:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,537
Активни 401
Страници 8,380
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Нали ги видех, "общественици"!*

След 23 години политически експерименти, вместо пазарна икономика и парламентарна демокрация, българското общество получи "пазарна демокрация" и "парламентарна икономика"
Снимка: БГНЕС
Не е по силите на никой фараон сам да крепи пирамидата на властта.
Когато един кораб започне да потъва, плъховете са първите, които го напускат.

"Бягството" на Бойко Борисов показа, че в България политическата отговорност може да се "поема" и носи, но не може да се "понесе". Както винаги виновни ще са всички, но отговорен няма да е никой. Оказа се, че



след премиера "съсел", наред е бил премиер плъх



След 23 години политически експерименти, вместо пазарна икономика и парламентарна демокрация, българското общество получи "пазарна демокрация" и "парламентарна икономика". Пазарна демокрация, изразяваща се в "пазаруване" на гласове и купуване на власт; и парламентарна икономика, характерна с това, че превърна парламента в място, където се коват закони, поръчани от правилните икономически субекти. Институциите се превърнаха в придатък на партиите, за да може българският модел да работи гладко, ефективно и контролирано.

Тези две "изобретения" на българския политически и икономически елит са причина за бедността и корупцията в българското общество. Бедността е доказателство за това, че икономическите отношения в страната не произвеждат просперитет и благосъстояние. Корупцията е единствена схема за създаване на частен икономически ресурс и осигуряване на просперитет за най-близкото обкръжение - семейство, фирма, близки и заслужили приятели и съдружници.



Политическият монопол създаде икономически монополи



Парламентарната икономика създаде изкуствена бизнес среда, в която виреят само правилните фирми на правилните хора. Политическият елит осребрява властта си, като използва бизнес модели, основаващи се на финансиране с държавни и обществени средства. Тяхното поддържане и защита се поемат от държавните и обществените институции.

Страничният продукт от този модел дълго време беше концентриран само в политически контекст - политическа апатия, изборно въздържание, граждански нихилизъм. Последствията в икономически план обаче взривиха обществото. Хората спряха да вярват в смисъла на икономическата дейност - предприемачество, наемен труд, производство, търговска дейност. Средният, дребният и най-дребният бизнес отдавна са в "изкуствена кома", причинена от т.нар. финансова стабилност на държавата.

Оказва се, че на българските граждани са отказани фундаментални човешки права: правото на политическо представителство и правото на труд и стопанска дейност. Институциите, които трябва да гарантират нормалността на държавата, работят не в полза на обществото, а за интересите на "обществениците".

Дефицитът на работещи институции и правила отвори ниша за създаване на "квази" или неформални институции. В правовата държава България е по-лесно да се обърнеш към телевизионното предаване "Господари на ефира" за съдействие при проблем, отколкото към съответната институция, в чиито задължения е неговото решаване. Дълго време това "шоу" с реалните проблеми се приемаше повече с усмивка, отколкото с въздишка. Когато обаче премиерът Борисов се превърна в цирков акробат, за да тушира резултатите от неработещите институции, шоуто загрубя.

Борисов се превърна в човека институция, а представителната демокрация - в неговото представление.



"Моделът" опасно много заприлича на пирамида



А не е по силите на никой фараон сам да крепи пирамидата на властта. Рано или късно тя ще се срути и ще погребе много хора.

Сега, след като "Химнът победи герба", повече от нормално е и парламентарната демокрация, и пазарната икономика да бъдат "оспорени" от гражданската ярост. Призивите на протестиращите за "неполитична политика", политика без политици, управление на улицата, граждански парламенти и т.н. са именно това: смяна на "провалената" представителна демокрация с пряката демокрация на свободните граждани.

В същото време исканията за "ренационализация" на държавни активи са отчаян зов за помощ на милионите потребители, които "невидимата ръка" на пазара е хванала вече за гушите. Гражданите искат управление от името и "в името на народа" и пазарна икономика, но с "човешко лице".

Нацията ни се нуждае от РЕ-ВИЗИЯ: ревизия, която да направи възможно "понасянето" на отговорност, дори и post factum, и визия за принципите, около които да се изгради новият обществен договор.



-----------------------------

*Заглавието е взето от песента "Колега" на "Ъпсурт".
70
8819
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
01 Март 2013 19:41
Какви са тези глупости???
01 Март 2013 19:55
Абсолютно точни наблюдения.

Обаче, въпросите как да се промени обществото и има ли кой да го поведе остават открити.
01 Март 2013 20:03
След като изпратихме комунизма / ужким,де/, СЕГА с интерес очаквам и заминаването на капитализма в ада на ИСТОРИЯТА. И белким, най-после ЧОВЕК да зазвучи ГОРДО !
01 Март 2013 20:15
Аха, Лайчев обяви прехода преключи, бития си е бит такованият такован, затова ревизия на прехода звучи като глупост, но все пак ако се случи май ще има много таковани.
01 Март 2013 20:27
Ройтерс: Финансовата криза свърши, следва социална, 50% от хората в Европа могат да изпаднат в графата "загубено поколение"

01 Март 2013 20:36
Добра статия, поздравления за автора,
01 Март 2013 20:44
И на мен статията ми хареса
01 Март 2013 20:47
...които да се изгради новият обществен договор...

Чрез новата конституция. И без старите партийни съсели и плъхове.
01 Март 2013 20:58
След като изпратихме комунизма / ужким,де/, СЕГА с интерес очаквам и заминаването на капитализма в ада на ИСТОРИЯТА. И белким, най-после ЧОВЕК да зазвучи ГОРДО !

Да звучи гордо, е най- лошата възможна участ за човека.
Надзърни в Библията, моля

П.С. Човекът следва да се възприема като разумен и човечен смъртен. И да се държи като такъв
01 Март 2013 21:20
внимателен, може би иде време за един "як" катазис?
01 Март 2013 21:21
пу, и аз вече не се гледам какво пиша: да се чете "катаРзис". Благодаря.
01 Март 2013 21:27
Protobulgarin,
Не зная какво значи "катарзис", но твърдо знам, че "монополът на ЧЕЗ" е обществено благо.
01 Март 2013 21:31
Голо вода ,нито диагноза нито идея . Бле-бле ,пла-пла ,миш-маш без смисъл е тази статия
01 Март 2013 21:44
Към днешна дата, тази дописка е читава и необходима литература.
Преди повече от няколко години в изобщо я нямаше. Тогава се наливаше "бетона" на днешното, но само единици сещаха какво иде да се случи.
Впрочем, сещането ни и днес е още в "бозата" , но кучето е повече оптимист...
01 Март 2013 21:48
Много точен анализ. Браво.
Социалните пластове трудно ще се "наместят" в нормалната справедлива форма, след като така зверски се разместиха в последните 23 г.
супер бедно мнозинство и свърх богато малко малцинство.
Но да кажем, че постепенно "мръсната пяна" на повърхността на вълненията ще се оттече...
Много вероятно е това да стане чрез 3-кратни избори тази година, както прогнозира един бивш премиер Ж.Виденов.
П.С. Който прочее се оказа честен наивен човек от когото се възползваха хората - които днес вече са гранде олигарси...
01 Март 2013 22:09
слабо като за всичко с произход въпросния сайт
напъни и нищо казване защото в тази псевдо рев. ситуация изборът на позиция на пишещия кореспондира с модерното днес лаладжийство.
01 Март 2013 22:28

Meteora | 01.03.2013 22:25

А Първанов "търка кунки" и оседлава белия кон...

Що ли ми звучи като веднъж преживяно!?
01 Март 2013 22:39
кореспондира с модерното днес лаладжийство.
Точно това имах предвид.
01 Март 2013 22:48
В дъното, в основата на всичко негативно, което се е случило и се случва в Обществото е...Безнаказаността(срещу Личността и/или срещу Имуществото й!)!
Всяко едно умишлено действие на човек е предхождано от Мотив!
Мотивът при действия за противозаконно Облагодателстване е...Облагата, която се получава чрез противозаконното действие и се ползва БЕЗнаказано!
Ерго, за да намалеят или да изчезнат противозаконни действия за придобиване на Облага, трябва да бъде лишен от МОТИВ потенциалният извършител на такива действия! Лишаването от Мотив за противозаконни действия за придобиване на Облага става най-лесно и най-ефективно чрез създаване на Увереност у потенциалния извършител за НЕвъзможност той да ползва Облагата, защото тя ще му бъде своевременно ОТНЕТА(конфискувана)- дори и ако той НЕ бъде разкрит и осъден като извършител на противозаконни действия, а само на основание, че той НЕ може(или НЕ иска) да докаже законност на доходите, с коите е придобил Облагата(Имуществото)!
"На бракониера НЕ му вземай всеки път въдицата, а му вземай всеки път рибата! На престъпника НЕ му давай всеки път затвор, а му вземи, веднъж-завинаги, Мотива!" /§39/ Иначе, бракониери и извършители на престъпления винаги ще се намерят- защото на мястото на вкараните в затвора ще дойдат следващите! КАЗАХ!
01 Март 2013 23:01
Тоз- Виденов, не беше ли камунез , бе ? Как ще е честен ?
Нали ужким честен може да бъде само демосрат?
01 Март 2013 23:04
То аслъ както циганите се обиждат един друг на циганин, така и вие в България почнахте да се обиждате един друг на комунист.
01 Март 2013 23:08
На комунист се обиждаха през 90-те.
Сега на опашките се псуват на ... "демократ с демократа ти."

01 Март 2013 23:09
... Политическият монопол създаде икономически монополи

Парламентарната икономика създаде изкуствена бизнес среда, в която виреят само правилните фирми на правилните хора ...


Разбира се, не е възможно да има действително развит и легален пазар без авторитетна Съдебна власт. Доколкото функционира в рамките на закона "пазарът" у нас минава най-напред през Парламента и тук всичко е политика просто защото целият бизнес (по Конституция) се опосредства от политическото регулиране. Една икономика не може да бъде наистина пазарна, докато не е ясно и в Конституцията най-малкото не пише кой осъществява правосъдието.., и оценките че българската икономика е пазарна са преди всичко политически, включително когато се правят от експерти. Ето, според Костов, например, за да станела икономиката пазарна е достатъчно капитала да се приватизира, но погледнете Китай, или вече Русия. При пазарните икономики бизнесът функционира посредством правила, които се формират спонтанно, въз основа на взаимодействието, конфликтите и собствените инициативи на контрагентите, където авторитета на Съда има централна роля, а в България политиците всеки път обясняват че за да имало ред е необходимо да се приеме нов "закон". Нали разбирате, чрез парламентарното управление, освен единението на властта, си гарантират и изземването на инициативата от всички, които иначе биха били свободни в икономиката и обществото като цяло. Така, в крайна сметка истинският пазар в България остава нелегален, където корупцията, като елемент от нелегалното служи за средство да го легитимира. А институционалната съдебна недостатъчност се търси в други типове авторитети, които, за разлика от съдиите и съдебните заседатели, осъществяват собствена инициатива -- напр. силови (ДАНС) или извън граница (Брюксел казват). Заради политическото регулиране, съответно, монополите и картелизирането в страната процъфтяват и са наистина навсякъде -- държавни, частни, явни, скрити, топлофикационни, водни, енергийни, тютюневи, лекарствени, хазартни, рекламни и пр. Това е МАФИЯТА, срещу която хората протестират и се оказва че не друго, а тъкмо икономическите монополни и картелни интереси възпрепятстват реалната съдебна реформа. Оставете Брюксел, сега Шенген и т.н. -- фундаменталната съдебна реформа е основен проблем на самия демократичен процес в страната и тя следваше да бъде водещ приоритет, който да започнат да подготвят за реализация още към втората половина на управлението на ОДС. Никога в историята си България не е имала независима Съдебна власт, още с Търновската конституция, вместо чрез един Върховен съд, съдебната е разхвърляна по места и е контролирана от монарха с особени наредби, заради липсата на авторитетна Съдебна власт, естествено, стават възможни и престъпленията чрез Народния съд и т.н.., до ден днешен, без да се преодолее този проблем по цивилизован начин в България всичко ще продължава да се топи и разпада, да се преповтаря горчивото минало и по повечето показатели на развитие да се връщаме все при страните от третия свят
01 Март 2013 23:12
И вчера имаше една такава статия във вестника. Замисъла е статуквото да си измие ръцете с провалилия се Борисов, а те пак чисти и да си въртят топката.
Ревизията на прехода трябва да започне още от края на 1989г. Апартаментите им не ме интересуват, интересуват ме разсипията на предприятия, фабрики, научни центрове, селско стопанство и структура и задигнатите суми държавни пари.
01 Март 2013 23:19
Тази статия е стъпка напред в изговарянето на нещата. Явно все още неизбистрено докрай и затова изглеждащо срамежливо.
-
Този вечер в "Панорама" и Огнян Минчев и Андрей Райчев отидаха доста по напред, въпреки и те да не изговориха нещата докрай. А те са простички и ако се ограничим само да България, (а може би не бива, защото чуждото минало е наше бъдеще) изглеждат горе долу така:
-
1987 г. Комунистическата номенклатура, която фактически е собственик на средствата за производство (защото собствеността е правото на разпореждане), след, като постепенно си е извоювала феодален тип самостоятелност, вече се изживява, като господстваща класа и иска и открито да придобие средствата за производство, като своя частна собственост;
-
1987-1988 г. започва откритата подготовка за този процес - източване на държавни пари в задгранични и чрез задгранични дружества и складирането им основно във Виена;
-
1989 г. Постига се стратегически компромис със САЩ - България сменя геополитическата си ориентация, преминава към капитализъм, отваря се към западните компании, но комунистическата номенклатура стават капиталистите.
-
1989-1990 г. дворцов преврат и първото залагане на имитации. Нишата на опозиция е изкуствено заета, чрез назначаването на "опозиция" (СДС) и медийното й популяризиране и легитимиране, чрез "Кръглата маса". Реалните опозиционни групи са в медийно затъмнение, а такова отсъства единствено за карикатурни фигури, като Кире Либерало и Йоло Денев, които трябва да послужат за окарикатуряването на всички извън СДС, т.е. назначената "опозиция". Отделно на назначената опозиция са предоставени държавни сгради, комуникации, коли, хартия, пари. Процесът е канализиран и циркът "демокрация" може да се играе. Населението няма опит, далеч е от развитите манипулационни технологии, преизпълнено е с наивност, което улеснява всичко това.
-
1990 г. От Виена започват да се завръщат, като "чужди инвестиции" първите големи пари. Същевременно от Ленинград пристига цял влак с прясно напечатани банкноти, които се стоварват в БНБ, а от там по подземните тунели в рамките на 3 денонощия са пренасяни с колички и складирани на първият етаж на Партийният дом. Тези банкноти се раздават в хартиени чувалчета на "наши другари" и на новоназначените за мутри спортисти, основно борци. Тогава и Васил Илиев получава два чувала с петдесетолевки.
-
Същата 1990 г. вече се имитира "демокрация". "Народната милиция" вече не може да действа, както преди. Същевременно сценарият на прехода предвижда раздадените пари да се контролират, а пазарните ниши да бъдат запазени само за определените "наши другари".
За целта от спортистите се създава нелегална "народна милиция" - мутрите. Освен контрола върху раздадените пари и опазването на пазарните ниши от случайни предприемчиви "натрапници" те имат и за цел да създадат атмосфера на страх, хаос и несигурност за гражданите, което да улесни в максимална степен задачата за формалното прехвърляне на държавната собственост.
-
1992-1998 г. на входа и на изхода на предприятията са поставени частни фирми, които ги източват. Финансовият ресурс останал у населението постепенно се стопява, чрез инфлация, достигнала пикът си в началото на 1997 г.. Приватизацията е подготвена и "нашите хора" вече могат официално да бъдат назначени за новите крупни капиталисти.
-
1998 - 2001 г. - собственост за десетки милиарди е подарена на "нашите хора" най-вече, чрез механизма на РМД. Появяват се олигарсите, които виждаме и до днес.
Особеното е, че те са практически неспособни да работят в пазарна среда и затова и наченките на такава са унищожени, чрез безбройни лицензионни и други разрешителни режими, а тези фирми съществуват единствено благодарение на източване на държавата, чрез големи държавни поръчки. Партията на власт е интегрирана в оборота, чрез превръщането на корупцията в официална държавна политика.
-
2001-2009 - отваряне и за "големи чужди инвестиции". Данъчни привилегии, класове инвеститори и т.н. източване на обикновените граждани в полза на едрите "инвеститори". Природните богатства на България се отдават на външни фирми на безценица. И т.н. вече пресни неща за да не ги припомням.
01 Март 2013 23:24
Ревизията на прехода трябва да почне от началото на 80-те, от смъртта на Брежнев, ако питате мен. Парите, ограбени от българския народ--с това трябва да се почне. Ето ви едно консенсусно начало на бъдеща програма за смяна на системата. Но този път всичко се гледа, описва и--на прокурор. И граждански надзор какво става с всяко конкретно дело.
01 Март 2013 23:25
Какво се получи сега - Една бедна страна източвана и от вътрешни и от външни пиявици, с огромна социална диференциация довела огромното мнозинство от населението си много под линията на физическото оцеляване. Брашненият чувал вече е повече от изтупан и започна да се продира с гръм. Видно така повече не може да продължава. И проблемът не е в политическата, а в икономическата система. Икономическа система под знака на неоконсерватизма (неолиберализма), който се провали и в глобален план.
01 Март 2013 23:57
Защо въпреки, че проблемът е викономическата система на дневен ред излезе и промяна в политическата система ?
-
От самото начало на "прехода" режисьорите му контролираха изцяло видимият политически процес. До 2005 г. макар и с големи изкривявания, целящи най-вече манипулационни направляващи въздействия, режисьорите успяваха да контролират хода на събитията, чрез механизмите на демокрацията. Към 2005 г., обаче стана ясно, че народът натрупва собствен демократичен опит и манипулационните въздействия вече не са толкова ефективни, или поне крият риск от появата на изненади. Особено за това мнение допренесе неразбирателството между част от режисьорите довело през 2001 г., вместо до "гарантиран" втори мандат на Иван Костов, до изненадата на "царя".
-
Затова и през 2005 г. решиха да не рискуват а съвсем официално да преобразуват политическата система от демокрация в олигархия въвеждайки финансов ценз и заплащане за участие в дискусии и в държавните медии. През 2009 г. финансовият ценз достигна 150 000 лв. за коалиции.
-
Това гаратира, че никой друг, освен представителите на олигархията няма да има достъп до парламентарно представителство. Че никоя друга партия (в политическият смисъл на понятието) освен неоконсервативната (неолибералната) няма да може да влиза в парламента.
-
Да де, ама олигархията не съставлява и 1% от населението, а е само няколкостонин човека. Всички останали граждани остават без възможност за представителство в рамките на сегашната политическа система и по легален (чрез механизмите на закона) път да могат да представят и защитят интересите си.
За това и се роди искането за гражданско представителство. Защото гражданите извън олигарсите бяха лишени от възможност за свое представителство, чрез свои политически партии.
02 Март 2013 00:34
Брайти, съгласна съм с всичко, което описваш, но
Към 2005 г., обаче стана ясно, че народът натрупва собствен демократичен опит и манипулационните въздействия вече не са толкова ефективни,


Манипулативните въздействия върху народа бяха толкова ефективни през последните 23 години, че българина 1/ позволи да го ограбят до шушка и 2/ сега дори не може да формулира какво иска на език, различен от 'демократичните' мантри. Но това до година -две ще се случи, и ако е вярно, че светът започва да се разделя на икономически зони без единен център, никой няма да спаси кукловодите ни от възмездието народно
02 Март 2013 00:39
Установяването на Народна Власт без Съветска Армия е по дълъг процес.

Търпение, дами и г-да, търпение му е майката.
02 Март 2013 00:54
Накъде след протестите и оставките?
Натисни тук
02 Март 2013 01:15
Парите, ограбени от българския народ--с това трябва да се почне. Ето ви едно консенсусно начало на бъдеща програма за смяна на системата.

Ами значи това можем да го формулираме така:
-
1. Премахване на давността за престъпления ощетили държавата в особено големи размери.
-
2. Имущество, което цялото или част от него са придобити при сделки вследствие на престъпления ощетили държавата в особено големи размери, се конфискува без никакво обещетение. Когато притежателят на имуществото към момента на конфискуването му е трето добросъвестно лице, то то има право на обезщетение от лицето извършило престъплението или неговите наследници и да бъде удовлетворено от неговото лично, оставено в наследство или свързано имущество.
02 Март 2013 03:49
Още една от многото залъгващи и мамещи статии. Нищо не се назовава с истинското му име а с някакви размити понятия с които от 23 години се трови съзнанието на хората. А нещата са много прости. Автора, това за което се опитвате да говорите в статията се нарича капитализъм. Към почти всеки параграф от статията Ви, коментара ми е - така е при капитализма. Ето пример от края на статията:
"невидимата ръка" на пазара е хванала вече за гушите.
така е при капитализма.

Има само едно изключение - и то пак в края на статията:
Гражданите искат управление от името и "в името на народа" и пазарна икономика, но с "човешко лице".
така беше при социализма. Ако това Ви е идеята - ами кажете си я с ясни думи че искате смяна на капитализма със социализъм. Така ще сте ясни на хората.
02 Март 2013 04:13
Бате Бойко изглежда станинг на снимката.
Очаквам нови мандати за ГЕРБ.
02 Март 2013 05:02
Имущество, което цялото или част от него са придобити при сделки вследствие на престъпления ощетили държавата в особено големи размери, се конфискува без никакво обещетение


И на кого се дава? Какво става с него? Това са почти всички по-големи предприятия. Примерно, конфискуваш двете авиокомпании на ТИМ, Химимпорт, Зърнени храни - и какво става с тях? Даваш ги на новите протестантски калинки? Същото, което и с ТКЗС след ликвидирането? И с фабриките - след РМД приватизацията?

Този подход според мене е напълно погрешен. Нужна е нова икономическа политика, не ново силово преразпределение на собствеността. Съществуващите монополи трябва да се разбият - или където не може - да се регулират, но рационално, и заедно с това е нужна силна държавна индустриална политика.

В медиите е особено наложително да се осигури конкуренция и свобода на словото. По-наложително и от електриката. Хората трабва да имат час по-скоро достъп до истинска информация, истински идеи. Заега нямат, и в тази газета дори нямат. Манипулират ги.

02 Март 2013 06:00
Нема ли морал и обич -
всичко друго е празно плямпане на абстрактни теми.
02 Март 2013 06:10
некои хорица не могат да се изразяват кратко и ясно
02 Март 2013 06:57
Скъпи ПРОТОбългериън,

изглежда и мозъчето ти е съвсем прото!
Поздравления за автора от WEBкфето!
02 Март 2013 07:35
LAYMAN,
/:/ "Установяването на Народна Власт без Съветска Армия е по дълъг процес.
Търпение, дами и г-да, търпение му е майката.
.............................................................................
Някои вече потриват доволно ръце за СЪВЕТСКА власт в България NOW СЕГА!
"Вся власть Советом!"
Цялата власт в ръцете на Съветите("ОБЩЕСТВЕНИТЕ"!"
Нъл` тъй?!
02 Март 2013 07:43
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Имущество, което цялото или част от него са придобити при сделки вследствие на престъпления ощетили държавата в особено големи размери, се конфискува без никакво обещетение
...
И на кого се дава? Какво става с него? Това са почти всички по-големи предприятия. Примерно, конфискуваш двете авиокомпании на ТИМ, Химимпорт, Зърнени храни - и какво става с тях?
............................................................................
Става въпрос за ДЕприватизация(за РЕнационализация)!
Т.е., на никого впоследствие НЯМА да се дава- става отново, и си остава, ДЪРЖАВНО, каквото е било преди Приватизацията!
А може да става въпрос и за последваща РЕприватизация- но при строго съблюдаване на интересите на българската Нацията и Държавата й, и само в случай, че Нацията и Държавата й НЯМАТ нужда от подлежащото на РЕприватизиране!
02 Март 2013 07:45
Не искам Родината ми да прилича на лека жена предлагана от политици-сутеньори за жълти стотинки. Имаме нужда от държавници поставящи на първо място БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД И БЪЛГАРСКИЯТ НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС.
02 Март 2013 09:38
Имаме нужда от държавници поставящи на първо място БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД

Не е точно така.
Имаме нужда от програма за действие, насочена към просперитет,
ЗА ДА НЯМА ЗНАЧЕНИЕ дали управляващите са големи или малки държавници.
02 Март 2013 09:59
В книгата "Защо се провалят нациите”, може да се намерят отговори за незадоволителното развитие на българската държава. Не че ние, не ги знаем от собствен опит!
Защо някои нации са богати, а други бедни – разделяни от охолство и мизерия, здраве и болести, преяждане и глад? Дали за това са виновни културата, климатът или географското разположение? Или познанието за правилните политики?
Отговорът на авторите е отрицателен.
Монополните политически институции обикновено се създават от тесен елит, който узурпира властта - чрез избори или преврат - и посредством монополни икономически институции укрепва богатството на близкото си обкръжение.

Toва обкръжение постепенно се превръща в олигархия, която от своя страна подпомага икономически затвърждаването на политическия елит на власт.

Така се затваря порочният кръг. С времето той води до задълбочаване на НЕРАВЕНСТВОТО в обществото и поражда остри конфликти и стремеж в други групи за овладяване на монопол върху институциите, често чрез насилствена смяна на властта, ако това не може да стане по демократичен път.

Разбира се, възможно е прекъсване както на добродетелния кръг и реверсията му в порочен кръг (Римската република, Венецианската република,следвоенна Източна Европа), така и разчупването на порочния кръг и еволюцията му в добродетелен кръг (Англия, Корея, Ботсвана).

Авторите дават широк кръг от поучителни примери от целия свят, като се започне от Англия и САЩ и се мине през СССР, Китай, Аржентина, Мексико, Боливия, Зимбабве, Намибия и така нататък.
Много от тези нации така и не успяват да излязат от "порочния кръг". Защо? Ами защото населението е твърде покорно.

Създавайки йерархията на покорството, местният елит подготвя идеално почвата за чуждия конквистадор, колонизатор или просто "ИНВЕСТИТОР", който дере още един комплект кожи.
Какви изводи могат да бъдат направени за България?

С присъединяването си към ЕС, България доказа, че де юре има инклузивни институции. Причината за бавния прогрес на страната обаче е, че тези институции в голяма степен са де факто монопол на олигархичен кръг от бивша номенклатура.

Прилагайки методологията на Аджемоулу и Робинсън, лесно може да се установи как българската политическа система е политически монопол, като още от изборите промотира представители не на данъкоплатците, а на ПОЛИТИЧЕСКИ ЕЛИТ ОТ МАРИОНЕТКИ НА ОЛИГАРХИЧНИТЕ КРЪГОВЕ.

Така избраните "народни” представители и гласуваното от тях правителство се отплащат за избирането си с утвърждаване на монополни икономически институции/ОБРЪЧИ ОТ ФИРМИ/. Чрез тях пък се облагодетелстват икономическите кръгове, финансирали първоначалното издигане на този политически елит във властта.

Резултатът е ясен на всички. ПРОТЕСТИ СРЕЩУ ЦЯЛАТА ПОЛИТИЧЕСКА КЛАСА! И МИЗЕРИЯ ЗА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА!
02 Март 2013 11:43
Много добре написано!
Да не се чете от силно ограничени prototikvi!
02 Март 2013 11:52
Всеки един елит във всяка държава винаги живее по-добре от редовия член на обществото. Затова той трябва да гепи ресурсите от някъде. Избора общо взето е между 2 възможности. Да граби собствения си народ или някой друг. Елита в силните държави предпочита да граби чужди народи, защото от своите по правило много не можеш да вземеш преди да се надигнат. Елита в слабите държави е принуден да позволи на силния елит да граби неговото стадо /плаща си данък към силния/ и квото остане пък е за него. За стадото в слабата държава остава възможноста да си протестира на воля. Случва се понякога някой слаб но умен елит да играе добре между 2 силни конкурентни елита и да си извоюва добри условия /Ю.Корея, Сингапур, Китай/, Китай пък толкова добре си изигра картите че вече е СИЛА. Затова квото и да правим, нищо особенно няма да се промени. Няма вече подходящи условия, даже и да имахме умен елит, и ще ни дерат докато не измрем.
02 Март 2013 12:10
След 23 години политически експерименти, вместо пазарна икономика и парламентарна демокрация, българското общество получи "пазарна демокрация" и "парламентарна икономика"

От калпав материал са създадени политиците ни.
Един истински политик е не просто представител на някакво болшинство от хора, той го създава - чрез стойностни идеи и достойни действия.
02 Март 2013 12:24
"Корупцията е единствена схема за създаване на частен икономически ресурс и осигуряване на просперитет за най-близкото обкръжение - семейство, фирма, близки и заслужили приятели и съдружници" = МУТРИСТАН !

за статията. Точна !

02 Март 2013 12:34
"И на кого се дава? Какво става с него? Това са почти всички по-големи предприятия. Примерно, конфискуваш двете авиокомпании на ТИМ, Химимпорт, Зърнени храни - и какво става с тях?"

Приватизират се с прозрачен търг на НЕ-мафиотски фирми и получените средства се инвестират в обществено полезни обекти - болници, сиропиталища, старчески домове, вдигат се пенсии, стипендии, детски добавки, и т.н.
02 Март 2013 13:02
Да протестираме.До като успеем.Да замразим ДЕМОКРАЦИЯТА .В следващия парламент депутати да бъдат 95% родени след 1968 или 1973 и така да пресечем пренасянето на заразата през годините. Да ограничим монополите до 5–6%,да ограничим вноса до 10% за да не изнасяме наш труд към развити окупаторски кономики.
02 Март 2013 15:31
Всъщност, всичко тръгна от строгата фискална политика на Дянков. Нека не забравяме откъде идва той - от Световната банка. Неговите стари и настоящи работодатели му делегираха права на асистент по икономическо убийство. Опитната постановка в случая е докъде може да се стигне с затягане на фискалната политика в реални условия. Естествено, пред медии и колеги от правителството и самия премиер всичко сепредставяше като методика за недопускане на бюджетни дефицити и задлъжнялост, така анатемосвани от политиката на ЕС. Същата методология като визия бе и осъществяването на експеримента с АЕЦ Чернобил, който доведе до карастрофа. Там при тестове за възможностите за регулиране на ядрените процеси чрез потапяне и вадене на ядрените пръти бе мината границата на възможностите за осъществявне на контрол върху ядрения процес - напук на всички писаници за особеностите на руския махмурлук. Така и тук, в областта на икономическата теория, бе мината границата на възможностите за осъществяване на контрол върху поведението на хората и на тях им се отвори третото око от зор, с което прозряха, че им се е разковала кочината. Ако хората можеха да си позволят да плащат на монополите - хич нямаше да се занимав с тях. Този резултат е изключително полезен за мародерите от Световната банка за теирята и практиката на глобалния икономически колониализъм, но за нас е пълна трагедия. И сега с тези въобщественици фарсът е пълен. На Саша Безуханова ще й се разтреперят краката, когато види, че на оная ми работа съм изписал в обемен вид и форма собстевеното си виждане за развитието на Хюлет Пакард, но този факт няма да ме направи член на този фамозен съпрезидентски съвет. Питам тогава - поради що другите участници са заслужили тази непомерна чест?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД