, Сандански, Петрич, Разлог и Гоце Делчев заради съмнения за некоректно изчисляване на някои от фактурите. В последните дни там имаше масови протести срещу енергодоставчика. Въпреки че преди дни протести срещу високите сметки за ток имаше и в Пловдив, тамошното дружество за доставка на еленергия - EVN, няма да бъде проверявано. Ревизия няма да има и за "Енерго-про", което обслужва Североизточна България.
Ден по-рано от ЧЕЗ обясниха, че също са готови да направят ревизия, но само на сметките, за които има подадени жалби и сигнали. "Разбираме притесненията на хората, особено сега, през зимата, когато много домакинства се отопляват с ток. Ще проверим и проверяваме всеки конкретен сигнал и жалба за неточна сметка за електроенергия", заявява в нарочно писмо оперативният директор на ЧЕЗ Петър Баран. В него се посочва още, че ако е имало грешка в някоя от фактурите, тя ще бъде коригирана, но не се уточнява по какъв начин ще стане това - дали парите ще се връщат, или ще се приспадат от идните фактури.
От ЧЕЗ отдадоха повишените сметки за ток на последното поскъпване на енергията. "ЧЕЗ е само част от веригата на ценообразуването и на дружеството се падат по-малко от 17% от крайната цена за клиентите", твърдят от ЕРП-то. Така при сметка от 100 лв. за ЧЕЗ оставали 17 лв., а 83 лв. се изплащали обратно по веригата - за производство и пренос, включително добавки за зелена енергия, т.нар. невъзстановяеми разходи и др., поясняват от дружеството.
Според Българската фотоволтаична асоциация именно ВЕИ фирмите били обвинени за последното повишение на тока, което от 1 юли на м.г. бе с 13.6%. "От направените разчети обаче се вижда, че под 5% от повишението в цената на електроенергията се дължи на присъединените мощности ВЕИ. Останалите близо 9% включват компенсиране на разходи на обществения доставчик (НЕК ЕАД) за минал период, компонента "невъзстановяеми разходи", както и повишение на цените на услугите за достъп и пренос, които се заплащат на ЕРП", обясняват от асоциацията. И допълват, че последният отчет на "Енерго-про" показва печалба, която е по-висока с 33% спрямо предходната година, а при ЧЕЗ скокът бил с 240%. "Отчетът на EVN не е публичен, но се предполага, че ръстът на финансовите показатели отново е трицифрен", посочват от асоциацията.
ГЛАС НАРОДЕН
Протест на недоволни клиенти на столичната "Топлофикация" ще се проведе в неделя. "Индивидуалният договор с "Топлофикация" трябва да ни даде това, което е записано в закона - дружеството да не ни мами", заяви вчера един от организаторите - Дончо Дудев. "В момента потребителите са брашнян чувал, който дружеството изтръсква за пари. Против общите договори сме, ние не сме роби или крепостни селяни на "Топлофикация", заяви пред Нова тв друг от недоволните клиенти - Димитър Грозев.