:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,772
Активни 467
Страници 24,182
За един ден 1,302,066
Сметки

Евтините магистрали на ГЕРБ станаха златни

Анексите, които оскъпиха пътищата, разбиват на пух и прах хвалбите на Борисов
СНИМКA: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Поскъпването на магистралите започна още при "Люлин", което според БСП е станало с политическа протекция.
Почти всички магистрали, които правителството на ГЕРБ строи, поскъпнаха въпреки заклинанията, че порочната практика с анексирането на договорите остава в тъмното минало на тройната коалиция. Клетвата се пропука още при първата магистрала "Люлин". Последваха я "Тракия" и "Струма". Анексите са пренебрегваната истина от управляващите за действителната стойност на новоизгражданите лотове.



Смисълът на допълнителния договор е да се вземат допълнителни пари



Така някои участъци се оскъпиха двойно. Донякъде това бе предизвестено още при отварянето на офертите на строителните фирми, където падаха ценови рекорд след ценови рекорд - все в посока надолу. Заради кризата и жестоката борба за всяка поръчка строителният бранш даваше нереално ниски и дори дъмпингови цени. Обикновено именно цената беше критерият с най-висока тежест в конкурсите за магистралите. И тъй като не бяха предвидени механизми за предотвратяване на дъмпинга, договорите бяха сключени и бе въпрос на време да започнат да "гърмят" един по един.

Някогашният регионален министър в кабинета "Борисов" и днешен президент Росен Плевнелиев неведнъж обясняваше, че от строителство на пътища са спестени 450 млн. лв. Дори само опитът да се изброи колко пъти дневно 365 дни в годината Борисов се хвалеше с най-евтините пътища в Европа, предизвиква психосоматични реакции. А министърката Лиляна Павлова като най-често показвана при рязането на ленти стигна до заветната позиция - министър с най-висок рейтинг и любимка на Борисов.

Но тихомълком няколко месеца преди да паднат внезапно от власт, методиката за обществените поръчки за пътища се промени - водещото при тях стана инженерингът, т.е. проектирането и строителството, а не цената. Изпълнителят сам избира технологията, по която да строи в зависимост от техническите си възможности. И тук има риск - не е сигурно, че след като фирмата сама си проектира пътя, няма да оскъпи ненужно?

Анексите потвърдиха съмненията, спестените суми за магистралите са балон. Тепърва държавата ще трябва да "компенсира" дъмпинговите цени на строителите. Над 84 млн. лв. допълнително бяха дадени за "Люлин" и две отсечки на "Тракия" и "Струма". Още 67 млн. лв. над договорените бяха дадени допълнително само за 7 км от Околовръстния път на София.



В началото бе "Люлин"



Единствената засега изцяло завършена магистрала у нас от цели 19 км повлече крак, след като бе построена за 185 млн. евро. Цената по договор бе 137 млн. евро. Поскъпването може да се погледне като по-малкото зло, защото всъщност строителят - турската фирма "Мапа Дженгиз", искаше увеличение на стойност 50% от договора. С анексирането на този договор се занимава известната комисия на Яне Янев за борба с корупцията по високите етажи на властта. От изслушването на бившия регионален министър Лиляна Павлова изобщо не стана ясно защо цената се е увеличила значително. Павлова изнесе тогава данни, че исковете за допълнителни пари са 39. 34 от тях са подадени до юли 2009 г., още 4 - до края на същата година (вече по времето на ГЕРБ) и един - през януари 2010 г. Павлова не съобщи каква е общата стойност на всичките искове. Основанията на турската фирма са най-различни, а някои странни - като преместване на път около мостовете, забавяне на чертеж, нарушение на строителните работи от страна на ДАИ, увеличаване на социалната осигуровка у нас, увеличаване на данъка върху горивата, неблагоприятни климатични условия и пр. От обясненията на Павлова не стана ясно кои основания държавата е счела за непреодолими, но все едно - съгласила се е и е платила допълнително 48 млн. лв.

"През януари 2010 г. с изключително висока политическа протекция е даден картбланш на възложителя - да иска огромни суми и да покаже на обществото как сте намалили стойността. Плевнелиев се опита да внуши, че институциите са намалили цената", отправи тогава тежки обвинения депутатът от БСП Димчо Михалевски. Факт е обаче, че ГЕРБ стартира лоша поредица с "позлатяване" на магистралите си - при "Люлин" окончателната цена стана 9.6 млн. евро на км при първоначално заложени по договор 7.7 млн. евро. А километрите са 19.



"Тракия" нагази в мочурища



25 млн. лв. допълнително на държавата струваха мочурищата и високите подпочвени води на последния участък на "Тракия", които проектантът - сдружение "Виа план" - "Илия Бурда", очевидно "не е могъл" да предвиди. Впоследствие никой не пое отговорност за калпавия проект - нито изготвилите го, нито приелите го. Удивително бе, че парите отидоха при този, който ги поиска, въпреки че имаше две отделни нарочни обществени поръчки за тях. И двете поръчки за справяне с подгизването на лота между Ямбол и Карнобат спечели строителят - консорциум "Тракия IV", в който основният партньор е фирма "ПСТ холдинг", свързана с Васил Божков. Така строителят постигна цена от близо 210 млн. лв., или по 4.3 млн. лв. на км. Но спечели поръчката с оферта от 3.5 млн. лв. на км. След оскъпяването трите лота на "Тракия" се строяха за по 4.3 млн. лв. на км (Стара Загора - Нова Загора), по 3.8 млн. лв. (Нова Загора - Ямбол) и по 4.3 млн. лв. на км до Карнобат. Единствен този участък все още не е готов. А Борисов в последните дни на управлението си, докато се чудеше да си ходи или не, в пристъп на нежелание да остави властта заплаши, че ако подаде оставка, магистралата няма да бъде завършена навреме.



"Струма" се сблъска с форсмажорни обстоятелства



Строителят на лот 1 от "Струма" си намери друго извинение, за да получи допълнителни 11.4 млн. лв. над договорените. Така само за два месеца от началото на годината друг ценови рекорд в европейското пътно строителство си дойде на мястото. 17-километровата отсечка между Долна Диканя и Дупница набъбна от 70.2 млн. лв. на 81.6 млн. лв. Цената на километър, с която Плевнелиев като министър се хвалеше, скочи от 4.1 млн. лв. за км на 4.8 млн. лв. И официално евтината "Струма" се нареди сред най-скъпите ни магистрали.

Първото поскъпване, поискано от консорциума между "Главболгарстрой", "Пътстрой 92" и италианската "Импреза", бе заради форсмажорни обстоятелства - "тежката метеорологична обстановка през януари и февруари 2012 г., с обилни снеговалежи и рекордно ниски температури". Оказа се, че тежкият сняг миналата зима е наводнил 4 от общо 17-те км. И строителят се сдоби със сертификат за форсмажор от Българската търговско-промишлена палата. Второто оскъпяване е дори по-любопитно и повтаря донякъде сценария с "Тракия".

Изведнъж бе направено "откритието", че трябва да се построят два надлеза и трябва да се плати за материалите за тях. При положение че те съществуват в проекта. Надлезите са над жп линия и при пътен възел Долна Диканя. Защо тези дейности не са включени в обществената поръчка при избора на строител, не бяха дадени обяснения.

Новият подход - да се обявява търг за инженеринг - за първи път се прилага при лот 2 на "Струма". За проектиране и строителство на 37-те км от Дупница до Благоевград консорциумът "Струма-ЛОТ 2" (където участват същите фирми, които строят и лот 1) ще получи близо 360 млн. лв. Това прави над 9.7 млн. лв. на километър. Така че новата методика доведе до двойно по-високи цени в магистралното строителство.

Засега не се задава поскъпване и на другия строящ се лот на "Струма", "мечтата на поколения българи - магистрала до Солун". Цената тук на км се доближава до другите отсечки - по 4.5 млн. лв. Обаче прогнозната стойност на участъка на пътната агенция бе 100 млн. лв. без ДДС, а постигнатата цена - 56 млн. лв. без ДДС. Все още няма искания за допълнителни пари и за магистрала "Марица". Лот 2 от Димитровград до Харманли също се строи от сдружение около "ПСТ холдинг".



Тези цени изглеждат странни



на фона на участъка от магистрала "Хемус" от Шумен до Белокопитово например, който се строи за по 5.7 млн. лв. на км. Да не говорим за някой своеобразни рекорди на Столичната община като цена от 1 млн. лв. за 100 метра. ГЕРБ оскъпи не само магистралите, но и пътищата. Два участъка от Околовръстното шосе на София поскъпнаха без много обяснения. Двата километра от Южната дъга от "Симеоново" до "Младост" се строяха от ГБС за 44 млн. лв. За нея обаче бяха дадени още 3 млн. лв., защото се наложи да се мести инфраструктурата под трасето. Тази дейност, естествено, не бе включена в обществената поръчка.

Пълна мистерия остана и защо държавата даде 97 млн. лв. на същата фирма за 4.5 км от Околовръстното от бул. "България" до "Симеоновско шосе", при положение че ГБС спечели търга за основното трасе с оферта от близо 33 млн. лв.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Строителят на "Струма" поиска близо 12 млн. лв. над договора, но обещава, че при следващия лот от Дупница до Благоевград няма да има оскъпяване.
39
21536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
27 Март 2013 20:06
Това се очакваше. Ама много късно се разписаха журналята (това далеч не е упрек към в.Сега).
27 Март 2013 20:13
Градим България
27 Март 2013 20:21
И колко комисионни...
--------------------------------
Блогът на Генек
27 Март 2013 20:23
Евтините магистрали на ГЕРБ станаха златни

Гарантирано от ГЕРП!
27 Март 2013 21:01
Атанас Димитров
27 Март 2013 20:13

Градим България
Грабим България
27 Март 2013 21:12
Ееййх, Атанасе! Параграфа22 ме е изпреварил!

П.П. Да не се окаже, че и южната дъга е нещо друго?
27 Март 2013 21:28
"Прего, фатино, нон ме лунго нозино", казал Пинокио на феята. След толкова лъжи герберастите вече не могат да си затварят паспортите.
27 Март 2013 21:47

А бе като стана дума за паспортите, още ли не са им ги взели?
27 Март 2013 21:51
Най-достойният! Великолепният! Ще гласувам за бат Бойко и след мене ще ме последват милиони!
27 Март 2013 21:51
Цената е рекордна, обаче качеството!!!!!!!!!!!!
27 Март 2013 22:17
Евтините магистрали станаха златни, благодарение на Андрешко Лучников...
27 Март 2013 22:47
Колко още техни зулуми ще има да лъснат само. Хората си бяха прави да ги изгонят от власт, а съвсем скоро ще им покажат, че наистина не ги искат. Провалиха се ГЕРБ и това си е
27 Март 2013 23:04
ДЕСИСЛАВА КОЛЕВА


27 Март 2013 23:20
Па имаше и едни опасни колони на Витиня. Дето щеха да се сринат при земетръс. Па ходиха там с разни каски. Заничаха оттук-оттам. И дотам си остана...
27 Март 2013 23:53
Скоро пътували ли сте по "Тракия"? На мен ми се случи преди 2 седмици. Отссечката Бургас - Карнобат е направо перфектна в сравнение с новите от Стралджа та чак до Стара Загора. При 100-110 км/h автомобила почва да вибрира и имаш чувството, че ще се разпадне! Та това е положението!
Аз ако съм на мястото на Борисов ще ме е срам да спомена думата магистрала.
27 Март 2013 23:57
.
27 Март 2013 23:59
28 Март 2013 00:29
Някой още да твърди, че АЕЦ ще излезне под 12 млрд евро?
28 Март 2013 01:10
А сега да разгледаме спортине зали... тя е една, всъщност.
28 Март 2013 03:33
Манерки ? Бахури ? Нещо по въпроса ?

