Стотици европейци са отишли в Сирия от началото на гражданската война, за да се бият срещу президента Башар ал Асад, сочи обширно едногодишно изследване на британския Кингс колидж, цитирано от в."Гардиън". Изследването на над 200 съобщения за загинали бойци на ислямистки интернет сайтове, както и стотици арабски и западни прессъобщения показва, че над 600 души от 14 европейски държави, включително и един човек от България, са се включили в конфликта. Най-големият контингент на чужди бойци от Европа е от Великобритания. Според доклада британските граждани са между 28 и 134 души. Общо в конфликта участват между 2000 и 5500 чуждестранни бойци. Общо европейските бойци в сирийската гражданска война представляват между 7 и 11% от всички чужди участници в нея. "Мобилизацията в конфликта е по-значима от всеки други скорошен конфликт", заяви ръководителят на проучването професор Питър Нюман. "Цифрите са малки като общ процент от всичко, но като абсолютни числа мисля, че са най-големите от конфликта в Ирак", допълни Нюман. МВР на Тунис заяви вчера, че вече ще спира заминаването на тунизийски младежи да воюват на страната на въоръжената опозиция в Сирия, съобщи РИА "Новости". Според техни данни около 2000 тунизийци воюват за въстаниците.
България трябва да внимава с границата си с Турция, защото оттам могат да дойдат терористи на българска територия, предупреди вчера пред български журналисти Башар Сафия, който е новият временно управляващ сирийското посолство в София. "Има отделни случаи, които не искам да коментирам конкретно, при които терористи проникват в България", каза Сафия на среща с журналисти. Режимът в Дамаск нарича така бунтовниците. Той обвини, че още от началото на военния конфликт в Сирия преди две години турските власти са отворили своята граница за терористите, които искат да свалят законната власт в Сирия. Той заяви, че според официални данни на българските власти всеки ден в България пристигат 1-2 бежанци от Сирия, като официално у нас има не повече от 100 души, които са пристигнали легално и са останали заради войната в Сирия. "Според мен обаче броят им е много по-голям заради нелегалния поток на бежанци от Сирия през Турция", каза Сафия. По думите му Турция, Саудитска Арабия, Катар и някои европейски държави оказват сериозна намеса във вътрешните работи на страната и някои от тях снабдяват опозицията с оръжия. Сафия подчерта, че България не е сред тези европейски държави, но обясни, че има някои възможности, които позволяват нелегално изнасяне на оръжие от страната ни към Сирия.
Той отбеляза, че се е срещнал с някои представители на сирийската общност в България, но не уточни с кого точно. Дипломатът също така разкри, че е установил нови отношения с МВнР с цел подобряване на дипломатическите отношения между двете страни и Дамаск очаква завръщането на българските дипломати в Сирия. М.г. българските власти изгониха сирийските дипломати и временно управляващия сирийското посолство у нас Салах Сукар. Така страната ни стана част от вълната западни държави, които обявиха, че експулсират сирийските дипломати. Причината за крайната мярка бе жестокото клане в град Хула, при което бяха избити над 100 души, повечето жени и деца. По-късно Сирия отговори реципрочно и изгони българските дипломати от Дамаск. По данни на ООН в момента на турска територия са намерили убежище над 260 000 сирийски бежанци, а от началото на конфликта в Сирия са загинали над 70 000 души.
ОБВИНЕНИЯ
Сирийският президент Башар ал Асад обвини турския премиер Реджеп Ердоган, че "няма грам истина" в приказките му относно сирийския конфликт. "Ердоган не е казал нито една вярна дума от започването на кризата в Сирия", заяви Асад в интервю за турски медии. Сирийският президент обеща амнистия на похитителите в Сирия, давайки им срок от 15 дни да освободят заложниците си. Ако не се подчинят на ултиматума, похитителите ще бъдат осъждани на доживотен принудителен труд или екзекуции.