:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,679
Активни 656
Страници 1,582
За един ден 1,302,066
Диагноза

Българската демокрация е затлачена и почти не допуска прясна вода

Проблемът е не толкова, че в парламента са все едни и същи лица, а в това, че все едни и същи партийни централи определят кои да са тези лица
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Отстраняването на Румен Овчаров и Румен Петков от депутатските листи на БСП заприлича много повече на дворцов преврат, отколкото на обновяване на кандидатите на партията, продиктувано от обществените настроения.


Българската демокрация е като запушен канал, затлачен от нечистотии, в който няма как да влезе прясна вода. Това се видя за пореден път през последните седмици, когато се редят листите на кандидат-депутатите. Волята на централните ръководства отново се оказа най-важният фактор при подреждането на тези листи.

Изключително красноречив пример е случилото се на един от пленумите на БСП. Вярно, че червените листи отдавна трябваше да станат не чак толкова румени. От дълго време насам е ясно, че Румен Петков и Румен Овчаров, справедливо или не, са символи на всичко лошо, което соцпартията е докарала на държавата по време на прехода. Но да се говори, че тяхното отстраняване от листите е обновяване, произтекло от обществените настроения, ще е твърде оптимистично и невярно. Цялата работа прилича по-скоро на дворцов преврат, при който лидерът на партията Сергей Станишев успя да се изтика на заден план двама от своите вътрешни опоненти. А те, от своя страна, с трепет и вълнение чакат изборната нощ и провала на БСП, за да контраатакуват. В крайна сметка дори да приемем, че на "Позитано" 20 са склонни към някакво обновяване, то щеше да е ефективно, ако бе започнало преди 4 години, още след загубата парламентарните избори през 2009 г. Освен това ще е пресилено да се твърди, че т.нар. нови лица ще се представят успешно на изборите. БСП по принцип винаги е имала имиджа на може би най-демократичната партия у нас, в която мнението на низовите организации се чува най-много. Този път обаче централното ръководство и лично лидерът поеха всичко в свои ръце.



От подобен лидерски синдром се оказа, че



страдат дори някои по-нови партии като Движение "България на гражданите". Няколко местни организации на формацията на Меглена Кунева също влязоха в конфликт с централното ръководство, обвинявайки го, че им спуска парашутисти от София. За ГЕРБ, ДПС и "Атака" няма какво да говорим, те винаги са били подчертано лидерски партии. Същото важи и за новата синя коалиция, която изглежда обречена най-вече заради отказа на Иван Костов и Надежда Михайлова да направят крачка назад. В РЗС и казионното СДС положението е почти същото, въпреки някои опити за номинации отдолу нагоре, които са по-скоро имитация.

Проблемът в българската политика е не толкова, че в парламента са едни и същи лица. Още повече, че през последните десетина години съставът на Народното събрание бе сериозно обновен на два пъти и от това не произтекоха кой знае какви положителни последици за обществото. Най-същественият недостатък на българската демокрация е, че все едни и същи хора определят кои да са лицата, които ще влязат в парламента. 4-5 партийни ръководства са се разположили върху главите на електората, като са си присвоили ролята на последна инстанция, която знае най-добре коя е печелившата политика.

Истинската демокрация предполага много по-голяма роля на избирателите върху процесите в държавата. В момента обикновеният българин, който не е свързан по някакъв начин с дадена партия и не зависи пряко от политиката, има два избора - или да гласува с отвращение, или да ходи за гъби. Косвено обаче от политиката сме зависими всички. И за това е редно да имаме малко повече права.



От тази ситуация има два изхода



Единият е да се промени конституцията и да се изисква повече от 50% активност, за да са валидни резултатите от парламентарните избори. Факт е, че досега активността на парламентарни избори в общи линии винаги е била над 50%. Ако обаче негласуването престане да бъде ходене за гъби и се превърне в активна позиция, това ще промени изключително много политическата ситуация. И ще принуди централните ръководства на партиите да се съобразяват много повече с обществените настроения по места, за да мотивират хората да гласуват.

Вторият начин е далеч по-ефективен и се нарича мажоритарен вот, или поне елемент. Това бе едно от най-разумните искания на протестиращите през последните месеци, но то бе направено твърде късно, когато нямаше време да бъде реализирано. Ако ГЕРБ беше изпълнил предизборното си обещание и бе въвел преференциален вот с нисък праг, това щеше да даде по-голяма тежест на гласа на всеки избирател. Защото едно е да се длъжен да се съобразяваш със спусната отгоре листа и съвсем друго да имаш право да я пренареждаш. Именно затова политиците от всички партии, без изключение, носят от девет кладенеца вода, за да ни убедят колко лоша идея е преференциалното гласуване - как щяло да има много невалидни бюлетини, как в по-малките райони някой ще може да стане депутат с 200-300 преференции и т.н. Обратната страна на медала обаче е, че преференциите най-вероятно ще повишат избирателната активност, което означава, че до урните ще отидат и по-образованите хора, които няма да направят чак толкова грешки, докато попълват бюлетините си. Повишаването на избирателната активност ще повиши и броя на преференциите, които трябва да събере даден кандидат, за да отиде по-напред в листата.

Запушеният канал на българската демокрация със сигурност може да бъде отпушен. Въпросът е дали гражданското общество ще принуди партиите да пуснат водопроводчика да свърши своята работа.
Снимка: Юлиян Савчев
Би било чудесно, ако хората, излезли на улицата, наистина осъзнаят, че гражданската активност трябва да се проявява всеки ден.
35
3660
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
03 Април 2013 20:00
Най-същественият недостатък на българската демокрация е, че все едни и същи хора определят кои да са лицата, които ще влязат в парламента. 4-5 партийни ръководства са се разположили върху главите на електората, като са си присвоили ролята на последна инстанция, която знае най-добре коя е печелившата политика.

Радвам се, че получих съмишленик и сред авторите на вестника.
Да не пропусна отново да напомня :
Долу член първи! Пряко избиране на министър- председател!
03 Април 2013 20:28
Българската демокрация е затлачена

Никакъв проблем!
Напоследък се препитавам като ВИК - експерт-оператор. Работата е доходна, народополезна и екосъобразна. Взимам евтино, действам бързо, работя качествено.
Нооо ... За политическата фекалия ще се наложи да се купи "лайнарка". Вижте там, подсигурете техниката и съм готов да поема поръчката.
Срещу милион и половина - два в кипърска банка.
03 Април 2013 21:16

От тази ситуация има два изхода
Аз пък виждам и трети изход - задължително гласуване и двукамерен парламент.Последното не изключва и мажоритарния вот.
03 Април 2013 21:17
Разбира се анулиране на изборите при ниско участие е глупост. Да кажем че стане, и какво? Ще си живеем без парламент или избори до дупка?
В преференциалното гласуване има хляб. Това е начин привържениците на всяка партия да влияят на политиката й. Е, това никоя партия (ръководството й!) няма да допусне.
И накрая главното средство на пряката демокрация - референдумът. Разбрахте ли защо ВСЯКА партия прави всичко той да не работи?
03 Април 2013 21:23
централното ръководство и лично лидерът поеха всичко в свои ръце


Копчеведа бил лидер ...
03 Април 2013 21:29
Основният проблем на партиите е, че те не са демократични като практика, въпреки уставите си. Когато някой иска да ти реди листата в Пловдив от София означава, че можеш просто да им покажеш среден пръст. Ако това не работи, значи устава на партията не е демократичен или че шефовете го нарушават. Ако си в партията по политически причини се бориш за политиката си. Ако си за да лапаш - напускаш и търсиш друга лапачка. А на финала екзотичен въпрос: Партии, които са недемократични се забраняват нали? Не е ли време прокуратурата да направи един стрес тест за вътрешнопартийната демокрация? Мога да дам идеи ако някой се поинтересува как е възможно това.
03 Април 2013 21:29
Много интересно! Не знам защо последно време съм подтикнат към устопцувни мръснословия, оти ми е "злигорчен покоя" от ено стадо гербави павиани и се скъсвам да поздравявам най-близкити им роднини на теа мизкини..нинам дал ма разбрахти правилно..Да ме прости Господ!
03 Април 2013 21:31
тоталитаризмьт беше наи доброто зе обединена бьлгария но комунистите започнаха да си играят на демокрация и организирана престьпност за да сьсипят каквото беше направено в бьлгария от поколения бьлгари оставяики работническата класа на улицата и запустяваики обработваемите земи на селяните
03 Април 2013 21:43
Промяната в партиите и техните "лица" може да настъпи само през смяна на Политическият модел.
Който не сеща това, внимателно да наблюдава предизборното поведение на партиите. Те са хопълченците, скрити зад Закона на статуквото...
03 Април 2013 21:49
КУЧЕНЦЕ МИЛО,
Я по конкретно за смяната на моделя! Двукамарен парламент, президентска република, монархия, деспотия, имуществен ценз, нещо по-демократично? Мотивирай се, не се стеснявай, ние ще те разберем!
03 Април 2013 21:53
Аз пък виждам и трети изход - задължително гласуване и двукамерен парламент.Последното не изключва и мажоритарния вот.


Квото и да е мъчим тая пуста българска "демокрация" нищо не става от нея. То затова преди 9 септ. е имало само едни честни избори, а след ПСВ превратите са през 10 години. Когато деветнайстомайците забраняват политическите партии, народеца излиза спонтанно да празнува по улиците.
03 Април 2013 22:25
Добър материал.
03 Април 2013 22:29
Хъшпъписа джавка нещо, като: "Бау, бау, бой, бой... бойко борисоф, аф, аф"
03 Април 2013 22:57
Ето тук:
http://kinorama.tv/kontinuum-1-sezon-6-seriya-vremya-vwishlo_v2649

В този епизод конкретно е показано как се правят протести.
Иначе филмчето показва какво е демокрацията - преход към корпоративната власт, която е в основата на Новия ред.
Всичко започва с изкупуване на държавния дълг от страна на корпорациите власт на олигархията тоталитарна държава.
Ние сме някъде в края на първата фаза....
Такива филми нито една наша национална телевизия няма да купи, макар да не са по скъпи от турските ...
03 Април 2013 23:07
Я по конкретно за смяната на моделя! Двукамарен парламент, президентска република, монархия, деспотия, имуществен ценз, нещо по-демократично? Мотивирай се, не се стеснявай, ние ще те разберем!

Нека аз да ти отговоря вместо кученцето

201... година.
Предстоят парламентарни избори. Водачите на партии, движения, обществени, граждански и съсловни организации, групи хора трескаво търсят желаещи за парламента. Кандидат- депутатите са кът. Изобщо не щат да се натискат за нископлатената / две средни заплати / и крайно главоболна работа да правят закони.
Премиерът, президентът, главният прокурор и председателят на конституционния съд се избират пряко от народа. Парламентарните квоти в различните институции се попълват само от парламентарните групи, пропорционално на броя депутати и без да може една група да се меси в избора на която и да е друга.
Не стига това, ами възможностите на депутатите да търгуват с влияние и да продават народа са силно ограничени и по линия на пряката им работа. Всеки проектозакон се вкарва за гласуване след разглеждане в Гражданския съвет и Съвета на местната власт - два нови органа с правомощията на парламентарни комисии.
На всичко отгоре, право на вето имат комисията за конфликт на интереси и омбудсманът, освен президента.

От цялата сегашна противоконституционна диктатура на парламента е останало малко парченце - могат да свалят премиера с вот на недоверие. Обаче! Преизбере ли го народът, автоматично следва разпускане на парламента и нови парламентарни избори.

Това е моделят.
Нищо сложно, никакви екзотики и зоологически градини. Нито пък е нужно да се преорава цялото законодателство.
Заличава се алинея първа на член първи и се добавят текстове приблизително колкото горенаписаните.
03 Април 2013 23:18
...Вторият начин е далеч по-ефективен и се нарича мажоритарен вот...


Да си дойдем на думата.
Те тогава въпросните 4-5 "партийни лидери" няма да имат думата. И тяхната роля на политически брокери, редящи партийните листи и подчинени на олигарсите, няма да има никакво значение.
03 Април 2013 23:44
Като взехме да правим конституционни реформи, да видим детайлите:
Трябва да сме абсолютни наивници да смятаме че намаление на заплатите на депутатите ще ги откаже. Вярва ли някой че депутатите се препитават от заплатите?
Нататък
Не стига това, ами възможностите на депутатите да търгуват с влияние и да продават народа са силно ограничени и по линия на пряката им работа. Всеки проектозакон се вкарва за гласуване след разглеждане в Гражданския съвет и Съвета на местната власт - два нови органа с правомощията на парламентарни комисии.

Та кой ще назначава/избира тези съвети?
04 Април 2013 00:05
...Вторият начин е далеч по-ефективен и се нарича мажоритарен вот...

Да си дойдем на думата.
Те тогава въпросните 4-5 "партийни лидери" няма да имат думата.

Подобни заблуди не само показват неразбиране на законите, по които работи обществото, но и непознаване на човешката природа.

На всеки "хитър начин" да се заобиколи реалността съответства равен по "хитрост" и противоположен по посока начин.
Издигането на Берлински стени води единствено до намирането на нови и нови методи да бъдат преодолявани. Резултатите от мажоритарния вот през 2009-а на нищо ли не научиха никого?

Изходът от ситуацията "Берлинска стена" не е втора или трета стена, при която резултатът ще се повтори и потрети, а премахването на причината, поради която хората преминават през нея.
Ако премахнем монопола на парламента върху властта, която на думи е уж "народна", ще премахнем и причината за партизанско- парламентарното брокерство
04 Април 2013 00:13
Та кой ще назначава/избира тези съвети?

За Гражданския съвет вече има нещо като изборен механизъм в проекта за новия устав на ДКЕВР. Не ми харесва много, но сега отивам да спинкам и нямам време да го коментирам. Така или иначе, има го.
Членовете на Съвета на местните власти ще се избират на местните избори. Кмет и съветници да копат на място плюс един представител в централната власт.
04 Април 2013 00:19
... Резултатите от мажоритарния вот през 2009-а на нищо ли не научиха никого?...

Ти на това нещо мажоритарен вот ли му казваш!?
04 Април 2013 04:35
Единствения начин да се отпуши е пряката демокрация! В противен случай разни клики ще си правят еднолични партии и олигарсите ще си правят партии като царската, ГЕРБ, на Кунева и други подобни! След като БКП предаде комунизма, а СДС демокрацията, аз лично не виждам какво друго може да се направи! Освен, както се случи в последно време и титлата гражданин да бъде атрофирана след изцепките на "гражданите" на Борисов и Кунева! Свършиха абревиатурите вече! И нито една няма съдържание! Изглежда трябва да си измислим нови думи, защото старите се превърнаха в отрицание на значението им. Комунисти се наричат онези, които предадоха тази идея и станаха олигарси. Демократите са онези, които не допускат да има демокрация и се изпоизядоха за кокала/властта. Всички партии копират БКП по структура и тоталитарни методи. Нито една партия не се издържа от членски внос и няма реални членове, които демократично да вземат решения. Няма идеи, няма посока. Раждането на нови субекти е само от мераци за власт, субсидии и екстри. Т.е. за онова, за което си отиде социализма и хората го намразиха: привилегиите. Кога ще разберем, че демокрация не значи повече маймуни на дървото, които да крещят и повече хрантутници на държавната ясла?! И една партия изглежда е достатъчна, ако в нея хората се питат като се вземат решенията!,И сто да има, ако вътре няма свобода и демокрация, и в държавата няма да има!
04 Април 2013 05:24
НЕВЕРНИЯ ТОМА,
/:/ "Разбира се анулиране на изборите при ниско участие е глупост..."
............................................................................
Така е!
По-добре е-което и предлагам!: броят на депутати от 240 да се редуцира с разликата от 100% участие на Избори и фактическото участие!
Например, при 50% участие на избирателите, депутатите в Парламента да са 120, а НЕ 240!
04 Април 2013 07:12
Вторият начин е далеч по-ефективен и се нарича мажоритарен вот

Това не е вторият начин, а единственият начин.
-
Само, дето просто мажоритарни избори в 240 едномандатни избирателни райони няма да промени особено ситуацията. Просто щото всеки от тези райони ще е твърде голям (25 000 избиратели) за да не продължава партийното организиране и осигурено финансиране да играе определяща роля.
-
За да има ефект, трябва същинското излъчване на кандидатите да става в много малки райони и само по местожителството в последните 5 години. Нужно е да има два предварителни кръга на отсяване. Изглежда горе долу така:
-
Страната се разделя на 240 избирателни района (с по около 25 000 избиратели) от всеки от които се избира по един депутат.
Всеки избирателен район се разделя на по 10 подрайона (с по около 2500 избиратели всеки).
Всеки подрайон се разделя на по 10 микрорайона (с по около 250 избиратели всеки).
-
Без никакви ограничения и формалности всеки гражданин може да се кандидатира в своя микрорайон. На един или два тура (ако има балотаж) всеки микрорайон излъчва своя кандидат за вторият кръг - състезанието в 10-те подрайона на избирателният район. Следва гласуване в подрайона и из между 10-те кандидати в него (излъчени преди това от микрорайоните) се определя кандидата на подрайона за същинските избори в избирателният район. Там отново ще се състезават до 10 кандидата, победителите от подрайоните в състава му.
-
Времево изборите изглеждат така - по една седмица кампания и евентуално по още една за балотаж в микрорайоните и подрайоните (общо 4 седмици) + още 3 седмици за кампания и 1 за евентуален балотаж в избирателният район или общо 8 седмици. По-малко от сега предвиденото време от 75 дни.
-
За да са изборите честни е важно всички кандидати от един микрорайон, подрайон, район да провеждат само обща дискусионна и информационна кампания, организирана и финансирана от държавата. Всякаква самостоятелна кампания, плакати, билбордове и т.н. да бъдат забранени.
04 Април 2013 07:17
Тезата на автора е оборима още от подзаглавието. През последните десет години се появиха ДВЕ нови партии - НДСВ и ГЕРБ с много нови лица. Не е сериозно желанието нон стоп в малка България да избират партии, нали трябва да стъпят на платформа, а спектърът е покрит. Поради и тази причина сега новосформираните партии няма да вземат сериозни гласове.
04 Април 2013 07:21
а спектърът е покрит.

Това просто не е вярно. Всички партии, които ще участват и на тези избори са в неоконсервативният (неолибералният) спектър. Атака донякъде прави изключение с лявото си позициониране, но дотам.
04 Април 2013 07:30
Поради и тази причина сега новосформираните партии няма да вземат сериозни гласове.

Няма да вземат по две причини. Никой не ги знае, защото това, което не го дават по телевизора, то не съществува, а пък тези които ги дават по телевизора или са явни или скрити партии на олигархията.
-
Да вземем и четирите партии с които се явяват "протестиращите".
Едната е на Александър Томов, втората на някакви седесари, зад третата и четвъртата стои разлюбилият Герб Емил Димитров, Красимир Каракачанов и зам.кмета на Пловдив, който пък преди това е бил с Кръстьо Петков, а пък последният сега е с Алексей Петров. Пълни ментета. Пълна порнография.
04 Април 2013 07:39
Brightman
04 Апр 2013 07:21
Що бе? БКП не се ли регистрираха?
04 Април 2013 07:43
БКП не се ли регистрираха?

Не. Има няколко партии, които вместо подписка и разписка за внесени 10 000 лв. са приложили на тяхно място протестни декларации, че изискването за пари е противоконституционно. И ЦИК естествено не ги е допуснала до участие в изборите. Без да съм сигурен, мисля, че едната беше БКП.
04 Април 2013 12:27
"има два избора - или да гласува с отвращение, или да ходи за гъби." Или да води диалог с институциите

Моля, всеки, който подкрепя идеята за уреждане статута на преводачите и съставяне на регистър на преводачите с необходимата квалификация, да пише до МС и другаде, че се вълнува от темата за правата на преводачите. Това е и тема за правата на гражданите!

По-конкретно става дума за следното:
Снощи изпратих едно писмо до Приемна на МС, в което напомних, че очаквам отговор на идеята от 16.01.13 Министерски съвет да отмени Правилника за легализациите, да издаде една Наредба за оторизиране на квалифицираните преводачи и да окаже съдействие за съставяне на Национален регистър на квалифицираните преводачи Тази идея е изложена в официално писмо до Приемна на МС от 16.01.2013 г.

Ето пълният текст на писмото от 16.01.2013 г.:
http://rennie.blog.bg/drugi/2013/01/18/moe-pismo-do-ms-s-kopie-do-ns-izprateno-s-e-poshta-na-16-01-.1043534

А ето и писмото от снощи, 03.04.13:
http://rennie.blog.bg/novini/2013/04/04/moe-pismo-do-priemna-na-ms-s-kopie-do-prezidentstvoto-izprat.1071302
04 Април 2013 12:40
България е в хендека именно заради тия мутри от снимката и всички техни авери, по партийна и семейна линия. Мястото им отдавна е в затвора (поради това, че у нас ешафодът не се прилага ).
04 Април 2013 12:43
"Сергей Станишев успя да се изтика на заден план двама от своите вътрешни опоненти" (неприятна грешка, все пак ! )

Точно както Луканов и неговата банда изтика Тато на 10.11.1989 г. Историята се повтаря, драги товагищи ! БСП (преобляклата се БКП - Илия пак в тия ) трябва да се оттече в канала на историята, точно както мръсната помия, за която става дума в статията... Крайно време й е, достатъчно трови водата и атмосферата на Татковината.
04 Април 2013 12:54
"4-5 партийни ръководства са се разположили върху главите на електората"

А на тях, марионетките на аванс-сцената на пиеската-фарс, наречена "Българска демокрация", им дърпат конците кукловодите (уж в сянка ), дето поръчват музиката - олигарсите - мафиоти Златев, Гергов, Ковачки, Донев и вся остальная гнусна сволоч, която именно е за отлюспване (да не кажа по-точната дума, че може да ме баннат )...
04 Април 2013 13:07
"Запушеният канал на българската демокрация със сигурност може да бъде отпушен. Въпросът е дали гражданското общество ще принуди партиите да пуснат водопроводчика да свърши своята работа".

Изходът, драги авторе, е една революция в стил "арабска пролет" - с масови протести на улицата, докато Мафията клекне - не могат да пребият и разгонят милиони, ако се вдигнат, с изритване на старите партии и лидерите им (на всички нива ), т.е. разпускане/закриване на партиите-мафии, както това стана в Италия в началото на 90-те години. Веднага след това лустрация на всеки, загребал с черпака от кацата с обществен мед по бандитски начин, после - всичко се почва на чисто и от нула, с нови лица, нови партии, нова Конституция, нови закони, създаващи реално разделение и независимост на трите власти, постоянен граждански контрол на избраните и разкарването им при най-малък гаф и опит за облажване за сметка на избирателите, и т.н. Абе, България - една нова Швейцария. Иначе всичкото е само бла-бла-бла и прехвърляне от пусто в празно и ментални мастурбации. "Дума дупка не прави" и "Лозето иска мотика, а не молитва“. мъдро е казал народът ни на база на историческия си опит. Бой по манерката на политическите мастии, затвор и конфискация на заграбеното (след независим и некорумпиран съд, разбира се ), и т.н. Иначе не става, ще си гласуваме "до откат" за все същите мафиоти, и нищо реално няма да се промени. Мафията - Октопод може да бъде преборена само като й се отсекат главата и всичките й пипала. С "демократични хватки" и други политкоректни номерца не става. Само със сила и натиск, масов, постоянен. Това е положението.
04 Април 2013 13:37
Въпросът е дали гражданското общество ще принуди партиите да пуснат водопроводчика да свърши своята работа

Бе то може и да може, ама ентелектуалците, дето ехидно се подсмихват отвисоко на протестите, те нема дадат...
04 Април 2013 14:16
Шок. В партията на победилата номенклатура, въпроса за кадрите се решавал с тежки номенклатурни съображения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД