Протестиращите и президентът на КНСБ Пламен Димитров напуснаха консултациите при президента за формирането на Обществен съвет към служебното правителство. Още на 3-а стр. |
Заедно с тях си тръгна и единственият представител на синдикатите - президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него експерти като Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии и Георги Стоев от Индъстри Уоч - олицетворение на неолибералния икономически модел, срещу който хората протестират, не са в състояние да донесат промяна. КНСБ ще настоява за референдум с три въпроса - за промяна на конституцията, за гражданска квота в законодателната власт и за премахване на института Велико народно събрание. "А ти кой си и какво представляваш?", нахвърлиха се върху Димитров протестиращи от Пловдив. "Ние представляваме хората от заводите и фабриките", отвърна афектиран синдикалистът. "Какви заводи бе, няма такива", кресна му друг. Стигна се почти до бой, но накрая разпрата приключи с ръкостискания и викове "За България".
Пълен провал се оказа и обещанието за "пълна прозрачност" на консултациите. Медиите не бяха допуснати в залата с обещанието, че сайтът на президентството ще излъчва срещата онлайн. Той обаче се срина още в първите минути и бе невъзможно да се проследи работата на съвета.
В началото на заседанието президентът уточни, че сегашните участници не са бъдещи членове на обществения съвет. Той ще бъде свикан от бъдещото служебно правителство. След като миналата седмица Плевнелиев обеща до 8 март да обяви състава на служебния кабинет, вчера отложи тази работа за след две седмици.
Участниците в консултациите постигнаха съгласие по два въпроса - че общественият съвет трябва да работи до избирането на нов парламент и че трябва да бъде структуриран по секторни политики. Някои предложиха да се въведе и ротационен принцип. Разните организации затрупаха президента с предложения за работата на съвета и на служебното правителство. Икономистите Георги Ганев и Георги Стоев предложиха от съвета да отпаднат "институционализираните" вече лица на работодатели и синдикати, които имат гарантирано участие в тристранния съвет за сътрудничество, и да се освободи място за още представители на протестиращи и граждани.
Богомил Николов от Българската национална асоциация "Активни потребители" настоя да се осигури устойчиво функциониране на 65-те обществени съвета, които съществуват и в момента, но реално работят само 10. Той обясни, че от две години не посещава консултативния съвет към ДКЕВР, тъй като всички решения на комисията се взимали при закрити врати и било безсмислено.
От Българската стопанска камара (БСК) поискаха сливане на министерства и пълна прозрачност на служебния кабинет. Работодателите предлагат министерствата на икономиката, на земеделието и на транспорта да се обединят в едно мегаведомство. Това на финансите да поеме и еврофондовете, а част от образователното да мине към социалното. Спортното и културното ведомство да се влеят в Министерство на образованието, науката, културата и младежта, а околната среда да отиде към регионалното ведомство. Освен това всички документи на служебното правителство да се публикуват в интернет, а в състава му да не влизат съветници на държавния глава, членовете на политическите кабинети в последните четири правителства и депутатите в последните два парламента.
"Обществен съвет ще има, той ще работи по правила и отговорно. Зависи от всички нас да го изпълним със съдържание", обобщи накрая Росен Плевнелиев.
--------РАЗГРАНИЧЕНИЕ
Преди началото на заседанието пред сградата на президентството се събраха десетки граждани, възмутени, че не виждат легитимни свои представители сред поканените.
Студентите пък се разграничиха с отворено писмо от техния представител на сбирката - Ангел Георгиев, шеф на Националното представителство на студентските съвети. Те предлагат в обществения съвет да влязат организаторите на протеста срещу увеличаването на студентските такси, тъй като въпросната организация била "изкуствено създадена" и не се ползва с популярност.
Негодувание, че не са поканени, изразиха и от Българското дипломатическо дружество (БДД). В отворено писмо оттам предложиха президентът да не издава укази за назначаване на посланици до встъпването в длъжност на следващото редовно правителство.
---------------- ПОЛИТИЧЕСКИ РЕАКЦИИ
В обществения съвет при президента има спорни и проблематични фигури, които "меко казано, будят тревога", коментира лидерът на ДПС Лютви Местан. "Просто е изумително как може точно тези, срещу които е протестът - за скъпите лекарства, за източването на НЗОК, да бъдат там и да съветват президента! Ей това вече е скандално!", реагира Иван Костов по повод присъствието на Огнян Донев на консултациите.
"Посланието, което отправя българският президент с този състав, е подигравка с исканията на протестиращите", заяви лидерът на БСП Сергей Станишев. Той призова Плевнелиев да покаже, че нито той, нито следващият служебен кабинет ще бъде зависим от онези сили, които доведоха хората до бунт.