Десетки милиони левове загуби вероятно ще бъдат натрупани в енергетиката в рамките само на няколко дни. Заради свитото потребление у нас и намалелия износ вчера Електроенергийният системен оператор (ЕСО) нареди да започне масово изключване на централи на възстановяеми енергийни източници и на топлоцентрали. Ограничено е и производството на АЕЦ "Козлодуй". Милиони загуби се трупат всеки ден само от непроизведен ток. Отделно от това Националната електрическа компания (НЕК) ще трябва да плаща за поддържането на така наречения студен резерв. ВЕИ централите и много от топлоцентралите имат сключени договори за гарантирано изкупуване на тока по високи фиксирани цени и вероятно ще предявят искове за неустойки. Ако самите централи изпаднат във финансови затруднения, те няма да могат да плащат кредитите си и това ще доведе до загуби за банките. В критично състояние е и въгледобивът, който също трупа всекидневни гигантски загуби.
Към 10 часа вчера товарът в енергосистемата е бил 4300 мегавата, а износът - 250 мегавата при инсталирани и годни за работа около 12 000 мегавата. Заради опасността системата да се дебалансира, да стане неуправляема и да се наложи спиране на тока ЕСО ограничи производството от ВЕИ централи, АЕЦ, топлофикационни и заводски централи с комбиниран цикъл на производство. Работят на пълна мощност само част от ВЕЦ-овете. Това се прави, тъй като има опасност от наводнения заради преливане на осем от общо десет големи язовира, обяви главният диспечер на елмрежата Митю Христозов. Шестте най-критични язовира са в каскадите "Доспат-Въча" и "Доспат". Инсталираните там мощности са 750 мегавата. Според Христозов язовирите "Батак" и "Белмекен" все още не са опасни, но през следващите две-три седмици е възможно и те да се напълнят. Под "Белмекен" е най-голямата у нас водноелектрическа централа "Белмекен-Сестримо" с обща мощност около 1600 мегавата.
Макар да се твърди, че ограничаването на производството е временна мярка, тя вероятно ще продължи поне до 20 април, когато трябва да бъде спрян за планов ремонт и презареждане един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй". От сряда и двата 1000-мегаватови блока там са с намалена мощност - съответно до 700 и до 500 мегавата. Според шефа на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов заради извънредната ситуация централата ще загуби до 20 април около 20 млн. лв. от непроизведен ток.
Огромни загуби отчитат и ВЕИ производителите, след като вчера бяха орязани около 40% от техните мощности, присъединени към всички електроразпределителни дружества. От ЧЕЗ съобщиха, че започват да спират част от ВЕИ централите на територията си. От 10 до 18 ч. бяха изключени всички вятърни и фотоволтаични централи на териториите на областите София, Перник, Кюстендил и Монтана. От чешкото дружество заявиха готовност да изключат и още зелени централи през следващите дни.
По закон ВЕИ централите могат да бъдат изключени за срок до 48 часа. Не е указано обаче колко пъти по 48 часа могат да бъдат спирани. Според Българската фотоволтаична асоциация загубите вече са огромни. Шефът на асоциацията Никола Газдов коментира пред "Сега", че проблемът ще става още по-сериозен. "Изключването на централите, дори и временно, ще доведе до сериозни загуби не само за тях, но и за банките, тъй като голяма част от сектора има кредити, които трябва да обслужва", каза Газдов. Колегата му от ръководството на асоциацията Румен Петков обясни, че все още няма конкретни разчети за загубите, тъй като още не се знае за какъв период ще бъдат спрени част от зелените централи. "Ясно е обаче, че разликата ще бъде платена от крайния потребител, тъй като това не може да продължава вечно и системата рано или късно ще трябва да се балансира", заяви Петков.
От асоциацията вече са изпратили протестно писмо до президента, премиера и енергийния министър. В него е посочено, че производители с капацитет от няколко кВт до няколко МВт не могат да повлияят на баланса в енергийната система. Поредицата обвинения срещу производителите на екоенергия целят да оправдаят последователните грешни политически решения, които тласкат българската енергетика от дефицит през януари 2010 г. (когато бе спрян износът на електроенергия от страната) до свръхпроизводство през март-април 2013 г., отбелязват от БФА. Освен това ВЕИ производителите подготвят сигнал до главния прокурор, в който ще поискат да се спре нарушението на ЕСО и ЕРП-тата, свързано с изключването на зелените централи от системата.
Огромни са загубите и за мините - в момента около 1500 души от "Мини Марица-изток" са в платен отпуск заради намалелите заявки за въглища, а синдикатите предупреждават, че може да се стигне и до забавяне на заплатите. Сега в принудителен отпуск са около 2000 миньори от Югозападния район. Централата "Марица-изток 3" е спряна, а "Марица-изток 2" и ТЕЦ-ът в Гълъбово произвеждат много малко електроенергия. Добивът на въглища е паднал седем пъти - от 74 хиляди на 14 хиляди тона. Преди около година при подготвяна стачка на миньорите евентуалните загуби само на мини "Марица-изток" се изчисляваха на 1.6 - 1.8 милиона лева на ден. Освен това се прогнозираше, че четирите централи в района - трите "Марици" и "Брикел", могат да поискат неустойки в рамките на 1 милион лева на ден.
Синдикатите виждат износа на ток като спасение за въгледобивната промишленост, тъй като ситуацията в момента е "взривоопасна". На подобно мнение е и ресорният зам.-министър Божан Стоянов, който начерта спешни мерки за излизане от енергийната криза - преосмисляне на такса "пренос", отпушване на износа и разглеждане на възможностите за приватизация на мините. Според него един от най-сериозните елементи на проблема в енергетиката е свитото потребление. "Всички трябва да осъзнаем една нова реалност, действителност на силно намалено потребление, както вътрешно, така и външно. Трябва да сме наясно, че пазарите са свити и с ниски цени. Имаме сериозен свръхкапацитет и трябва да правим много тежки избори кое да спрем и кое да пуснем", заяви зам.-министърът. "Ако енергетиката е лодка, ние всички сме в нея, но тя потъва и всеки трябва да даде по малко, за да я спасим", категоричен бе той. По данни на НСИ през февруари спрямо година по-рано производството на електроенергия е спаднало с 17%, а на твърди горива - с 24.9%.
В ОЧАКВАНЕ
Дни след като от ЧЕЗ се оплакаха на Еврокомисията, че България е започнала процедура по отнемане на лизенза й за работа у нас, председателят на ЕК Жозе Барозу заяви, че жалбата все още се оценява. Той добави, че комисията се отнася към този въпрос с голямо внимание, и допълни, че "току-що" е получено официалното оплакване по случая. Според Барозу трябва да се направи оценка на ситуацията и всички правила на вътрешния пазар да бъдат спазени.
|
|