Въпреки напрежението в страната, което започна заради монополите в различни сектори, концесионерът на столичното ВиК продължава да настоява за 14% увеличение на цената на водата. За първи път то бе поискано още в края на лятото м.г., защото било "абсолютно обосновано", въпреки че два месеца преди това водата беше увеличена с 5%. "Месечните сметки за вода на софиянци са равни на два килограма свинско на месец или на четири големи хамбургера от "Макдоналдс". Сметката за телефон е два пъти по-висока от тази за вода, а тази за парно - десет пъти по-висока", коментира изпълнителният директор на дружество "Софийска вода" Етиен Пети на специална пресконференция. В момента цената на водата в София е 1.76 лв., а с исканото увеличение ще стане 2 лв. на кубик.
Пети сравни цената на водата с други големи градове и беше категоричен, че столичани плащат 30% по-малко от останалите, без да коментира различните методи на добиване. Той цитира и доклад на Световната банка, според който "Софийска вода" е най-добрият воден оператор в България с 3.7 точки от пет, инвестиционният план се изпълнява и дори има преизпълнение с 2 млн. лв.
Всички тези сравнения и проучвания обаче едва ли биха убедили софиянци, че цената на водата трябва да се увеличи. Загубите на вода например продължават да са огромни - 59% според доклад на Столична община, а това влияе на цената. "Нивата на загуби, които са заложени от предишното управление, са нереалистични. Дружеството е подало до ДКЕВР нов инвестиционен проект още през октомври, но все още няма отговор", коментира Пети. Единственото, което бе казано за новите параметри е, че в бизнес плана е заложена "плавна еволюция на цената на водата". Според сегашния план до 2015 г. загубите трябва да намалеят на 33%. Според дружеството през миналата година те са паднали с 3% и са достигнали 53.4%. Другият елемент за сформиране на цената на водата са инвестициите. Преди две седмици зам.-председателят на Столичния общински съвет обвини "Софийска вода", че в последните пет години е купила десетки автомобили, които брои за инвестиция. "В паркинга ни няма ферарита, а колите, които се купуват, са за нужни за дейността на дружеството и обслужването на клиенти", обясни в отговор ръководството на дружеството.
Мажоритарният акционер в "Софийска вода" от 2010 г. е френската компания "Веолия вода". Ръководството беше категорично, че в България в дългосрочен план прекратяването на концесията ще е огромна беда, и отказа да коментира колко би струвало това. "Предишният премиер беше доволен, че "Веолия" дойде в България, но нямахме добра комуникация, защото той не знае езици", коментира Пети на въпрос дали на фирмата е оказван натиск да напусне страната. Той беше категоричен, че ако се засегнат интересите на компанията, ще има реакция, защото това е компания с оборот колкото годишния бюджет на България.
Ръководството на дружеството изненадващо заяви желание да влезе и в "Топлофикация - София". "За две години можем да направим парното толкова ефективно, както направихме със "Софийска вода", коментира Етиен Пети. Екстравагантната идея идва на фона на масови протести и срещу столичното парно, което от две години беше прехвърлено от държавата на Столична община, но продължава да затъва в дългове.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Към днешна дата дълговете на клиентите към дружеството са 65 млн. лв., което е с 3 млн. лв. повече спрямо 2011 г. 89% от задълженията са натрупани от домакинствата. 5 млн. лв. пък са борчовете на общински имоти и наематели, а един милион е натрупало стопанството "Врана", което е собственост на земеделското министерство.
|
|