:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,338
Активни 824
Страници 2,241
За един ден 1,302,066
Истинската история

Кханасюбиги Крум се готви за война през зимата на 813 г.

Решителният българо-византийски сблъсък започва още през февруари
Военните лагери на българи и византийци при Одрин през късната пролет на 813 г. Българската войска, начело с кханасюбиги Крум (802-814), се разположила на 30 мили (45 км) от Одрин (горе), а византийците, предвождани лично от император Михаил I Рангаве (811-813) - в близост до града. Рисунка на л. 11 в "История" на Йоан Скилица, ХII-ХIII в., Национална библиотека - Мадрид.
Никак не е за проумяване как вече повече от две десетилетия на никой отговорен в многострадалната ни държава не му проблесна, че подобаващото отбелязване на знаменателни събития в българската история има изключително значение в съвременността ни, това е най-краткият път за патриотичното осъзнаване на младите. Не че съвсем нищо не се отбелязва, но е вяло, сякаш на парче - някой нещо се присетил, друг решил малко налични да прибере от държавните пари, политиците пък патриотарската го раздават, стига да има телевизионни камери наблизо.

Няма я стройната система, която да осигури редовно и без пробойни отбелязване на важните събития в историята ни. Май всеки чака другите да го подсетят за знаменателните дати. С особена сила това важи за средновековната ни история, която е всъщност най-величавият период в целия ни поне 1332 годишен исторически път. Да не говорим, че точно тези величави дати могат да бъдат чудодейни поводи за разгръщане на нова проучвателска работа за да се осветлят, доколкото е по силите ни, още малко от по-тъмните места в историята. Верно, правят се разни бляскави комитети, за честването на Балканската война, например, пише се за усвояването на някакви, не малки впрочем, държавни пари, а за резултати не се чува.

Комитетите, разбира се, са хубаво нещо, както е добре известно. Говори се, че именно това бил начинът една работа да се свърши добре, нали така беше?! Все си мисля обаче, че в държавата ни има предостатъчно отговорни институции и организации - академии, музеи, институти. Точно те, ако бъдат натоварени нарочно, биха свършили работата по-добре, най-малкото поради това, че началниците там ще се претрепят да заслужат похвали от висшестоящите им.

Нужни биха били, що се отнася до събитията в средновековната ни история, комплексни действия. Какво по-хубаво, ако научната общност получи възможност по някой важен исторически повод, да избере някого от редиците си за допълнително проучване в чуждоземно книгохранилище или архив, друг да огледа части от българските земи, които днес не са в държавните ни граници, трети да представи нов поглед върху събитието.

В същото време могат да се направят по-мащабни археологически експедиции и по родните простори, добитата информация никак няма да е излишна във всички случаи. За това последното обаче сигурно няма да са останали пари, защото най-важното е, както знаем, да се правят разкопки до хотелите на приятелите на властта, така че си взимам последните думи обратно, няма смисъл от пустословие.



* * *



Вече се изпълниха точно дванайсет столетия от началото на една величава война, за която винаги ще си спомняме с гордост. Със силата на българското и на славянското оръжие, с безупречната стратегия и тактика на великия господар Крум и на неговите военачалници бе извоювана победа, достойна за младата ни империя.

Най-важна брънка в тая победа несъмнено е разгромяването на войските на византийския император Михаил I Рангаве (811-813) при Одрин на 22 юни. Май тук и сега ще е нужно уточнение. Това събитие се разглежда обичайно като "битка при Версиникия", но летописецът Теофан е пределно ясен, струва ми се - "на 22 юни [813 г.], когато християните [византийците] и българите се строили един срещу друг недалеч от Адрианопол [дн. Одрин], християните претърпели страшно поражение . . .". Разстоянието между българския военен стан при Версиникия и византийците бил, пак според Теофан "около 30 мили [=45 км]", което хич не може да мине за "недалеч". Къде е крепостта Версиникия и къде боят ще гадаем друг път, но вероятно беше важно уточнението да е още отсега.

Със сигурност кханасюбиги Крум не е губил и ден след превземането на Месемврия (дн. Несебър) на 5 ноември 812 г. Въпреки разгрома, императорът не склонил да бъде сключен мир. На българската войска били достатъчни само 100 дни за да се подготви за пролетното си настъпление. Понеже зимата била мека войната избухнала с нова сила още през февруари.

Впрочем византийците никак не останали със скръстени ръце също. Нерешителният Михаил I Рангаве все пак привикал в Тракия за войната с българите всички възможни военни части и от малоазийските теми - "свикал ония, които охранявали клисурите на Сирия - ликаони, килики, исаври, кападокийци и галати [по имената на обитаваните от тях области] . . ." (Неизвестен автор, летопис на събитията от 811 г. до 820 г.).

Някъде през първата половина на февруари още българските войски предприели разузнавателни действия в Тракия. Преди това императорът бил предупреден от бегълци (вж. Извори) за готвените набези. Най-късно в края на февруари или през март българските разузнавателни набези били завършени като българският владетел "загубил немалко хора".

Не след дълго император Михаил I Рангаве тържествено напуснал Цариград, придружен първоначално от императрица Прокопия и изпратен от всички жители на града, поемайки на северозапад. На военачалниците си той предварително раздал скъпи подаръци, за да повдигне бойният им дух. Пристигналата при Одрин византийска войска се установила във военен лагер недалеч от града.

В същото време българските отряди прекратили набезите си из околността и се събрали във военен стан близо до крепостта Версиникия, която не ни е съвсем ясно засега къде точно се намира, знаем само разстоянието до Одрин - около 30 мили. Знаем и друго, Версиникия била българска, според сведенията на Хамбарлийския надпис, та Крум изглежда разположил войската си съвсем до българо-византийската граница. Понеже византийският стан бил при Одрин, който все още е в границите на империята, то ще трябва да се заключи, че двете войски - българската и византийската, се разположили една срещу друга непосредствено от двете страни на българо-византийската граница, която трябва да е минавала приблизително там, където е днешната българо-турска гранична бразда.

Започнало многодневно дебнене. Българските съгледвачи установили на първо време големината на противниковите сили, според Неизвестният автор, византийците превъзхождали по брой българите, при това десетократно. Изглежда това ще да е била причината великият господар Крум да се възползва от нерешителността на императора, тази нерешителност личи даже на рисунките в украсените летописи, за да изтощи превъзхождащата го по численост войска. Поне половин месец двете войски излизали и се строявали една срещу друга, "започнали чести престрелки и един вид схватки от разстояние". Понеже вече свършвал месец май и започвали юнските жеги, сред византийците се разпространили бързо всякакви бунтовни настроения, недоволните даже се готвели без височайша заповед да нападнат. Но императорът продължил с колебанията си, изтощавайки и изнервяйки войската, поради което изворите го обрисуват неласкаво като "неспособен да управлява", като "подчинен на съветите на лекомислени люде", а също и като "нехрабър". Време за изчакване обаче не останало, на 22 юни император Михаил I Рангаве се видял принуден да нападне.





Извори



"През месец февруари [813 г.] двама християни избягали от България и съобщили на императора [Михаил I Рангаве (811-813)], че [великият господар] Крум [(802-814)] бързал да нападне внезапно из засада жителите на Тракия. И на 15 число от месеца императорът излязъл от града и по божия промисъл Крум се завърнал без да направи нищо, като загубил немалко хора. А императорът пристигнал в Адрианопол [дн. Одрин], уредил работите в него и се завърнал [в Цариград] с радост. И той отишъл в обителта на патриарх св. Тарасий [цариградски патриарх от 784 г. до 806 г.] и като направил заедно с императрица Прокопия помен за него, облякъл неговия свещен гроб със сребърна обковка с тегло 95 литри [? 31 кг]. След превземането на Месемврия [дн. Несебър] [на 5 ноември 812 г.] императорът се отказал от мирните преговори с Крум и като събрал войска от всички теми, заповядал тя да премине в Тракия преди настъпването на пролетта. Поради това всички били недоволни, най-вече кападокийците и армениаките [обитателите на най-източните малоазийски теми Кападокия и Армениак]. А когато императорът излязъл с отрядите през месец май, излязла с него пак и императрица Прокопия до Акведукта, близо до Хераклея [дн. Мармара Ерегли]. Войските, които възнегодували, започнали да злословят и хулят Михаил [I Рангаве]. На 4 май станало слънчево затъмнение при изгрев слънце около дванадесетата част от зодиата Телец, според хороскопа. И голям страх обзел тълпата. Императорът обикалял из Тракия заедно със стратезите и войските и нито отивал срещу Месемврия, нито извършвал друго нещо, необходимо за унищожаването на враговете, но само се поддавал на празните думи на своите съветници, които били неопитни във военното дело и казвали, че врагът няма да се осмели да дойде срещу него, когато той си стои в собствената страна. И множеството съплеменници, които се нуждаели от най-необходими неща и които чрез грабежи и нападения съсипвали местните жители, представлявали по-тежка участ от варварско нахлуване. Към началото на месец юни Крум, вождът на българите, излязъл със своите войски, подозирайки, че християните са твърде много."

Из "Летописи" на Теофан Изповедник (758/760 г.-817/818)

Превод на В. Бешевлиев и Г. Цанкова-Петкова



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=553736

http://www.segabg.com/article.php?id=554875

http://www.segabg.com/article.php?id=588271

http://www.segabg.com/article.php?sid=2010042200040001201

53
21945
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
03 Април 2013 19:45
Котка
03 Април 2013 20:00
Котка -
------------------------
Блогът на Генек
03 Април 2013 20:04
"Българските съгледвачи установили на първо време големината на противниковите сили, според Неизвестният автор, византийците превъзхождали по брой българите, при това десетократно. Изглежда това ще да е била причината великият господар Крум да се възползва от нерешителността на императора, тази нерешителност личи даже на рисунките в украсените летописи, за да изтощи превъзхождащата го по численост войска. Поне половин месец двете войски излизали и се строявали една срещу друга, "започнали чести престрелки и един вид схватки от разстояние". Понеже вече свършвал месец май и започвали юнските жеги, сред византийците се разпространили бързо всякакви бунтовни настроения, недоволните даже се готвели без височайша заповед да нападнат."

Петрински и Kotka, ...
03 Април 2013 20:17
...най-величавият период в целия ни поне 1332 годишен исторически път...


Що така ни скъси на бърза ръка историческият път бе, Петрински. Туй нещо от герба на НРБ ли го знаеш? 681-1944г.
Канас ю биги се чете така, според древните тракийски традиции:
Княз в бога. Или на сегашен български език: Княз в името на Бога. И българите са станали християни много преди т.нар. "византийци".
Друг е въпросът защо в София няма паметник на освободителят на Сердика княз Крум.
03 Април 2013 20:22
..най-величавият период в целия ни поне 1332 годишен исторически път...


Що така ни скъси на бърза ръка историческият път бе, Петрински. Туй нещо от герба на НРБ ли го знаеш? 681-1944г.

Прости ми,ципокрило,ама ..ти 2013 минус 681 колко прави знаеш ли?
Или ще кажеш,че и математика не си учил?
03 Април 2013 20:26
Петрински,
03 Април 2013 20:35
...Прости ми...

Разбира се, че ти прощавам Хасане твоето невежество, понеже християните така сме възпитани. През 681г. има сключен мирен договор между две империи. Българската и Ромейската. Инак българската история не започва през 681г. и не свършва през 1944г. Анадъмно?
03 Април 2013 20:38
Както викториански подпитваше лорд Хенри - "поуката, къде е поуката"? Не е чел Павликянски, завалията лорд - затова пита! ...

Историчаро Павликянски - маестро ди тути маестри на интрото и финале грандето. Жду финалето с нетърпенье следващата среда

Мачок -
03 Април 2013 21:12
Някои автори превеждат от латински прабългарската титла кханасюбиги, като владетелят под копието....
03 Април 2013 21:39
Някои автори превеждат от латински прабългарската титла кханасюбиги, като владетелят под копието....

а защо не владетел под иго
03 Април 2013 21:57
Тракийската форма"Акенас" е 1400г. преди Аспарух. Неговото име е сродно на родения в Тракия пълководец Аспар, когото Йордан определя за гет (De Origine Actibusque Getarum -XLV – 239). Според Херодот гетите са най-храбрия, но и най-справедлив тракийски народ. Други сродни имена с това на Аспарух са тези на Адр-аспос и Хар-аспос – древни царе властвали в Добруджа около девет века преди “идването” на Аспарух - рих- rex. Връзка показва също тракийския теоним Ут-аспиос (епитет на тракийския конник според В.Георгиев).
03 Април 2013 22:03
Битката е станала при село Маломирово близо до Елхово.
03 Април 2013 22:13
Верно, правят се разни бляскави комитети, за честването на Балканската война, например, пише се за усвояването на някакви, не малки впрочем, държавни пари, а за резултати не се чува.


Я пробвай: http://www.archives.bg/balkanwars/

Е да, подобни резултати вероятно не са толкова "патриотични и възпитателни" като вампирите-пирати, костите на светци, уникалните светилища, "самуиловите гранични" камъни, фалосите и прочее добре известни анекдотични истории за българската археология.
04 Април 2013 02:48
Петрински, вижда се че има напредък ама е малко плахо. Може по-смело и решително да се къса със старите и дълбоко набити в съзнанието грешни щампи. щурчо го е казал , само ще го допълня че КАНАС У БИГИ (Княз от Бога) е титла която за първи път е засвидетелсвувана при Омуртаг. За титлата на Крум нямяме никави сведения.
04 Април 2013 02:55
Петрински продължавате с фантазиите си:
българското и на славянското оръжие
От къде го изкопахте това "славянско" оръжие. Няма ли да се соприте най-после. Питам се кога ли ще проумеете че такова животно "славяни" няма и никога не е имало, камо ли пък сега и "славянско оръжие".
04 Април 2013 03:29
Как се пише АЗИЯТСКОТО "КХАН+ас+намквоси" на гръцки?
Странно е, че азиятците ползват само "кхан" без "ас".
Имало ли е спейсове в тогавашния гръцки бустрофедон?
Гръцкият е особено щастлив да се оправя с български думички -
става за "Господари на ефира"...
Въобще - Kotka
04 Април 2013 04:48
тази нерешителност личи даже на рисунките
Тези ще да са биле големи зографи. Дори Леонардо, Тициан и Ботичели не са успели да нарисуват нерешителност.
04 Април 2013 08:25
Мачка !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Грешно е !!!!!!!!!!!! Да пожелаваш екскурзията на ближния , за себе си !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Празници - добре !!!!!!!!!!В делниците не остана нищо за делене !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
04 Април 2013 10:19
Канас ю биги се чете така, според древните тракийски традиции:

Това според великия траколог.
п.п. Предлагам ви да обявим, че тракийците са прародителите на неандерталците и да приключим с древността.
04 Април 2013 10:29
DANI DE GREEK

Абе ние си знаеме, че древостта си е само гръцка и никаква друга.
04 Април 2013 10:50
Неговото име е сродно на родения в Тракия пълководец Аспар, когото Йордан определя за гет (De Origine Actibusque Getarum -XLV – 239).


За Йорданес гети = готи, както и всички по-известни лица от Балканите стават "гети".
Аспар е безспорно алан, както се доказва не само от неговото име (иранско по произход), но и от имената на баща му и сина му - Ардабур.
Натисни тук
04 Април 2013 10:58
"И българите са станали християни много преди т.нар. "византийци"."

Може и да е така, ама като официална религия, приета в границите на държавата България, източноправославното християнство се налага по късно, доколкото знам. В противен случай как да си обясним войните с Източната Римска империя, само за територии, ли? Едно е да нападаш варвари за територии, друго е да воюваш с християни пак за същото.
04 Април 2013 10:59
"Няма народ в света, който да е дал толкова много на човечеството колкото гръцкият и който е бил подлаган на толкова много гонения от толкова много народи, които с нищо не са допринесли за него(човечеството)."
Фридрих Ницше
04 Април 2013 11:17
...Аспар е безспорно алан...

Ами нормално е. Все пак сърматите и аланите са сродни племена на гетите (хетите), наричани още готи. Важното е, че са изградили мощен съюз срещу империята и са прогонили римляните първо на север от р.Дунав, а след това южно от нея.
04 Април 2013 11:41
Все пак сърматите и аланите са сродни племена на гетите (хетите), наричани още готи.

По-скоро част от аланите участват в готския етногенезис. гети, хети и готи са различни народи независимо както фалшификаторите-патриотари от Йораданес до щурчо пишат.
04 Април 2013 12:06
...готския етногенезис...

От тази простотия се отказаха дори германските фалшификатори - историци, които някога искаха да оправдаят, търсенето на "жизнено пространство на изток". Всичките им скъпо платени експедиции по нашите земи, в Полша, Украйна, Румъния, Молдова и Русия пропаднаха. "Готски път" няма. Готландия е измислица. Вместо това, навсякъде там има гетско археологическо наследство. Само, че нашите археолози нямат нито пари, нито представа за какво става на въпрос.
04 Април 2013 12:11
От тази простотия се отказаха дори германските фалшификатори - историци, които някога искаха да оправдаят, търсенето на "жизнено пространство на изток".


Няма подобно нещо. Германската (вкл. от Австрия) историография за готите не е направвила желания от неграмотни писачи поврат да признае готите като гети или хети... или нети.
04 Април 2013 12:29
Въпреки хилядолетията, които ни делят от времето на хетите, и трудноразбираемите клинописни йероглифи, чрез които е достигнал до нас техният език, паралелите между хетския и българския език са все още отчетливи:

1. agnish - огън, огнище.
2. aish - уста.
3. aruni - храна.
4. at - яде.
5. da - дава.
6. daluga(esh) - дълъг.
7. gima - зима.
8. hasti(jas) - кости.
9. haluna - вълна
10. cardi - сърце; сравни старобългарското "сердце".
11. kisha - чеша.
12. lukksi - лъчи, свети.
13. maninkuwant - скъсен, намален; сравни диалектната форма "манинко" - малко, мъничко.
14. melit - мед.
15. nepi(sh) - небе.
16. newa - нова.
17. pahshi - пази.
18. palatan(ash) - плещи, гръб.
19. pera - птица; сравни перо, пеперуда.
20. sharpa - сърп.
21. shiwat - свят, светлина.
22. tanata - стената.
23. taru - дърво; сравни диалектната форма "даро".
24. tati - тати, татко.
25. tupi - тупа, бие.
26. wali - велик.
27. warsa - роса.
28. wina - вино.
29. zena - есен.

04 Април 2013 12:37
много силен уводът. но да се беше сетил петрински около 14 март /на 11 е започнала атаката на Ордин, а на 13 крепостта е паднала/, че се навършват 100 години от подобно събитие. или около 6-ти септември ако не с превземането на Тутракан, то със Съединението да ни беше занимавал господина. а той - с донските казаци?! или запорожките, все тая. иначе днес увода уникален. дано си го препрочита преди да седне да пише поредния си четвъртъчен пасквил.
пп върхът на отразяването на 100 годишнината от Балганска война беше съчинения от ДПС скандал с генерал Делов. и всичко свято потъна в този скандал под благосклонния поглед на ЦЦ, ръководител на безброй формални и неформални комитети, натоварени със задачата да отразят този юбилей.
04 Април 2013 12:52
Кхпетрински, кхат тхи кхакна кхедин кхмежду кхрогите ... Кхтъпанар!
04 Април 2013 13:14
Начи, Петрински, хитър си кат бременна хлебарка. Като чете Теофан, що не продължи още малко нататък и да стигнеш до момента, когато княз Крум влиза в Константинопол. Добре, Теофан не ти се чете по разбираеми причини.
Ето ти и Псевдо-Симеоня:
Псевдо-Симеон, "Хронография":
"... И тъй Крум, разгневен от станалото, заповядал на другия ден да опожарят и опустошат всичко наоколо.Като започнали да палят, те опожарили всички големи църкви вън от града, основани от Ирина, Никифор и Михаил, също така и манастирите, дворците и къщите в предградията. Като стигнали до Св. Мамант , изгорили там дворците и императорските покои, изипотрошиили колоните, задигнали оловните предмети, статуите на животни на хиподрума и избили всички пленници, а също така и добитъка. След това минали покрай брега на Протока, изгорили всички тържища в горния край, взели голяма плячка и отминали."

Дрюгарю Петрински, знаеш ли къде се намират дворците при Св. Мамас? А Хиподрума ? А статуите, които Крум е натоварил на коли да си ги кара или върне в Плиска? В центъра на Константинопол, Петрински, в центъра.
Затъ , преди да му дигнат паметник в Сердика, заспалите историчари като Петрински требва да му вдигнат такъв в Цариград - паметник на княза-освободител Крум.
04 Април 2013 13:24
паралелите между хетския и българския език са все още отчетливи


е, и показваш индоевропейските общи основи. Нищо ново.
напр.
agni - огън на санскрит, бог Агни, на лат. - ignis. , огън, огонь, ogien и т.н. в слав. езици
04 Април 2013 13:26

Затъ , преди да му дигнат паметник в Сердика, заспалите историчари като Петрински требва да му вдигнат такъв в Цариград - паметник на княза-освободител Крум.


Голямо освобождение на Константинопол е било, като онова на Рим от вандалите ....
04 Април 2013 13:44
. tati - тати, татко. = tata Натисни тук
- Щурчо ей ти индийските бьлгари. Кажи сега и за гайдата - кой свири на гайда е бьлгарин. Само внимавай да не си сложиш бяла шапка - че има една албанска теория - който носи бяла шапка е албанец
Ей тука още един учен като теб
Натисни тук
04 Април 2013 13:48
Титлата "Кханасюбиги" е изписвана на гръцки, а иначе е съставлява две думи :
кана - от м. род /също като баща/, означаваща господар, с приставка "с", характерна в гръцкия език за думи от м.род ;
за да се различава от другите, обикновенни канове /нали става дума за царя на държавата/ е добавено и юбиги, означаващо хубав, великолепни.
04 Април 2013 13:49
...една албанска теория - който носи бяла шапка е албанец...

Тимбу, на твоята глава ли арнаутите си правиха експеримената!?
04 Април 2013 16:07
Кой ли идиот измисли това КХан? Аре разбирам защо - хан им изглежда варварско. Въобще не им отива на едни "свръхчовеци" и направо извън земни да наричат главатаря си с това цървулско "хан. Ама това Кхан направо кърти миФката. Мъча се да се сетя поне една дума в българския език с това типично българско звукосъчетание КХ и не мога да се сетя. Верно , че българския език не е прабългарски ,ама барем това звучно сечетание да се беше запазило някакси някъде. Дали изобщо има в някой индоевропейски език такова съчетание???
04 Април 2013 16:57
Какво по-хубаво, ако научната общност получи възможност по някой важен исторически повод, да избере някого от редиците си за допълнително проучване в чуждоземно книгохранилище или архив, друг да огледа части от българските земи, които днес не са в държавните ни граници, трети да представи нов поглед върху събитието.
Е,кажете сега кого да изберем от редиците на нАучната общност?Защо не Петрински?
С извинение за закъснението.
Котка
04 Април 2013 17:45
dibo,

Намерих на дядо ми брат в този сайт.
04 Април 2013 18:39
Некой историк ще ни светне ли
КАК се пише КХАН на гръцки?
Щото нали ПЪРВОИЗТОЧНИЦИТЕ са на старогръцки.
Грък да пукне не може да пропише на арабски и да рече кхан...
04 Април 2013 21:05

StrikeEagle
04 Апр 2013 18:39
Мнения: 13,513
От: Bulgaria
Некой историк ще ни светне ли
КАК се пише КХАН на гръцки?
Щото нали ПЪРВОИЗТОЧНИЦИТЕ са на старогръцки.
Грък да пукне не може да пропише на арабски и да рече кхан...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: StrikeEagle


"Можете торжествовать: без знания греческого нет образования", – сказал Лев Толстой в письме к Афанасию Фету.
04 Април 2013 21:33
CANASVВHГY - KANAΣYBIΓI - KANAΣYBНΓН
04 Април 2013 21:43
Титлата KANAΣYBIΓI е семантично еквивалентна на паралелната гръцка формула o ek Qeon arcwn "ho ek Theou archon" - "който е от бога владетел".

Ето какво пише в единият от надписите, намерени при с. Маломирово, Пловдивско:
„Крум, архон увинги излезе с войската си срещу Адрианопол и брат му не го забрави, но излезе и той. И бог му (т. е. на Крум) даде да опустоши следните места и крепости: Сердика, Дебелт, Констанция, Версиникия, Адрианопол. Тези мощни крепости той превзе. А на останалите крепости бог даде страх и те (гърците) ги напуснаха и избягаха в долната земя (т. е. дн. Източна - Турска Тракия). Той (Крум) не забрави тази земя (Източна Тракия), откъдето беше излязъл с цялата си войска и беше изгорил нашите земи сам старикът император, плешивият, и завзел беше всичко и беше забравил клетвите. И излезе срещу него архонтът Крум, за да воюва . . . . . . . . . . . и отиде, за да . . . опустоших . . .”

На гръцки думата "архонт" се пише arcwn - без крайно "т". Българизираният вариант на думата arcwn - "архонт" произлиза от генитивната гръцка форма. В горния текст изразът - "архон увиги" (всъщност АРХОН УВИНГИ ) замества титлата KANAΣYBIΓI. От една страна този текст показва, че титлата KANAΣYBIΓI е ползвана и в по-ранно време, още при Крум, макар и под друга форма, а от друга страна - заместването на KANAΣ с arcwn издава семантиката на думата KANAΣ - "управител, владетел". На трето място, формулата arcwn YVHГН посочва думата YVHГН "увиги" като самостоятелна смислова единица - дума и отхвърля реалното съществуване на предполагаемата форма "субиги". Това подкрепя разглобяването на титлата KANAΣYBIΓI по формулата KANAΣ + YBIΓI.

04 Април 2013 22:03
И българите са станали християни много преди т.нар. "византийци".
Дум-тара-там-та-дум-тара-там-та иху-у!
04 Април 2013 23:32
...KANAΣ...

Преписано от траките - Акенас - Княз.
05 Април 2013 01:19
Титлата KANAΣYBIΓI е семантично еквивалентна на паралелната гръцка формула o ek Qeon arcwn "ho ek Theou archon" - "който е от бога владетел".

Натисни тук
05 Април 2013 01:24
Канасюбиги е транслитерация на прабългарското Канас, *би ги! И докато "канас" е с мистериозна етимология (ерудити го свързват с полинезийското "ананас" какво значи *би ги! няма никакво съмнение, както и за кого се отнася.
05 Април 2013 12:13
Произходът на титлата КАНАС е неудобен както за нашите, така и за чуждите учени. Признанието, че думата е от палеобалкански произход ще запрати стотици томове историческа литература за вторични суровини и ще срине много авторитети. Това е една от причините до ден днешен да се спекулира със значението на титлата носена от нашите древни владетели. Вариациите на изписването й показват тракийска диалектна особеност, която е типична и за съвременните български говори. Титлата се среща най-често като КАНАС, но Маламир е титулуван КАНЕС, т.е. имаме колебание между А и Е. Тази особеност намираме в тракийските думи дева-дава (както и в българският глагол девам-дявам). Това изобщо не би трябвало да ни учудва, защото в тракийските надписи от VIII-ми – VII-ми век преди Христа намираме древни титли като АКЕНАС, АКЕНАНОГАВО, думата за светилище – АКАНАН, а също и лични имена с корен КАН (КАНУТИЕВАИС, КАНУТИЕВАН). Думите се срещат във фригийските епиграфски паметници, каталогизирани като W-07, Р-02, Р-03, Р-05, М-01, 1A-I, 1 AIII… Най-близката до КАНАС, КАНЕС тракийска титла е АКЕНАС (от надпис W-07). Тя от своя страна показва връзка с хетската дума КАНТЕЗИЯ/XАНТЕЗИЯ – начало, първа част, да не забравяме лидийската* КАНЕЙН-първи жрец, т.е. тракийските титли с корен КАН, КЕН имат значение началник, вожд, вожд-жрец, този, който е пръв.

05 Април 2013 12:53
"Българите станали християни много преди византийците"..? Йохо..хо...,...и бутилка ром..! Водопроводчик - а на бас..! Скъса ме от смях бе човек - недей така..! Много весело твърдение - признавам..!
05 Април 2013 13:02
Най-близката до КАНАС, КАНЕС тракийска титла е АКЕНАС (от надпис W-07). Тя от своя страна показва връзка с хетската дума КАНТЕЗИЯ/XАНТЕЗИЯ – начало, първа част, да не забравяме лидийската* КАНЕЙН-първи жрец, т.е. тракийските титли с корен КАН, КЕН имат значение началник, вожд, вожд-жрец, този, който е пръв.


ъхъ... то и в братска Уганда името Акена е много популярно, да знаеш. Със сигурност титлата е дошла с разселването на потомците на митохондриалната Ева.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД