С прибързани и хаотични обвинения прокуратурата се опита да ограничи щетите за правителството на ГЕРБ, което падна след острото социално брожение заради високите сметки за ток. Вместо то да понесе отговорност за годините на безхаберно управление в сектора, опитът за туширане на напрежението сред потребителите превърна в обекти на наказателно преследване частното електроразпределително предприятие ЧЕЗ, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Националната електрическа компания (НЕК), която също се контролира от управляващите. По отношение на ЕВН и Енерго Про прокуратурата не е открила престъпления.
Срещу длъжностни лица са образувани пет разследвания за безстопанственост и престъпления по служба - едни от най-трудно доказуемите обвинения в практиката на българския съд. Засега производствата са срещу неизвестни лица. Единственият, споменат поименно от главния прокурор Сотир Цацаров, е бившият шеф на НЕК Михаил Андонов заради сключване на неизгодни договори. Само неговите провинения не бяха известни досега. Останалите обвинения са публична информация над 10 години, но никога досега не са били обект на наказателно преследване. Решенията са взимани на различни нива в различни правителства или в колективни органи за управление и успешното доказване на обвинения срещу конкретни лица изглежда доста съмнително. Самият Цацаров призна, че в резултатите няма много изненади. "Това са проблеми, трупани и нерешавани 10-15 години. Крайният резултат от тях се отразява в сметката на тоя, когото законът нарича битов клиент", коментира той.
Първото дело е за това, че министерството на икономиката е пропуснало да прибере дивидентите си от печалбата на ЧЕЗ, докато все още беше собственик на 33% от акциите на дружеството. В периода 2007-2011 г. печалба е разпределена само за 2010 г., независимо че всяка финансова година е приключвала на плюс. През 2011 г. печалбата е 546 млн. лв., в края на 2012 г. - 593 млн. лв. 33% от тези суми е трябвало да отидат в държавата, твърди прокуратурата. Тя е повдигнала обвинения в безстопанственост срещу неизвестни длъжностни лица от икономическото министерство. Според Цацаров сред тях попадат бившите министри на енергетиката, както и други висши чиновници. Бивши министри през този период са били Петър Димитров, Трайчо Трайков и Делян Добрев.
Прокуратурата пропуска факта, че според Търговския закон дивидент се разпределя само с решение на общото събрание на дружеството. Ако то не го направи, отделните акционери няма как да получат пари. Освен това ЧЕЗ съвсем не е единственият случай на дружество, което не е разпределило дивидент в полза на държавата. Същото се е случвало и с Пловдивския панаир през 2006 г., собственост на Георги Гергов, познат на Цацаров по собствените му думи. Десетки други фирми с държавно участие също не изплащат редовно дивиденти, но срещу тях не се предприема нищо. В началото на тази година пред парламентарната комисия за борба с корупцията Лъчезар Борисов от министерството на икономиката призна, че ЧЕЗ е изплатило на държавата 41 млн. лв. дивидент след среща с премиера Бойко Борисов, в което мнозина видяха натиск. След разговор с министър Трайков ЕВН и ЕОН (сега Енерго Про) също се съгласиха да дадат по 1.6 млн. лв. дивидент на държавата.
Второто производство е за безстопанственост в НЕК в периода 2001-2012 г. и е по повод проверка на договорите за ТЕЦ-овете "Марица-изток" 1 и 3, по които тя е страна. Според прокурора Божидар Джамбазов държавната компания е поела ангажимент да изкупува целия произвеждан ток от двете централи, макар да е знаела, че това ще е неизгодно, тъй като е била наясно, че вътрешното потребление и износът са на ниски нива и токът няма къде да се продава. От сключването на договорите досега енергията от тези централи се е оскъпила между 10 и 25%. Още през 2000 г. бившият секретар на министерския съвет Димитър Бъчваров е предупредил, че договорите са неизгодни и ще доведат до скок в цената на тока, но те все пак са били сключени.
Че договорите са неизгодни, призна и бившият министър Делян Добрев. Ден преди правителството да подаде оставка, той обяви, че НЕК е заложила свои бъдещи вземания от все още държавните ЕРП-та и с това е гарантирала кредитите за построяването и модернизацията на двете централи за над 13 млрд. лв. Заради това развалянето на договорите на практика би фалирало НЕК.
Третото дело е срещу неизвестни служители на ДКЕВР. Според прокуратурата през септември 2012 г. те са одобрили заявления за бъдещи високи разходи на предприятия, произвеждащи зелена енергия, без никакъв икономически анализ. Този вид електричество се изкупува на по-високи цени с идеята, че така се стимулира екологичното производство. Заявления за временни цени за достъп до мрежата, в които са посочени и въпросните разходи, са подадени на 13 септември 2012 г. Те са одобрени още на следващия ден от ДКЕВР, без тя да извърши анализ. Според прокуратурата това е престъпление по служба, но засега щетите не могат да се установят. "Засега не могат да се посочат конкретните длъжностни лица от ДКЕВР и конкретният размер на причинените щети предвид факта, че самата процедура, по която се разглеждат тези заявления, по която се изготвят становища на специалистите от ДКЕВР, се осъществява от множество служители. Необходима е подробна оценка кой и доколко е изпълнил своите задължения във връзка с тези заявления", обясни прокурор Нели Златкова.
Четвъртото разследване е за безстопанственост и сключване на неизгодна сделка срещу бившия шеф на НЕК Михаил Андонов. Първото обвинение ще бъде на база на доклад на ДАНС, който е секретен, и затова още не се знае какво е извършил Андонов. Второто ще е за сключени договори за правни услуги и процесуално представителство в периода 15 септември 2011 - 5 юни 2012 г.
Петото досъдебно производство е срещу неизвестни лица в ЧЕЗ за умишлена безстопанственост. Те са базирани на доклад на Агенцията за държавен финансов контрол, в който са открити нарушения при някои от 396-те обществени поръчки. Одиторите установиха, че през 2011 г. чешкото дружество не е провело търгове за 350 хил. лв. без ДДС.
РЕАКЦИИ
И вчера от ЧЕЗ отново обявиха, че не се притесняват, и декларират, че са работили изцяло в съответствие със закона. Те заявиха, че ще сътрудничат на проверяващите "за да се установи истината и да се докаже, че ЧЕЗ е стабилен и сериозен европейски инвеститор".
От ДКЕВР заявиха, че докладът на прокуратурата все още не е пристигнал при тях и не могат да коментират.
От икономическото министерство също се въздържаха от позиция по случая, а бившият шеф на НЕК Михаил Андонов не отговаряше на телефона си. Той се спряга като едно от вероятните уволнения в следващите дни, когато икономическият министър Асен Василев ще обяви кадрови промени в енергийните дружества.