:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,530
Активни 490
Страници 23,940
За един ден 1,302,066
Истинската история

„При диктаторските режими трагедията остава непредотвратима накрая”

Съвременните диктатури имат уж по-приемлив изглед, но са не по-малко жестоки от режима на черните полковници в Гърция
На зазоряване в събота, 17 ноември 1973 г., няколко часа след танковата атака срещу Атинската политехника, полицията се заема с разчистването на развалините и с измиването на кръвта от тротоарите и от двора. Премазаните при щурма студенти са извозени още по тъмно. Убити и ранени са мнозина, понеже полицията не допуска линейките до политехниката На южната колона на главния вход е написано "Долу хунтата". По-долу някой е надраскал "Алиенде" като спомен за убития два месеца по-рано чилийски президент. Останалите колони на входа са съборени при танковата атака, но на снимките от предните два дни се четат "САЩ-вън" и "Вън от НАТО". Тези три лозунга, които се повтарят хиляди пъти и върху носените от студентите плакати обобщават най-кратко целите на студентската борба.
Твърде малко в гръцкото общество са тези, които през втората половина на 60-те години на ХХ в. вярват, че в Гърция отново е възможно да бъде установена диктатура. Както и в много други части на Европа, включително и в България, след 1923 г. в Гърция четирикратно се установяват диктаторски режими, чак до 1955 г. Впрочем, както ще е видно и в други подобни случаи, диктатурите много често се установяват при всеобщо, или поне преобладаващо, обществено неверие.

Само няколко месеца преди преврата в Гърция, водачите на политическите партии се надпреварват да твърдят, че установяването на диктатура е съвършено немислимо. Многократни са заявленията в тази посока на Г. Папандреу (старши) (вж. Извори), на дейците на гръцката левица, на обществени деятели и творци.

Днес е трудно да се прецени дали неспирното повтаряне на тезата за невъзможността за установяване на диктатура в Гърция през 1966/67 г. е своеобразна защитна мантра или гръцките политици искрено са вярвали в тази невъзможност. Всъщност точно по това време не само във войската, но също сред генералитета, в правителствените кръгове и не на последно място в Двореца се обмисля съвсем не на шега точно такъв развой на събитията. Обичайно подобни слухове просто се носят из въздуха, такава възможност сигурно е била често обсъждана в лични разговори. За това по-скоро ще трябва да приемем масовите твърдения за невъзможността на нова диктатура като защитен рефлекс на гръцките политици, не като основание за пълната им увереност в необратимостта на демократичното развитие на гръцкия политически живот.

Трябва да се признае, че особено в първите години на диктатурата, самите "черни полковници" правят и невъзможното за да разясняват позицията си за "гнилостта" на политическия живот в страната. Както е обичайно за тамошните политически нрави те безспир обикалят и най-затънтените села, и най-малките производствени предприятия, и най-малките острови за да говорят пряко с гражданите. И бригадният генерал Стилианос Патакос и полковниците Георгиос Пападопулос и Николаос Макарезос единогласно твърдят че "Гърция е единствената страна, където политическите партии функционират недемократично. Един [партиен] водач регулира политиката и състава на партията [си], и който не е съгласен с него, е подлаган на изключване от партията".

На първо време изглежда, че в страната вярват напълно на тримата превратаджии, отсъстват каквито и да е масови прояви на недоволство, сложни остават само отношенията с Двореца.

Крал Константин II (1964-1973) все пак се решава на рязко противопоставяне на триумвирата и на 13 декември 1967 г. заминава за Кавала, откъдето трябва да обяви началото на контрапреврат. При всеобщото безразличие към кралския призив за въстание, Константин II е принуден да отлети за Рим, завинаги. Въпреки всичко военното правителство официално продължава да демонстрира преданост към монархията, портретите на кралското семейство остават да висят в чиновническите кабинети, а православната църква не спира да споменава краля в молитвите си.

