:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,347
Активни 197
Страници 18,757
За един ден 1,302,066

Революцията се случи. Идва ред за сметката

Протестите събориха Борисов. Но няма да решат нито един български проблем. Нужни са ни заетост, доходи, инвестиции. Няма го обаче лудия, който ще инвестира в размирна България
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Единственият изход са чуждите инвестиции. Но кой сериозен инвеститор ще дойде в размирна страна с политици, склонни да променят често правила под уличен натиск?
Революциите си приличат. Те носят нещастия, срещу които хората въстават. Така е след Френската, Октомврийската. Арабската пролет. Така бе след 10 ноември 1989 г. Често бедите са по-големи.

Хората имат право на щастие. Както и да се борят за него. Борбата винаги прилича на надбягване в окръжност. През 1879 г. повечето българи искат да изградят модерно либерално общество. Да строят капитализъм. През 1945 г. повечето българи искат национализация и социализъм. През 1990 г. те настояват пак за капитализъм, издигат мощни лозунги за приватизация. За капитализма не знам, но днес се чуват призиви за национализация.

На 10 ноември 1989 г. българите пожелаха неистово многопартийност. След 12 години партиите им бяха неистово омръзнали. Огромно мнозинство припозна царя като непартиен. По едно време българите мечтаеха "партиите да се обединят, да действат като една, да спрат да се карат за щяло и нещяло". През 2005 г. три партии се обединиха и спряха да се карат за щяло и нещяло. След това българите вече мразеха обединенията (коалициите). Непартийният им любимец този път бе генерал. Сега пак се задава "спасение", "панацея". Нарича се Велико Народно събрание, което всеки иска да се свика, но като разтури Обикновеното, което единствено може да го избере. Наричат се и "граждански сдружения". Те трябвало да сменят партиите, но никой не казва с какво са различни.



Протестиращите са справедливо гневни, обяснимо объркани



В България бе извършен колосален грабеж на обществени богатства, който засега е ненаказан. Политически картел изкриви демокрацията, подмени представителството, обезвери хиляди. Днес площадите казват, че не искат да бъдат лъгани, това е добре. Но историята не почва от днес. Същата улица, която сега свали Борисов, го избра. Избра го не с математика, а с въодушевление и надежда - 1.6 млн. гласуваха за ГЕРБ през 2009 г., към 4 милиона бюлетини спечели партията на няколко поредни вота. Точно тази емоция, страст, вяра, която му бе подарена, направи Борисов такъв, какъвто е.

По-важно е какво ще се прави занапред. Безплатен обяд няма. Днешната малка революция ще има сметка. Тя, за съжаление, няма да се плати от тези, срещу които улицата въстана. Просто няма такъв случай в световната история. България влиза в сериозна политическа криза. Тя няма да бъде с хоризонт няколко месеца. Най-вероятно властта ще е нестабилна в следващите мандати. Ще бъде истинско щастие да бъдат цели. Във всяка от следващите пет години има редовни избори. България ще живее на ръба на политическия стрес, рибата вече плува върху мътната вода.

Нито едно от желанията на протестиращите, които уж Борисов удовлетвори във вторник, няма да се случи. Но по-важното е друго. Голямата беда не е в политическата, а в икономическата криза. Всякакъв разговор за бъдещето, за икономиката засяда с буца в гърлото. България е малка държава. С нищожен пазар, скромни ресурси, застаряващо и все по-нискокласифицирано население.

Единственият изход са чуждите инвестиции. Досега те бяха малко. И това не бе само заради корумпираните и недалновидни политици. Трябва да си луд, за да инвестираш в страна с ужасяващи демографски и стопански показатели, трагични и в перспектива. Дори евтината работна ръка не е чак такъв стимул.

