Няма опит от чужди сили и държави за пробив в системата на защита на класифицираната информация, обяви в първата си публична проява вчера шефът на ДКСИ Борис Димитров. |
Той обяви, че прокуратурата е поискала от тях становище дали информацията, намираща се в Националната разузнавателна служба, е класифицирана. Става дума за лист хартия със сигнал, за който от разузнаването твърдят, че идвал от приятелска чужда служба. В него имало намек, че някой готви атентат срещу Борисов. Самият Борисов обяви, че в сигнала имало и информация как всъщност бил поръчан от Ахмед Доган. Прокуратурата почисти Борисов, като обяви, че въпреки грифа "Строго секретно" сигналът не бил тайна. В същото време обаче от позицията на държавното обвинение излезе, че бившият премиер лъже за Доган.
"Ставаше въпрос за един обикновен принтерен лист, на който наистина беше написано "Строго секретно", но нямаше уникален номер на регистратурата, която го е създала, нямаше другите реквизити на грифа, нямаше подписи, нямаше печати, нямаше организация, която го е създала", обясни вчера Димитров.
Така се оказва, че Борисов години наред е пазен от НСО заради информация без каквато и да е стойност. Става ясно и че именно становището на ДКСИ е оневинило бившия премиер по обвиненията, че е издал класифицирана информация. Това е много странно, като се има предвид, че по закон шефът на НРС има право да слага гриф "секретно" на каквото си поиска и после само той може да го премахва.
По признание на шефа на ДКСИ имало голям проблем със засекретяване на документи преди влизането на Закона за защита на класифицираната информация през 2002 г. Бройката на тези документи била изключително голяма. Те изобщо не били описани в регистрите. "Предполагам, че е възможно и за в бъдеще да се появяват някои документи отпреди 15-20 и повече години", каза Димитров, имайки предвид, че те може да се ползват и с политически цели.
ОТЧЕТ
Законът работи добре, а създадена е надеждна система за защита на класифицираната информация, обяви шефът на ДКСИ в годишния си отчет. В момента 79 749 души имат достъп до тайни. През 2012 г. ДКСИ констатира традиционни вътрешни и външни заплахи и рискове. Констатирани са 3 случая, в които са създадени предпоставки за нерегламентиран достъп до информация с ниво "Строго секретно" - за неправилно размножен документ, за унищожаване на 3 документа без разрешение на ДКСИ. Нарушенията не са довели до вреди на националната сигурност.