* * *

Уверенията, че военната хунта идва за да установи "епоха на стопанско процъфтяване в Гърция" ще продължат чак до края на диктатурата. Тук ще е нужно да припомним, че в края на 50-те и през първата половина на 60-те години на ХХ в. гръцкото стопанство вече е отбелязало забележим напредък, понякога с над 10% годишно увеличение на брутния вътрешен продукт. Това увеличение обаче първо е от изключително ниско първоначално равнище, и второ, в голяма степен то се дължи на външни инвестиции в сферата на услугите и търговията, на туризма преди всичко, както и в добива на суровини. Въпреки повече пропагандните приказки за "гръцко икономическо чудо", делът на промишлеността в брутния вътрешен продукт (БВП) непосредствено преди преврата не надминава 10 %.

Военният режим, още веднага след преврата, обявява развитието на промишлеността за неизменен национален приоритет, "защото само промишленосттта може да предостави необходимите средства за необходимото и желаното развитие". Така в края на 1972 г. делът на промишлеността в БВП се покачва забележимо и достига 32, 3 %. При все това развита остава само леката промишленост - преработка на селскостопанска продукция, производство на храни, платове, дрехи, а в по-малка степен добивна и преработвателна промишленост, но също някои важни химически и корабостроителни предприятия при много силно присъствие (средно около 20 %) на големи чужди компании. Основната маса от предприятия, над 100 хиляди, са с до 5 наети работника, на практика - семейни.

Значителни промени се предвиждат и в селското стопанство. На първо време военната хунта опрощава дълговете на селяните към държавата на обща стойност 7, 5 млрд драхми. Същевременно е започната масова акция за изказване на благодарност на "спасителите на гръцкото село", даже по пътищата са разпънати надписи като "Селяните са благодарни на националното правителство" и "Селяните са верни на Революцията от 21 април [деня на военния преврат]". Както вече стана дума, военният режим в Гърция настоява неговата деятелност да се обозначава като "революция". Всъщност, още предните правителства обсъждат опрощаването на дълговете на селяните поради невъзможността те изобщо да бъдат събрани, но краткото им пребиваване на власт не довежда до окончателно решаване на проблема.

* * *

Първите стихийни борби срещу военния режим започват не преди да са изминали две години от неговото идване на власт. Значителен брой интелектуалци самостоятелно се изказват остро срещу хунтата и нейната примитивна идеология, но само пред средства за масово осведомяване в чужбина. Много от най-видните политици, учени и творци емигрират принудително още през 1967 г.

Вероятно първата голяма масова изява срещу военния режим е на погребението на Нобеловия лауреат за литература Георгиос Сеферис през септември 1971 г., когато хилядното множество примесва скандиранията "Безсмъртен" със "Свобода" и "Избори". Продължителните студенски бунтове продължават на практика през цялата 1973 г., техният връх е в периода 14-17 ноември.

В протестите и сблъсъците в Атина през 1973 г. участват далеч не само студенти, не само младежи дори. Поради участието на посолството на САЩ в Атина, както и на американските специални служби, при пълната подкрепа на правителството на САЩ за гръцката военна хунта, значителна част от лозунгите на протестиращите са с ярка антиамериканска насоченост. Тези настроения се засилват рязко след преврата срещу законната власт в Чили на 11 септември 1973 г. и убийството на президента Салвадор Алиенде. Макар и отдалечени географски, между тези два военни режима има много общо, както и в борбата срещу тях впрочем.



---------

Извори



"Когато [Йоанис] Метаксас [(1871-1941)] се осмели да установи диктатура през 1936 г., диктатурата се ползваше с престиж в Европа. Тогава начело бяха Хитлер и Мусолини. Днес в Европа е достатъчна само думата "диктатура", за да предизвика тя всеобщо възмущение . . . и не само в чужбина, но и в нашата страна. Сега целият политически свят единодушно се изказва против диктатурата. Народът е готов да се бори и даже да жертва животът си в защита на своите свободи. Войската, както и гръцкия народ, не е отделна обществена класа. Офицерите и войниците са деца на народа, те са се клели да защитават неговите демократични свободи. Напразни са надеждите на немногобройните глупаци, които мислят, че войската ще излезе срещу народа. Ще се случи обратното: войската ще защитава народа."

