:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,127
Активни 588
Страници 2,692
За един ден 1,302,066

Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система

Страната ни е сред най-бързите в ЕС при решаването на ненаказателни дела и сред най-бавните при обявяването на фалити на фирми
Бизнесът има ниско доверие към българската съдебна система и я нарежда на 25-о място сред 27-те държави в ЕС по способност да решава справедливо делата, показва изследване на Европейската комисия (ЕК), огласено вчера. След България са Румъния и Словакия, а непосредствено преди нея е Гърция. Най-високо е доверието към правораздаването във Финландия, следвана от Холандия, Ирландия, Германия и Швеция.

Класацията се прави за първи път в ЕС и се отнася до гражданските, търговските и административните дела. Тя няма отношение към наказателните дела, заради които ЕК наблюдава само България и Румъния като най-проблемни държави чрез Механизма за сътрудничество и проверка.

"Усещането за независимост на правораздаването е фактор, подобряващ икономическия растеж и предвидимостта както на инвестициите, така и на всекидневния живот на гражданите", посочва изследването. "Доверието в справедливостта на правораздаването е дори по-важно, отколкото фактическото функциониране на съдебната система", каза в Брюксел заместник-председателката на ЕК и комисар по правосъдието Вивиан Рединг, която огласи резултатите.

Анкетите сред представители на бизнеса са били направени чрез Световния икономически форум. Освен тяхното субективно усещане за независимост на правосъдието са изследвани още няколко обективни показателя, които позволяват за първи път да се съпоставят различните съдебни системи в страните от ЕС и да се добие представа за тяхната ефективност. Отчетени са времето за решаване на граждански спорове, висящите дела, броят на съдиите и адвокатите, финансирането на съдилищата, електронното правораздаване и извънсъдебното разрешаване на спорове. Използвани са данни от Съвета на Европа, Световната банка, Проекта за световно правосъдие, както и проучвания на ЕК от 2010 г.

Според Брюксел сравнението е важно, защото бързото и ефективно правораздаване намалява разходите за бизнеса и засилва интереса на чуждестранните инвеститори. Комисията смята, че то е част от бизнес средата, и ще предложи да бъде включено в механизма за икономическо управление на ЕС, известен като Европейски семестър. Чрез него страните членки и евроинституциите могат да дават препоръки на отделни държави за икономически и фискални реформи, за да отговарят на европейските стандарти.

В анализа за България се казва, че процентно тя отделя двойно повече от бюджета си за издръжка на своята съдебна система (0.83%) в сравнение със средното равнище в ЕС (0.44%). В абсолютни числа обаче тя изостава значително, защото на човек от населението у нас се падат по 15.2 евро за издръжка на съда в сравнение с 41.7 евро средно в ЕС. У нас на 100 000 жители се падат близо 30 съдии, докато в ЕС са близо 20. По брой на съдии спрямо жителите сме на 8-о място в ЕС, а при адвокатите сме 12-и. Тяхната натовареност е постъпващи 5.4 дела годишно на 100 жители, а в ЕС е 11.3 дела.

По скорост на правораздаването България е на пето място за ненаказателни дела със средно под 67 дни за решаването им и е на второ място в ЕС по бързина на уреждане на административните спорове. Това я прави близо 4 пъти по-ефективна от средното равнище в ЕС. Но по делата за обявяване на фалити на фирми страната ни е сред най-бавните в Европа със средно над 3 години за издаване на окончателно съдебно решение. ЕК посочва, че големите различия в скоростта на правораздаване създават усещане за нестабилност у чуждестранните инвеститори и влошават икономическия климат като цяло.

Брюксел смята, че по гражданските и административните дела България няма проблем и с висящите процедури, които се разрешават в приемливи срокове. При съпоставка на приключили и постъпили дела годишно индексът е 99%, което показва, че през последните години не се допуска познатото до неотдавна затлачване и натрупване на висящи дела.

Освен компютърното разпределение на делата между съдиите на случаен принцип у нас не се предлага електронно правораздаване. Така например е невъзможно електронно подаване на искове, електронно разрешаване на дребни спорове, електронно разрешаване на неоспорвани финансови задължения, което е важно за бизнеса и е ефективен метод за борба с корупцията. Електронно правосъдие няма в още седем държави, сред които Холандия, Кипър, Швеция, Дания и в някои части на Великобритания.