Не ръчкай огъня,че кат ти излезнат с детските градини и спортните зали - ще почнеш и ти да се чудиш как така они у Варна протестирват,а у Делиормана се правят на улави.
Още повече,че на бахурените манерки и слоганът им е убав : "ИМАМЕ ВОЛЯ!".

28 Март 2013 07:05
Врите да не завирайтесь тавагишчи задунайци!
2.4 милиона евро - най-скъпата магистрала?????????
28 Март 2013 09:04
А по отношение на "залите", Б.Б. се похвали, как лично е договорил една отстъпка от повече от 20 милиона, само защото със шефа на ГБС са много добри приятели. Оставям на страна някои появили се обвинения, че не само цената е по-малка, ами и залата е станала по-малка и за това не може да се използва за голямо първенство по лека атлетика в зала.
Искам да кажа, че Пешев явно бързо се е съгласил на тези 20М надолу, след като са му обещали 44М за 2 километра от Околовръстното...
28 Март 2013 09:07
Е стига сте плюли, съберете се в едно кафене и си направете партия.
В България инициативата е наказуема. Този Бургаския дето му тресе колата го има по всички форуми от Стандарт до тук.
Смешно, като му тресе или да си оправи колата или влакчето, ама и то прави тук---тук. А има още вариант повече работа, по малко висене по форумите и нова кола и няма да му друса!!!
Толкова хора без работа, как трябва да се оправим и кой ще е следващия дето ще има желание да направи нещо, като знае какво го чака.
Много лесно е да се критикува, но това е пътя за никъде. 23 години критикуваме и четем досиета, от тези критики сменихме сумайти некадърници, партии и т.н..
Лошото е, че продължаваме. Не си ли давате сметка, че преди да пишеш и критикуваш, трябва да се огледаш и да видиш сам какво струваш.
Не си ли давате сметка, че с подобни изказвания вие подкокоросвате хората. Вие девалвирахте уж демокрацията в безпомощен и безмислен брътвеж.
На никой вече не му е интересно. Намерете си отдушник с работа, вместо да се правите на интелектуалци и тогава може би ще просперираме на някъде, някога....
28 Март 2013 09:56
Този Бургаския дето му тресе колата го има по всички форуми от Стандарт до тук.

Ами, така ще е. Щом колата му се тресе на всеки километър будистка гордост.

Ей, някой помни ли как се дуеше Буда, тогава - кмет на София, че нямало да плати за вълнистия ремонт на "цариградско шосе" ? Ама си плати. И доплати.

А като сме на вълна спомени - к'во стана със софийския боклук, оня същия, дето Буда щеше да направи завод до края на мандата (до 2007-а) ?
28 Март 2013 10:00
Ей, някой помни ли как се дуеше Буда, тогава - кмет на София, че нямало да плати за вълнистия ремонт на "цариградско шосе" ? Ама си плати. И доплати.

Баба ми имаше една приказка: "Вари го, печи го - буклукът си остава винаги буклук!"
28 Март 2013 10:05
Искаше ми се да повярвам на авторката. Особено за икиномията от 450 мил.лв. Препоръчвам й да събере всички анонси и доплащания и сравни числата. Само да ползва истинските числа, не казаните тук-там от Станищов, Михайлевски, Стойнев,Мая и Курнелия.....Миков и Кутев да оставим за "резерва"!...
28 Март 2013 10:11
Не разбирам къде точно е проблемът?

Ако увеличенията по разходите са предвидени в подписаните договори и ги има регламентирани, защо това да е проблем? Едва ли някой тук може да предвиди цената на нещо с точност до стотинката. А и договорите са одобрено от ЕК, които хич не ни вярват за тези неща.

А и не става ясно от къде идва парите за оскъпяването? Някой направи ли си труда да провери със сигурност?

Ако увеличенията не са съгласно договорите и са без основание, естествено имаме проблем, но това вече е работа на прокуратурата и въпросът е защо тя не се самосезира?
28 Март 2013 10:18

Вие девалвирахте уж демокрацията в безпомощен и безмислен брътвеж.

Няма как да е иначе при липса на прозрачност! Докато има търговски тайни и не са известни точните договори, анекси, плащания и пр. документация, не остава нищо друго освен да се говори по принцип (всеки според неговия си принцип).
...А за липсата на прозрачност са виновни политиците.

28 Март 2013 10:35
...Ако увеличенията по разходите са предвидени в подписаните договори и ги има регламентирани, защо това да е проблем? Едва ли някой тук може да предвиди цената на нещо с точност до стотинката...

Така си мислиш ти, но не и преобладаващата част от популацията, включително законодателя, включително ръководството на пътната агенция. По някои договори (например този за АМ "Люлин" ) ясно и справедливо беше разписано при какви условия и как може да се променя договорната стойност. При други (всичките нови, демек за "Тракия", "Струма" и "Марица" ) договорната стойност практически не може да се променя. Това е продиктувано първо, от Закона за обществени поръчки, който се преструва, че светът е напълно познаваем и предвидим; второ, от некомпетентността на няколко лица, които твориха по договорите; трето, от липсата на доверие у обществото във възможността публичният интерес да бъде защитен.

Договорът, разбира се, не е панацея и ако възложителят не си е на мястото, проектът ще се оплеска и с добър, и с лош договор. Това е видно, като се тегли чертата под практически всички пътни проекти в последните години - при "Люлин" договорът беше читав, изпълнителят имаше немалко легитимни основания за увеличаване на стойността му (ако и на авторката те да се струват "странни" ), но поради лошо управление им беха изсипани прекалено много пари; при новите договори теоретично възможност за увеличаване на стойността няма, но на практика се намират оправдания - както непредвидимите "преовлажнени" почви на Лот 4 на "Тракия" (за които се знаеше още преди търга), непредвидими (!?) допълнителни бройки мостови греди на Лот 1 на "Струма" и подобни. Общо взето, в последните години се получи един порочен кръг на все по-абсурдни очаквания, предизвикващи все по-абсурдни обещания.
28 Март 2013 10:45
Ахил Пелеев Еаков

Мда, разбирам, а по принцип тези договори не са ли някакви шаблонни и да се одобряват от Европейската Комисия, защото все пак техните пари се раздават. Мен това ми е успокоението, че щом ЕС нямат възражения, значи всичко върви криво-ляво добре. Комунягите един търг дет се вика не успяха да проведат, а и там жената на шефа на пътното беше изкупвала земя на пътя на магистралата, а той после беше одобрявал за колко да се изкупи, и някакви такива схеми си спомням ?) (Шут по комунягите по всяко време ха ха ха пак им е малко)

Остава въпроса и парите за анексите и оскъпяванията от къде идват? От ЕС по форумлата 80:20 или изцяло от нашия бюджет.
28 Март 2013 10:57
Не, ЕК не одобрява договори, тръжни процедури и пр., това си е наш проблем (между другото в останалите нови членки бозата е сходна). Системите за управление и контрол са усложнени и бавни, поради което е напълно възможно например едно правителство да оплеска нещата, а да набият канчето на следващото. Дори ЕК да има някакви възражения за нещо, то това в никакъв случай директно не поражда резултат. Едно време можеше определена част от оскъпяването да се съфинансира с европейски кинти; в момента по ред причини това са си изцяло нашенски средства.
28 Март 2013 12:46
"Анексите, които оскъпиха пътищата, разбиват на пух и прах хвалбите на Борисов"
И какво от това? Ще има ли последствия? Анексите не са ли основен метод за сключване на уж добри и изгодни договори, а после стойността се увеличава многократно. Нека се изнесат данни- колко километра магистрали са построени. Какви цени са договорени и колко реално е струвал средно километър за различните магистрали. Каква е разликата в стойността на километър магистрала между договорено и реално изпълнено?
Приказките и лентите са пушилката. Нека видим реалното.
28 Март 2013 13:08
Всъщност цените не знам защо включват и отчуждаването на имотите. Заради това изглеждат високи.
28 Март 2013 14:14
Поредните далавери от ГЕРБ излизат на яве.. Не мисля, че има някой, който е изненадан...Наистина жалко за целия този шум и прах в очите на хората... Като се сетя, че и аз на времето им вярвах и бе заболява сърцето колко съм бил наивен...
28 Март 2013 15:58
Дори още 1000 далавери да извадите на ГЕРБ, раята ще цъка, псува, пеняви пред телевизора, а на изборите отново ще избере ГЕРБ...
28 Март 2013 21:08
Кино

Президент и премиер,
чудно кино – „Люмиер”,
таз година ни показват.
Гафове с асфалт замазват!

29 Март 2013 09:49
ето , че този голям балон на БОРИСОВ и ГЕРБ и неадекватната политика по управление на проекти на АГЕНЦИЯ ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА и МРРБ /за което говоря ,много отдавна и обявих несъгласие преди повече от година/ ,наистина ще се спука и някой скоро трябва да си поеме отговорността ,за популизма и безхаберието.Лошо е ,че не само при строителството на магистралите е така,а просто във всяка дейност по пътната инфраструктура на страната/зимно поддържане,рехабилитации,реконструкции,текущо поддържане/.
30 Март 2013 12:50
Порочните бг практики нямат край. Лошото е друго - качеството на изгражданото. Строят се магистрали които са остарели още преди да са построени. И макар цената да не е толкоз висока ако я сравним с други страни или дори със средната цена за Ес (около 9 мил. лв на км), всеки подозира скорошни кръпки и ремонти по новите отсечки, да не говорим за това че изпълнителите плащат по "български" - както на работниците,така и дължимите данъци. Нямам нищо протияв магистралите да струват 15 или 30 милиона на километър, но работниците да получват по 2-3 хиляди евро, държавата да получи обратно дължимата порция данъци, а магистралите да са трилентови плюс аварийно платно, с добра сигнализация (предупреждения за задръствания,заледени участъци, катастрофи), и асфалта да държи поне 10 години без ремонт. Добре оформени канафки,широки излази към бензиностанции и мотели - на прилично разстояние встрани от магистралата, а не "залепени" за нея, с многобройни указателни табели на километри преди отбивки и излаз.Май се размечтах повече от ... не искам да го споменавам дори с някой прякор!
Може би е шокиращо, но М74 до Гласгоу, струва ....198 мил лева на километър (преизчислено при курс 2.3 към лирата). Които не вярва, ето линк http://www.bbc.co.uk/news/magazine-13924687. Само дето нито кмета/премиера се хвали за построеното, нито хората нещо ги бърка как точно е построено. Важното е, един инжинер да отнесе в къщи поне 200000 лв на края на годината, а пътя да е "царски". Мислене което докато ни е чуждо, все по скъпи и лоши пътища ще извозваме мизерния си живот.
01 Април 2013 08:37
Много ми е чудно - след като построихме Развитото Социалистическо Общество (веднага след Десетия конгрес на БКП-БСП) защо на пътната карта на Европа така добре си личи къде е бил социализъмът? Там и до сега магистралите (и пътищата) са доста рехави.
Та трябваше да чакате БББ да дойде и да ви ги строи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД