Вълната от искания за оставки на кметовете на Варна, Пловдив, Монтана, Хасково и Добрич застигна и градоначалника на столицата Йорданка Фандъкова. Причината Фандъкова да си ходи са високите сметки за парно. Вчера, макар и по-малочислено, множеството излезе на пореден протест в София, исканията срещу монополите и за повече граждански контрол върху институциите напълниха улиците в 35 града. Неочаквано гражданите се хвърлиха да защитават БДЖ и блокираха централните жп гари в столицата, Варна и Пловдив. Главният път Е79 бе препречен при Дупница, Сандански, Петрич и Благоевград, като благоевградчани стигнаха и до сблъсъци с полицаите. Протестиращите поискаха да се спрат всички процедури по приватизационни сделки, обществени поръчки и концесии. Чуха се искания срещу банковото робство, за промени в съдебната система.
В столицата след 11 ч. тръгнаха три лъча - шествието срещу монополите започна от икономическото министерство, малка група се събра около Орлов мост, а хората на ВМРО се събраха пред Съдебната палата. Отначало всяко от шествията си скандираше самостоятелно, но след това трите микробуса с уредби се обединиха на площада между президентството и Министерския съвет и заедно потеглиха към централна гара. Сред събралите се бяха и гражданите, които издигнаха през седмицата лондонския професор Димитър Иванов за служебен премиер, но те не взеха думата. Организаторът на движение "Орлов мост - за промяната" Янаки Ганчев заяви, че няма да прави партия и да участва в изборите. За това бяха категорични и другите лидери на софийския протест Ангел Славчев и Янко Петров. В събота на националната среща в Габрово бе създадено гражданско сдружение, което няма да прераства в партия и няма да участва на изборите.
Пред президентството хората почетоха паметта на самозапалилия се мъж от Раднево, който загуби битката със смъртта вчера. Протестиращите поискаха от президента да назначи независим експертен служебен кабинет и да започне разследване на всички неизгодни договори с монополите, както и на всички приватизационни сделки от прехода. Така се роди идеята да се блокират влаковете в София. "От БДЖ "Товарни превози" България може да печели между 2 млрд. лв. и 7 млрд. лв.", заяви Янко Петров.
Шествието от ЦУМ по бул. "Мария Луиза" до гарата бе много слабо охранявано от полицията, въпреки че за него нямаше разрешение. Хората слязоха на жп линиите и блокираха един от спрелите влакове. Малцината му пътници не изглеждаха разстроени от това. След 30-на минути шествието се изтегли, но после се върна, за да "прибере двама от организаторите си", които бяха останали на релсите.
Протестът във Варна бе емоционален, но значително по-малоброен в сравнение с предишните недели. По улиците на града шестваха около 5000 души. В средата на миналата седмица кметът Кирил Йорданов подаде оставка и това значително разфокусира исканията на множеството. Плакатите и скандиранията бяха насочени против политиците, партиите, съдебната система, ТИМ. Отправиха се искания за по-ниска цена на тока, водата, данъците, отзоваване на депутати, ревизия на община Варна, на цялата държава. Проблемите в здравната система, приватизацията на товарните превози в БДЖ, високите лихви - това бяха други мишена на гнева. Оратори нямаше, за исканията на множеството можеше да се съди най-вече по плакатите. Водачи също липсваха. Т.нар. неформални лидери на варненския протест са пръснати в няколко инициативни комитета и не могат да формират общи позиции.
Колоната потегли в 11 часа от площада до общината. Спусна се към Аспарухов мост и го блокира за 30-40 минути. След това се насочи към близката сграда на "Енерго-про". За половин час бе блокирана и жп гарата.
В Пловдив се събраха около 1000 души, които отново поискаха оставката на кмета Иван Тотев. И пловдивчани издигнаха плакат "Метла народна. Пролетно почистване на корумпирани политици". Протестиращите опитаха да стигнат до гарата, но бяха спрени от полицейски кордон. След това обаче и бяха допуснати до гарата. В Благоевград хората опитаха да блокират главния път, но полицията ги спря заради липса на разрешение. Все пак група младежи се промъкнаха и за кратко блокираха пътя, но бяха изтласкани от полицаите. Едва в 12.30 ч. хората успяха да затворят двете платна на магистралата.
В Бургас се обединиха около лозунга "Долу ръцете от БДЖ и пристанището". В Русе шествието бе изключително рехаво, което силно разочарова организаторите. В Шумен също значително по-малко хора излязоха в сравнение с предишните недели. Гневът там бе насочен срещу местното ВиК, а хората се заканиха другата неделя да протестират пред Съдебната палата. В Габрово, Хасково, Велико Търново и в други градове малцина се включиха в националните шествия.
------ПРИЗИВ
Протестите и политическата и социална криза отново бяха споменати от новия патриарх Неофит. Патриархът отслужи в препълнения храм "Св. Неделя" благодарствен молебен за помирение на българския народ, за благоденствие и за преодоляване на всички социални и икономически проблеми в страната. "Обществото ни изживява дни на изпитания, душите на мнозина са изпълнени с възмущение и недоволство, с растяща тревога наблюдаваме ескалация на социалното напрежение. Потресени бяхме от трагичната участ на млад човек, който в отчаян опит за промяна загуби живота си", каза в молебена си Неофит и допълни, че обществото преживява дълбока криза, "криза на отношението ни към живота, към света, към ближния".
|
|