Заради "тотален геноцид над пенсионерите" Асоциацията на пенсионерите е внесла първия колективен иск срещу България в Европейския съд в Люксембург, съобщи вчера журналистката Венелина Попова. Тя е един от инициаторите на иска и от години води безуспешни битки с институциите за обвързване на минималните пари за старост с прага на бедност.
Протестът на възрастните е срещу факта, че 800 000 от тях получават пенсия до 200 лева, която е под официалния праг на бедност, обявен у нас. Той се изчислява по методика на правителството на базата на данните от наблюдението на НСИ на домакинските бюджети и за 2012 г. е 236 лв. За т.г. прагът на бедност е дори още по висок - 241 лв. "Задавах въпроса на три правителства и отговор не получавах или той бе: "Пари няма". Затова мисля, че този иск е изключително справедлив", коментира Попова.
"Получава се едно много просто положение - държавата ни, от една страна, обявява какъв е прагът на бедност, който няма нищо общо с минималния доход, и същевременно нормативно определя, че 1/8 от гражданите й няма да получат от нея дори сумата, необходима за физическото им оцеляване. Делото е заведено директно в съда в Люксембург, тъй като в България няма възможност да се сезира Конституционният съд за противоконституционност", обясни адвокат Александър Желязков, чрез когото е пусната жалбата.
С официалната линия на бедност у нас не е обвързано нищо - нито социалните помощи, нито минималните пенсии и заплати. Държавата ни няма и ангажимент да го направи заради еврочленството си. Нещо повече - за европейската статистика дори се ползва друга методика, при която линията на бедност е много по-различна и зависи от броя на живеещите в домакинство. Не е съвсем коректно пенсията на един пенсионер да се сравнява с абсолютната стойност на линията на бедност от 236 лв., защото според методиката това не означава, че с толкова трябва да разполага всеки член от домакинството, коментираха от НСИ. За статистическите изчисления главата на семейството се приема за единица, съпругата - за 0.5, детето за 0.3. Така това семейство ще е бедно с 425 лв., а не със 708 лв.
ПРОЦЕДУРА
Европейският съд в Люксембург допуска преки искове от физически и юридически лица. Неговите решения имат задължителен характер и трябва да бъдат приведени в изпълнение, в противен случай започва наказателна процедура. Няколко решения на съда по правата на човека в Страсбург обаче вече са подкрепили държавата в правото й да определя как да си изчислява пенсиите. А инструментът, който би трябвало да допълва доходите до минимума за физическо оцеляване, е социалното подпомагане.
Каквото и колкото си внесъл, това ще получиш.
Да бяха внасяли долари или марки, сега долари или евро щяха да получават.
Ама такова било времето - е, сега пък е такова.
Ама имало тоталитаризъм, ама заплатите били малки - да сте стачкували като поляците, чехите, унгарците случайно? Да сте бягали зад граница?
Ходехте на манифестации и викахте "Да живее партията" и "С БКП - напред" - идете сега партията да ви даде конвертируеми пари...