ЕК препоръчва като начин за ускоряване на правораздаването алтернативни методи за разрешаване на граждански и административни спорове. По този показател България е сред последните, като от различните форми на извънсъдебно правораздаване у нас се прилага единствено използването на медиатори.

48
5165
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
27 Март 2013 20:01
Добро утро! Не ли в тази с-ма са Гугушева, Марковска, Цацара и др. герои?
27 Март 2013 20:04
Абе кво стана с Красьо Черния ? ...
27 Март 2013 20:14
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система


Намалете още заплатите за компенсация и ще спре да я избягва
27 Март 2013 20:21
Открихме Америка...нула да станат данъците пак никой няма да дойде в банова държава с липсваща съдебна система и щъкащи мутромелиционери.
27 Март 2013 20:32
Ммм дааа,
На тези никой ли не им е казал че няма осъден бизнесмен в България, но всичко си имацена.
Тия сигурно не са свикналли да си плащат.
А думата не беше ли корупция в съдебната система?
27 Март 2013 20:49
Много са ми странни показателите, връзката между тях и накрая извода, изведен като заглавие.
Без да съм чел задълбочено другарката круз, имам прасантиманта, че на едно от последните места по повечето показатели е английската съд с- ма, но дали има отлив на бизнеса и избягване?
27 Март 2013 20:53
тараба

прочети статията за Миро Мършата и скапаната прокурорка и немаш нужда от показатели, връзи и асоциации. Ситуацията е ясна като бел ден. Мутробарок.
27 Март 2013 20:54
Така е. Две мнения нема.
Имах предвид показателите.
27 Март 2013 20:58
На тиквата що некой от брюксел не му направи забележка за назначенията на шефове на съдилища?
Аааа забравих, ние сме суверенна държава и не ни се бъркат във вътрешните работи, даа бе, даа бе! Колко съм НЕ досетлив.
27 Март 2013 21:26
Отчетени са времето за решаване на граждански спорове, висящите дела, броят на съдиите и адвокатите, финансирането на съдилищата, електронното правораздаване и извънсъдебното разрешаване на спорове
А промяната на закона, "ковването" по два пирона в него докато трае съдопроизводството, кой ще го отчете!? Няма как да има стабилна съдебна система, ако законодателството е през куп за грош и по два пъти се сменя годишно. Неясните закони, писани "на крак" за "нашия човек" (роден в чужбина или без образование или собственик на фонд и/или фондация), стават повод за произволни претенции на всяка страна в спора. А честата промяна на законите довежда и до противоречива практика на съда.
На всичко отгоре нестабилното законодателство става все по-характерна черта и за Европейския съюз. За забравилите да припомня "кривите краставици", "еко-крушките на светлото бъдеще, затъмнили настоящето", "биодизела", "глобалното затопляне" и търговията с "виртуален въздух", "вятърничавите енергии", та дори и земеделските субсидии и налагането на ембарго към трети страни.
Защо в анкетата са изпущили ролята на полицията и прокуратурата? Бездействието или корупционно действие на който и да е държавен орган води до "умножаване" на делата - за всяко следствие от такова бездействие/корупция се образува дело. (за Батко и Братко пет дела са образувани, например).
Това, че съдебната ситема не ни е читава, няма да й помогнем с вменяването й на чужди грешки.
Моето впечатление е, че всеки бизнес избягва места, където е практика "извънсъдебното разрешаване на спорове". И не е защото не могат да си набавят необходмите оръжия, а защото няма норма, която да определя от какъв калибър нагоре губиш бизнеса си. Ей на, при едно извънсъдебно решение с гранитомет Човекът се смяташе за герой; при друго извънсъдебно решение с газов пистолет Опиц беше осъден по-тежко от съдийка, прегазила с автомобила си двама невинни.
27 Март 2013 21:44
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система
Да се чете
"Международната" общност засега не успява да вкара достатъчно свои хора в съдебната система на България. Правилните хора са като американските прокурори, започнали в нужния момент дело срещу бившия на МВФ
27 Март 2013 21:57
Така например е невъзможно електронно подаване на искове, електронно разрешаване на дребни спорове, електронно разрешаване на неоспорвани финансови задължения, което е важно за бизнеса и е ефективен метод за борба с корупцията.

Че как така електронно!!! Разбира се, че не може!!! Вие какво, да не би да искате съдиите да не могат да си вземат това, което им се полага
27 Март 2013 21:58
Бизнесът бега, оти Дянков беше тука. Сега ще се върнат отново. Особено, ако дедо Ваньо дойде на власт!
27 Март 2013 22:46
Намалете още заплатите за компенсация и ще спре да я избягва


Да не искаш да кажеш, че трябва да накараме магистратите да работят като им надуем още заплатите. Това е последното което трябва да правим. В Грузия за 1 година им ги повишили 4 пъти и резултатът бил нулев.
Натисни тук
27 Март 2013 22:52
Абе кво стана с Красьо Черния ?


Как какво? Оправдан е вече и чист. Мисля, че ако нямаше изобщо съд, можеше да получи някакво правосъдие.
Май, че бай Гроздан е бил съдията, дето го оправдал - тоя дето отиде в Конституционния съд.
27 Март 2013 23:48
Ама недейте така!!! Нали нашата съдебна система беше най-добрата в целия свят!!! Защо тогава рипахте в защита на смачкалата делата срещу мафията Мирослава Тодорова, дето Цв. Цв. я бил сегрегирал? Нали нашата съдебна система, известна с поправката Ванко 1, беше най-справедливата на света? Каква стана тя накрая? А?!?!
27 Март 2013 23:59
Когато заговориме за избор на съдии, Абуфалия се сърди.
28 Март 2013 00:08
Абуфалия ми е през... Кажете Вашето мнение! Нали съдиите ни бяха света вода ненапита! Ква стана тя сега?
28 Март 2013 00:08
Ааа щурчо не ги разбираш нещата в дълбочина.
Че виете на умрело, после!
А В последното си интервю Тодорова е казаланещата такива, каквито са.
28 Март 2013 00:13
И кво е казала Тодорова? Да не би да е обяснила защо е забавила решенията по делата, за да им мине давността? Аре стига приказки за наивници! Тази е отвсякъде за затвора, ама пусто никой съд няма да я осъди.
28 Март 2013 00:16
Не съм фен на Тодорова, нямам отношение към нея.
Трудно ми е да ти тура линк, поради неудобство на виртуалното чаткало, може би Щурчо ако е така любезен би положил линка.
28 Март 2013 00:22
Когато човек твърди нещо, трябва да е готов с отговори, драги ми. Аз мога да докажа с инфо с колко ГОДИНИ др. Тодорова е забавила решения по дела, свързани с организираната престъпност. Вие трябва да сте готов да отвърнете със същото. Иначе, явно говорим на различни езици. Точка.
28 Март 2013 00:59
Аз говоря за съдебна система, а не за еди кой си съдия.
Вие ако толкова сте навътре, къде бяхте и не съобщихте на съответните органи, по съответния ред, за започване на разследване и взимане на мерки (процесуално следствени действия) по събиране на доказателства, относно подготовка или извършено престъпление. Това са факти.
Вероятно е и - да говорим на различни езици.
28 Март 2013 01:06
Явно въпроса е за чуждия бизнес, де избягвал мамковината като котка кисела краставица.
А какво правиме с родния такъв, де търси общаци с три години стаж и шоф. книжка С? Чуждия такъв какво да дири у нас?
Завършилите средно очакват да станат мениджъри, ако ще и на водопад, и 1500 лева старт заплата (справка економи.бг). Въпреки нос Калиакра в Родопите на матурите.
Отиват във ВИШО, учат 5 години, и проектират хартиени - магистрали (изпълнявани от-до от турци), ядрена енергетика (след 2017 ще практикуват върху вощеница), европеистика, маркетинг, политология... последния да затвори вратата...
Отиват на 24 да търсят работа, и чорбаджията им вика - почвай да метеш, ама иди и си намери метлата и кофата.
Не ми е ясно кой е по- за бой учене - главата или опашката на кравата?
И ако тоя дълго въздишан чужд бизнес дойде тук, какво да прави? Примерно Минолта да си направи завод за фотоапарати.
28 Март 2013 01:16
магистрали (изпълнявани от-до от турци)

Измествам темата за което се извинявам , но не е ли това един сериозен проблем ? Защо парите от ЕС, предназначени за развитие на България, отиват в турски фирми ?
28 Март 2013 01:19
Ами щото превода на рушвета в чужбина е неуловим. А и счет отчети са другаде.
28 Март 2013 01:23
Ами др. Мирослава Тодорова беше наказана от ВСС и уволнена. Тогава писна, че било вендета на Цвъки срещу нея. И всичкото кеч на баламатума писна с нея. А че забавила с ГОДИНИ решения, за да изтече давността на присъдите, няма нищо общо, нали?
28 Март 2013 01:23
А превода на местна почва уловим ли е?
28 Март 2013 01:25
http://dnes.dir.bg/news/delo-veselin-pengezov-skandal-Janeva-miroslava-todorova-11558777

Айде малко прочетете и след това ми говорете как един съдия не може да си напише мотивите към присъдата ... 5 години.
28 Март 2013 01:26
noob,
Пак търсиш под вола кисела краставица, в тъмна стая да я руча мачка, де я нема.
Ако си виждал дипломна работа от УАСГ, де на хартия се проектира цяла ЖП линия със все мостове, траверси, тунели и насипи - всичкото това от ИНЖЕНЕР, който ползва Ексел за калкулатор - дали ще се докопаме поне до липсващата котка в стаята?
28 Март 2013 01:26
Ами зависи от размера. Въпреки твърденията на някои че- размера няма значение!
28 Март 2013 07:19
Съдебната система на България е в основата на всички злини.
Тва е.
28 Март 2013 09:05
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система
Така е. Вече имах възможност да отбележа, че съдебната система е крепост на мафията и олигархията. Така задкулисната власт в страната държи в ръцете си последната фаза на законодателния процес - съдебния контрол по спазването на законите. По този начин тайните господари на България контролират конкуренцията си и я отстраняват, когато това се наложи, изземвайки бизнеса и пазарните й ниши, в т.ч. и на чуждестранните инвеститори.
Няма друго спасение от тази ситуация, освен масово прочистване на върховете на съдебната власт и отпадане на имунитета и несменяемостта на съдиите, срещу което обаче ще настане нескрит вой и съпротива.
28 Март 2013 09:09
Магистратите са добре платени - за бг стандартите, уточнявам. Но дълги години си живееха в бульона на Голямата Независимост на съдебната система - ставаха все по-корумпирани, щото никой не смееше гък да им каже.
Хора, забелязвате ли как гражданското общество набира самочувствие и сила и започва да си отвовюва територии! Те вече не са толкова безнаказани и недостижими, вече можем да посочваме безобразията им и те да търпят санкции. Да, бавничко и мъчително се променят нещата, но все пак промяна има, нали! Не бъдете толкова черногледи за всичко! Борете се срещу това ,което ви гневи!
28 Март 2013 09:39
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система

Поредното плюене срещу нещо свързано с държавата, съгласно политиката на издателя и редакцията.
А защо в едни бизнес отношения трябва да се стига до съдебната система ? А ?
Няма ли подписани договори, които страните се задължават да спазват ?
А в случай на неспазване на условията, да плащат съответните неустойки ?
А необходими ли са дори договори, когато и двете страни са почтени ? Хората по света сключват договори устно и ги подписват с ръкостискане.
А защо се стига до съдебната система ?
Защото местният бизнес гледа на чуждия като на едни пари, които трябва бързо да станат негови на всяка цена и по всякакъв начин.
И защото местният бизнес не иска да плаща, дори когато е виновен. Тогава се стига до дела защото чуждите инвеститори обикновено са изкарали парите си почтено и не са съгласни да ги загубят непочтено.
Та значи, при почтен бизнес, съдебната система просто няма работа, дори да е най-корумпираната.
А кой е корумпиращият, това е друга тема. Но не е съдията.
28 Март 2013 09:46
Та значи, при почтен бизнес, съдебната система просто няма работа, дори да е най-корумпираната.
Няма почтен бизнес в условията на трансформация на политическата власт в икономическа и първоначално натрупване на капитала. Почтен ли е бил бизнесът някога в Дивия Запад? В България съдът е натоварен с несвойствени функции, в т.ч. с решаването на кокошкарски случаи за по 200-300 лв. Тази изключителност на съда, при решаването на всички правни спорове беше наложена от господарите на Прехода, тъй като ако в страната действат и други арбитражни и помирителни организации, господарите няма да могат да контролират изцяло процеса на решаване на споровете в свой интерес.
28 Март 2013 09:55
То па един внушителен бизнес... Шапка да му свалиш...
28 Март 2013 09:57
Няма почтен бизнес в условията на трансформация на политическата власт в икономическа и първоначално натрупване на капитала.

Точно това очаквах да прочета. Значи проблемът не е в съдебната система, а в самият бизнес.
Всъщност проблемът не е и в бизнеса, а във възпитанието и ценностната система на цялото общество. При ценностна система, ориентирана изключително към собственото благополучие на всяка цена, такъв ще ни е и бизнесът, и управлението, и съдебната система, и администрацията и т.н. Просто, такъв е мат'рЯла !

Терзиев, много слабо днес ! Кво ти става ?
28 Март 2013 10:07
Просто, такъв е мат'рЯла !
Не мат'рЯла е такъв, а неговият набеден елит - пишман-бизнесмените и политиците. Той от тях гледа.
28 Март 2013 10:38
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система

И ченгетата, и ченгетата.
28 Март 2013 11:01
Бизнесът избяга, защото разбра, че герберите са апцелутни матьори. Това е положението.
28 Март 2013 11:22
И като им махнете имунитета, това дето го пишете в момента ще стане х10.
Защото този елит и неговите бизнесмени кого натискат, и без имунитет, каква преграда ще ги спре. Всяка изпълнителна власт без никакви проблеми ще обяздва, за секунди, съдебната власт. В резултат всичко що става ще избяга, кой ще седне в съдийския стол- симеоново. Хайде хаирлия да Ви е!
Приемете имунитета като леко изпускащ бент, държащ мръсотията.
И аз съм за леко изменение на обема на имунитета, за да може поне шефа на съда( то сгс има шеф ...) да търси отговорност за забавяне и т.н.
Но посоченото няма нищо общо с исканията.
И ще повторя- има си служби и ред за борба с корупцията. Какво правят те?
Гръмко заглавие примерно- полицията залови държавен служител с подкуп в размер на... 200 лева .
28 Март 2013 11:46
И с право - икономическата ситуация в България е по-страшна от тази след управлението на Жан Виденов през 1997 година - няма свободни фискални резерви, темпото на нарастване на правителствения дълг е притеснително, доверието в бизнес климата е разрушено, а стопанските перспективи изглеждат доста обезсърчителни. България е изправена пред спасителните пакети на МВФ и на Европейската комисия.
Лекарското съсловие по безпрецедентен начин беше унижавано, включително от парламентарната трибуна от Цветан Цветанов. Другият пък вицепремиер Симон Дянков открадна 1. 2 млрд лв от здравните осигуровки на българите.
28 Март 2013 12:38
По скорост на правораздаването България е на пето място за ненаказателни дела със средно под 67 дни за решаването им

Това пък кой го измисли? Мноооого далеч е от истината.
28 Март 2013 12:39
До Мориц. Напълно Ви подкрепям, г-н Мориц. Една добавка, никой не знае нищо за пенсионните фондове, какво остана от тях? Чуждия бизнес забрави България, поради липсата на закони и правила в играта. Сега ще се насочи от 1 юли към Кроация, защото там знаят как да ги прикъткат Сезона е поне 2 месеца по дълъг и със сигурност има действуващи закони. За голямо наше съжаление.
28 Март 2013 12:49
БирникЪ
28 Мар 2013 09:39




Тия наш"те искат , да дойде някой , да създаде нещо със собствените си пари , после да го национализират, да плати плебса, да го разорят и пак да го купят за жълти стотинки. Наш"те все на въртележката на кражбата. Мнооого го обичат чуждите пари. Иначе не могат да съществуват.
28 Март 2013 13:17
rorik,
и мнението на бирника не е съвсем така, защото има голямо разминаване на законодателствата и практиката между различните държави в областта на гражданското право.
Според германското законодателство и практика (поне според това, което чета по разни договори) изпълнителя няма никакви права (приравнен е на роб) тук не е така и в един момент се опира до психология. Да не говорим, че германеца е велик и е таковал майката на ЗЗД и ТЗ.
Мога да приведа и други примери, но ще стане дълго.
28 Март 2013 17:25
Бизнесът избягва България заради несправедливата съдебна система


и поради справедливи честни частни бизнесмени, директори на холдинги и консорциуми, които НЕ знаят значението на въпросните думи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД