:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,658
Активни 681
Страници 23,223
За един ден 1,302,066

Протестиращите предложиха разнообразни мерки срещу бедността, монополите и партиите

Работодатели и синдикати подканиха да се преосмислят призивите за национализация и да има по-реалистичен план за излизане от кризата
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Протестиращите са най-наясно какво не искат.
Сложна смесица от социалистически, анархистки и чисто потребителски претенции издигна обединеният форум на протестиращите. Вчера те връчиха 23 искания на президента Росен Плевнелиев и поставиха в шах политическата класа, която смяташе да свали напрежението с назначаването на служебен кабинет и с предсрочни избори.

Идеите на протестиращите са съвсем различни. Те искат цялостна промяна на политическа система и затова служебен кабинет и предсрочни избори не ги удовлетворяват. Гражданите настояват да участват с квоти във всички държавни регулаторни органи, да избират мажоритарно депутати и да ръководят държавата чрез обществен съвет, който да диктува действията на програмно правителство. След това - избор на Велико народно събрание за промяна на Конституцията.

След като раздържавяването на икономиката беше основната цел на продължилия 23 години преход, недоволните граждани сега настояват за точно обратното - одържавяването на частните компании в комуналните услуги и премахване на всички посредници по веригата на доставките на ток, вода и парно.

Опит да парират крайностите и да предложат по-реалистичен план за излизане от кризата направиха Българска стопанска камара (БСК) и КНСБ и КТ "Подкрепа". В съвместна декларация те подкрепиха протестиращите за промени в основния закон, които да разширят и гарантират основните права на гражданите и да осигурят участието им в контрола на управленските действия и разходването на публичните средства. Работодатели и синдикати обаче подканиха да се преосмислят призивите за национализация на частни компании, тъй като не смяната на частния монопол с държавен решава проблема, а създаването на ясни правила и спазването им. Те предложиха и механизъм, чрез който преходът да бъде извършен без излишни сътресения - служебен кабинет, който да гарантира икономическата и социалната стабилност и да проведе успешни преговори с ЕК, избори, подписване на обществен договор за свикване на ВНС и нова Конституция.

Всички искания ще бъдат обсъдени на сбирка при президента през тази седмица.



ИСКАНИЯТА НА ПРОТЕСТИРАЩИТЕ

- Продължаване на работата на сегашния парламент, създаване на програмен кабинет и на обществен съвет от експерти с 50% гражданска квота. Договор между обществения съвет и програмния кабинет за изпълняване на исканията на гражданите.

- Промяна на изборния закон, преминаване от пропорционална към мажоритарна изборна система и възможност за отзоваване на депутати.

- Граждански квоти във всички държавни регулаторни органи.

- Да отпаднат чл. 69 и чл. 103 от Конституцията, според които народните представители, президентът и вицето му не носят отговорност за действията си при изпълнение на функциите си.

- Незабавно прекратяване на всички съдебни дела срещу клиенти на електроразпределителни дружества, топлофикация и ВиК до установяване на легитимността на сметките.

- Намаляване на квотите за производство на скъпа електрическа енергия, 100% от евтиния ток от АЕЦ да се ползва за вътрешния пазар.

- Преминаване на ЕРП-тата в ръцете на държавата в съответствие с европейските норми, НЕК поема функциите на всички посредници. 50% гражданска квота в ДКЕВР.

- Разсекретяване на всички договори на производители на електрическа енергия, разтрогване на договорите, ощетяващи държавата и гражданите, търсене на отговорност за нанесени щети и наказателно преследване на лицата, които са ги подписали.

- Сключване на индивидуални договори с топлофикационните дружества, като всеки клиент да е с право да прекратява своя с едномесечно предизвестие. Индивидуален уред за измерване на реално изразходваната топлоенергия, така че по всяко време да се знае реалната консумация. Премахване на понятието "прогнозирано количество", ежемесечно отчитане на реално изразходваната енергия, премахване на дружествата за топлинно счетоводство.

- Разтрогване на всички водни концесии и поемането им от държавата.





ИСКАНИЯТА НА РАБОТОДАТЕЛИ И СИНДИКАТИ

- Формиране на служебно правителство и провеждане на избори за Народно събрание в максимално кратък срок. Служебното правителство да гарантира икономическата и социалната стабилност на страната, успешни преговори с Европейската комисия за условията за финансиране на България по новата бюджетна рамка 2014-2020 г. и провеждането на честни и прозрачни избори.

- Политическите сили и представителите на гражданското общество, в това число работодателски и синдикални организации, да подпишат Обществен договор с гарант президента за: основните принципи на нова Конституция и съгласие за свикване на Велико народно събрание, възлагане на Народното събрание, в срок до края на 2013 г., да разработи проект за нова Конституция и да свика Велико народно събрание за нейното приемане.

- Новата Конституция да постави основите на нов политически модел, базиран на: разширяване и гарантиране на основните права на гражданите, гражданско участие при формирането и контрола на националните цели, управленските действия и разходването на публичните средства.

- Преосмисляне на призивите за национализация на частни компании, което е негативен сигнал за демократичното развитие на България. Смяната на частния монопол с държавен не решава проблема - решението е в ръцете на държавата, която трябва да създаде правила и да следи за тяхното спазване.

- Общественият договор за нова Конституция, незабавните промени в законодателството преди разпускането на настоящото Народно събрание, гарантиращи ефективна защита на потребителите на монополни услуги, и прилагането на компенсаторни мерки за доходите ще доведат до успокояване на обществото.

Партийни функционери все пак се промъкнаха в инициативните комитети

Бивши и настоящи партийни кадри успяха да проникнат в трите центъра за координация на протестите, провели сбирки в събота.

Сдружение НАС "Свободен избор", претендиращо на интернет страницата си, че е с 10 хил. членска маса, се оказа подкрепено от Васил Иванов-Лучано, бивш спортен министър от царското правителство, Боян Радев, Емил Кошлуков - бивш депутат от НДСВ и "Новото време", Богомил Бонев - бивш вътрешен министър от правителството на Иван Костов, и Тодор Славков. Председател на сдружението е режисьорът Андрей Слабаков, който признава, че движението не иска да става партия, но ако се наложи, ще го направи. То проведе сбирка в скъпия ресторант "Континентал плаза" в София. На нея дойдоха 500 души, всички на мнение, че свикването на Велико народно събрание е панацеята за държавата. Членове на партията на Слави Бинев - ГОРД, няколко пъти взимаха думата и даваха предложения. Присъстваха още Васил Филипов - бивш изпълнителен директор на "Булгаргаз", Весела Драганова - бивш депутат от Партията на българските жени и носител на мандата на правителството на Сакскобургготски, Йоло Денев, Павел Чернев - бивш депутат от "Атака", зам.-шефът на ВМРО и общински съветник Ангел Джамбазки, шефът на "Информационно обслужване" Михаил Константинов, депутатът от "Коалиция за България" Петър Курумбашев. Няма информация кой е финансирал сбирката. Ресторантът е собственост на Огнян Мучанов, започнал някога кариерата си като шофьор в МВР.

Бивши кадри на ГОРД бяха сред основните действащи лица и на граждански форум на националните протести с участието на координатори от 40 града, който се събра в БТА. Сред основните участници беше Христина Ядкова от Благоевград, която според публикации във в. "Струма" преди няколко дни е напуснала партията на Бинев. Тя изчете исканията на форума. Заедно с нея от ГОРД си е тръгнал и Димитър Лалев, който беше председател на клона в Благоевград. Той е бивш служител на МВР и настоящ бизнесмен. "Кой ги пусна тези?" - така бившият кадър на МВР реагира, когато журналистите влязоха няколко минути преди началото на пресконференцията.

На третата протестна среща - в Сливен, четирима бяха изгонени с полиция заради партийна принадлежност. Това стана, след като всеки от присъстващите беше поканен да попълни декларация дали членува в партия.
51
3992
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
24 Февруари 2013 19:25
Манипулация!
24 Февруари 2013 19:25
Корупцията, бедността и безработицата най-вече се плашат от улични протести.
24 Февруари 2013 19:27
Безработицата, бедността и корупцията най-вече се плашат от улични протести.
24 Февруари 2013 20:01
Пенсия - 150 лв.
Заплата - 500 лв.
Сметка за ток - 809 лв.
Сметка за парно - 108 лв.

Как се нарича това?
Икономически просперитет?


Не. Нарича се прахосничество и опит за живеене на вересия. Ама вашата няма да стане.

И аз искам Майбаха да е по 20 000 USD максимум и 50 метровата яхта да струва 200 000 USD максимум, ама няма такива филми.
Като ти е скъпо - не ползвай.
24 Февруари 2013 20:02
Моят скромен принос за разрешаване на едно от исканията, все пак 4.3% от проблемите са това.
Сключване на индивидуални договори с топлофикационните дружества, като всеки клиент да е с право да прекратява своя с едномесечно предизвестие. Индивидуален уред за измерване на реално изразходваната топлоенергия, така че по всяко време да се знае реалната консумация. Премахване на понятието "прогнозирано количество", ежемесечно отчитане на реално изразходваната енергия, премахване на дружествата за топлинно счетоводство.

За разрешаване на този проблем не е необходимо Велико Народно Събрание и Нова Конституция. Сегашната нормативна уредба позволява бързото му решаване с подръчни средства. За целта е необходимо само да се свика общо събрание, което да организира жилищна асоциация, да се наеме фирма която да преправи частната вътрешна инсталация където това е необходимо, след това да се съберат пари, да се купят и монтират индивидуални топломери на входа на всеки апартамент. След това се изритват топлинните счетоводители, определя се човек който да превежда парите събрани от асоциацията за заплащане на парното и готово. Сключва се индивидуален договор с топлофикацията който даже е с половинмесечно предизвестие. В общи линии по описания начин този проблем се решава за по-малко от месец.
24 Февруари 2013 20:05
Корупцията, бедността и безработицата най-вече се плашат от улични протести.


Ха-ха-ха Безработицата да се уплаши от улични протести. И с улични протести какво ще стане? Ще се произведе повече продукция, ще дойдат нови инвеститори да отворят нови работни места може би.
Безработицата се плаши от мотика. "Лозето не ще молитва, иска мотика" - народа го е казал.
24 Февруари 2013 20:07
Като ти е скъпо - не ползвай.

Кое по-напреж?
Да не "ползваме" манджа, ток, топло, вода..
По тази логика и въздуха ли да не ползваме?
24 Февруари 2013 20:09
Моят скромен принос за разрешаване на едно от исканията, все пак 4.3% от проблемите са това.


Heat

Аз пък мисля, че ако НЕК спре скъпото изкупуване на електроенергията от Топлофикационните дружества и на първо място на Топлофикация - София, като с това намали цената на електроенергията, протестите веднага ще спрат.
24 Февруари 2013 20:24
Удобен тюрлюгювеч от свинско, крем карамел и коливо...
------------------------------
Блогът на Генек
24 Февруари 2013 20:29
Партийни функционери все пак се промъкнаха в инициативните комитети

Мдаа... към Територията се носи поредният облак от политически скакалци.
24 Февруари 2013 20:37
Аз пък мисля, че ако НЕК спре скъпото изкупуване на електроенергията от Топлофикационните дружества и на първо място на Топлофикация - София, като с това намали цената на електроенергията, протестите веднага ще спрат.

То и на Буда ,Станишко и бандюгите покрай тях , това им е желанието. Ама май останаха малко БУДАли!
24 Февруари 2013 21:00
Кое по-напреж?
Да не "ползваме" манджа, ток, топло, вода..
По тази логика и въздуха ли да не ползваме?


Ами връщаш си се на село и си готвиш и отопляваш на дърва и си оправен веднъж за винаги. Цяла Европа се отоплява на газ. Тя поевтинява всеки ден. Отоплявай се и готви и ти.
Или - щом ти не можеш да ползваш, никой да не ползва?
24 Февруари 2013 21:04
Пъпеш, откъде иде метана в България, това поне знаеш ли?

Байгън от новоизлюпени хейтъри...
24 Февруари 2013 21:07
Да се спре прехвърлянето на дела заведени от МОНОПОЛИТЕ с/у ГРАЖДАНИ към Частните съдебни изпълнители.
Всички дела прехвърлени към тях да бъдат преразгледани.
Тези с изтекла давност,но пропуснат срок за възражение поради начина им на известие т.е. пускане по-пощенски кутии да се спрат.
Сумите+начислените такси ВЪЗТАНОВЕНИ!
24 Февруари 2013 22:05
Пъпеш, откъде иде метана в България, това поне знаеш ли?

Байгън от новоизлюпени хейтъри..


Нямаше смисъл, да написваш съществителното, с което сте известни всички мъже от рода на баща ти в родното ти село, че и в околните.

А метана идва от тръба минаваща през Русия, Украйна и Румъния. Все още. Работи се по диверсификация и скоро ще започне да идва от където е най-евтино. Във варна идва и от нашата си българска плаваща платформа в нашето си Черно море. А и "Набуко" наближава.

Във вас тока от къде идва? Не идва ли от електромера на ЧЕЗ?
24 Февруари 2013 22:05
Социалната държава не може да съществува без държавен сектор
21.02.2013
Сергей Черняховский1

Собствеността – това е поемане на задължение пред обществото.
Представителите на пазарният фундаментализъм непрекъснато говорят за значението на частната собственост и ролята на «ефективния собственик». Само че трябва да се изясни въпросът за критериите на тази «ефективност».
За държавите и обществата ефективно е това, което работи за страната и обществото. От тази гледна точка ефективен собственик е този, който допринася полза за обществото, а ефективна собственост – тази, която е полезна за решаване на проблемите, стоящи пред обществото.
Отношението към собствеността, към видовете й и разбирането им са различни през различните исторически периоди. Модерното разбиране за неприкосновеност на частната собственост не е дефинирано в конституционно-юридически план в законодателството на водещите страни в света. В Конституциите на САЩ, Франция и Германия такава теза за частната собственост въобще не съществува.
Най-старата, приета още в 1787г., преди появата на каквито и да е идеи за социална държава, Конституцията на САЩ споменава частната собственост едва в 5–ата поправка, ратифицирана през 1791г. Тя съдържа следния текст: «Никой не може да бъде лишен от живот, свобода или собственост без справедлива правна процедура; частната собственост не може да се иззема за обществено ползване без справедливо овъзмездяване».
Тоест се предполага че; първо – собствеността може да се иззема, но редът трябва да бъде установен със закон; второ – че частната собственост подлежи на изземане за обществено ползване при наличие на такава необходимост; и трето – че нейното овъзмездяване трябва да съответства на представите за справедливост. Тоест обществото или негови представители, иззимайки за свои нужди частна собственост, са длъжни да заплатят толкова, колкото се смята за справедливо в дадения момент. И да повторим, това е Конституцията на САЩ.
Положенията в Конституцията на Франция, приета през 1946г. и потвърдени през 1958г. и действащи досега, съдържат вече съвременото западно разбиране за собствеността: «Всяка собственост, всяко предприятие, експлоатацията на които има или придобива общонационално значение или е фактически монопол, трябва да бъде обществена собственост».
Просто и безспорно: собственост, придобила национално значение, важно за обществото като цяло – преминава в обществена собственост, тоест, в крайна сметка на нацията. В преамбюла на същата Конституция е записано: «Всеки работещ, чрез своите делегати взема участие в определянето на колективните условия за работа и в ръководството на предприятията».
Конституцията на Германия, приета през 1949г. (т.е. Западна Германия – ФРГ) казва следното: «Член 14 …. 2. Собствеността задължава. Ползването й трябва да служи същевременно за общо благо. 3. Отчуждаване на собственост се допуска само за целите на общото благополучие. То се провежда само по закон или на основание на закон, регулиращ характера и размера на възмездяването. Възмездяването се определя със справедливо отчитане на интересите на обществото и на засегнатите лица».
И така, според идеите на авторите на немската Конституция, собствеността налага задължения и трябва да служи за общото благо, а не само на своя собственик. Това е определящо условие. Ако общият интерес го изисква, държавата иззема собственост. Възмездяването е по справедливост. Ако обществото прецени, че няма нужда от възмездяване на собственика, той не получава нищо.
И да припомним, това са конституционни положения на водещите капиталистически и пазарни държави.
В историята всичко се променя в зависимост от развитието на обществото, даже разбирането за «свещената частна собственост». По време на феодализма собствеността, включително частната е била привилегия. Ако властта пожелае – ще имаш собственост. Ако са ти разрешили и предоставили право – можеш да я ползваш. Ако не благоволят да ти дадат собственост – нямаш. Тя не е твое неотменимо право, а е право, предоставено под условие от един или друг владетел (сюзерен).
Собствеността става неотменимо право чак в класическото капиталистическо общество. Във Франция едва през 1789 г. Декларацията за правата на човека постулира: «Чл. 2. Цел на всяко политическо обединение представлява запазването на естествените и неотменими права на човека. Тези права са свободата, собствеността, безопасността и съпротивата срещу потисничество». После допълва: «Чл. 17. Тъй като собствеността представлява неприкосновено и свещено право, то никой не може да бъде лишен от нея, освен в случай на установена със закон несъмнена обществена необходимост и при условие на справедливо и предварително овъзмездяване».
Но за да оцелее, обществото е трябвало още да се промени. Да прерасне в това, което днес наричаме «социална държава», каквато по Конституция е и Русия ( И България. Бел.прев.)
Социалната държава се ръководи от ново разбиране за частната собственост: собствеността – това е поемане на задължение пред обществото. Гражданинът може да има частна собственост (има се предвид собственост върху средствата за производство) само ако я използва в интерес на общото благоденствие. Той получава право на собственост не поради това, че то е изначално и неотменимо, а поради това, че поема отговорност използвайки тази собственост да донесе полза за социума. Някакъв вид аренда.
Обществото предоставя на своите граждани право на собственост при определени условия. Чрез използването й те са длъжни да допринесат несъмнена полза за общността: да се осигури производството на необходими стоки, да се създаде доход, да се осигурят работни места за другите граждани, да се обезпечи относителна продуктова независимост на държавата.
Докато се изпълняват тези условия може да има собственост над някакво производство. Когато собственикът престане да ги изпълнява той се лишава от правото на собственост. Той може да получи възнаграждение за това (по-точно компенсация) от обществото толкова, колкото се сметне за необходимо (справедливо). Иначе казано, обществото позволява на този или онзи стопански субект да има собственост над някакво производство, и му разрешава това до момента, докато вижда полза за себе си. Когато престане – лишава субекта от това право.
Ако в класическия капитализъм собственикът на производство има правото да произвежда по собствена преценка, това, което ще му донесе печалба, в социалната система/държава собственикът по определение има право да произвежда това, което му е възложено или разрешено от обществото. В случая собственикът действа според обществената потребност, той се явява своего рода «обслужващ персонал» за нуждите на обществото. Делегирането от страна на обществото на право на собственост на гражданите е вид обществен договор.При несправяне с обществената заявка или при нарушение на условията на този договор обществото отнема собствеността или иначе казано – я национализира.
Например намаляването на заплащането на труда е нарушение на този договор или нанасяне на обществена вреда, защото а/ се понижава жизненото равнище на неговите членове; б/създава се социално напрежение; в/ намалява се покупателната способност, следователно и реализацията на широк кръг стоки и услуги и това повлиява негативно други предприятия. Негатишното влияние на стесненото потребление се отразява не само върху индивида, но и върху семейството му и свързаните с него дейности – образование, здраве, възможности за развитие. Това фактически спира индивидуалното и обществено развитие. Следователно собствеността се иззема.
Обществена вреда е също нарушаването на правилата за безопасност на труда, защото : а/ е застрашено здравето на работещите; б/ застрашава отглеждането, възпитанието и развитието на децата им; в/ принуждава обществото да направи извънредни разходи за здравни и социални грижи за пострадалия; г/ създава заплаха от технологична катастрофа, за ликвидирането на чиито последствия ще бъдат необходими още обществени средства. Освен това евентуалната екологична катастрофа би нарушила нормалните условия за живот на хората. Потенциално щетите могат да бъдат непоправими. Некадърните собственици хич и да не се захващат. Собствеността подлежи на изземане.
Между другото, въпросът за унищожаването на околната среда заслужава по-подробно разглеждане, тъй като това крие заплаха не само за няколко бъдещи поколения, но и за живота на Земята въобще.
Неплащането на заплати нанася вреда на обществото по същия начин, както и намаляването на заплащането на труда, но освен това предизвиква и социално напрежение. Всъщност и двата случая водят до заплаха за обществения ред и застрашават собствеността на всички. Защото когато работниците излязат на улиците, всяка собственост е застрашена.
Тук въпросът за компенсациите трябва да се разглежда много внимателно, защото ако нанесените вреди от неефективността са твърде големи, то е много спорно дали нещо трябва да се компенсира. Не е изключено самият собственик да се окаже длъжник.
Парадоксално, но отнемането на собственост от некомпетентен собственик и неговото наказание е от полза не само на работещите и на обществото като цяло, но и за самата капиталистическа класа, защото неефективността поставя под въпрос самото й съществуване.
Всъщност законът за национализацията ползва самите капиталисти като средство за осигуряване на класовата им безопасност. Собствеността задължава. Ползването й е допустимо само докато служи на обществото. Всяка собственост, всяко предприятие, експлоатацията на които има или придобива общонационално значение или е фактически монопол, трябва да бъде обществена собственост.

1 Авторът е публицист, академик в Академия за политически науки на РФ

превод А. Х.
редакция В. И.
24 Февруари 2013 22:30
има рационални и работещи идеи. остава да се реализират. тогава ще е началото на края на олигарси, монополи и кукловоди.
24 Февруари 2013 22:37
Искането на протестиращите 100 проценвта от евтиния ток на АЕЦ Козлодуй да се ползва за вътрешният пазар е напълно основателно.!Аз съм жив свидетел,че изграждането на тази АЕЦ е станало с много лишения на българския народ и сега никой няма правото да лиши българлският народ от ползването на тази енергия.Нека Иван Костов,който подписа договорът със САЩ за ТЕЦ Марица,да търси външен пазар за тази скъпа енергия , а не да я продава три пъти по9скъпо на българския народ.Костов трябва да даде отговор на този въпрос,а не да го премълчава .За всеки е ясно,че той го е направил не без стабилна лична облага!
24 Февруари 2013 22:37
/:/ "... Работодатели и синдикати обаче подканиха да се преосмислят призивите за национализация на частни компании, тъй като не смяната на частния монопол с държавен решава проблема, а създаването на ясни правила и спазването им..."
..............................................................................
Първо, става въпрос за ДЕприватизация(РЕнационализация), а НЕ за "национализация" в общоприетия смисъл(възмездно отчуждаване на частна собственост, която е възникнала като такава и винаги е била такава)!
Второ, ясно е, че Работодателите-частници имат личен интерес да няма ДЕприватизация(РЕнационализация)- ще трябва да станат Наемни работници и да работят за Заплата, а НЕ за Печалба!
Трето, хората от ръководствата на синдикатите също нямат личен интерес от ДЕприватизация(РЕнационализация) и национализация, защото ще загубят "привилегията" си да бъдат "укротявани"( с подкупи, бонуси и екстри) от Работодатели-частници!
24 Февруари 2013 23:02
Работодатели и синдикати обаче подканиха да се преосмислят призивите за национализация на частни компании, тъй като не смяната на частния монопол с държавен решава проблема, а създаването на ясни правила и спазването им.
И редакцията на СЕГА ли мисли така? Не подценявайте протеста! Иска се одържавяване! Ако ще се редим от двете страни на барикадата - пазете се! Едните ще бъдат смазани.
24 Февруари 2013 23:59
Абе, без одържявяване на ЕРП-тата няма да се размине. Ако не до изборите - то във всички случаи до края на март 2014 г.,когато озверелите от мизерия тълпи този път вероятно няма да си поплюват. Първи в боя ще паднат собствениците на зелената ВЕИ далавера - тежестта на дяла в микса ще падне с поне 50 %.ЕС? Моля, да дойдат да обяснят на улицата......
Да се сърдят и на Мариците 1 и 3 , защото са американски и нашенци няма да посмеят да развалят договора, за да не ги демократизират допълнително.Затова ще посегнат на зелената далавера . Боли, ама няма как.
Но така е със зелената далавера - кой да ти каже , че фабрика на 9-ти не се купува ? Кой да ти каже ,че Бойко няма да го има , а и мистър Клийн народа не го иска?
25 Февруари 2013 00:29
ърви в боя ще паднат собствениците на зелената ВЕИ далавера - тежестта на дяла в микса ще падне с поне 50 %.


Тежестта в микса не идва от Зелена ЕИ, още по-малко от ВЕИ - за фотоволтаиците въпроса е друг, ами от скъпо изкупуваната ЕИ от топлофикациите. Защото софиянци не били селяни и нямали бойлери, а не били свикнали да плащат колкото струва това, което ползват, та провинциалистите трябва да им плащат гевезелъка. Отделно са фирмите на Ковачки - там пък работниците му не искали да се занимават пак със земеделие и животновъдство.
25 Февруари 2013 00:54
Я си виж сметката и не лъжи за ВЕИ далаверата, към нея добави 2 пъти по-високата от АЕЦ Козлодуй цена на Мариците 1 и 3 .
Като няма накъде- министърът Добрев беше принуден да свали с 20 % /поне обеща/ тежестта на зелената далавера в микса.
И провери колко депутата имат зелен бизнес , освен Цветелина и луковия.....
25 Февруари 2013 01:58
Пълна РЕВИЗИЯ на Прехода!
25 Февруари 2013 02:15
Diko

В сметката пише зелена енергия и КОГЕНЕРАЦИЯ. Под когенерация (кафява енергия), се разбира скъпата електроенергия от Топлофикациите. Основно софийската, като най-голяма. И тя е ту държавна, ту общинска, пък ни цени сваля, ни качество на услугите повишава.
Нека Heat ти обясни, как ако фалира Топлофикация - София, защото провинциалистите не искали да плащат удобството на софиянци, всички щели да се изнесат обратно към провинцията, електрическата мрежа на София щяла да се натовари и да гръмне. Отделно нам колко си хора щели да останат без работа. За това - провинцията била длъжна чрез цената на електроенергията да плаща за отоплението на софиянци. Както и за Топлофикациите на Ковачки.
25 Февруари 2013 02:47
pisco
25 Февруари 2013 02:15

Diko

В сметката пише зелена енергия и КОНВЕРГЕНЦИЯ.


Не пише конвергенция, а когенерация.
Конвергенцията е друго - обратното на дивергенция.
25 Февруари 2013 02:59
Поправям се. Прав си. Само че, какво е когенерация и в. СЕГА даже не споменава. И той е софийски вестник.
25 Февруари 2013 03:20
От 1 юли в цената на тока влизe още един елемент-"цена за когенерация".Тя се заплаща от всеки потребител на електричество в БГ и целта е със събраните пари да се изкупува на завишени цени (около 4 пъти) енергията от когенерационните съоражения на топлофикациите...с идеята последните да бъдат спасени от фалит.

На това място възникват няколко въпроса...

1.Защо държавата финансира по този начин търговски дружества,които не са държавни...някои топлофикации са приватизирани,други са общински.

2.Защо се нарушават толкова грубо правилата за равнопоставеност на пазара...На частните фирми не е позволено да финансират така губещите си дейности.

3.Какво общо имат ЕРП-тата с парното,та те ще трябва да събират парите за поддържането на тия икономически трупове?

4.От къде на къде аз като потребител на ток в София или Варна ще плащам когенерацията на топлофикационното дружество в Сливен или Пловдив...?Като не е изгодна-затварят и фалират.


Tук обаче ви питам нещо по-просто...нарушава ли тази "такса когенерация" правилата за субсидирането в ЕС според вас? Нека специалистите и капацитетите от форума кажат, с колко ще се понижи цената на електроенергията, ако таксите за когенерация отпаднат?


Как един от протестиращите не се сети да зададе тези въпроси? Как ще унищожим безплатната енергия от вятъра, за да имали някои тарикати евтино топло? Знаят ли протестиращите, че поради тази причина, всяка година България плаща глоби от бюджета. От техните данъци?
25 Февруари 2013 05:21
pisco 24 Февруари 2013 20:01:
Пенсия - 150 лв.
Заплата - 500 лв.
Сметка за ток - 809 лв.
Сметка за парно - 108 лв.
Как се нарича това?
Икономически просперитет?
Не. Нарича се прахосничество и опит за живеене на вересия. Ама вашата няма да стане.

Ако горното е действителен случай, нама как тези хора с доход от 650 лева да си позволят месечен разход от 917 лева! Никой, дори луд, няма да си набута такъв нерешим проблем Или тук има скрита картинка и разходите не са за месец, или някой се опитва да мята туби с бензин в огъня.
А как се нарича не знам. Само е ясно, че pisco няма да кара Майбах и 50-метрова яхта. А може и да ги кара и той да е причината (част от нея, разбира се) за подпалването на този огън под краката ни.
...
pisco:
Ами връщаш си се на село и си готвиш и отопляваш на дърва и си оправен веднъж за винаги. Цяла Европа се отоплява на газ. Тя поевтинява всеки ден.

Иха, в кой град или село на БГ цената на газта пада, та да се преселим всички там?
Ето какво пък казва Георги Стоев:
"При данните за цените на природния газ България е първенец по цени по ППС - около 70% по-скъп от средното за ЕС-27 и около два пъти и половина по-скъп от Люксембург."

Май Герги ще излезе по-прав като гледам какво става на улицата.
А pisco нека си писка - форумът е за това!
25 Февруари 2013 05:50
Стига сте плюли Слабаков!Сдружението,което представлява започна с борбата срещу закона за тоталната забрана на пушенето и за това в него има различни личности с различни интереси.Той не може сега да ги подложи на тестове и да провери кои подкрепят протестите.И да ги изрита от него.Доколкото разбирам Богомил Бонев е отказал.Всъщност Слабаков е само лице,не е лидер и представвява в известен смисъл интелигенцията и свободните хора.Искал е да помогне с нещо,след като всички умни отказват или обясняват на гражданите,че са идиоти!За това никой не иска да е лидер,защото партиите го погват.В Сливен пък са пратили провокатори от СДС.Кои са виновни за това?
25 Февруари 2013 08:23
Нека Heat ти обясни, как ако фалира Топлофикация

Първо си пиши със старите никове (ако нещо не те притеснява), после чакай някой отново да ти обяснява.... А щом пишеш вече от Перу, просто си се забавлявай с ламите и остави на нас в България да си решаваме проблемите.
25 Февруари 2013 08:30
Плевнелиев работи в защита на олигарсите и монопола, всичко, което демонстрира, че прави в защита интересите на народа е привидно, той всъщност работи в защита на олигарсите, защото има полза от тях, не от хората
25 Февруари 2013 08:36
Как ще унищожим безплатната енергия от вятъра, за да имали някои тарикати евтино топло? Знаят ли протестиращите, че поради тази причина, всяка година България плаща глоби от бюджета. От техните данъци?


Можеш ли да развиеш тезата си за безплатната енергия от вятъра!? И ако е възможно, да кажеш точно за какво България плаща глоби!?
Джокер - информацията, която ще ти помогне да оформиш мнението си е публично достъпна
25 Февруари 2013 08:43
Разочарован съм от развитието на протестите до сега. Все повече се загнездва упоритото усещане ,че всичко е една гигантска манипулация на герберастите за да запазят в крайна сметка Властта. Доводи ? Първо - генезиса на протестите. Защо всичко започна с декемврийските сметки , които се плащат януари ? Точно 6 месеца преди редовните избори ? Защо бяха надути сметките само на определени хора ? Преди всичко - бедняци , пенсионери , такива които посмъртно не могат да платят двойна или тройна сметка ? Същевременно на много мои познати и роднини сметките са най-нормални , с минимални увеличения ? Всички знаем че енергодружествата могат да манипулират чрез софтуера сметките на когото си искат ? Управлява ни МАФИЯТА. Управлява ни ГРОБ. Това са престъпници и ченгета. Те имат данни за всеки от нас. Идва 2013 , година на редовните избори. Рейтинга на мутрите вървеше надолу , така или иначе през юли Тиквата и обкръжението му духаха супата /дори и със сигурните фалшификации на Цецу/ . Какво им пречи да подбъзикнат населението - да ударат сметки върху бедните /в голяма част ТЕХЕН електорат 2009 !!!/ и да го изкарат на улицата ? И да почнат да го манипулират ??? Що за олигофренски искания виждаме сега Да се запазело сегашното НС !!!!???? Доказаните за 3 и половина години бандити ... ще остават да спасяват населението !?!? Шаш. Плевналиев - човекът на Буда , на който му биеше чембери и го галеше по главичката тиквата , ще ... обединява нацията ... Нови вълци от същата глутница /ГЕРБ/ ще пазята пострадалите агнета !?!? Хората са жестоко манипулирани. Вместо незабавна оставка на всички , свързани с ГЕРБ и спешни избори , пробутват ни се "експертни" правителства , съставени от експерти на Плевналиев !! Демек - гербаджии. Вместо съд и затвор за гербаджиите - сега и незабавно , пробутва ни се "смяна на модела" и "Нова Конституция" и "мажоритарни избори" - все неща които нищо не променят , след като управляващата шайка са едни и същи хора. След като управлява Мафията чрез службите на МВР. Справедливия гняв на бедните се насочва в глупости и очевидно нереални неща. Важните въпроси като - Къде отидоха 7 милиярда от 2009 до сега ? Защо изчезнаха парите за здравеопазване ? Защо не се разплаща прослувутата магистрала Тракия към фирмите ? Защо парите във фискалния резерв са под критичния минимум ? Защо Буда е милиярдер в евро ? ... Никой не пита. Да ! Необходима е коренна смяна на системата , и първата точка е незабавни избори , новото НС да приеме закон за Съд и Затвор за виновниците за Новата национална катастрофа ! Преследване на гербрастката чума до дупка. Другите партии - БСП , СДС , ДПС ... и т.н. ,които не са цвете за мирисане , взимайки властта , да бъдат притискани от протестиращите да потърсят сметка на конкретните бандити - довели до сегашната катастрофа и хаос ! Няма решение извън политиката и извън партиите. Другите "идеи" са уйдорми , идващи от към Симеоново.
25 Февруари 2013 08:52
mira85
25 Фев 2013 08:30
Мнения: 24
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


мира85, аз пък си задавам въпроса за кого работят авторите на исканията.
Удивително съвпадат с принципите на "управление", неграмотността и антидържавността, характерни за последния кабинет и мнозинство.
Тази еднопосочност притеснява доста.
Поне мен.
25 Февруари 2013 09:01
Калинките освен да управляват могат и да протестират. Двете неща може и заедно да се правят.
25 Февруари 2013 09:07
Heat
25 Фев 2013 09:01

значи в БСП пълно с калинки тогава? Станишев, Овчаров и не знам си кой кълбета правеха миналата седмица да покажат, че това са народни, спонтанни, чисто стихийни протести, с които хората искали да изразят своето голямо НЕ на Бойко Борисов. Сега какво се оказа, че калинки протестирали?
А пък едни други окаляха ефира и печатните медии с предупреждения за провокации. Къде ги?
Лъжливата червена чума.
25 Февруари 2013 09:26
Обществени съвети в управлението на държавата и уреждане на въпроса с електрификацията ? Веднага си спомняме лозунгът на „великият“ Ленин:
„КОМУНИЗМЪТ - ТОВА Е СЪВЕТСКА ВЛАСТ ПЛЮС ЕЛЕКТРИФИКАЦИЯ“.
Исканията, които представят самопровъзгласилите се ПРОЛЕТАРСКИ ВОЖДОВЕ се наричат АНАРХО - КОМУНИЗЪМ. Това означава, че благодарение
на 100 000 протестиращи СЕДЕМ МИЛИОНА българи, които не протестират, ще страдат от страшната криза, в която ще влезе държавата ни.
Чуждите инвеститори се изнасят в чужбина, българският бизнес е на ръба на фалита. Скоро няма да има кой да заработва пенсиите и социалните плащания и държавата ще се окаже в невъзможност да ги плаща.Аз предлагам веднага всичките тези „СЛИВЕНСКИ ПЕРЛИ“ и софийски кръгли маси да бъдат избрани за народни представители ( което е големият им мерак) и да се оставят да управляват държавата. След шест месеца НАРОДЪТ ЩЕ ГИ РАЗПЪНЕ НА КРЪСТ.
25 Февруари 2013 09:37
Симофил , това не е случайно. \\\"Вождовете\\\" на протеста са със сигурност вече \\\"подработени\\\" и проверени... Виж по горе какво е написал колегата Братя Грим България се тика умишлено към политическа криза , по-дълга от нормалната. (оставка-разпускане на НС-нови избори) за да се окопаят гербаджиите. А на олигархията и монополите - косъм да не падне от главенцата ! Протестиращите се пускат по \\\"пързалката\\\" на очевадно глупави и химерични искания ( Нова Конституция , мажоритарни избори , граждански квоти... ) които не променят нищо , при условие , че муцуните са същите , и парите придобити по престъпен начин си остават у същите муцуцни...
25 Февруари 2013 09:58

Аз пък мисля, че ако НЕК спре скъпото изкупуване на електроенергията от Топлофикационните дружества и на първо място на Топлофикация - София, като с това намали цената на електроенергията, протестите веднага ще спрат.

Възможно е да спрат. Но самият факт, че водното отопление на жилищата е налично само в София и няколко областни града, прави от когенерацията средство за източване на пари от хората, които се отопляват на ток или дърва.
Но Heat е безспорно прав. Целият хаос в ценообразуването на топлофикационните услуги има сравнително лесно и справедливо решение.
25 Февруари 2013 09:58
Не протестирам за цената на тока. Щото отоплението ми е 49 лв в студените месеци....Как ли? Много просто - налепил съм по всички външни стени и към стълбището плоскости от студопор. За да не топля и горния етаж - покрих и таваните на стаите. Такава е общата сметка с осветление,два телевизора,фурна. Част от готвенето с газ.Апартамента е с остъклени два балкона. 117 кв.м. За мен протестиращите са некадърни и непрактични....Те и такива правителства излъчват. И ги протестират....
25 Февруари 2013 10:04
Голямата грешка или големият грях на БСП беше, че докара мутрите, милиционерите и невежите от ГЕРБ на власт през 2009 г. Големият грях на бойко е, че ще доведе примитиви болшевици на власт. Абе вие нормални ли сте - да има обществени (!???) съвети към всяка админиострация. Следващата крачка е да няма министерства или да бъдат прекръстени на обществен съвет (народен комисариат_) и Андрей Слабаков да е председател на Съвета на съветите, а оня с флейтата да е председател на съвета по енергетика.
Слушах интервюта с протестиращи и с техни "лидери". Изключително ограничени хора или хора без ясна представа как функционират системите в една държава. Какво като смените пропорционалните с мажоритарни избори? Та сега вместо 117, герб щеше да има 227 депутата? Вие представяте ли си клолко малоумен трябва да си за да искаш да бъдат отзовавани депутати чрез подписка. Ми излиза един мутрафон с половин милион и отзовава, който си иска, ама без никакво значение читав ли е човека или не. Просто отива в пазаржишко или сливенско гето, разпъва шатри с кебапчета, лимонада и бира и кани Пресл;ава на "участие", по 30 лева у джеба на всеки мангал, некоклко маси за "подписката" и айде сбогом Гергино.
На лошо са тръгнали нещата. Тоя пумпал Плевнелиев трудно ще озапти тълпата, колкото и да го изкушава ролята на най-важна персона в момента. Решенията са болезнени и вредни в дългосрочен план - теглене на заеми, сваляне на борда, раздаване на пари на калпак, инфлация, национализация, лов на вещици... Тежко му на тоя народ...
25 Февруари 2013 10:12
на всички, които призовават за мажоритарни избори напоням, че емил димитров, цецо цветанов, фидосиева, цецка, оня с вертуто и още 20тина гербераста бяха избрани мажоритарно.
25 Февруари 2013 10:20
Истината е, че демократите се провалиха в управлението на България.
Разбира се за това обвиняват други.
25 Февруари 2013 10:26
Истината е, че демократите се провалиха в управлението на България.

А диктаторите?
25 Февруари 2013 10:28
Разочарован съм от развитието на протестите до сега. Все повече се загнездва упоритото усещане ,че всичко е една гигантска манипулация на герберастите за да запазят в крайна сметка Властта.


В допълнение. Картинката се избистря, като се проследи трескавото сменяне на никове във формума и революционните им призиви и дeмонстрация на непримиримост.
За т. нар. мерки се произнесох още вчера - дивотия до дивотия по калинковски.
П. П. За по-нормалните колеги - Спомнете си 2009 и как се подведохте тогава. Сега се очертава нещо още по-лошо. Нали ни обясниха, че ще управляват до 2021.
25 Февруари 2013 10:36
Протестите против унищожаването на Национален парк Пирин продължават!

Нека всички, които обичаме Пирин да го спасим! Елате отново на 26 февруари (вторник) от 18,30. Сборен пункт: бившата аптека, в началото на пешеходна зона на бул. „Витоша“. Тръгваме в 19 ч. до Министерски съвет

ПРОДЪЛЖАВАМЕ ДА ПРОТЕСТИРАМЕ, ЗАЩОТО:

Съществува реална опасност екоминистърът в оставка Нона Караджова да одобри решението на Висшия експертен екологичен съвет от 19 февруари 2013 г., който узаконява заграбените територии от Национален парк Пирин в ски зона Банско и позволява ново строителство сред вековните гори на планината.

Правителството в оставка може още на заседанието си в сряда, 27 февруари 2013 г. да одобри решението на Нона Караджова за промени в плана на управление на Национален парк Пирин!

Въпреки, че президентът се обяви за мораториум върху Закона за Черноморието във връзка с казуса дюни, Иракли и др., той също не каза НИТО ДУМА ЗА ПИРИН!

Протестите против унищожаването на Пирин са част от битката на цяла България срещу монополите, олигархията и беззаконието. Това е една и съща битка! Нека заедно я доведем до успешен край!

Предупреждаваме, че протестите ще продължат докато Министерски съвет (който и да е той) не отхвърли исканите промени в плана за управление!

Натисни тук
25 Февруари 2013 11:12
Тъжно ми е, че чак сега много хора разбраха част от това, което аз го казвам от край време и сега като го разбраха започнаха да протестират. Не беше особено трудно човек да предвиди какво ще се случи, но всички бяха слепи и глухи и чуваха и виждаха само призивите за разделение, а не за обединение. Тъжно е и сега да се види, че въпреки огромния напредък, хората все още не осъзнават много от очевидните неща и голяма част от протестите са против следствията, а не против причините, които ги пораждат. Не ме радва, че хората вече говорят това, което и аз говоря от години. 23 години са безвъзвратно загубени, при това само за оправянето на последиците от 23 години управление на демократите ще са нужни доста повече години. Сега например колко ли години ще трябва да минат, за да може хората да осъзнаят, че от 23 години имаме демокрация и пазарна икономика и ни управляват само демократи и никакви други? А това всъщност е много важно, за да спрат много хора да търсят причините за това, че живеем зле не някъде другаде, а където е истинската причина - модела на демокрацията и пазарната икономика работещ в България от 23 години и българските демократи, които ни управляват.
25 Февруари 2013 11:23
Моля, подпишете и разпространете петицията !
Натисни тук
25 Февруари 2013 12:16
https://sites.google.com/site/neodeathbg/ Да изхвърлим (нео) либералният икономически модел. Той води само повтарящи се катастрофи . 23 години опити - стига вече!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД