:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,641
Активни 590
Страници 4,544
За един ден 1,302,066

Кабинетът не постави ясни срокове за разплащане с бизнеса

Не се знае колко от дълговете са на малки и средни фирми, за да се разплатят приоритетно, нито кога и големите компании ще си получат парите
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Финансовият министър Калин Христов и вицепремиерът Екатерина Захариева преди вчерашното заседание на правителството. Според Христов държавата ще се опита да плати задълженията си към малките и средните фирми с предимство, но не се ангажира със срок.
Въпреки многократните искания на бизнеса и обещанието на служебното правителство държавата и общините да разплатят забавените задължения към частния сектор, няма никаква яснота дали и кога ще се случи това. След вчерашното заседание на кабинета стана ясно, че не са определени нито крайни срокове, нито ясни отговорници. Общините пък директно обявиха, че не разполагат с пари.

По последни данни към края на февруари просрочените задължения на правителството са 102.2 млн. лв. 66 млн. лв. от тях са дългове на Военномедицинска академия. МВР има просрочени задължения за 15 млн. лв., МРРБ дължи 3 млн. лв., дългове имат и други министерства като правосъдното. До момента не е представена разбивка каква част от тези задължени са към малки и средни фирми. В тази група попадат фирми с персонал под 250 души и годишен оборот до 97 500 000 лв. Отделно общините дължат други 175.8 млн. лв. И за тях няма данни колко от забавените суми са към малки и средни предприятия. В посочените суми не влиза задържаният ДДС, който в края на януари беше над 200 млн. лв.

"Помолих министъра на финансите да положи усилия за намаляване на задълженията. Мерки са предприети", заяви вчера служебният премиер Марин Райков. Той не даде повече детайли, но от коментари на финансовия министър Калин Христов се разбра, че обща организация за изплащането на дълговете. "Финансовото министерство няма никакви просрочени задължения. Министерствата, които имат подобни договори, следва да направят анализ и да покрият приоритетно задълженията към малките и средни фирми", коментира Христов. Той наблегна, че президентът е поел ангажимент за приоритетно изплащане на точно тези просрочени задължения. Никой не казва кога и големите фирми ще получат парите си.

Общините пък твърдят, че не разполагат с ресурс и натрупаните дългове са резултат от хронично недофинансиране от централния бюджет на дейности, вменени им като задължения с нормативни актове. По темата за задълженията се стигна и до размяна на писма между финансовото министерство и Националното сдружение на общините в България. Вчера обаче Калин Христов бе категоричен, че местните управи трябва да работят в рамките на бюджета, с който разполагат, и да не поемат плащания, които не могат да покрият.

"Има промяна в закона (въвеждането на 30-дневен срок за разплащания по договори на държавата и общините) и изпратих писмо, с което информирам общините да го имат предвид в работата си и да изпълняват закона. Тук не става дума за ултиматум. Всички общини получават в срок трансфера, който централното правителство им дължи", коментира още Христов.



РЕЗЕРВ

"До края на седмицата очаквам Европейската комисия да възстанови авансово преведените 800 млн. лв. за земеделските субсидии. След тази операция размерът на фискалния резерв ще надхвърли 4.7 млрд. лв. Това е поредното свидетелство, че не трябва да се спекулира със състоянието на фискалния резерв", обяви вчера премиерът Марин Райков. Още отсега обаче е ясно, че през август държавата трябва да извади същата сума, за да покрие падежа по емитираните краткосрочни 6-месечни ДЦК, с които бе осигурен ресурс за авансовото плащане към фермерите.



18
3069
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
03 Април 2013 20:26
Пак добре че не ги стреля под масата като Черната брада...Израел Хендс
03 Април 2013 20:33
А фотката кърти...достоен начален кадър за категории Lady domina, Slave, Punishment, Shemale...
04 Април 2013 01:28
Продължават политиките на Дянков и ГЕРБ и фалирането на повече от 1400 малки и средни фирми само от началото на 2012 година. Броят на освободените от този тип предприятия надхвърля 97 хиляди души.
И сега искат да продължат с втори мандат, като не съм чул да предлагат нещо смислено освен,че ни отърваха от Дянков,за което настояваме още от зимата на 2009,когато спря да плаща на фирмите.
Тогава именно започна доунищожаването на България в името на някакъв нулев дефицит,някаква чакалня,маниакалните идеи за влизане в еврозоната,(и добре,че ГЕРБ се провали и в тази си идея,защото ако бяхме влезли,сега щяхме да плащаме пенсиите и заплатите и на гърците) от болните амбиции на един дълбоко увреден човек.
Да не си мислят,че дисбалансът в производството и потреблението на електроенергия е дошъл от крушката на баба Илийца?
Натисни тук
04 Април 2013 07:01
Всъщност това е едно от най-важните неща на правителството. Няма полза да се дават допълнителни пари на здрави дългосрочно безработни. За реалната икономика обаче нещата са други. И става дума за заработени пари, не за помощи.
04 Април 2013 09:21
"Помолих министъра на финансите да положи усилия за намаляване на задълженията. Мерки са предприети", заяви вчера служебният премиер Марин Райков.

Дипломатът е отговорил дипломатично.
На въпроса, кога държавата ще се разплати с бизнеса (става въпрос за нек'ви пикливи 300 млн.), аз напрример бих отговорил така:
- На следващия ден, след внасянето от страна на бизнеса на поне 300 млн. лв. от просрочените над 14 МИЛИАРДА лв. задължения към държавата за данъци и осигуровки.
04 Април 2013 10:31
Няма и да постави. То ГЕРБ ИЗЯДОХА всички пари и всякакъв бизнес различен от техния собствен. С липса на политики за развитие на бизнеса, съсипване на дребните и средните фирми, десетки хиляди фалити и загуба на над 400 000 работни места, те целяха да се даде превес на монополите и да се заграбват народните пари
04 Април 2013 10:51
Яне Сандански им е казал едно време, когато са искали да се плаща "со пари или со дупе-пари нема, действайте". Днес със сигурност няма никакви пари, за да се разплати държавата
04 Април 2013 10:59
ми Герб окрадаха държавата и съсипаха бизнеса. от къде пари да се появят? то няма пари, щото са в 2-милиардната банкова сметка на Вожда Борисов
Долу ГЕРБ!
04 Април 2013 13:26
Значи бизнесът дължи 14 милиарда и не ще да ги дава, а си иска 300 млн и реве, че те са го фалирали?
04 Април 2013 13:45
moriz/jelen,свободно фатмак,ще изпуснеш ДМС-то
04 Април 2013 14:40
Точно така, Кайли. Дай си ми мойте 2 лева, без значение, че ти дължа 100 лв. Ето ти например статия от "Труд" на журналистка, която преди време беше в "СЕГА":http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1743195
Скок на несъбраните налози
автор(и): Цветелина Йорданова, прочитания: 1644, коментари: 0
Скок на несъбраните налози

Сериозен скок на несъбраните данъци и осигуровки от Националната агенция за приходите е регистриран само за две години. От 11,8 млрд. лв. в края на 2009 г. несъбраните налози са скочили на 16,8 млрд. лв. в края на 2011 г. Ръстът е с 5 млрд. лв. или 41%, става ясно от одит на Сметната палата на контролната дейност на НАП.
Скокът се дължи на увеличаващите се с бързи темпове допълнително разкрити задължения при ревизии. През 2010 г. данъчните ревизии са установили задължения за 2,5 млрд. лв., а през 2011 г. - за 3,1 млрд. лв. От общата сума за двете години в размер на 5,5 млрд. лв. обаче данъчните са успели да съберат едва 900 млн. лв., става ясно от одита.......
04 Април 2013 14:47
Точно така, Кайли. Дай си ми мойте 2 лева, без значение, че ти дължа 100 л


Това щеше да е вярно, ако ктаваше въпрос за едни същи бизнес субекти.
В случая колега Бирникъ, най верятно става въпрос за зазължеиния на фалирал или фалиращ бизнес, който повлича и малко останали читав който си чака от държвата невърнат ДДС. Безнесът не виновен, виновно е правителството. Накрая като фалира де що има бизнес, тогава и никой няма да иска ддс за възстановяване, но няма ида внася това ни чака очевидно
04 Април 2013 15:00
Това щеше да е вярно, ако ктаваше въпрос за едни същи бизнес субекти.

Така е. Но нищо не пречи бизнесът, чрез своите т.н. представителни организации, да предложат на държавата в лицето на министъра на финансите създаване на ред за прихващане на вземания за извършена работа срещу задължения към бюджета, в т.ч. и за възникващи в бъдещето. Техническото решение е просто, особено сега с прилагането на единната сметка.
Ама си седят на седенки в тристранката и си чешат ...
04 Април 2013 15:22
И още нещо, колега Alan Shor. Едва ли тия 300 млн. създават сериозен проблем на бизнеса. Много по-сериозен проблем самия бизнес си е създал. Това е междуфирмената задлъжнялост в размер на над 100 МИЛИАРДА лв. Смешно е да се твърди, че 300 млн. са се мултиплицирали до над 100 млрд., но даневци и сие може и този извод да направят. Ама нали знаеш оная приказка за калпавия и вълната ?
04 Април 2013 15:41

БирникЪ
04 Апр 2013 15:22

Колега Бирник, не можеш даискаш бизнеса да се яви пред държавата като единин субект, заразлика от нея.
За междуфирмената задлъжнаялост пак не виновен бизнеса, а законодателството/ТЗ вмастта за фалитите/ и съдебната системал Н ена последно място и пак държавата с корупционните синамеси в свободната конкуренция , в изкривяване на пазарната среда с толеране на едни бизнес и потискане на всички останали, с неспазване на законите и правилата. Т.е пак държавата- с коет оне скам да кажа, че ти си виновен
но справдливия ти гняв към доневци, черпци ит.н е гняв към последствията, а н към причините.
04 Април 2013 16:25
И "бизнес", и "държава" са събирателни понятия. Бизнесът на фирмите, държавата - на институциите. Вярно, че при държавата има както абсолютна централизация, така и относителна децентрализация на институциите, за разлика от бизнеса. Но това е следствие от обстоятелството, че държавата би следвало да работи в интерес на обществото като цяло, а бизнесът в личен интерес. Философски закон: Единство и борба на противоположностите.
И не забравяй, както работи бизнесът, така работят и институциите и съдебната система, т.е. държавата. Няма такова нещо - бизнесът светец, държавата престъпник. Каквото е едното, такова е и другото. От един материал са правени и двете.
04 Април 2013 16:34
Не си прав, държавата може да промени бизнеса, бизнеса държавата не. Дэржавата се променя от всички не он бизнеса. И какво общо имама аз с бизнеса от рода на донев, челеп, цеко ит.н та ще ме слагаш под един занменател. Но държавата в лицето на бирника - това си ти
04 Април 2013 17:13
Бирникъ се е развихрил тук в един смисъл, а под друга статия(дописка) твърди обратното!
Аз като казах, че всички ще спрат да плащат налози, бях обявен за луд!

И тия няма кво да ни балалайкат с глупости!
Има си закони-пръв по време, пръв по право!
Сега ще измисляме секви глупости, за да се заобикаля закона в полза на нашите хора!
ДОКОГА ЩЕ СЕ ПРОМЕНЯТ ПРАВИЛАТА ПРЕЗ МЕСЕЦ,ДВА,А?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД