:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,614
Активни 580
Страници 13,179
За един ден 1,302,066

Нужен е не нов месия, а нов модел

Решаването на проблемите минава през Велико народно събрание и нова конституция. По-важна от представителната демокрация е ефективната демокрация
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Гражданите вече не харесват нито един от сегашните политически лидери. Очевидно е, че трябва не нов месия, а нов модел на управление.
Днес има няколко очевидни реалности:

1. Досегашното парламентарно мнозинство се провали и предстоят извънредни избори.

2. Икономическата драма на огромна част от българите изисква да се действа по възможно най-бързия начин, без никакво партийно хитруване.

3. Българското общество е узряло за радикална конституционна реформа и вече категорично настоява за това.

4. Именно поради това се правят мощни опити да се разсее остротата на настояването за ВНС като единствено цялостно решение.

И ако чуваме от протеста "Всеки ден ще е така до победата", нека е ясно: "победата" е единствено свикване на Велико народно събрание, в което да сменим не само политиците, а правилата.

Защото България разбра, че е нужен не нов месия, а нов модел. При предишните подобни надигания (след Живков и срещу Луканов и Виденов) хората искаха смяна на "лошите", сега искат смяна на "лошото". Видяха, че по-добри не идват, защото при действащата система няма как да дойдат. И най-сетне искат смяна на системата.

Всъщност още през 1997 г. стана очевидно, че конституционният модел, "спазарен" на Кръглата маса, обслужва "смяната на собствеността" и създаването на нова олигархия, а не подобряването на живота на хората. Днес, 23 години след налагането на подарената ни демокрация, българите сме намалели с близо 1/3 (както никога в дългата си история), а повече от половината от българите, които са живи и стоят в България, живеят по-зле, отколкото тогава. Абсурдна констатация:



мнимата демокрация донесе истински глад



Но от последния голям протест - срещу Виденов - има една съществена разлика: тогава хората бяха лъгани и гладували 6-7 години, сега - 24 г.! Тогава се надявахме на Европа, сега усещаме, че тя просто ни дръпна 1 млн. от младите и можещите... Тогава икономическата катастрофа бе предизвикана, за да се обезценят кредитните левове. Сега е резултат на непочтено и некомпетентно управление. И две зловещи сравнения:

- Днес минималната заплата в България е не само най-ниска в ЕС, но и два пъти по-ниска от другата най-ниска - Латвия (159 срещу 287 евро), а средната - повече от два пъти! И това е малка и бедна Латвия, бивша съветска република със скромен потенциал.

- А ако погледнем друга почти съседна и пак малка и бивша социалистическа Словения? Там средната заплата отдавна надмина 1000 евро (на месец, не на година!). И дори в Хърватска, пак след война и без да е помирисвала членство в ЕС...

Тези сравнения трябва да бъдат разбрани: българинът протестира, защото



с нищо не заслужава да живее 2 пъти по-зле дори от литовеца



И понеже няма надежда някак ей тъй от само себе си да дойдат политически херувими (въпреки че нацията все още ражда много стойностни хора), е нужно да им отворим път чрез нови правила. В НДСВ всички бяха нови политици, в ГЕРБ - също. И резултатът е все по-лош. Партийната демокрация у нас е олигокрация - власт, която се върти само между персонално ограничен и силно зависим партиен елит. Дори когато в партийните листи се прокраднат хора с минало и качества, системата ги смачква с корупционната си анонимност.

Ролята на националния характер също е определяща. Сегашната ни конституция навярно би работила нелошо в Швеция или Дания. Нашият манталитет обаче е окован от две много стари поговорки - "Законът е врата в полето, през която само кравите минават" и "От баща и от държава се краде". Ние мразим властта - тя винаги е била чужда и враждебна за обикновения човек (византийска, османска, съветска, фалшиво "западна" днес). Българинът се нуждае от максимална свобода на стопанската дейност (защото е талантлив), максимално строги правила (защото е крадлив) и власт на минимален брой хора, които (понеже също са българи, склонни към изкушения) лесно да се контролират пряко от гражданите.

Политическото решение е скрито в едно тройно "П" - максимум Почтеност и Подготвеност, минимум Партийност. За да има Правила, Производителност и Пари за хората, не само за елитите. И минимум Политика, което у нас означава - минимум възможност за Произвол и Продажност.

А всичко това означава само нова конституция с нов модел. В нея всички ключови



управленски решения трябва да се одобряват с референдум,



а за най-важните да се изисква 50% избирателна активност. Трябва радикално да се намали ролята на партиите - 100 депутати в 100 избирателни района средно с 50 000 избиратели. Големият състав на парламента създава само анонимна безнаказаност и безконтролност. Да се премахнат или намалят политическите квоти в неполитическите органи (като Висшия съдебен съвет). Отговорността трябва да се персонализира - чрез 100% мажоритарен избор. Всеки провален избраник трябва да може да се отзовава - по реда, по който се избира (и никой да не ни баламосва, че това струва скъпо - безнаказаният грабеж е несравнимо по-скъп). По-голяма власт трябва да имат едноличните изборни органи (кметове и президент). Пряко избраният президент реално и лично ще носи отговорност за изпълнителната власт (назначава правителство с одобрение от парламента) и за главния прокурор (лично ще го назначава и освобождава, като прокуратурата изобщо се извади от съдебната власт). Всички окръжни прокурори и председатели на окръжни съдилища също трябва да се избират. И най-вече - имунитетите трябва да се премахнат - те създават само чувство за безнаказаност, отдавна не пазят от произвол, тъй като той се прави въпреки тях.

Не са уместни дълбоконаучни възражения за липсата на подобен модел другаде в Европа. Разделение на властите у нас днес просто няма - на практика всичко се определя от лидера на победилата партия и послушната му партийна посредственост. По-важен от разделението на властите е гражданският контрол над тях. По-важна от представителната демокрация е ефективната демокрация. А тя е на първо място



ефективен контрол на "демоса" над "кратоса",



на гражданите над избраниците и администрацията.

Не е състоятелен и аргументът, че по-малко на брой политици се купуват по-лесно. Днес в цялата си многобройност те са достатъчно купени или уплашени, над 1/3 от гласуващите в последните избори - също. Защото масовостта ражда анонимност и безнаказаност.



Възможните почтени и бързи решения са две:



Вариант 1: Нова конституция веднага - решение в 5 хода и 10 дни

1. Президентът като единствен днес легитимен орган поема отговорност и от името на недоволния електорат настоява пред парламентарните партии за съгласие за приемане на решение за свикване на ВНС за приемане на нова Конституция.

2. Още до сряда проектът за решение се внася консенсусно от представители на всички парламентарни групи. В него се определя, че ВНС се свиква за приемане на нова Конституция (не е необходима никаква конкретизация). В предизборната кампания партиите ще поемат ангажименти за съдържанието й.

За приемането на такова решение (според чл. 160, ал. 1) е достатъчно мнозинство от 2/3 (160 депутати) и само 1 гласуване (това е "решение", а не "закон").

3. Проектът за решение на НС може веднага да бъде разпределен от председателя на НС на правната комисия, която да се произнесе още на следващия ден (става дума за решение от 5 реда). Така решението може да се приеме от НС още в петък.

4. Решението на НС се обнародва в "Държавен вестник" веднага и влиза в сила от 1 март.

5. В това време трите най-големи парламентарни групи връщат мандата и на 28 февруари президентът разпуска НС, свиква избори за ВНС още в началото на април и назначава служебно правителство.

Така за националния празник 3 март България ще има насрочени избори, работещо авторитетно служебно правителство и ясен ангажимент пред своя народ.

При избори през април ВНС може да започне работа още през май. Предвид ясните обществени искания ВНС може - при осъзната неотложност - да изпълни задачата си за 7 месеца и преди март 2014 г. да се проведат избори за нов, редовен парламент, по правилата на новата конституция.

Ако сегашните парламентарни партии са запазили поне малко политически усет, ще разберат, че нова конституция неизбежно ще има - и ако искат да участват в приемането й, трябва да приемат това решение именно сега. Иначе ще бъдат пометени заедно с модела, на който са нефелен резултат. Така само след 1 година можем да имаме изцяло нов тип държавност - и основателна надежда, че ще живеем и по-добре. Разбира се, до тогава НС и ВНС трябва да приемат най-неотложните антикризисни мерки - за енергетиката и цените.

Вариант 2: ВНС веднага - два пъти избори през 2013 г.

1. Ако страхът на сегашните парламентарни партии от нова Конституция се окаже по-силен от разума им, минималното им задължение е НС да приеме решение да свика ВНС само за изменение на Глава IХ на Конституцията (там са закрепени правилата за измененията на самата конституция). Може да се твърди, че за премахване на механизма на Великото народно събрание има почти пълен политически консенсус... Не е необходимо сега да се водят никакви други спорове относно вида и обема на други промени в конституцията.

2. Решението на НС влиза в сила от 1 март.

3. В това време трите групи връщат мандата и на 28 февруари президентът разпуска НС, свиква избори за ВНС още в началото на април и назначава служебно правителство.

При избори през април ВНС може да започне работа още на 1 май. Изменя се част IХ на Конституцията, като се премахва ВНС и се позволява на обикновено Народно събрание да променя конституцията, като измененията влизат в сила след одобрение на референдум.

За подобни изменения 1 до 2 месеца са напълно достатъчни. В края на юли ВНС може да се разпусне и през септември да се проведат избори за НС. В кампанията за него партиите и кандидатите се ангажират с приемането на нова конституция, закрепваща посочените по-горе основни радикални промени. Този парламент може да свърши работата си за 6 месеца, новата конституция да се одобри с референдум и до 3 март 2014 г. да влезе в сила. През юни се провеждат избори за редовен парламент, заедно с изборите за Европейски парламент (те поне са сигурни).

Недостатъкът на този по-удобен за сегашните партии план е, че ще проведем избори 3 пъти за 1 година. Но и иначе ще гласуваме поне 2 пъти (сега и през юни 2014 г. за ЕП).

Снимка: Иво Хаджимишев
1992 г. Обсъждане на новата конституция във Великото народно събрание.
Снимка: БГНЕС
Конституцията очевидно вече не отговаря на предизвикателствата на времето.
142
7604
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
24 Февруари 2013 19:44
Днес минималната заплата в България е не само най-ниска в ЕС, но и два пъти по-ниска от другата най-ниска - Латвия (159 срещу 287 евро), а средната - повече от два пъти! И това е малка и бедна Латвия, бивша съветска република със скромен потенциал.
Тези сравнения трябва да бъдат разбрани: българинът протестира, защото



с нищо не заслужава да живее 2 пъти по-зле дори от литовеца

Винаги съм мислил че в Латвия живеят латвийци или латиши! Но...
Иначе язък че си син на баща си! Голяма боза. Дъра бъра, два чадъра. А бе лаф да става!
24 Февруари 2013 19:45
1992 г. Обсъждане на новата конституция във Великото народно събрание.
--------------
Конституцията е приета 1991г. от тогавашното ВНС 1990-1991.
24 Февруари 2013 19:49
но и два пъти по-ниска от другата най-ниска - Латвия (159 срещу 287 евро),
---
И това не е вярно:

Romania 700 lei(gross) 160.09
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_minimum_wage
24 Февруари 2013 19:54
Заблуждавате господине.
Говорите истини и с тях творите лъжа.
Искате да забавите разкриването на далаверите в енергетиката и разбиването на енергийните монополи.
Нека първо се коригират законите в енергетиката;
второ - да се накажат престъпниците, позволили грабенето в този сектор.
След тази Първа победа над мафията останалите неща за които говорите ще дойдат от само себе си.
Не пречете на народа да вземе първата си победа над мафията!
24 Февруари 2013 20:03
Ако проблемите се оправяха с приемане на нова конституция, досега всички пропаднали страни да са приели конституцията на ... да речен Швейцария, и да са си решили проблемите.
Проблема с/у които реват хората е бедност, и той не се решава за години, а с десетилетия, ако нещата/икономиката/ върват добре. И не коституцията е решаваща, сигурно ако е добра помага, но не е тя най-важната.

Например една държава като Ю. Корея, която е била оризища 50-те години, са и трябвали десетиетия да стане това което е днес, и то щото много работят, едва ли е от коституцията просперитета им. Даже през голяма част от това време са полу-диктатура. Има и демография география, манталитет и т.н. , много по-важни неща.
24 Февруари 2013 20:07
Бай Дан,
Ами че нали точно затова накараха хора да искат всичко.
За да отклонят вниманието им от единственото нещо, което плаши мафията.
24 Февруари 2013 20:09
Атанас Семов


Дъртите партийни лалугери, те сега ще наскачат от дупките си на амбразурата, за да бранят системата.
24 Февруари 2013 20:19
Всъщност още през 1997 г. стана очевидно, че конституционният модел, "спазарен" на Кръглата маса, обслужва "смяната на собствеността" и създаването на нова олигархия, а не подобряването на живота на хората.
-----------

Подобряването на живота на хората става с икономика , не с "конституционният модел".
В Кувеит какъв им е "конституционният модел" , та имат такива високи доходи?
24 Февруари 2013 20:20
Решаването на проблемите минава през Велико народно събрание и нова конституция.

Особено главният-бедността? Член 1 в новата конституция :"Задължава Сим.Дян. да спазва КСО като ежегодно индексира пенсиите".Стига ли? Много евтина пързалка!...
Сегашната Конституция не е пречка за адекватна политика насочена главно към Благосъстоянието...
24 Февруари 2013 20:28
Хубаво разтягане на локуми...
-------------------------------------------
Блогът на Генек
24 Февруари 2013 20:31
Съгласен съм със Семов.Съгласен съм в качеството му на индивидуално мнение,но принадлежността му към партията на Янка ме кара да се съмнявам в искреността му.Съмнявам се,че партия като РЗС е безкористна в целта си за смяна на Конституцията.
24 Февруари 2013 20:36
...принадлежността му към партията на Янка...

Повече от 15 месеца няма нищо общо с нея.
24 Февруари 2013 20:39
Но от последния голям протест - срещу Виденов - има една съществена разлика: тогава хората бяха лъгани и гладували 6-7 години, сега - 24 г.!
---------
Като факт заплатите от 1997, след борда и фиксирането на лева към германската марка, в долари, в БГ е нарастнала 5 пъти - от 100 на 500 долара.
От 100% дълг и нула лева резерв 1997, 2009 преди идването на Буда на власт, дълг минимален 15% и резерв 8 млрд. Това си е голям напредък.

Критерия които имаме, и с които се сравняваме - Зап. Европа е недостижим за БГ, както и за останалите Балкански страни. Все едно да почнеш да тренираш футбол, и да се сравняваш с Меси, сигурно ще се оценяваш като провален.
24 Февруари 2013 20:40
Тъй като по-голяма част от предложеното от автора е реалност на градско ниво - мажоритарно избран кмет с реална власт, малък общински съвет, няма имунитети, би трябвало, ако авторът е прав, градовете да са цъфнали и вързали. Иначе и аз си мисля, че за България моделът на президентска република е по-подходящ, както и че трябва да има изборност от народа на ключовите фигури в съдебната власт - но и задължително да се въведе реално действащ институт на съдебни заседатели - 12 законопослушни граждани да решават самостоятелно въпроса за виновността според вътрешно убеждение, а не според някоя изпусната запетайка в един документ.
24 Февруари 2013 20:44
Нека първо се коригират законите в енергетиката;
второ - да се накажат престъпниците, позволили грабенето в този сектор

Бай Дан е те точно това не изкат да направят. Затова и ще ни удавят в празни приказки,само и само това да не се случи или да го отдалечат във времето ,за да могат пак да се оправдаят с липса на доказателства!
Щурчо,ти тези15 месеца(а дали са толкоз,при положение че няма 15 месеца от изборите за президент) за индулгенция ли ги имаш. Ааа разбрах! Той е бил заблуден от Ярешки!
24 Февруари 2013 20:50
Излишно натегачество - няма го изберат за Премиер на служебното правителство.
24 Февруари 2013 20:53
щурчо
Повече от 15 месеца няма нищо общо с нея.
До СЕГА не съм разбрал,но ако е скъсал с РЗС - заслужава уважение.Още преди изборите за Президент се чудех,как тоя умен мъж може да уйдиса на Плазмодий като Янчолина.Дано да намери сериозна партия за реализация на вижданията си за нов ред.
24 Февруари 2013 20:59
... реализация на вижданията си за нов ред...

Днес това нещо го искат млади и стари. В градове и села. Партиите..., ами те са отсвирени. Понеже са чужди и антибългарски. Това е положението.
24 Февруари 2013 21:04
Този Семов не е ли онзи, който заедно с Яне Янев уволняваха Борисов? Дори и аз се излъгах тогава да кликна върху линка и след това Манрико ми се присмя - и с право. Втори път не могат ме излъга, да ходи Семов на боклука заедно с останалите, които крепяха системата досега
24 Февруари 2013 21:09
и след това Манрико ми се присмя

Ми ти си готов за активен борец тогава - след като се смени моделът и системата. На засегнатите от Манрико токът ще им е с 50% отстъпка.
24 Февруари 2013 21:11

Боклучаво писание.
24 Февруари 2013 21:18
Да оставим дребните неточности да видим предлаганите принципи:
Българите са чудовищно бедни (верно) следователно е виновна Конституцията (възможно) и е нужно Велико НС (спорно).
С цялото ми уважение към Доктора на юридическите науки (не разбрах голям доктор или това което се наричаше к.ю.н., но това е без значение) скромно ще припомня че има разлика между конституция, сборник закони и подзаконови актове. Конституцията дава принципите на Обществения договор. По нашата Конституция промяна само на формата на държавно управление и отмяната на основните граждански права изисква ВНС. За какво ни е ВНС - ще въвеждаме монархия или ще ограничаваме правата? Всякакви други промени могат да се направят от обикновено НС. Разбира се с достатъчно инертна процедура за да има устойчивост.
Не случайно авторът апелира за по-твърда власт защото българите не са швейцарци. Спомням си "камшик за вас, мужици, руски камшик!" Истински "националист".
А сега за контрола на "демоса" над "кратоса". Той е възможен само при силна, но не силова власт, не при "силна ръка". Този контрол е разписан в Конституцията - гарантиране на гражданските права, разделение на властите Член 1 гласи :"Цялата власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите предвидени в тази Конституция.". А ако някои закони противоречат на Конституцията (напр цензурирането на референдума от Парламента), за това не е виновна Конституцията!
24 Февруари 2013 21:18
Е, те това сме ние! Дест души - петдесет мнения. Е, как да се направи нещо? Какъвто и да е автора, но написаното има смисъл. Може да се добави - Пряко избиране на съдиите от народа и строги правила за почтеност към всички правителствени лица. Ако правилата се нарушат, служтелят бива отсраняван докато се докаже или не нарушението. Ако се докаже - съд и присъда, уволнение и пр. Ако не се докаже - "Извинявай Бай Пешо", но публично от този който е повдигнал обвинението или го е посочил спръзт.
24 Февруари 2013 21:27

Тома,
24 Февруари 2013 21:31
Ми ти си готов за активен борец тогава - след като се смени моделът и системата. На засегнатите от Манрико

Е, когато его-то ти не е по-голямо от теб си хем по-умен, хем по-приемлив, хем по-забавен, Манрико. Чак за еталон за активни борци не ставаш, приятелю, не се напиняй излишно, че да не ти излезе гласът through the back opening
24 Февруари 2013 21:35
... но написаното има смисъл...


Не само това. Всичко е изложено много стройно, последователно и систематизирано. Има визия и логика, срокове и начин на изпълнение. Изобщо няма място за сравнение с хаоса в партийните кратуни. Още веднъж браво на този достоен български учен, който мисли за народа си.
24 Февруари 2013 21:36
Манерко е синтезирал много точно изказаното от Семов.
Семов е прав от А до Я.
Да, днес инструкциите спуснати от Статуквото и системните играчи към амбразурата са всячески да отхвърлят опита за прекарване на решение за ВНС. Това означава пречупване на гръбнака на Системата - съдебната власт, пряк избор на важни за функцинирането на едно демократично общество инструменти- съдии,шерифи, областни , референдуми по значими закони и т.н.Това означва и закон за разкриването на икономическите досиета на кримналния преход.
Всъщност Манерко , чийто черпак априори винаги сочи верната посока, казава нещо важно в аванс - БГ след известно лутане от 1-2 години, в крайна сметка ще бъде президентска република.
А за периода на квартиранстване на Семов в РЗС , където беше трансфериран от една станала много популярна в последните години личност за сметка на популярен земеделец - друга тема.
24 Февруари 2013 21:37
И това, дами и господа, горното, е написано от доцент, доктор на юридическите науки, на когото е възложено да обучава и възпитава елита на нацията ни.

Айде моля по-сериозно!
24 Февруари 2013 21:38
Атанас Семов Прегледайте внимателно този рядък материал, неговата съдържателност и сравнете тази личност с абсолютно празноглавия ни президент. Атанас Семов го слушах преди месеци в студиото на СКАТ и бях много озадачен, когато го предложиха за президент от партията на Янето. Още по озадачен бях от лозунга за УВОЛНЯВАНЕТО на Борисов, което после беше последвано от невероятния лупинг на Янето. Докато един народ не оцени най- умните си чеда и назначава във властта такива посредственици като Плевнята, няма да се оправим. Чудесни предложения текат и от ВМРО. Да чакаме обаче горещата прегръдка на Сергейчо с Местан и гарантираното потурчване на югоисточните Родопи не е перспективата за близкото ни бъдеще. Не казвам, че Местан е глупав, но той няма да се бори за нашите национални интереси. Столицата за кърджалийския регион отдавна не е София, а Истамбул и наглостта на Местан в комбина с мекия Станишев ще създава само негативи.
24 Февруари 2013 21:46
...Айде моля по-сериозно!...

Ами айде. Предложи ти нещо по-сериозно и систематизирано.
24 Февруари 2013 21:46
И минимум Политика,

Това да го каже някой пъпчив протестиращ от агитката на ЦСКА - разбрам. Ще го отдадем на срива на образованието, ама да го каже доцент, при това юрист ?
-
Политиката е какво и как се прави в обществото, за обществото и от името на обществото. Да нямаш политика, означава да не знаеш какво да правиш. Сутрин сваляш данъци, вечерта ги вдигаш, днес строиш Белене, утре я спираш, сутринта обещаваш добавки за Коледа, на обяд казваш, че няма да има, и т.н. и т.н. всичко, което ни демонстрира отиващото се правителство. И накрая получаваш едни хора, дето се шляят групово безцелно по улиците, викат "Българи юнаци", не знаят какво искат, но за това пък го искат веднага. Получаваш и статия, като горната.
-
Едва ли един доцент не знае, две елементарни неща:
1. Конституцията не е причината за дереджето. Конституцията може да бъде и по-добра, но сега има ресурс само да стане по-лоша.
2. Избирателната система се определя със закон, а броя на депутатите е проблем само за тези, които ги купуват.
3. Конституцията не се спазва и то особено в социалната си част. Колко закона й противоречат и са легитимирани от Конституционният съд по политически причини ?
Нима Конституцията допуска имуществен ценз ? Нима в Конституцията не е казано, че държавата трябва да осигури здравеопазване и пенсии ? И т.н. и т.н..
-
Трябва да се отиде към мажоритарни избори със стапаловидно предварително отсяване, чрез избори в подрайони. Трябва да паднат всякакви формални и най-вече финансови бариери всеки който счита, че има идеи, да може да ги предложи. Първо на съжителите си в блока, махалата или селото, а ако те ги одобрят да ги заяви и пред по-широк кръг хора и поиска доверието им да ги представлява в Парламента. И това става само с избирателният закон.
24 Февруари 2013 22:13
24 Февруари 2013 22:20
... Конституцията не е причината за дереджето...

Ама верно ли!? И коя от трите власти функционира нормално и е контролирана от хората?
24 Февруари 2013 22:22
Ако продължава тоя наплив от най-долнопробни боклуци скоро ще се молим Боко да се върне или Станишката и депесарите да хващат кормилото час по-скоро.
24 Февруари 2013 22:22
Никаква полза от нова Конституция няма при тази форма на собственост и разпределение на благата. Авторът започва правилно, но не стига доникъде, защото не е политкоректно да се търсят причините за сегашната криза, а те излизат далеч зад пределите на България и сегашната (неявна, но не по-малко жестока) идеология...
Трябваше още първите 4-5 години да ни светне, че ако един модел за това време не проработи, никога няма да тръгне. Но то си и беше кристално ясно, че преразпределянето на обществената собственост може да доведе само до мизерия, създаване на олигархия и всичко това, което видяхме. И само отделни тенори могат да припяват в хора на политкоректниците... И крепят този модел, обвинявайки останалите, че са некадърни...
24 Февруари 2013 22:26
та кой изработва конституцията? едни негови колеги текста е пълен с левашки грешки тарикатски уловки и дебилни съвети..
автора бие барабана на собствената си посредственост с оглед да се нареди до казана с черпака овреме.
24 Февруари 2013 22:31
Докторе мили,
Дописката ти върна аварийно фор-умния партиелит, щото през уикенда най-удобно отсъстваше. Ще му сетиш позициите, но си водИ записки. Дерта ми е, че кучето се поболя. Знае да говори и пише,чакам в най-скоро време да се запознаете и му прегледаш "тезисите". Бързам, щото някой тук, вече мислят за тестиси...
24 Февруари 2013 22:33
И коя от трите власти функционира нормално и е контролирана от хората?

И за това ти е виновна Конституцията ? Великобритания и Израел, като въобще нямат конституции сигурно са много зле ?
-
Няма значение, какво ще е едно правило, когато нямаш намерение да го спазваш. В българската конституция нямаш реално разделение на властите, но дори там където го имаш имаш ли взаимен контрол ? Къде в Конституцията пише, че Иван Костов трябваше да продаде собственост за десетки милиарди за десетки милиони и да се нагуши заедно с братчедите ? Къде в Конституцията пише, че царя трябваше да продаде БТК, а Кунева реакторите ? И още много такива неща ?
-
Вярно не пише, че е забранено, но мислиш ли, че в нова Конституция правена сега ще пише ? Не няма да пише. Няма да пише и че държавата е длъжна да осигури здравеопазване и пенсии. И точно това искат тези, които манипулирайки тълпата я карат сама да си нахлузи примката. Както я накараха и през 1990 г.. А тя се усети кога, че е прецакана ? След 20 години ? И сега и играят същият номер за да не може и да мърда ?
---
Нова Конституция може и трябва да има едва тогава, когато има пълни гаранции, че ще е по-добра от сегашната. Сега гаранциите са, че ще е много по-лоша.
24 Февруари 2013 22:36
Протестите почнаха от високите сметки за ток. За национализация на ЕРП-тата, срещу монополите и бедността. Всяко отклоняване от тези теми е от лукаваго манипулатора.
24 Февруари 2013 22:37
.

И новия Патриарх ще каже - не ни трябва нов месия, ще каже и НЕ КРАДИ!
Какво предлага Атанас Семов, доц. д-р на юридическите науки?

Политическото решение е скрито в едно тройно "П" - максимум Почтеност и Подготвеност, минимум Партийност. За да има Правила, Производителност и Пари за хората, не само за елитите. И минимум Политика, което у нас означава - минимум възможност за Произвол и Продажност.



Добре, подобно беше и 68-ма в Чехословокия с „човешкото лице”. Сега вместо танкове ще дойдат още приватизатори – БДЖ, ВМЗ, ТОЛ-магистрали ..... Ще пробутат "юридически перфектни" правила за „Обществено- държавно управление” - в ЕРП-тата, НЕК, парно, ВиК .... И пак безпаричие, пак разликата м/у 10-те% най-високи и най- ниски доходи БЕЗ „човешко лице”.
За да имат някъкв ефект, митингите трябва да продължат и да поставят въпроса за Собствеността: Частна/Държавна; Национална/Чужда; Монопили/Пазар. Какви съотношения/сектори - работа за специалисти. После избори. Ефекта от тази статия, г-н Семов, е обратен - подозирам този път "юридическа мисия" /след реститутска, царска, борческа/.
24 Февруари 2013 22:51
Няма, и не може да има, нов модел със стар месия! Ако с това не сте съгласни_върнете си Бойко!
24 Февруари 2013 22:58
Неверния Тома от 24 Февруари 2013 21:18
Конституцията няма Дух и принципи, тя не работи. Конституцията блокира структурите и на трите власти, те също не работят. Конституцията ни днес е Рай на продажността и корупцията по всички етажи в общият живот на хората. Само за пример: В Парламента няма една конституционно закована вършина поне, в която корупцията да се препъне. Как ще сетиш Контрол на Суверена, само чрез Съд и избори? А още колко други "дреболии" от рода на Изборен кодекс??? Или е по-добре, Добър ден, Мандат и ако може втори???...
24 Февруари 2013 23:00
... В българската конституция нямаш реално разделение на властите, но дори там където го имаш имаш ли взаимен контрол ?...

Точно затова са ни яхнали монополите, създадени от партиите, в полза на олигарсите. Новата конституция трябва да гарантира контрол не само между властите.
Гражданите требе да имат постоянен контрол и пълна отчетност от властите. Инак, ще ни повишават сметките и цените до Второто пришествие.
24 Февруари 2013 23:15
Точно затова са ни яхнали монополите, създадени от партиите, в полза на олигарсите.

Ами това ти изречение показва защо са ни яхнали - защото нямаме дори елементарна гражданска, т.е. политическа култура. Нали знаеш, че политика идва от полис, което значи град и политическо и гражданско е едно и също ? Не знаеш ? Е това имам предвид.
-
Обществото не е еднородно. И ако е свободно, то няма как да е еднородно и да изявява еднородни интереси и идеи. Идеи за цялото са невъзможни без да са преминали през частичното, т.е. партийното.
-
Проблемът сега е в това, че понеже излязохме режисирано от тоталитаризъм, всички лансирани партии са в политическият смисъл една единствена партия - неолибералната (неоконсервативната). Проблемът не е, че не са представени гражданите, а че не са представени никои други граждани, освен тези принадлежащи към неолибералната (неоконсервативната) партия.
-
Просто хората трябва първо да се групират по интересите и вижданията си, а чрез това да търсят баланса в общото (националното) и противопоставянето по частното (партийното).
-
Елементарно е, но ниската масова политическа култура и изкривените от тоталитаризма и манипулаторите представи не го допускат.
-
Кой беше казал - преди и за да можем да се обединим трябва да се отграничим ?
24 Февруари 2013 23:20
Професоре, хората искат сметките за тока да са съизмерими с парите които получават.Вие, че бягате по тъча с нови конституции и Велики народни събрания си е Ваш проблем...Аз искам топлото,светлото в дома ми да е 10-15 % от минималната заплата.В Турция е така.Незнам дали ме разбра.Но и знам че в момента сме хванати за т....е благодарение на Вас още години ще се гърчим в подписаните договори.
24 Февруари 2013 23:26
Доколкото разбирам, Семов ратува за президентска република. Това е промяна на държавното управление и няма как да стане без ВНС.
Само че не знам доколко едно президентско управление ще се различава особено от досегашното. Сега имаме на практика партокрация. Партията, избрана от Суверена да управлява, притежава и законодателната, и изпълнителната власт, а чрез тях - и съдебната. Всички важни решения и в трите власти се вземат на партийни форуми. Пита се каква ще бъде разликата, ако имаме президентска власт? Обикновено партията, излъчила президента, получава и парламентарната власт. Къде тогава е разликата. Ако пък се получи разминаване, се стига до блокаж на властта. Представям си го на наша почва.
А това масово използване на референдуми при досегашната технология си е направо източване на хазната. Подобно нещо може да се прави само при изключително използване на електронното гласуване.
Честно казано, очаквах повече от Семов.
24 Февруари 2013 23:28
Нищо чудно един кандидат за президент, макар и неуспял, да ратува за президентска република.
Туткалчев, ти где бе днес на протеста, че много лъчи бяха?!?! Освирка ли президента наш?
24 Февруари 2013 23:28
За да започнем да се оправяме, хората трябва да оставят фантастиките и нещата от които обикновенно не разбират, а чрез тях само ги манипулират и да започнат да защитават непосредствените си интереси. Да се свързват и обединяват в тази защита с другите със същите интереси, закщото и в девиза е казано - съединението прави силата. Да се откажат от илюзията си за всеобщност по тези проблеми.
-
Дори всеки счетоводител знае, че разходът за един е приход за друг. Когато имаш високи цени, но ниски доходи, то това означава, че някой прибира разликата за да е изпълнено математическото равенство.
24 Февруари 2013 23:33
...защото нямаме дори елементарна гражданска, т.е. политическа култура...

Е, вече имаме. Затова и партийците са се свряли в миши дупки и си кютат.
24 Февруари 2013 23:36
Е, вече имаме.

Мисленето от епохата на родовото и феодалното общество не е политическа култура. За политическа култура трябва полис, т.е. цивилизация.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД