След шест месеца натиск от САЩ и Израел вчера България официално, макар и плахо и с много уговорки, обвини военното крило на ливанската групировка "Хизбула" за атентата на бургаското летище "Сарафово" от 18 юли 2012 г., при който загинаха 6 души. Това предизвика светкавична международна реакция и остри критики от опозицията и експерти по сигурността у нас. Израел и САЩ приветстваха "решителността на българските власти". Те призоваха ЕС да обяви "Хизбула" за терористична организация, както и да разбие финансовите й схеми и оперативните й мрежи, за да се предотвратят бъдещи атаки. Позицията на българското правителство ще позволи да се легитимира евентуално военно нападение срещу Иран, който финансира групировката. Външният министър на ЕС Катрин Ащън предпазливо обяви, че съюзът ще търси подходящ отговор и призова извършителите на бургаската атака да бъдат изправени пред съда. Обвинението на България поставя ЕС в деликатна позиция, тъй като Франция и Германия не са склонни да предприемат драстични мерки срещу "Хизбула". Франция се опасява за голямата франкофонска християнска общност в Ливан, а Германия - от ответен удар на привърженици на групировката, които от години живеят и набират средства на територията на ЕС.
Резултатите от разследването, което още не е приключило, бяха съобщени от вътрешния министър Цветан Цветанов след 6-часово заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента. Президентът Росен Плевнелиев отне възможността на журналистите да задават въпроси под претекст, че "не е предвидено". Никой не обясни рисковете от засилване на терористичната дейност у нас вследствие на тази позиция, нито дали са взети мерки за повишаване на сигурността. Стана ясно само, че външно министерство е засилило охраната на посолството ни в Бейрут.
Според Цветанов организаторите на атентата са трима. Самоличността на двама от тях е установена. Те са принадлежали към военното формирование на "Хизбула" и разполагат с паспорти от Австралия и от Канада. Единият е пребивавал на територията на Ливан от 2006, а другият - от 2010 г. Третият остава неизвестен. Според министъра атентаторът се е подвизавал под две фалшиви имена - Филип и Рико. Единият от фалшивите документи за самоличност бе открит у атентатора след смъртта му, а другият - дни по-късно в района на Цар Калоян. Лице с фалшивото име Браян Джейсън е негов съучастник. Цветанов допълни, че двамата са имали фалшиви шофьорски книжки, изработени на територията на Ливан. В България са влезли с истинската си самоличност, а фалшивите книжки от Мичиган са използвали за легитимирането си вътре в страната, с тях са наемали коли и са се регистрирали в хотели по българското Черноморие. Нашите служби са проследили движението им от Ливан до Европа, направени са насрещни проверки с партньорски служби за престоят им в страните от ЕС и на територията на Австралия и Канада, обясни Цветанов. Интересното в случая е, че тези неща се знаеха от доста време, но въпреки това България отказваше да обвини "Хизбула" за атентата.
Вътрешният министър направи несръчен опит да разграничи военното крило на "Хизбула" от политическото й представителство, което управлява в Ливан. "Ние винаги сме разчитали на добрите си отношения, които са от взаимен интерес, между българското правителство и правителството на Ливан и се надявам, че при съответните съдебни следствени поръчки, които ще бъдат възложени и които някои от тях вече са изпратени на компетентните власти, както на Ливан, така също на Австралия, на Канада и на други партньорски служби, ще можем да получим пълна подкрепа относно продължаващото разследване на този терористичен акт", заяви Цветанов. Ливанският премиер Наджиб Микати веднага изрази готовността на страната му да сътрудничи на България.
Шефът на Европол Роб Уайнрайт заяви вчера в интервю пред АП, че при разследването на атентата в Бургас не са открити директни връзки на извършителите му с Иран или с някоя от свързаните с „Ал Кайда" групировки. Бомбата, заложена в автобуса с израелски туристи, е била взривена дистанционно. „Българските власти имат доста силна хипотеза, че това е дело на "Хизбула". От това, което съм видял по този случай - очевидните много силни връзки с Ливан, оперативните действия при извършването на терористичното нападение и други разузнавателни данни - смятат, че това допускане е основателно. Дори да не са го извършили от „Хизбула", очевидно атентатът е дело на организация с възможности да действа в чужбина, така че заплахата остава. Не искам да преувеличавам размера на тази заплаха, но смятам, че органите на реда трябва да си вземат поука от този инцидент и да се подготвят да възможността най-малкото от подобни нападения в Европа", каза той.
Опозицията не подкрепи тезата на Цветанов, че зад атентата в Бургас стои "Хизбула". Според лидерите на БСП и "Атака" Сергей Станишев и Волен Сидеров, както и според Йордан Бакалов от Синята коалиция в доклада нямало убедителни доказателства за това и позицията на правителството е продиктувана от външен натиск. "Питам се каква е цената за подобно изявление, но най-вече кой ще я плаща", коментира соцлидерът.
Според бившия шеф на НРС ген. Кирчо Киров атентатът не е дело на "Хизбула". "Очевидно имат доказателства, които се разминават с моята информация. Досега организацията не е имало операции зад граница", коментира той пред "Сега". И добави, че след това решение трябва спешно да се засилят мерките за сигурност. "Някой от някъде натиска България и страната се поддава като се превръща в мишена. Това не е нашата война. Трябва да се вземат сега мерки от специалните служби, но няма такива, които могат да предотвратят атентат", коментира бившият зам.външен министър и специалист по арабския свят полк. Радион Попов. Служители в антитерористичното звено на ДАНС предупредиха, че решението е опасно, особено ако няма категорични доказателства, че "Хизбула" е виновна за атентата и като се има предвид, че у нас ливанците имат огромна общност.
Веднага след края на КСНС външният министър Николай Младенов се срещна с посланиците на арабските страни у нас, за да ги информира за резултатите от разследването. Той ги уверил, че България ще представи резултатите на европейските ни партньори, с които ще бъдат обсъдени конкретни мерки за предотвратяването на терористични нападения в бъдеще.
От 19 ч. снощи охраната на израелското посолство в София е засилена.
----------- РЕАКЦИИ---
Чуждестранните медии още преди заседанието на КСНС при президента съобщиха, че България ще обвини "Хизбула" за атентата. Нито една от тях не отчете уговорките на вътрешния министър, че разследването продължава и че все още се събират доказателства за тази теза. "България отвори пътя на ЕС да признае "Хизбула" за терористична организация, коментира ирландският в. "Айриш индипендънт". Израелският в. "Джерузалем пост" също акцентира върху това и отбелязва, че Брюксел има основание да направи това, тъй като ислямистите вече имат връзка с атака на европейска земя. Израел обвини за нападението Иран и "Хизбула" още преди месеци. Техеран обаче отхвърля тези твърдения и настоява, че е жертва на заговор.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че позицията на България ще постави в сложна позиция ЕС заради нежеланието на Франция и Германия да обявят "Хизбула" за терористична организация. Медиите в Канада и Австралия пък акцентират върху участието на канадски и австралийски граждани. Американският тв канал Ей Би Си коментира, че ислямистките групировки високо ценят т.нар. "местни терористи" - граждани на западни страни, които свободно преминават границите и по-лесно могат да извършват атаки в сравнение с хора от държави от Близкия изток и Азия, които обикновено се свързват с тероризма.