Из интервю на Георгиос Папандреу (1888-1968), в. "Етнос", 6 март 1966 г.



"Стават две години, през които ни е наложен един режим, изцяло противоречащ на идеалите, за които се бориха нашите хора и за които воюва толкова бляскаво нашият народ през последната [Втора] световна война. Поставени сме в положение на насилствено упоение, при което всички духовни ценности, които успяхме да запазим живи с кръв и пот, вървят към удавянето им в блатистите застояли води. Не ми е лесно да разбера, как подобни щети нямат значение за никого, освен за някои хора. За съжаление не става дума само за тази опасност. Всички вече научиха и знаят, че при диктаторските режими началото може да изглежда лесно, но трагедията [предизвикана от тях] остава непредотвратима накрая. Именно драмата на този край ни мъчи, съзнателно или несъзнателно, както в прастарите Есхилови хорови партии. Колкото повече продължава да съществува неестественото положение, толкова повече напредва злото. Аз съм човек без абсолютно никаква политическа обвързаност и мога да го кажа: "Говоря без страх и без патос". Виждам пред себе си разсипията, към която ни води подтисничеството, покрило нашите места. Това неестествено положение трябва да бъде прекратено. Това е националната повеля. Сега се връщам към мълчанието си. Моля се на бога да не ме довежда друг път до такава нужда да говоря отново."

Из изявление на Георгиос Сеферис (1900-1971), поет и Нобелов лауреат за литература (1963 г.), БиБиСи, 26 март 1969 г.



Свързан текст:

http://www.segabg.com/article.php?id=637473
46
16818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
27 Март 2013 19:58
Котка -
27 Март 2013 20:02
Йоанис Метаксас:
"Северната граница на Гърция трябва да стане р.Дунав!"
27 Март 2013 20:08
При еднакви условия явленията протичат еднакво (принцип на каузалността).
А мераклии за диктатура има достатъчно, дори в нашия форум.
27 Март 2013 20:37
В колониите диктаторски режими са невъзможни. Замества ги външният диктатор. Неговият инструмент в нашият случай е нато, а прикриващата демагогия се нарича ЕС.
27 Март 2013 20:49
Така в края на 1972 г. делът на промишлеността в БВП се покачва забележимо и достига 32, 3 %.
Значи, когато политическите партии превърнат демокрацията в слободия, има полза от диктатура. Освен това не може тази диктатура да не е била демократична след като е била подкрепяна от най-демократичната страна в света. Тук някои се опитват да излезнат от "правата линия". Ще говорят против "султана" зад океана, ха ма ха!
Г-н Петрински що пропуска да отбележи кога и кой е направил референдума "За" или "Против" конституционната монархия?
27 Март 2013 21:08
Повърхностно и доста слабо разглеждане на събитията по време на хунтата в Гърция. Един от най-важните елементи на управлението й е пропуснат, надявам се поради незнание. Полковниците обявяват недвусмислено, че ще подкрепят и субсидират селското стопанство, особено това в Северна Гърция (Егейска Македония и Беломорска Тракия). Субсидират се фермери,опрощават им се стари дългове (говоря за всички собственици не само едри и средни), дотират се отглеждане на култури, традиционни за Гърция, внася се нова техника. В резултат гръцкото селско стопанство става едно от най-компетатив както се казва на запад и продукцията му завладява не само европейските, но и световните пазари.
27 Март 2013 21:14
Едно от калпавите неща на чернокапците - почти окончателно затвориха вратите на гръцките политемигранти в България към Гърция, дори за срещи със смъртно болни техни роднини в Гърция.
27 Март 2013 21:50
Полковниците обявяват недвусмислено, че ще подкрепят и субсидират селското стопанство, особено това в Северна Гърция (Егейска Македония и Беломорска Тракия). Субсидират се фермери,опрощават им се стари дългове (говоря за всички собственици не само едри и средни), дотират се отглеждане на култури, традиционни за Гърция, внася се нова техника. В резултат гръцкото селско стопанство става едно от най-компетатив както се казва на запад и продукцията му завладява не само европейските, но и световните пазари.


И на мен първото нещо, което ми дойде на ума, беше за това как е третирана селскостопанската политика на полковниците в матр'яла на Петрински.
27 Март 2013 22:01
Тук с приятели говорихме точно на тази тема и признахме-има почва за преврат тук. Тоталната неориентираност на масовия избирател - неграмотен с нисък статус и алчен, който подмени активиста от 90 години, силното социално разслояване и скритата готовност на ВСИЧКИ за едноразово и завинаге решение. Но въпросът е - кой е изпълнител? Тук няма силна армия, дори никаква я няма. Има жандармерия и полиция. Тогава?
27 Март 2013 22:05
Може и полицията да свърши работа защото няма я гръцката съпротива. Няма ОХИ. Има користно съучастие във всякъв вид диктатури ...столетия наред
27 Март 2013 22:14
А ето ви възможното. На първата страница се говори за фалсификация на подписи. И първото съмнение- 50000 за 24 часа. Е мина замина Но да си представим едно 3 млн гласа при 4.5 гласували? Протест? Напълно възможно е Какъв то и да бъде мижев полицията именно полицията и жандармерията ще се намесят "решително" А после по реда си! Ето ви диктатура. Не са нужни никакви особени свръх усилия за прогнози и диагнози - готова е
28 Март 2013 01:39
Йоанис Метаксас:
"Северната граница на Гърция трябва да стане р.Дунав!"

няма да е лошо
28 Март 2013 01:39
28 Март 2013 06:21
Руснаците са много настъпани в Кипър и може да решат да организират авантюра в България. Но Борисов удобно се оттегли да организира контра-преврат, ако се наложи.
28 Март 2013 06:34
kotka,
Не разбрах само защо Петрински днеска се е концентрирал на "истинската история" на бърчедите на брат ми тумбу,а не да речем на непредотвратимата накрая трагедия с туземците и Кук.
Джеимз Кук.
Или пък на великата щурчова Източна римска империя на наще деди-траките.
28 Март 2013 06:59
Очаквахме нещо за ОДРИНСКАТА ПОБЕДА.
Ма тя българска победа...
28 Март 2013 07:37
Никога вече комунизъм.
28 Март 2013 08:13
Братчеде Асан, Петринскй как знаеш се занимава в тази рубрика най вече с византийско грьцката история .
Green кьде ги четеш тези глупости за цьфнало и вьрзало селско стопанство по време на хунтата. Единственото което са направили е нещо като магистралите на
Бойко - показни пропагандистки ходове, като са имали предимството пред политиците че като диктатори може да заповяда - тази и тази кьща се преселват утре за да мине пьтя. Много от нещата са построени от грьцкия вариант на трудоваците. Страната се врьща с десетилетия назад.
28 Март 2013 09:29
Въпреки повече пропагандните приказки за "гръцко икономическо чудо", делът на промишлеността в брутния вътрешен продукт (БВП) непосредствено преди преврата не надминава 10 %.
А как е сега у нас? Каква нова промишленост е развита у нас през последните почти пет петилетки?
28 Март 2013 10:27
Траките Хасане, са били римски императори още от времето на Максимин Трак през 3в. И са имали много държави, даже в Мала Азия. Като съюзници на Александър, стигат и до Индия.
28 Март 2013 10:44
Едно от калпавите неща на чернокапците - почти окончателно затвориха вратите на гръцките политемигранти в България към Гърция, дори за срещи със смъртно болни техни роднини в Гърция.

Това е вярно, имахме един семеен познат - бай Василис, гръцки комунист-емигрант - дето преживя много тежко забраната. То и преди полковниците беше забранено за политемигрантите да се връщат, но с тях съвсем се затвори. Когато дойде Караманлис и даде амнистията, бай Василис - обиден - така и не се върна и почина в България.
28 Март 2013 10:51
Многократни са заявленията в тази посока на Г. Папандреу (старши) (вж. Извори), на дейците на гръцката левица, на обществени деятели и творци.

Хм, интересно е да се спомене фамилията Папандреу, натрупали къде стотина милиона и фигуриращи в "оня списък". Леви, та дрънкат!
28 Март 2013 11:02
В интерес на истината държави,които от бедни са просперирали, са имали някаква форма на диктатура - Южна Корея, Сингапур, или постоянно правителство от една партия за дълъг период от време - Япония, или някакви специални търговски отношения - малка Финландия с огромния СССР. Тук не говоря за западните държави, които са забогатели много по-рано (също под някаква форма на диктатура). У нас въртелешката на правителства и постоянното плюене едно срещу друго, води само до хаос.
28 Март 2013 11:30
Като съюзници на Александър, стигат и до Индия.

Тоест как сьюзници. Я ни светни
28 Март 2013 11:31
Хм, интересно е да се спомене фамилията Папандреу, натрупали къде стотина милиона и фигуриращи в "оня списък". Леви, та дрънкат!

Пази боже да не ме сметниш за фан на фамилията Папандреу но няма стотици техни милиони в оня списьк.
28 Март 2013 11:34
Едно от калпавите неща на чернокапците - почти окончателно затвориха вратите на гръцките политемигранти в България към Гърция, дори за срещи със смъртно болни техни роднини в Гърция

Вратата я затвори приятеля на Круелка - дядото Папандреу. Иначе незнам дали нещо са правили специално "револционерите" по този вьпрос но знам за 1 че се вьрна точно тогава.
28 Март 2013 11:48
Пази боже да не ме сметниш за фан на фамилията Папандреу но няма стотици техни милиони в оня списьк.

Натисни тук
28 Март 2013 12:28
Киор фишек е Круелке - оказаха се не евра а драхми и не нейни а на фондациата Папандреу.
28 Март 2013 12:30
Малко материал за размисъл:

Може би Маркс все пак е бил прав

Все повече доказателства предполагат, че Маркс може би все пак е бил прав. За съжаление е твърде лесно да се открият статистически данни, според които богатите стават все по-богати, а средната класа постепенно обеднява.

Проучване от септември 2012, осъществено от Института за икономически политики (ИИП) във Вашингтон отбелязва, че средните годишни доходи на работещ на пълно работно време мъж в САЩ през 2011 са $48 202, което е значително по-малко в сравнение с 1973 г.

Между 1983 и 2010 г., 74% от печалбите в САЩ са отишли при най-богатите 5% от обществото, докато при най-бедните 60% се наблюдава спад в доходите. Нищо чудно, че вече все повече хора се обръщат за пореден път към теориите на немския философ от 19 век.


"Отмъщението на Карл Маркс" - Уебкафе. Натисни тук
И един многозначителен финал:
Ако политиците не открият нови методи за гарантиране на справедливи икономически възможности, може би пролетариите от всички страни наистина ще се съединят. И Маркс може би ще получи закъснялата си отплата.

28 Март 2013 12:40
Можеш да се светнеш от историята на Квинт Руф:

"...Като навлязъл в Кария [20], царицата на тази страна на име Ада го посрещнала благосклонно. Тя била изгонена от престола от Оронтобат, изпратен тук от Дарий за управител, и била останала само с град Алинд. Тя предала този град на Александър и го осиновила. Царят, като оценил както свободолюбието на жената, така и осиновяването, я оставил да пази града, а след това, като покорил цяла Кария, не забравил благодеянието ѝ и предал под нейна власт цялата страна. Оттук потеглил за Ликия [21] и Памфилия [22] с намерение да продължи за Финикия [23] и Киликия [24]. Като победил невойнствените народи на Пизида [25], Александър с още по-голяма жар се насочил срещу Дарий, за когото бил чул, че наближава с многохилядна войска. Навлязъл във Фригия, през която смятал да преведе войската си..."

Както и от много други места, ако имаш желание.





28 Март 2013 12:47
...
28 Март 2013 12:56
myrmorko
28 Март 2013 12:30
Неравномерността в разпределението в частност и на материални блага, логично би трябвало да предизвика преразпределянето им.
28 Март 2013 13:41
щурчо я пак копи пасте щото трак не е споменат. ама да ти кажа аз като работя за шефа си не сьм му сьдружник нали се сещаш. Иначе до Индия даже и много македонци не е взел.
28 Март 2013 13:53
Кък ше бъде с неравномерното разпределение на акъл ?
Че го преразпределяте ли ?
28 Март 2013 13:54
...щото трак не е споменат...

Виж какво. Колкото и да ги светва човек слепците, те нема да прогледнат. Кария е тракийска държава.
28 Март 2013 14:05
Хм, интересно е да се спомене фамилията Папандреу, натрупали къде стотина милиона и фигуриращи в "оня списък". Леви, та дрънкат!
Фамилията Папандреу е била любимата на Чърчил. След потушаването на комунистическия бунт от английските войски, сложиха стария Папандреу за глава на правителството.
28 Март 2013 15:03
Виж какво. Колкото и да ги светва човек слепците, те нема да прогледнат. Кария е тракийска държава.

Е тьй де аз понеже сьм сляп искам твойто рьководство щото ти явно виждаш много далече. До сега вярвах на разни провокатори като Херодот и Страбон дето казва че в кария живеят карийци. И накакьв друг провокатор който е разчел надписите на карийски ( те траките що не пишат на тракийски да еба и шеметите)....
28 Март 2013 15:05
Фамилията Папандреу е била любимата на Чърчил. След потушаването на комунистическия бунт от английските войски, сложиха стария Папандреу за глава на правителството.

Чак пьк любима. Просто англичаните са тьрсели една марионетка дето да прави каквото му кажат и дядо Папандреу си е предложил услугите.
28 Март 2013 15:27
Тимбу, можеш да вярваш на когото си искаш:

„...Наст предвождаше карийците, говорещи варварски ( т.е. не гръцки език – б. Хр.Д.) език. Те бяха дошли от Милет и от многолистата планина Фтира. Това бяха бойци от бреговете на р. Меандър и от високия нос Микале. Вождове йм бяфа Амфимах и Наст. Наст и Амфимах, славните синове на Номий...”
Името на племето ”кари” е в мн.ч. Във ед.ч. е „кар”. В българският език обаче, когато гласната е между „к” и „р” и не е под ударение, тя отпада при словообразуването. Например на рус.ез. корова , на бълг. ез крава, на чешки ез. король, на бълг. крал и т.н.
Ако разгледаме кра, като словообразуваща и освен това означаваща пелазг, се получават смислени етимологии спрямо българският на порой от думи : кра-сив (Сиф от племето на пелазгите, Сиф е библейско име и освен това е разчетено чрез „руница” две на автентична монета ), кра-вар ( от пелазгите и от тях, от варите ), Крали Марко ( Марко Пелазгийски), край (роден край – добива смисъла на „Родна Пелазгия”, Кракра Пернишки ( пелазг от (на) пелазгите, подобно на вар-вар. Твърде вероятно е повторението на означава благороден кар или вар), името Карол – много популярно сред западните „славяни” което означава и „крал” ( кар-ол – пелазг над, главатар на пелазгите) получава своето етимологично обяснение чрез името на пелазгите,и т.н.
Словообразуващата кар- (пелазг) очевидно има ударение на „а”, понеже няма къде другаде да бъде. В словосъчетания, където кар участва като постфикс (крайна словообразуваща сричка) при положение, че, „к” ( безвучна съгласна) бъде „заобиколена” от гласни звукове, то тя може да акумулира тяхната „гласност”, и да се превърне в звучната съгласна „г”. Чергар, олигархия и др.
В понятието bulgaria изписано се на картата на Евсевий през ІV в., словообразуващата gar и възможно да се е образувала от kar, тъй като по времето на формиране на латинския език 2000 -1000г.пр.н.е. народите формирали този език – сабиани (сабани) латини, етруски и някои по-малобройни са били съседи с карийците (карите) – деляло ги е само днешното Адриатическо море, а карийците са индикирани от Тукидит т. І, като племе участвало заедно с финикийците при колонизацията на средиземноморието. С дуги думи те са били съседи. Едва ли е случаен факта, че кар, т.е. пелазгиец, се проявява като словообразователна частица при обозначаване на древни професии в българският език – пекар, лодкар, , билкар, и т.н.
Белезите на всички древни народности са, че те са били силните,честните и великите в сравнение с по-новите поселения от хора. В този аспект карите са древното население, което е заварено от гърците и по-късно от римляните по Балканският п-в, а твърде вероятно и в околностите му, е именно това население от което римляните и гърцитеса черпили сведения за своите предания. Защото след горното определение на Омир, те са били вездесъщите крито-микенци. В този ред на мисли, кар, като име на предците на гърците и микенците е преминало и в римляните и гърците. Сред римските имена са Кратон, Кратил, Картаген, Икар и т.н., които означават пелазгиец.
При съчетанието на bul и kar , беззвучната съгласна „к” попада между денталната звучна „l” и гласната „а”, следствие на което се вокализира, а това вокализиране е именно звучната съгласна „г”. И се получава bulgar. В този аспект на разсъждения bulgaria получи необходимата понятийна яснота, подобаващото й се място, за да бъде отбелязана на картата на Евсевий. Като резултат надписа „мизия това е българия” на Евсевий изписан на латински, придобива смисъла, че „днешната долина мизия, преди се е наричала долината на карите”. С други думи „Мизия това е Пелазгия”. Едно ясно означение и разбиране на bulgaria от картата на Евсевий, като топоним.
Тъй като името на мизите съществува като даденост, когато съществува и името на карите, този надпис не само, посочва откъде произлиза думата мизия и нейната връзка с името кария – пелазгия, каквато считам че е била и целта на този надпис, но и крайно необходимата и липсваща до днес ДИРЕКТНА връзка на мизи със пелазги. Оттук добива нов цвят прочутото обвинение на Лакапин срещу Симеон – „мизиец обладан от скитско безумие”. Мизийците са омразни точно поради това, че това са племената пелазги, срещу които данайците воюват от векове и това са племената, поради които днешните гърци не могат на навлязат в континента. Иначе между мизийците и гърците са живяли траките и контактите на мизи с гърци са били нищожни за да формират една по-дългосрочна във времето омраза. Оттук става ясно и защо Акропола се намира в Атина, а не в Мизия. Защото именно Там е била Пелазгия и според разкопките на Шлиман и Чунтас, Гръцката цивилизация е само репит на предната Крито – Микенска цивилизация. Днес предполагам става ясно защо тази цивилизация не се нарича Пелазгийска цивилизация – по името на жителите й, а се нарича такава по името на тероиторията й. По същите критерии Гръцката цивилизация би трябвало да се нарича Балканска цивилизация. Друг много важен момент е индикирането, че карийците дошли от Милет, говорят варварски език. Друг варварски език по тези места от тези времена до ден днешен е само българският. .



28 Март 2013 16:11
Щурчо ето ти нещо за упражнение - на карийски камьк е gissa - я го преведи през трако пелагиско бьлгарски gissa - камьк
29 Март 2013 01:45
Маркс++,
На ниво доктрини, би трябвало да знаеш по-добре от мен - има основно два вида.
Елитарния вид - мнозинството обслужва елита, който живее сам за себе си. Древен Египет, цезарите, средновековната аристокрация и бол такива примери.
Втория вид - просветеното малцинство решава да обърне стадото в хора и да вкара ред в кочината. Солон, Кромуел, патрона ти и т.н.
Първа права мотика удрят още древните, защото и двете течения се разделят на поне още две.
Елитарната теория - там който иска, да чете за Настрадин Ходжа и магарето му. Или как кокошката да снася златни яйца, без да яде (оптимизиране на разходите).
Втората теория - дали добитъка първом да бъде нахранен и после организиран.
И се намесват разни междинни доктрини - къде била свободата (да си независим, когато от теб нищо не зависи), реда (ти ще ми снасяш златни яйца и ще пееш, щото аз съм много просветен) и пр. такива.
По стара традиция (Твен), всеки хваща брадвата и отива да поучава брат си. И настава цирк под слънцето - кой ще гепи брадвата от ПРАВИЛНАТА страна?
Братя Стругацки доомазаха пейзажа:
ЩАСТИЕ за всички, при това даром.
ПП. В математическа координационна система, трябва първом да се установи къде е 0, и после направленията на XYZ.
29 Март 2013 01:53
Щурчо,
Виждаме, че си начетен и отбираш от древни писмена. Ей ти още едно за разчитане:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gradeshnitsa_tablets
29 Март 2013 09:24
И нито дума за основната цел на преврата в Гърция през 1967 г. - полковниците прокламират, че спасяват „елино-християнската цивилизация" от комунизма и подготвят народа за нов тип демокрация (различна от „изродилата се" западна демокрация). Предотвратяването на комунистическата заплаха е основната причина и за превратите в Турция по време на Студената война, макар че официално са организирани срещу надигащия се ислямизъм.
Всъщност, полковниците в Гърция са тръгнали с много добра идея, която донякъде е актуална и днес, но като на повечето военни режими и на тях не им стигна талант и фантазия да доведат идеята си докрай. Вместо това, на гъркините се забранява да носят минижупи (дори у нас по това време революцията на минижупите върви в пълна сила и комунистическата власт изобщо не се и опита да я спре) и те насила са вкарвани в църквите (не минижупите).
След като си свърши работата, военната хунта беше използвана и захвърлена - тези, които я издигнаха, те я и свалиха.
02 Април 2013 16:32
Толкова глупости даже от бившите хунтаджии не бях чувал.
02 Април 2013 16:43
...Наст предвождаше карийците, говорещи варварски ( т.е. не гръцки език – б. Хр.Д.) език. Те бяха дошли от Милет и от многолистата планина Фтира. Това бяха бойци от бреговете на р. Меандър и от високия нос Микале. Вождове йм бяфа Амфимах и Наст. Наст и Амфимах, славните синове на Номий...”


Варварски език и варварските имена Номий и Амфимах ....
02 Април 2013 16:46
Твърде вероятно е повторението на означава благороден кар или вар), името Карол – много популярно сред западните „славяни” което означава и „крал” ( кар-ол – пелазг над, главатар на пелазгите) получава своето етимологично обяснение чрез името на пелазгите,и т.н.


На в южнославянските говори думичката е краль (от там Крали Марко). Думата винаги е била свързана в Карл Велики, както цар - цясарь - Цезар.
Показателно е, че кралските титли при всички славянски народи са първоначално признати от латинския Запад, т.е. от Рим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД