През 2005 г. руският президент Владимир Путин посети Магадан, който е смятан за център на руската златна индустрия, след което инвестициите в злато отбелязаха сериозен скок. |
"Колкото повече злато има в страната, толкова по-независима е тя в случай на катаклизми, засягащи долара, еврото, британската лира или която и да е резервна валута", обяснява депутатът от управляващата партия "Единна Русия" Евгений Фьодоров. Москва от доста време се опитва да намали и зависимостта си от американския долар. Златото е относително сигурна инвестиция във времената на финансова нестабилност на световните пазари, коментират експерти.
Русия обаче не е единствената държава, която залага на благородния метал и активно увеличава златните си резерви. През последните години Индия закупи нови 200 тона злато, Саудитска Арабия - 180 тона, а Мексико - 118 тона. Преди избухването на финансовата криза западните централни банки бяха сред големите продавачи. По време на кризата повечето от тях решиха да променят стратегиите си - намалиха или изцяло спряха продажбите на ценния метал. Треската за злато сред емисионните банки по света има логично обяснение - те искат да разполагат по-свободно с валутните си резерви и също да станат по-независими от долара. Златните резерви оказват и успокоително психологическо въздействие, особено на жителите в западни държави, които са затънали в дългове, коментира "Дойче веле".
В Германия, Швейцария и в някои други европейски страни се водят обществени дискусии къде да се съхраняват златнитe резерви, защото голяма част от техните запаси на ценни метали са изнесени в чужбина. Германската Бундесбанк обяви наскоро, че през следващите години ще върне в страната депонираните в САЩ златни наличности. В Швейцария вероятно ще се проведе референдум за връщането на златото в страната.
Русия обаче не е изправена пред подобни проблеми, тъй като държавното злато се намира в трезорите на страната. Засега обаче експертите не се наемат да прогнозират дали Москва ще продължи с изкупуването на злато и в бъдеще. По традиция емисионните банки интервенират на златния пазар, когато цените на метала започнат да се понижават - нещо, което не се случва често. От октомври м.г. досега обаче цената за унция злато се понижи от 1800 долара на 1600 долара.
СТРАТЕГИЯ
Русия печели доста добре от инвестициите в злато, изчислява "Дойче веле". Цената на благородния метал се покачи с почти 400% от 2005 г. Тогава президентът Владимир Путин посети центъра на руската златна индустрия в Магадан и поощри увеличаването на златните резерви. Малко след това централната банка започна активно да купува злато и да трупа сериозни резерви от благородния метал.