:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,938,247
Активни 170
Страници 9,098
За един ден 1,302,066

Гражданите изпускат от поглед закона срещу престъпното имущество

Нека митингите настояват да имат представители в местните комисии и да изместят оттам вкараните на партиен принцип членове
Димитър Денков


Два месеца преди оставката на правителството Народното събрание прие Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество; той е в сила от 16.12.2012 г. Покрай обсъждането му Бойко Борисов се зарече, че не бъде ли приет, хвърля оставка. Надали е очаквал, че скоро това ще стане под дюдюкания на многолюдни митинги и искания за пълна ревизия на прехода с масово отхвърляне на т.нар. политически елит с прислугата му. Той сякаш беше предвидил бъдещите искания на гражданите, макар в действителност законът да бе от рода на силните знаци и ясните сигнали, с които се придава благовидност на законово прикриван произвол. Неслучайно Борисов толкова се хвалеше в Брюксел със закона и същевременно заплашваше с употребата му в София. Затова донякъде тоя закон е минавка за парламент и власт, но най-вече за министър-председателя в оставка. От друго гледище обаче законът е подсигуровка на същия този елит.

Разбира се, и тогава, и днес



истински заинтересована страна са гражданите



На тях обаче, изглежда, не им е точно до тоя закон. Още по-разбираемо е, че притиснати от сметки, съсипани от здравеопазване, правоохранителни мерки и законни обири, ласкани от едни и ругани от други, протестиращите трудно биха се впечатлили, че тия дни бе окомплектована независимата комисия, която трябва да го задвижи. Председател, посочен от министър-председателя, е Пламен Георгиев, бивш зам.-мин. на правосъдието с ресор затвори; от квотата на парламента са зам.-председателят Иво Иванов, предложен от ДПС, Стоянка Николакова от Коалиция за България, и Антоанета Цонкова от ГЕРБ. Лиляна Терзиева пък е прясно предложена завчера от квотата на президента. Добре е да се знаят съставът и квотният принцип. Не защото поставят под съмнение независимостта на комисията, а заради това институциите и гражданите, случайно познаващи членовете й, да имат към кого да отнасят исканията си за проверки по обосновани предположения за незаконно придобито имущество; те могат да се отправят и към регионалните й подразделения.

Тоя закон има интересна история, която е свързана с подсигуровката срещу по-широкото му приложение. Гласуван през май 2012-а, законът попадна в Конституционния съд и в любопитната компания на следните заинтересовани страни: Народното събрание, президента на Република България, Министерския съвет, министъра на правосъдието, министъра на финансите, министъра на вътрешните работи, Държавната агенция "Национална сигурност", Комисията за защита на личните данни, Върховния касационен съд, Върховния административен съд, главния прокурор, омбудсмана, Висшия адвокатски съвет, Нотариалната камара, Съюза на юристите в България, Фондацията "Български адвокати за правата на човека", Фондацията "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", Института "Отворено общество" - София, Института за модерна политика и Българския хелзинкски комитет. Изброяването е досадно, но поучително. При толкова заинтересовани от темата "Отнемане на незаконно придобито имущество в полза на държавата" на човек няма как да му се присъни и възможността Конституционният съд - от вчера вече в пълен състав - да бъде сезиран и от обикновени граждани. Тая възможност, изглежда, е в унисон с приказките на президента, чиято тривиалност и куха патетика са колкото забележителни, толкова и обичайни за него: "Хората показаха, че в България има силно гражданско общество. Протестиращите показаха, че искат да ги управляват честни хора, да не ги крадат, да не ги лъжат и да живеят добре", каза той завчера.

Но в близкото минало нямаше изяви на днес



тъй силното според Плевнелиев гражданско общество



Съгласни с общия дух на закона, гореизброените заинтересовани страни поставят под съмнение за противоконституционност най-вече членовете, където бе определен срокът за действие на проверките - 15 години назад, т.е. докъм края на 1997 г. Конституционният съд в свое решение от 13.10.2012 г. се съгласява с това, като определя максимален срок за възможни проверки от 10 години; също така предлага да отпадне мястото, в което се говори за "възстановяване на чувството за справедливост у гражданите", по него време една твърде неясна и доста якобинска категория, с която днес се огласят митингите. С това се съобразява и Народното събрание, което в окончателния вариант на закона намалява срока на проверките. Вероятно и поради това, че те до оня ден са над 8000, наследени от предишната комисия, действаща при предишния закон. Ако сте от гражданите, които искат да ви управляват честни хора, които не лъжат и не крадат, и съответно искате срокът на действие да се протегне към 20, че и отгоре години, трябва да се съобразите с това щадящо решение. Все пак сме в държава и общество, където изглежда съвсем нормално главен прокурор да се сезира в "Шоуто на Слави" две години и нещо след историята с флашките и ходатайството на Борисов за спиране на проверките срещу Мишо Бирата.



Независимо от тоя фарс е крайно необходимо гражданите,



които искат да живеят, без да ги крадат и лъжат, да знаят, че има такъв закон дори със скъсен срок на проверките за незаконно придобиване на имущество и облаги. Той може да влезе в работа при решаването на най-важния проблем, пред който е изправена страната - попълването на хазната. Не е речено да има поголовна конфискация. Но не бива и да се пропуска тая възможност за сметка на разпределянето на последствията от т. нар. криза поголовно над населението чрез нови заеми и хитроумни сделки на властта с обогатяващите се по закон монополи. Да не говорим, че наред с отнемането на имущества и подпомагането на хазната задействането на подобен закон е нормална мярка в общества, където "свещената и неприкосновена частна собственост" не е такава, щом не е проверена при обосновано предположение за престъпното й придобиване. И никой смислен човек не крещи "комунизъм", когато такива закони не просто стоят написани, но и се прилагат. Няма нищо противозаконно митингите, вместо да се занимават с нерешимите въпроси за "прехода", нова конституция, Велико народно събрание, гражданското участие в политиката и т.н., да се опрат именно на тоя закон и да предлагат членове на местните комисии не по партийни, парламентарни и президентски квоти. Никой не би могъл да ги упрекне, пък ако ще законът да е в страна, където за добър вкус се приема дърдоренето в дЕсен десЕн. Ако не донесе пари, поне ще стресне мнозина, които май пак ще минат покрай капките в уж тъй силното гражданско общество, което е такова само тогава, когато не действа със силата, духа и буквата на закона срещу тях. Откъм досегашния опит и досадното моткане на топката около химери за "легитимно гражданско представителство" може обаче да се направи напълно обоснованото предположение, че няма кой да задейства тоя пресен закон и още по-прясната комисия, която ще трябва да го изпълнява.





Снимка: БГНЕС
Откъм досегашния опит и досадното моткане на топката около химери за "легитимно гражданско представителство" може обаче да се направи напълно обоснованото предположение, че няма кой да задейства пресния закон срещу престъпното имущество и още по-прясната комисия, която ще трябва да го изпълнява.
25
12162
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
01 Март 2013 19:39
Смешката иде от факта, че новият закон ще "поправи" всички силни страни на стария! Готов съм да се обзаложа, че по новия ще има много по-малко случаи, завършили с влезли в сила решения на съда от стария! А нормалният начин е записан в Закона за норматвните актове ДВ 46/2007г.:
Чл. 17. (1) След влизане в сила на нормативния акт се проверяват резултатите от неговото прилагане.
(2) Въз основа на проверката, ако е необходимо, се предлага отменяване, изменение или допълнение на нормативния акт.
Някой да е чул да е направена оценка на стария?!
Чисто и просто друго име спокойно може да се нарече: "Закон за амнистията"! Защото най-далечното време, до което може "да се върне" с проверка новата комисия е 28.12.2002г. - десет години от поправката в закона, след като КС отмени 15-годишния срок на проверката!!! Всичко, придобито преди тази дата ВЕЧЕ Е ЗАКОННО, според: Фидосова, Ципов, да не забравм - новият конституционен съдя Анастасов (забавно - той ще трябва да се произнесе като съдия по своето творение, имайки предвид висящата от миналата година втора жалба срещу закона!), Юлия не помня коя (член от квотата на парлаента във Висшия съдебен съвет), може и да проускам някого! И за разлика от закониза амнистия в други страни, където поне нещо влиза в хазната, тук само говорим за индулгенция без пари! Или може би някой си е платил за този закон !
Да ви е честито (евентуално) краят на управлениео на гЕРБ! Колко още ще плащаме за простотиите им ...
01 Март 2013 20:30
Какво като са приети някакви закони обслужващи статуквото, както са приети така могат да бъдат и променени . Защо се надава такъв вой при споменаване на думата национализция, може да се измисли някаква друга дума но целта ще е отнемане на престъпно придобитото, нали за всички е ясно че така нареченият национално отговорен капитал е придобит по престъпен начин и милинерите са назначени, национализцията ще ни върне на изходна позиция като "пазарна" икономика, но ще възстанови финансовата стабилност на държават, и тогава ще може да почне истинска приватизация, като преди това се приеме закон за лустрцията, в детайли.
01 Март 2013 20:59
...вместо да се занимават с нерешимите въпроси за "прехода", нова конституция, Велико народно събрание, гражданското участие в политиката и т.н., да се опрат именно на тоя закон...

Айде и този квази ентелектуал на амбразурата в защита на системата. Абе ти не знаеш ли, че престъпното имущество е създадено точно заради тази конституция на прехода, която не позволява гражданското участие в политиката!?
01 Март 2013 21:29
Дълбоката Промяна има своя Технологичен ред, Адаш. Просто казано, питай умно и сетне напомняй. Можеш го...
01 Март 2013 21:45
която не позволява гражданското участие в политиката!?


Ще рече ли, че не позволява на гражданите да станат политици?
01 Март 2013 22:08
Гражданите изпускат от поглед закона срещу престъпното имущество

докато не са в затвора Костов, Сакскобургготски, М. Велчев, Н. Василев, Р. Овчаров, Станишев, Доган, Местан, Бисеров, Цонев и други видни радетели за демокрация, никога този закон няма да хване вяра.
01 Март 2013 22:11
LUDLUSTRATOR,
/:/ "...Защо се надава такъв вой при споменаване на думата национализция, може да се измисли някаква друга дума но целта ще е отнемане на престъпно придобитото..."
............................................................................
1. При Национализация НЯМА "отнемане" на имущество, а има възмездно(!) ОТЧУЖДАВАНЕ на имущество!!
2. ОТНЕМАНЕ- безвъзмездно!- има при Конфискация или Експоприация!
3. При при "национализация" на имущество, придобито чрез Приватизация, става въпрос за ДЕприватизация(РЕнационализация)!
01 Март 2013 22:23
DODGER,
/:/ "докато не са в затвора Костов, Сакскобургготски, М. Велчев, Н. Василев, Р. Овчаров, Станишев, Доган, Местан, Бисеров, Цонев и други видни радетели за демокрация, никога този закон няма да хване вяра.
............................................................................
Този закон НЕ вкарва в затвор!
В затвор вкарва единствено Наказателният кодекс!
Този закон само КОНФИСКУВА имущество- но с Конфискация извън Наказанието "Конфискация" по чл. 37 от Наказателния кодекс!
За Наказанието "Конфискация" по чл. 37 от НК изобщо НЕ е нужен този закон и Комисията по него- достатъчно е да има прокурор, Обвинителен акт, прокуроско искане за Конфискация и осъдителна съдебна Присъда!
А за "гражданската конфискация"(различна от наказателната по НК!) по този закон НЕ е нужно да има осъдителна съдебна Присъда- достътъчно е да има голямо и НЕобяснено разминаване между размер на налично Имущество и размер на декларирани от собственика на това Имущество доходи!
01 Март 2013 22:25
paragraph39
01 Мар 2013 22:23

не ме интересува този закон какво прави - след като е за конфискация на престъпно придобито имущество, значи трябва да има пряка връзка и с Наказателния кодекс.
Затова напълно обобщено написах къде трябва да са изброените. Така стана ли ясно?
01 Март 2013 22:39
Идеите на Денков са:
1. Не гледайте гората, а всеки храст и дърво.
2. Не търсете причините, а последиците от тях.
01 Март 2013 22:41
Dodger
01 Мар 2013 22:25
Мнения: 569
От: Bosnia and Herzegovina
Скрий: Име,IP


Колкото и да ти е чудно, няма пряка връзка.
Старият имаше.
Този е уродчето на бездействащата държава.
По-точно нейното признание за бездействие през годините.
01 Март 2013 23:05
"от десет дерета вода" и пак нищо е статията на Денков.
01 Март 2013 23:07
Денков, не бълбукай хората.Улицата не я интересува Закона за престъпното имущество, а Закон за демонтаж на престъпната Система, която перманентно генерира престъпно имущество.
02 Март 2013 06:54
Закони,комисии,граждани,селяни ...сичката Мара втасала,та и наш Митко барабар с мъжете.
Не съм ви казвал,но пак повтарям:
Време е г-н Плевнелиев да влезе в ролята си на Президент на сички български граждани и селяни,а не само на бахурените манерки и фнимателните дудуци.
Време е той да почне консултации за съставяне на служебно правителство от ЕКСПЕРТИ,което правителство да се заеме както с организацията и нормалното провеждане на идущите избори,така и с нормалното катадневно функциониране на държавните институции.
Време е така също да се турят камери по сички министерства и агенции,като в същото време пашапортите на най-звездните ни министри бъдат запорирани.
Дет се вика ...just in case.
Време е.
А тва чие имущество е незаконно и кво требе да стане с него ... нека го оставим на идущото след изборите правителство.
Или то да разреши тоа проблем,или ... да си внесем съдии,прокурори и мюлюционери от братска Германия.
Желая Ви успех,г-н Плевнелиев!
02 Март 2013 07:58
DODGER,
/:/ "paragraph39
01 Мар 2013 22:23
не ме интересува този закон какво прави - след като е за конфискация на престъпно придобито имущество, значи трябва да има пряка връзка и с Наказателния кодекс.
Затова напълно обобщено написах къде трябва да са изброените. Така стана ли ясно?
.............................................................................
Конфискация на "престъпно придобито имущество" се извършва(по чл. 37 от НК), само ако има достатъчно и годни Доказателства за произнасяне от Съд на наказателна( по съответне член от НК!) Присъда и в присъдата е постановена и Конфискация(изцяло или частично) на налично имущество!
А този закон е за Конфискация на имущество, за което собственикът му НЕ може или НЕ иска да докаже законността на Доходите си, с които е придобил имуществото си- ако налице голяма разлика между размера на декларираните и законните доходи и размера на наличното имущество!
Предпочитам ПОНЕ имуществото да бъде конфискувано, ако собственикът му НЕ може да бъде вкаран в затвора, поради липса на достатъчно и годни за Съд доказателства!
Обобщено: По-добре имуществено "наказан"(чрез Закона за конфискация...), отколкото никак, нали?!
Така стана ли ясно?!
П.П. Този закон НЕ е за " конфискация на престъпно придобито имущество", а за конфискация на имущество, придобито с ДОХОДИ с НЕизяснен и НЕдоказан законен произход! А самото придобиване на имуществото може да е било съвсем законно- чрез напълно законна покупко-продажба, например!

02 Март 2013 08:43
Защо никой не говори за пълно отделяне и еманципация на правосъдната система,чрез избори,не е ясно.Вероятно ще излязат на дневен ред на следващите избори,без да се чака новата конституция.
Става въпрос за избори на съдии и прокурори и никакви Висши съдебни съвети, назначавани от политическите партии със мръсни сделки да кадруват и да ни занимават със имотите си на първа линия.
В противен случай,със сегашните зависими най-малко по назначение, прокурори и съдии, никога няма да се изпълнят желанията на българите за съдебна и наказателна отговорност за депутати и министри ( 57% ).
Я ги вижте американците,големите приятели на Борисов.
Натисни тук
02 Март 2013 09:04
щурчо01 Март 2013 22:39

Идеите на Денков са:
1. Не гледайте гората, а всеки храст и дърво.
2. Не търсете причините, а последиците от тях.

А според мен идеите на Денков са:
1. Не влизайте в джунглата, без да сте подготвени. Започнете от ясното и законово възможното, докато се променят законите. Наказанието за незаконно придобито имущество следва вече да се прилага. Разширяването на срока му е възможно с граждански натиск и промени в закона. Не можеш да осъдиш система, вината е персонална и има достатъчно сигнали да се започне действително правосъдие. А ако не се осъществи - протести.
2. Днес разполагаме с последици, причините са в миналото. Ако ще действаме днес, трябва да свържем последиците с причините. Това изисква истинско разследване и правораздаване. Този закон може и да е осакатен, но е по-добро основание за начало на действие, отколкото емоциите, разпиляващи енергията на бунта.
Денков , че не се умълча като голяма част от университетските преподаватели. Че не влезе в говорилнята на ангро, и не остана само в сферата тесните професионални интереси, като тези за евпорейското финансиране на научни проекти.


02 Март 2013 10:06
Calina Malina мила, от 02 Март 2013 09:04,
Да беше само, тук казаното от Денков, пиши ме с теб. Но днешната ни Проблема е в сложната си "обобщителна събраност" и именно така трябва да я "четем и приемаме". Когато дрехата гори, не бива да й мислим кръпките.
Доблестната Длъжност на Гражданите днес е, да бдят и се организират за продължителна Битка, срещу Финансово-икономическата и Политическата същностни страни на Олигархията, която блокира Развитието на България.
Битката е за Гората, а не за дървото, Българският "лес" днес е само евфемизъм на сринатата ни Държавност. Проблемът ни не е "идеологически", а "политически" Проблем пред съсипаната Структура на общият ни живот в модерно Общество. Дано съм ясен в този формат...
02 Март 2013 14:15
Предпочитам ПОНЕ имуществото да бъде конфискувано, ако собственикът му НЕ може да бъде вкаран в затвора, поради липса на достатъчно и годни за Съд доказателства!

Параграф39 - нали като му се отнеме, а притежателят не е осъден, му се оставя удобната възможност и широка свобода за върши същото, но вероятно по-умело, че да не го улови пак този или подобен закон?
Затова трябва да има и съд.
02 Март 2013 16:06
Няма нищо противозаконно митингите, вместо да се занимават с нерешимите въпроси за "прехода", нова конституция, Велико народно събрание, гражданското участие в политиката и т.н.,




Защо не чета Димитър Денков? Днес го прочетох заради заглавието, свързано с гражданското движение. Но горния цитат обяснява антипатията ми към българските философи възпитаници на Софийския университет. Така са ги обучавали, че лабиринтът на мисълта им от догма но догма и от мит на мит води до задължително на 180 градуса от истината.
02 Март 2013 16:08
Никой не е забравен и нищо не е забравено.
02 Март 2013 20:44
Отлага се пролетният футболен полусезон, защото няма да има публика - ултрасите са заети да пишат нова конституция.
04 Март 2013 10:25
Според мен законът, както и предишният, е в разрез със здравия разум и логика. Защо трябва човекът да доказва произхода на средствата? Ищецът (в случая Комисията)) трябва да докаже тезата си, а не ответника! Да кажем дядо дарява на внука си 500 000 лева и след два дена умира. Как ще докаже внукът, че тези пари са от дядо му? Нека прокуратурата докаже, че е извършил престъпления и му конфискува част или цялото имуществото по някой член от НК. Тази възожност съществува и сега и този закон е напълно излишен.
04 Март 2013 10:28
Да се надяваме, че новото НС ще отмени някой текстове от закона, макар че най-разумно е да го отмени изцяло.
06 Март 2013 09:50
Много пара и всичката в свирката! Пак да преоткриваме топлата вода?
Защо вместо да се занимавате с глупости ама кое и как стане не препишете как е решен въпроса в страните с повечко опит в това отношение.
Да ви припомня ли Ал Капоне за какво и как тикнаха в затвора?

Фирма/Холдинг/Сдружение - не може да докаже произхода на парите(капиталите с които разполага) - Запор на сметките и проверка
Да добавя ли тук че на всички в процедура на проверка са предвидени и допулнителни ограничения като отнемане правото да напускат страната, фианасови операции, зделки, продажби, дарения, ипотеки и т.н.
Освен това всички в процедура (физически и юредически лица) са задължителен обект и на финансова проверка. Проверката може да обхване и лица в роднинска връзка или/и бизнес партньори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД