Ръководителят на спецпрокуратурата Светлозар Костов и и.д. шефът на Апелативната спецпрокуратура Даниела Попова отчетоха дейността си за първата година от съществуването на институцията. |
Според шефа на първоинстанционната спецпрокуратура Светлозар Костов резултатът може да се счита за успех. "Това говори за добро разследване и качество на прокурорската работа", коментира той. Костов обясни, че миналата година подчинените му са направили 314 искания за СРС-та и още 254 за удължаване на сроковете им. В два случая са използвани и агенти под прикритие. По думите му спецпрокуратурата има висок коефициент на полезно действие по отношение на СРС-тата, защото те са използвани като веществени доказателства в 43% от случаите.
Институцията беше сформирана преди година, като главният й архитект беше МВР. Костов обаче хвърли камъни в градината на вътрешното министерство, като го разкритикува, че полицаите не уведомяват навреме прокурорите за действията си. "Полицейските служби бавно се приспособяват към нашия метод на работа", коментира той и заяви, че в МВР действали по инерция, като работели седмици наред, без да уведомяват прокуратурата, като я поставяли пред свършен факт, след като арестуват някого. Според Костов този проблем можел да се реши с обучение на полицаите, а по въпроса вече имало и инструкция от главния секретар на МВР Калин Георгиев.
КАДРИ
Едва 6 от общо 22 щата в специализираната прокуратура са заети, 12 души са командировани от други места. Институцията е единствената, където в момента командировките са позволени. Според Костов Висшият съдебен съвет е отложил конкурсите за попълването на бройките с неясни мотиви, като в същото време е пуснал тези за спецсъда. Той заяви още, че специализираното обвинение трябва да бъде освободено от несвойствени задължения като разследване на престъпления от типа на незаконна сеч, заплаха за убийство, склоняване към наркотици и др. "Такива дела могат да се решат от всяка прокуратура в страната за два месеца", коментира той.