Сега, след размириците лудият, дето ще дойде да инвестира у нас,



трябва да бъде и мазохист



Той ще знае, че офисите му винаги могат да бъдат изпотрошени, опозицията да го плаши с национализация, премиерът да тръгне да му взема лиценза напук на правилата. Че приближат ли избори, настават улични и институционални страхотии. Аз лично съм втрещен. Частните електроразпределителни фирми са купили държавните дялове. Никой не е карал насила държавата да ги продава. В хазната са влезли милиони. След това частните фирми продават енергията по цени и нормативи, определени от държавата. И изведнъж излизат главните виновници. Не мога да повярвам, че хиляди хора се хващат на въдицата за масовото манипулиране на електромерите, с което те ограбвали клиентите.

Не казвам, че в България са се случили невиждани фатални баталии. Казвам, че политическата стабилност, която звучи кухо и безсмислено за мнозина, всъщност бе българско конкурентно предимство. Огромно, на фона на липсващите други. Сега всеки, който евентуално би тръгнал да развива бизнес у нас, ще знае какво се случи през зимата на 2013 г. Ще знае, че правителството ще заеме популистка позиция при първото улично недоволство. Че дори при тотално дискредитирана опозиция може да падне предсрочно. Че



в България водата е мътна,



нестабилността дебне всеки миг. Вие бихте ли вложили пари в такава държава? Ще вложите ли, ако сте честен, почтен?

България се нуждае от заетост, доходи, инвестиции. Бунтове имаше в цяла Европа, все заради липса на поминък. Но поминък не се създава с революция и барикади. Работа трябва, доходи, бизнес. Както и образование, труд, преобръщане на ценностите. Еволюция, не революция.

Трябва да признаем, че лошата визитка на България бе трайно рисувана в последните години. За 40 месеца Бойко Борисов уволни, размести или принуди да си тръгнат 14 министри. Никога не се знаеше какво точно мисли. Сутрин вдигаше данъците, вечер ги отменяше, каже едно, министрите му - второ. Случва се трето. Това е среда, в която всеки нормален човек, тръгнал да прави бизнес, ще бяга.

Но забележете, че Борисов предприе всички тези лупинги с благороден мотив - да удоволетворява желанията на хората. Режеше глави, отказваше се от решения, злепоставяше свои и чужди, само и само да угоди на улицата, на човека пред телевизора. Дори и сега, когато подаде оставка, пак чу гласа на протеста. Борисов не може да бъде обвиняван в недемократичност. Може да бъде обвиняван, че не е държавник.

Разговорът за икономиката е най-важен. Не се води, защото е най-труден. Общините почнаха да спират плащания, в безвремието и безвластието България трудно ще договори добри условия за следващия период на европейско финансиране. И като слушам всичките апели за национализация на концесии, производства, отдавна продадени активи, се чудя столичната "Топлофикация", затънала с милиони, частна ли е? Бъдете сигурни, че ако днес национализираме нещо, след 25 години пак ще има лозунги то да бъде приватизирано.
170
8937
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
170
 Видими 
22 Февруари 2013 19:50
Не мога да повярвам, че хиляди хора се хващат на въдицата за масовото манипулиране на електромерите, с което те ограбвали клиентите.

Опппааа, хванахме го автора, че не чете форума! Е, може да не са хиляди пишещите (за разлика от регистрираните) форумци, но пък са много убедени, много интелигентни и много налапали всякакви въдици. А иначе за статията
22 Февруари 2013 20:08
Фалцет, последно - 2033 или 2037?
22 Февруари 2013 20:09
Бля, бля бля, нямало решение, нямало пари. Политическата класа, или политическата измет ---решението е ЛУСТРАЦИЯ!!!
Щяло да стане анархия, щяло да стане ала-бала.Цялата тази политическо-комунистическа измет, лишена от лостовете на власта са едни страхливи шимпанзета.
Толкова години все още държавата успява да функционира благодарение на хора в администрацията които си вършеха работата въпреки всичко (но те са все по-малко, и вече не им остнаха сили), но все още има хора които могат да поемат държавните дела.
22 Февруари 2013 20:15
Чуждите енвестиции не са спасението на България.
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции, българската инициативност, за сега успешно спирани от българските чиновници, администрация и бюрокрация.
Запомнете: В България няма начин да се започне законен бизнес. Просто чиновниците с техните правила и разрешения не позволяват!
Относно чуждия капитал - може да има полза, но в дълъг период може да има много вреда. Защото печалбата се изнася в чужбина, български национален доход се изнася в чужбина... Вижда се вече 20 години.
Чуждия капитал идва може да идва в България по две причини: От една страна поради ниските заплати, от друга - да експлоатира националните природни богатства - най-голямото златно находище в Европа например, лигнитните въглища и електроенергия от тях, вятърни централи...
Ако заплатите се вдигнат - чуждия капитал ще отиде на друго място с ниски заплати.
Има още, ама ще стане отегчително.
22 Февруари 2013 20:23
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции, българската инициативност, за сега успешно спирани от българските чиновници, администрация и бюрокрация.


Чуждият инвеститор може да си хване шапката и да си отиде, когато си поиска.
22 Февруари 2013 20:23
Чуждите енвестиции не са спасението на България.
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции, българската инициативност

Чуждите инвестиции не са спасение и не са панацея, но са жизнено необходими за развитието ни. Не заради капиталите. Капитали има и в България, само спестяванията в банките колко са? И назаем могат да се вземат. А защото носят технологии, управленски умения, поръчки, маркетинг и т.н. Учат ни и на ред и трудови навици. Не всички, разбира се, а само качествените, които ни липсват. "Инвестиции" под формата на купуване на бетон и на наливане на финасов ресурс в банките, каквито ни бяха заляли преди кризата, не са ни чак толкова нужни. Не че няма вече и качествени български инвеститори, но са недостатъчно, а повечето са Герговци, Даневци и енергийни посредници.
22 Февруари 2013 20:25
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции
Кои са тези български инвестиции, ограбените пари от олигарсите, те ли ще правят производство, същите немогат да разделят купа сено на две магарета, и ако не бяха назначени милионери сега щяха да пасат кози на село.
22 Февруари 2013 20:30
Нищо още не се е случило...Протестите не са революция. Протестите са побутване към еволюция...
А за революция...Боже, опази!
--------------------------
Блогът на Генек

22 Февруари 2013 20:32
В това правителство най-ясно блеснаха децата и внуците на бившите величия---калинка до калинка, при положение че са имали достъп до най-доброто образование и това е "елита" на нацията, тези са в състояние да правят само поразии, дори немогат да крадът и лъжат "градивно". Пълна ЛУСТРАЦИЯ!!!
22 Февруари 2013 20:32
Учат ни и на ред и трудови навици.

Димитраки раздава акъл...Чакал Маргариди...
--------------------------------------
Блогът на Генек

22 Февруари 2013 20:36
Единственият изход са чуждите инвестиции

22 Февруари 2013 20:39
за статията!
===
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции, българската инициативност, за сега успешно спирани от българските чиновници, администрация и бюрокрация.
Запомнете: В България няма начин да се започне законен бизнес. Просто чиновниците с техните правила и разрешения не позволяват!

Другари разберете се - българските инвестиции на Васил Божков, на Цветан Василев, на г-жа Бориславова, на В. Златев - те добри ли са?
С какво са по-добри от тези на "Солвей"?
22 Февруари 2013 20:41
Смятам, че авторът е написал мнението си "по принцип", залагайки на схеми и идеологеми, нещо характерно за българското общество през преходния период. Но животът е твърде разнообразен, икономиката също, за да слагаме всичко под общ знаменател. Практиката показва, че в някои държави частната собственост вирее успешно съвместно с държавна. Каква форма на собственост да се избере в даден отрасъл зависи от самия отрасъл, от местните традиции, от приоритетите на обществото, от възможностите дадени отрасли да се развиват с чужди, съответно местни инвестиции, от възможностите за създаване на допълнителни работни места, от възможностите за създаване на ново производство/технология, съответно за развитието на съществуващо такова и т.н. Нека не забравяме, че и на Запад понякога, в зависимост от конкретните условия се прибягва до одържавяване на определени отрасли/производства, в други случаи се пристъпва към приватизация. Тези неща би трябвало да се анализират и решават от хора специалисти отчитайки влиянието на всякакви възможни фактори и факторчета като крайната цел е максимален брой грждани да имат полза от съществуващия модел.
22 Февруари 2013 20:42
Статията
Манрико
Чуждите енвестиции не са спасението на България.
Спасението са БЪЛГАРСКИТЕ инвестиции, българската инициативност

Майко мила, българската инициативност... вижда се какво е нивото на българската инвестиция и инициативност през последните 10 години - хотел, хотел и още хотел, и за разнообразие - казино.
Без чужди инвестиции тая държава е умряла в кожата си.
22 Февруари 2013 20:46
Герговци, Даневци и енергийни посредници.

Абе, ей, стига си ми дъфкал... потника
22 Февруари 2013 20:50
До тук чета и по моему всички варианти се обсъдиха и ако си пенсионер четящ вестник стандарт, може да тръгнеш към терасата да скачаш.
Повярвайте в България има още достойни хора, които инвестират и се мъчат да произвеждат. Парите им не са крадени, честни са.
Да не са много, но ги има. Отделно имаме предприятия в страната, които работят и се развиват. Да системата и на тях им пречи, но те се борят.
Мога да ви дам поне 15-примера, да малко са, но ги има и те могат да бъдат пример за много. Отделно за публиката която е против чуждите инвестиции, цял Китай работи благодарение на тях. И само не пишете че ядат само ориз. В провинция Хангча обикновен работник в машиностроителен завод получава 850 USD, а от тази година са им поувеличили и пенсиите, средно хората, които са работили получават по 500 USD. Обръщам внимание, хората работят и получават тези които са работили. В икономическата им програма е планирано евентуално намаление на работното време до 10 часа на ден, през 2016. До ден днешен работят по 6 дена и минимум 12 часа. Нацията е мобилизирана и преследва своите цели, имат национална доктрина и план за развитие. Знаете какво се случва с тези които биват хванати в корупция, а тези които не са съгласни със системата им е даден шанс да имигрират. ДЕМОКРАЦИЯ там няма, те са избрали свой път и според мен, много успешно се справят. От тук мисля, че няма нищо страшно да счупим нашия не работещ модел и да се опитаме да вървим по своя си път, отчитайки, манталитет, ценности и история. Още повече европейския модел, както показва историята, първо е на изживяване и второ не е приложим за всички.
А модела с общественното управление, е утопия, неприложима у нас.
Тъй че колкото и тривиално да звучи, бачкане му е м....
22 Февруари 2013 20:50
"Чужди инвеститори"!? Доведени да ни грабят от партийните лобисти!? Смях в залата. По-зле са от Черепа, Ковачки, Бинев и т.н. Да не говориме за Гриша Ганчев. Та не ни стигат тукашните айдуци, ами на туй отгоре всякаква друга паплач. Айде у лево.
22 Февруари 2013 20:58
В държава която не може да защити хората си, чуждият инвеститор е просто пиявица. Чуждият инвеститор идва не да ви ощаствливи, а да се ощастливи /т.е. да изкара пари/. Ако няма кой да брани интересите на хората /а, то няма/, инвеститора става обикновен бандит, който даже е по-лош щото изнася награбеното извън страна /по-далече на сигурно/.
22 Февруари 2013 20:59
Читавите български инвеститори са малко и малки. Повечето са дебили, които могат само да потребяват BMW-та и бронирани джипове а бизнесът им е подарен от ДС, някоя политическа партия или лобистка клика.
22 Февруари 2013 21:01
"Чужди инвеститори"!? Доведени да ни грабят от партийните лобисти!?

За да го няма това трябва да стане ТОВА
22 Февруари 2013 21:04
До автора на статията - хайде малко по-задълбочено разсъждавайте - колега, ако не знаете, ролята на протестите не е да решава проблемите, а да създаде условия за избор на хора, които ще могат да решат проблемите!
А такива хора експерти, професионалсти има и те ще излязат на сцената. И партиите ще трябва да ги подкрепят, и олигарсите също, иначе всички заминаваме....
22 Февруари 2013 21:09
Повярвайте в България има още достойни хора, които инвестират и се мъчат да произвеждат. Парите им не са крадени, честни са.
Дай да ги пипна тези хора да видя дали не са извънземни. Данъчното законодателство е такова че при цялото ти желание да работиш честно е невъзможно, спазвайки законите освен да фалираш няма какво друго да ти се случи.
22 Февруари 2013 21:15
Мога ли да попитам за"какъв" ще дойдат чуждите инвестиции у нас? При положение, че в света има криза на платежоспособното търсене и производствените мощности са повече от това платежоспособно търсене, мислите ли, че ще дойдат тук, за да създават нови? Та те не знаят какво да правят със старите у тях си. И второ - инвестиции има там, където могат да се получат печалба. При положение, че процентът на простия труд в произведените продукти непрекъснато намалява, мислите ли че ниските ни заплати ще са от голямо значение, за да получат тази висока печалба? Образовани млади хора в масови количества ние вече не можем да предложим. Така че забравете за чуждите инвестиции.....
22 Февруари 2013 21:19
Аз лично съм втрещен.

И аз.
От горенаписаната тъпня.
22 Февруари 2013 21:20
Ей точно това е най-кофтито, че идва ред за сметката. То Андрешко, веднъж ще вкара бирника в блатото, два пъти, ама накрая пак Андрешко ще трябва да плаща...вервайте ми...и тогава вече положението става "гръцко".
22 Февруари 2013 21:29
Това не мога да разбера, защо винаги руските революции опират до Октомврийската.

Толкова ли никой, никой, никой не е чел за Февруарската? Или за оная от 1905 г.?
22 Февруари 2013 21:37

И аз мисля, че се намираме в пелените на февруарската революция. Пред нас са Съветите на работническите и войнишки депутати, Двувластието ( Временното правителство и Съветите), Априлските тетрадки - въпреки, че не виждам кой би ги написал, Бойко в Разлив и накрая залпът на Тракторите "Аврора".
Номерът е да натикаме сметката в задника на инициаторите.
22 Февруари 2013 21:50
Защо ли си спомням Джузепе ди Лампедуза и "Гепардът".
22 Февруари 2013 21:53
Батман, който не понася кръв
Бившият бодигард се надяваше да стане първият преизбран премиер след падането на комунизма
Натисни тук
22 Февруари 2013 22:16
...Революцията се случи. Идва ред за сметката...

Нещо не си разбрал. Първо дойдоха сметките. Революция още няма. Само леки вълнения.
22 Февруари 2013 22:21
В България бе извършен колосален грабеж на обществени богатства, който засега е ненаказан.

Наказанията няма да решат никакъв проблем. Решението се нарича ревизия.
И не е въпроса само до собствеността, но и до разпределението на доходите, като второто е по-важното.
Сега разпределението на доходите е силно неравномерно.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2172rank.html
Облагодетелствани са големите компании и една малка групичка богати хора. От тях трябва да се отнеме, доход преди всичко, не собственост, и да се даде на държавата, и на останалата голяма част от хората. Което значи - повече данъци, особено за бизнеса, и по-високо заплащане на труда.
По-важно е какво ще се прави занапред. Безплатен обяд няма.

Това е първото - мнозинството хора и държавата да не плащат повече обяда на едрия бизнес и на малката групичка богати.
Единственият изход са чуждите инвестиции.

Не е вярно. Сбора от нетните баланси на трансграничните инвестиции на всички страни в света трябва да е нула. Също както сбора от търговските баланси на страните. И оттук се вижда че чуждите инвестиции не са някаква панация, след като не може всички страни само на чужди инвестиции да разчитат.

Цялата беда на автора е че разсъждава в границите на сегашното статукво. А е дошло време именно за промяна на това статукво. Но обяснимо е че журналистите са на страната на статуквото, играейки ролята на критика, като критиките им са само повърхностни, а не засягат същността на проблемите.

Разговорът за икономиката е най-важен. Не се води, защото е най-труден.

Не само за икономиката, а за какво да е, от 3-4 години досега беше невъзможно да се води какъв да е разговор.
Защото медиите бяха окупирани от едного, който все повтаряше - АЗ, АЗ, АЗ съм хубав, умен, добър; пък другите са лоши, тъпи, грозни!
22 Февруари 2013 22:38
Наказанията няма да решат никакъв проблем. Решението се нарича ревизия.

Тая песен се чува в различни тоналности от най-различни места.
И как ще стане това - да се хванат и накажат крадците? Нали вече беше гласувана амнистия за всичко извършено до 2008 година. Вярно, амнистията е за престъпления по непредпазливост, ама върви да доказваш, че е било нарочно. Онзи ще мига невинно и ще вика: "Аз без да искам, аз без да искам!" И адвокатите му ще докажат, че не е искал. Ако изобщо се стигне до съд.
22 Февруари 2013 22:52
Поредната, от предполагаемо още цяла върволица подобни статии, които ще ни обясяват как "вие (простият народ, пуу амма, че прост народ!)хубаво надигате гневен глас срещу така наложената система, ама за да се оправи положението трябва да опъвате каиша и да не надигате много много глава! Зер,"безплатен обяд няма!"(Безплатният обяд, а и закуските и вечерята също, са за нас - тарикатите.)"
22 Февруари 2013 22:53
22 Февруари 2013 23:05
Да попитам четящите. Защо Остап Бендер, Шура Балаганов и Паниковски, с четирите грозни жени са деца именно на лейтенант Шмидт? А сегашните - най много на Дани Кон-Бендит?
22 Февруари 2013 23:15
За статията

Не ми се коментират мненията, но и те могат да се добавят в статията. Кой чужденец ще тръгне да си сложи парите, производството или част от дейността в България при подобно мнение за чуждите инвестиции?

И друго, българите според вас по-загубени инвеститори ли са за да си сложат парите в България и да развиват бизнес вместо чужденци при същите условия? Ако някой може да спечли от някаква дейност, непременно ще рискува независимо от националност.

Мнооого залпове на Аврора мътят главите на някои форум(ни)ци. За избистряне относно чуждите инвестиции четете Манрико.
22 Февруари 2013 23:16
Диян Божидаров по терлици на амбразурата в опит за спасяване на Системата и Статуквото.
Божидаров, това все още не е революция. Само е отворена бутилката и духът почна да излиза.
По твоята логика излиза , че народът трябва да навежда глави и да търси решение на проблемите в корумпираната Система и забаламосващите го вече 23 г. мантри за рИформи. И да чака луди "инвеститори".....Аман от "инвеститори" веке 23 години , които източват държавата. Защото , Божидаров, Системата е питателна среда за такива "инвеститори" , които манерковизираха БГ.
Свърши, пич ! Да, трудно,няма да се предадат лесно , защото са налоили и съдебната система е с тях. Затова се пазат като гявол от тамян от ВНС .
Но ситуацията е коренно различна от 96-97 - просто тогава все още имаше нещичко запазено от татово време и прясната реституция. Сега огромното мнозинство е в нокдаун. То интуитивно усеща,че няма друг изход , освен да демонтира Ситемата и разруши Статуквото .
ВНС и Нова Конституция е начало на този процес. Точно от това панически бягат Системните играчи. Те все още имат медии и журналисти....., тъй, де..
22 Февруари 2013 23:24
Питам се този Диян до кой клас уе учил ? Само клишета и прогнози.Дори и за манипулатор не става...
22 Февруари 2013 23:25
Diko

И какви са тези вездесъщи Система и Статукво и с какво точно ще ги замените - абсолютна монархия, комунизъм, шериат? При каквато и да е конституция в условия на демокрация и БСП и ГЕРБ, Доган, Атака, ДСБ, Кунева и всички останали ще си имат пълно право да се самоорганизират и бъдат избирани за управляващи. В момента поне 60% от гласоподавателите биха гласували за някои от изброените. Ще им забраните да гласуват ли или направо ще ги вкарвате в трудови лагери?
22 Февруари 2013 23:25
Хм, Дорис...
Замислих се над въпроса и стигнах до неочакван отговор.
И сега има наследници на децата на лейтенант Шмидт.
Сещаш ли се: Ало, тате! Хълцук-хлип-хълцук! Катастрофирах! Убих човек! Адвокатът казва, че за двайсет хиляди ще оправи работата...
22 Февруари 2013 23:29
"Революция" е когато Целта е СМЯНА на Формата на държавно устройство или СМЯНА на Формата на собствеността върху средствата за производство!
Формите на държавно устройство са две: република или монархия.
Формите на Собственост върху средствата за производство да три: частна, държавна, смесена.
Когато Целта е само персонална смяна на управляващите, БЕЗ смяна на Формата на държавно устройство и/или на Формата на Собственост върху средствата за производство, тогава е Преврат
Та, НЕ разбрах каква им е целта на сегашните "революционери": България да стане монархия?! Или Собствеността върху средствата за поизводство в България да стане държавна(или смесена)?! Или и Формата на държавно управление и Формата на Собственост да бъдат сменени?!
Или Преврат, а?!
П.П. Пак да напомня: НЕ е правилно да се говори сега за "национализация"- защото става въпрос за ДЕприватизация(РЕнационализация) на бивша, приватизирана впоследствие, държавна собственост! А "Национализация" е когато се отчуждава възмездно ЧАСТНА собственост, която е възникнала, като такава и винаги е била само такава! А когато се "отчуждава" БЕЗвъзмездно частна собственост, тогава е Конфискация(Експоприация)!
22 Февруари 2013 23:38
Част от един много важен исторически документ, писан през 1776г.:

"...Според нас следните истини се разбират от само себе си: че всички човеци са
създадени равни и техният Създател ги е дарил с определени неотменими права, сред
които са животът, свободата и стремежът към щастие. Че за осигуряването на тези
права сред човеците започва да действа управление, което черпи справедливите си
правомощия от съгласието на управляваните. Че винаги, когато една форма на
управление стане разрушителна за споменатите цели, право на човеците е да я
променят или да я забранят, и да създадат ново управление, полагайки неговите основи
върху такива принципи, които според тях в най-голяма степен ще повлияят върху
тяхната безопасност и тяхното щастие. Всъщност повеля на благоразумието е, че
отдавна създадени управления не бива да бъдат променяни заради незначителни или
краткотрайни причини и – както може да се съди по досегашния опит – че човечеството
е по-склонно да страда от търпими злини, отколкото да си оправи положението,
премахвайки онези проявления, с които е привикнало. Но когато дълга върволица от
измами и грабежи, преследващи неизменно една и съща цел, ясно говори за замисъл,
предвиждащ да доведе човеците до абсолютен деспотизъм, то тяхно право и техен дълг
е да свалят такова управление и да потърсят нови закрилници за своята безопасност в
бъдеще..."
22 Февруари 2013 23:39
Горките поданници на Великобритания и до ден днешен си нямат конституция! Ние пък сменихме няколко за по-малко от два века. Задава се поредната -какво ли ни чака? У Америчко и те абдали - има - няма двесте годин сал една Коституция ! Слаба ракия. Ама виж това френците има още бая да ги догонваме! То не бе Първа република, Втора република, Трета ... до коя стигнаха всъщност ?
Хора, не в промяната на законите е прокопсването, а в спазването им от всички. Дори тогава, когато не ни изнася лично.
22 Февруари 2013 23:40
Да не говорим, че повечето протестиращи даже не са чели и самата Конституция, която искат да сменят. Повечето им искания даже или нямат отношение към нея (като мажоритарно гласуване), или могат да се наложат и от обикновено НС.
22 Февруари 2013 23:43
добре де, досега близо 4 години стабилност без хаос и анархия - къде са инвестициите, къде е просперитета ?! дрън-дрън та пляс
22 Февруари 2013 23:44
Параграфе,
ако репреватизацията е обратното на приватизацията, това значи ли, че Държавата, която е продала акциите на определени търговски дружества, следва да ги изкупи от настоящите им собственици? Щото ако, не го направи - това си е чиста национализация /експроприация/
22 Февруари 2013 23:46
albin, ти май живееш в друга държава.....
Ти им вземи монопола над медиите, резни им копанята от частните монополи и грабителски концесии, чадъра от съдебната система, па ела да ме убеждаваш как БСП, ДПС , СДС и не знам кой си щели да спечелят пак на избори..... Друг път. Хората и сега не искат и да ги чуят и видят. С изключение на номенклатурния ,апаратен кръг около тях и "предприемчивите " ,като тези свиневъди и бастисващи природата около Банско, на митинга в защита на ГЕРБ вчера.
Не казвам ,че в днешните партии няма честни хора и симпатизанти. Напротив, има. Но се носят по инерциията на лозунга : "Единство на всяка цена! Да не разцепим партията"
Само един пример- Янаки Стоилов.В СДС -Данчо Бакалов и т.н.
22 Февруари 2013 23:53
esterrr

Покъртителна логика. Все едно: досега с порядъчен и здравословен живот нямам много пари, тогава що да не се пропия и да започна да се друсам с хероин.

Стотици хиляди българи работят за чужди инвеститори. Нещо повече - огромна част от скромните 5-10% от населението с добри доходи, висока квалификация и прилично качество на живот работят в чужди компании и почти винаги биха избрали чуждестранен работодател пред ТИМ, Ковачки и Марешки. Причините ги е посочил Манрико.
23 Февруари 2013 00:09
Diko

Това 1во е меко казано спорно - доколко медии, монополи, магистрати и пр. са причина тези партии да имат избиратали. При доминирани от ГЕРБ медии в момента БСП има поне 21-2%, без никакви медии НДСВ взе абослютно мнозинство, Атака взе към 8% без да има дори достъп до големите телевизии.
2ро дори да приемем, че си напълно прав - как точно ВНС и нова Конституция ще попречи на това? Какво отношение има тя към монополите и собствеността на медиите? Конституцията гарантира гражданските права и свободи, но това го има и сега в нея, а ако всичко според теб е само на хартия, то това вече е въпрос на последващо законотворчесвто и най-вече спазване на законите, което обаче е много далеч от конситуционното право.
23 Февруари 2013 00:10
...Стотици хиляди българи работят за чужди инвеститори. Нещо повече - огромна част от скромните 5-10% от населението с добри доходи, висока квалификация и прилично качество на живот работят в чужди компании и почти винаги биха избрали чуждестранен работодател пред ТИМ, Ковачки и Марешки...
Ей го на деформираното слугинско мислене. Всички тези българи трябваше да имат свой собствен бизнес. А не да са аргати на чужди и наши чорбаджии и да се скитат немили-недраги по цял свят.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД