Българите показаха кой е суверенът и дадоха ясна заявка за нов обществен договор. Обединени срещу бедността, корупцията, монополите и неработещата държава, десетки хиляди граждани заляха на улиците на страната в безпрецедентен за последните 10 години национален протест. Недоволството срещу статуквото събра хора с различни виждания, но единни в едно - че желаят промяна, макар и не много ясно каква. Все пак протестиращите показаха, че властта не е привилегия и произтича от народа.
Националният протест се случи въпреки опасенията за политически провокации. Без посочени поименно лидери, без политически речи, протестите се оказаха масови и убедителни. При правителство в оставка хората потърсиха сметка от всички - партии, съдебна система, банки, монополи. Те показаха, че няма да отстъпят от желанието за повече гражданско участие и контрол - дори това да се окаже поредната химера на прехода.
Над 10 000 души в София припознаха за своя територия символа на властта - жълтите павета. Протестните действия продължиха над 6 часа, като множеството периодично се насочваше да скандира пред институциите, които счита за отговорни - парламента, Министерския съвет, Съдебната палата, БНБ и Президентството. Самият Росен Плевнелиев се появи в началото на един от сборните пунктове - пред икономическото министерство, но бе посрещнат с бурни освирквания - "Мафия", "Не те искаме", "Махай се оттук". Част от хората дори се опитаха да стигнат до него, но бяха спрени от многобройната му охрана. Бурната реакция на протестиращите съкрати значително престоя на държавния глава. Той взе листовка с исканията на хората и си тръгна. "Не мога да се обидя на народа по никакъв начин. Глас народен, глас Божи", коментира Плевнелиев. "Запрятаме ръкави и работим! Няма друг сценарий! Протестиращите вече имат легитимно представителство", каза още той. Президентът очевидно се затруднява в търсенето на изход от ситуацията - днес ще връчи мандат за второ правителство на ГЕРБ, вече се ангажира да сформира обществен съвет към бъдещ служебен кабинет, а във вторник свиква и консултативния съвет за национална сигурност.
Въпреки очакванията за ескалация на напрежението протестът мина без сериозни инциденти. На два пъти се стигна до сбивания между националисти и анархисти в София, но те приключиха бързо. За разлика от 19 февруари, този път полицията направи всичко възможно да не се стигне до сблъсъци. Независимо че МВР беше изкарало почти целия си личен състав да охранява протеста, полицаите почти не се виждаха и стояха в автобуси или в съседните улици. Зад огражденията пред Президентството и Народното събрание полицаите бяха оставили щитовете си на земята.
Усилия да гарантират реда положиха и протестиращите. Хора със сигнални жилетки и ленти имаше по време на целия протест, а демонстрантите изразяваха видимо недоволство от вида на подпийнали. Множеството нееднократно пя химна на България, игра хора под съпровода на дрънкащи празни паници, снима се за спомен. Пред Народното събрание демонстрантите скандираха имената на всички политически сили и всички бяха посрещнати с освирквания и скандирания "Не ги искаме". Всеки да остави по 20 стотинки, за да се плати за използваната техника, призоваха организаторите в София по информация на агенция "Фокус". Митингуващите започнаха да се разотиват към 16 ч., но два часа по-късно група блокира кръстовището на Орлов мост и в продължение на близо час не пропускаха коли.
Масови протести имаше в повечето големи градове на страната. Най-масово бе недоволството във Варна, където по улиците излязоха над 20 000 души, а протестът се обърна и срещу кмета Кирил Йорданов. Из града бяха разпръснати нарочни листовки в уверение на това, че протестът не е партиен, а граждански. Кулминацията настъпи пред мол "Двете кули", където беше изгорено чучело на "политик лапач". И тук множеството се охраняваше от жандармеристи със свалени щитове, до сблъсъци не се стигна.
Демонстративен палеж, граничещ с крайност, имаше и в Пловдив. Част от протестиращите запалиха Конституцията в знак на недоволство, че тя не защитава правата на гражданите. Хората пяха химна на колене. Към протестиращите в Пловдив се присъединиха и представители на малцинствата в лицето на имамите, близо 500 души излязоха на протест срещу електроразпределителното дружество EVN в ромския квартал "Столипиново". Години наред ромите в "Столипиново" не плащаха сметките си, но по данни на ЕVN в момента 98% от жителите на квартала са изрядни.
В югозападна България протестите за пореден път блокираха международен път Е-79. Близо 3000 жители на Перник затвориха за час пътя за Кулата. Барикади край Е-79 вдигнаха и в Дупница, но до блокиране на пътя не се стигна. Магистрала "Люлин" и жп линията към Кулата бяха блокирани и в София от протестиращи роми от квартал "Факултета".
НАГЛОСТ
В първите редици на протестите са забелязани лица от криминални структури, разкри вътрешният министър и вицепремиер в оставка Цветан Цветанов пред TV7. "Българските граждани съвсем справедливо протестираха срещу високите сметки за електроенергията. Но в момента тези протести, които наблюдаваме, са оглавени с политически цели, криминални структури са "уловени" от обективите на камерите - хора от фирми на Марчело Джотолов и Алексей Петров", заяви министърът в оставка. Той не обясни защо МВР не е неутрализирало криминалните елементи, ако ги е разпознало.
Според вицепремиера оставката на правителството е мъдър ход от страна на Бойко Борисов, тъй като е предотвратил по-сериозна ескалация на напрежението. Премиерът бил провокиран от сценария, реализиран от 41-вото Народно събрание, за да може да се възпрепятства участието на ГЕРБ в едно бъдещо управление. Цветанов не се спря на ролята на полицията за окървавяването на протеста и защо, ако е имало сигнали за сценарий, провокаторите не са били своевременно отстранени.