Премиерът Бойко Борисов засега не вижда смисъл да подава оставка въпреки признанието, че "за мен и ГЕРБ е по-изгодно да подадем оставка веднага", а "ако останем, ще берем само пасивите на студа, зимата и високите цени". Все пак обаче той не се сдържа да заплаши, че ако хората не видят какво реално прави по исканията им, "толкова по-добре, тогава ще видим". Борисов многозначително заяви, че нервите му имат лимит на среща с избрани представители на протестиращите.
Видимо изнервен, министър-председателят и вчера очерта любимите си заслуги: "За 3 г. съм запазил финансовата стабилност, построил съм повече, отколкото през последните 20 г. Ако вземете София и видите разликата с червеното управление (столицата никога не е имала кмет на БСП - б.а.), има градинки, чистота, училища, метро, спортна зала, детски градини.... Аз си тръгвам с много, много вдигната глава. Осигурил съм 12.5 млрд. евро от ЕС". Премиерът обрисува и какво ще стане, ако подаде оставка: "Тракия" се строи. Ако не изкараме мандата, "Тракия" няма да тръгне, мога да се обзаложа с вас. Ако остана на власт, май месец ще я пусна". Магистралата трябваше да е готова по договор този месец, но срокът бе удължен до май, а държавата е разплатила близо 80% от парите на строителя.
"Той, мандатът, изтече: дали ще управлявам още 3 или 5 месеца, за нас няма никакво значение. Но няма да подам оставка заради Станишев и Доган, а ще се боря с тях до края. И в опозиция пак ще се боря", категоричен бе премиерът. Той коментира, че няма да се върже и на играта на Костов, който му предлагал служебно правителство, което означавало коалиция с БСП и ДПС. "С кои очи, бе Костов, ти който подписа за "Марица" 1 и 2, искаш да ме направиш съучастник с БСП и ДПС в уйдурма?", възмути се Борисов.
Ден след оставката на бившия финансов министър Симеон Дянков премиерът обясни и защо му я поиска. "Освен министър той е и вицепремиер. Ако половината на работата е за запазване на финансовата дисциплина, другата половина е да осигурим икономически растеж и да кажем на хората как ще получат по-високи доходи. Той се справяше зле. Не беше комуникативен с министрите - за да се срещнат с него, трябваше да дойдат при мен", каза Борисов. След това посочи, че Дянков е имал личен ангажимент за електронното правителство, но там не е имало напредък. Трета черна точка бившият финансов министър получи заради честите си отсъствия в САЩ, където е семейството му. Най-емоционално обаче прозвуча следващият аргумент на премиера: "Кое налагаше да ми причини това за зърнопроизводителите? Знаехме, че януари трябва да платим 850 млн. лв., които след 1 месец Брюксел ни ги връща. Тогава, когато всичките земеделци в България трябваше да дойдат да ми кажат "браво, че успяхте с 2.5 млрд евро за следващия програмен период живи пари да дойдат при нас..." Ако до протестиращите бяха и тракторите?"
Новият финансов министър Томислав Дончев, който има тежката задача да договори и парите от ЕС за следващите 7 г., не отговори дали новите му задължения ще попречат на преговорите. Дончев обаче демонстрира самочувствие, че ще се справи с новите си задачи на финансист номер 1, въпреки че му липсва финансово образование. "Не съм бил финансов министър. В последните 6 г. управлявам публични финанси, а в последните 3 г. в обем на милиарди средства от ЕС. Нямам притеснения във връзка с експертна и политическа компетентност, свързани с позицията", лаконичен бе Дончев. Борисов заяви, че се е спрял на него, защото е подобрил усвояването на еврофондовете над 30 пъти, освен това е "изключително добре познат на всички комисари в Брюксел за разлика от едно брутално писмо, което Дянков прати на Оли Рен преди десетина дни и се наложи аз след това да пращам писмо в Брюксел, за да кажа, че не е това, което е".
Премиерът даде да се разбере, че не смята да променя нищо в политиката по доходите на правителството. "Няма да стана съпричастен да фалирам държавата. От първата година сме плащали високи пенсии, повишихме минималната заплата - това е максимумът в условията на най-тежката икономическа криза", зарече се той.
Самият Дянков вчера се върна от САЩ, но запази мълчание за смяната си.
НАПАДКИ
Въпреки изтеклите в медиите директиви към ГЕРБ да не нападат Симеон Дянков, вчера мнозина от управляващите се отпуснаха да го критикуват. "За съжаление няколко месеца нямаше тристранен диалог, вицепремиерът Дянков имаше по-важни задачи. Така че аз се надявам оттук нататък да компенсираме", оплака се социалният министър Тотю Младенов пред БНТ. Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова, която според Борисов е най-достойна да го замести като премиер, също реши да го атакува за комуникативността. "Не може един вицепремиер - имаше проблем в това качество, да не води интензивен диалог със синдикатите и работодателите и да не бъде в добър синхрон с неправителствените и обществените организации", каза Стоянова пред ТВ7.
Земеделският министър Мирослав Найденов, който предизвика скандала със земеделските пари с обещанията си м.г., както винаги, беше словоохотлив. "Свикнали сме някак си за всичко да се стига до премиера. Не беше работа на премиера да се намесва и да решава този проблем," коментира той.
по темата работи и Дина Христова
Властта се търкаля по улицата...И всеки вика - "Не я ща..."
---------------
Блогът на Генек