Австрийското електроразпределително дружество ЕВН поиска вчера ултимативно от Държавната комисия за водно и енергийно регулиране /ДКВЕР/ нова цена на тока от 1 април заради натрупани огромни загуби. Ако това не се случи, може да се стигне до проблеми в снабдяването с елекроенергия в Югоизточна България, където работи ЕВН, както до съдебна процедура в Международния арбитражен съд.
Причината за тежкото финансово състояние на ЕВН-България е сбърканата държавна политика в сектор "Енергетика". "ЕВН-Електроснабдяване" е изправено пред фалит заради натрупаните загуби от юли 2012 до март 2013 г. За тези 9 месеца тя е в размер на 140 млн. лв. и може да нарасне до 180 млн. лв., ако Върховният административен съд отмени окончателно въведената такса за достъп до мрежата на ВЕИ производителите", обясни вчера шефът на Управителния съвет на ЕВН-България Йорг Золфелнер. Той добави, че дружеството е "затънало до гуша в задължения".
ЕВН смята, че единственият изход от кризата е приемането на нови цени на тока от 1 април до 1 юли, но вчера не стана ясно точно каква корекция искат. Имало варианти за този тримесечен период крайните клиенти да не бъдат засегнати от промяната в цената на елекроенергията, а да се преразгледат цените по цялата верига производство - пренос - разпределение - доставка. Как точно ще стане това, Йорг Золфелнер не можа да каже. Той обаче не изключи възможността заради вече взети решения на ДКЕВР югоизточната част на страната да остане без ток в края на юни тази година. "Това е риск, който ние не искаме да видим в реалния живот. Не очаквам да се стигне дотам, защото смятам, че ДКЕВР ще вземе правилните решения", коментира Золфелнер.
Другите две ЕРП-та са в сходна ситуация. От "Енерго-Про" заявиха вчера пред "Сега", че нейните загуби от изкупуването на "зелена" енергия също се увеличават, а последното намаление на цените е било за сметка на дружествата. "При липса на промяна, това неминуемо ще доведе до рязко влошаване на финансовото състояние на "Енерго-Про" и невъзможност за извършване на инвестиции в мрежата и регулярни разплащания към НЕК и производителите", посочиха от компанията. Затова оттам смятат, че ценообразуването и разходите в енергетиката трябва да бъдат "поставени на светло". От "ЧЕЗ България", чийто лиценз в момента е под въпрос, се въздържаха от коментар дали подкрепят колегите си от ЕВН в исканията им за нова корекция на тока от 1 април. Само декларираха, че са "за" равнопоставени условия и за трите ЕРП-та.
От ДКЕВР и от министерството на енергетиката вчера не коментираха ултиматума на ЕВН.
Трите ЕРП-та започнаха да трупат загуби, след като от 1 юли 2012 г. ДКЕВР промени ценовата методика. Дотогава трите ЕРП-та купуваха произведения "зелен" ток, пращаха фактурите на НЕК и тя покриваше пълната им стойност. Това обаче криеше опасности, тъй като реално произведената енергия надвишаваше прогнозите, НЕК плащаше над планирането и трупаше загуби. При новата методика НЕК вече плаща на енергийните дружества само за количествата ток, които те са прогнозирали. Те поемат риска, ако присъединят повече слънчеви и вятърни мощности. По-късно могат да бъдат компенсирани, ако са заявили по-малко ток, а са се включили повече ВЕИ централи. Това обаче става при следващ регулаторен период.
След промените най-сериозна се оказа ситуацията при ЕВН, защото на неговата територия има най-много соларни мощности. До лятото на миналата година в района на ЕВН имаше над 550 мегавата фотоволтаици от общо 700 мегавата за цялата страна. Само за миналия юли ВЕИ централите, присъединени към ЕВН - основно соларни инсталации, са произвели ток на стойност 40.5 млн. лв. Пред в. "Сега" тогава и от другите две дружества - ЧЕЗ и "Енерго-Про", също потвърдиха, че търпят загуби, макар и доста по-скромни от тези на австрийците.
Другият голям проблем е въведената миналата година такса "достъп" до електроенергийната мрежа. С нея ДКЕВР се опита да облекчи ЕРП-тата, като на практика намали преференциалните изкупни цени на тока от ВЕИ с 10-39%. ВЕИ фирмите обаче дадоха таксата на съд, защото смятат, че това е непозволена държавна помощ към трите дружества. Миналата седмица тричленен състав на Върховния административен съд уважи исковете на собственици на няколко ВЕИ централи и отмени таксата. От ДКЕВР обявиха, че ще обжалват решението пред петчленен състав.
ЗАПЛАХА
От австрийската централа на ЕВН вчера втвърдиха тона и заплашиха България със съд заради спора с ДКЕВР за изкупуване на тока от ВЕИ. Ако регулаторът не предприеме нищо, дружеството ще започне съдебна процедура в Международния арбитражен съд, съобщи Ройтерс. От ръководството на ЕВН в България обаче бяха по-сдържани и не коментираха по същество темата за решаването на проблема в съдебната зала. Само отбелязаха, че България трябва да спазва подписания с Австрия договор за взаимно насърчаване и защита на инвестициите.
|
|