:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,594
Активни 665
Страници 23,159
За един ден 1,302,066

Брюксел се готви да спасява закъсали банки в ЕС с депозитите на богатите

ЕК подготвя нова директива, която ще бъде вписана в националните законодателства на страните членки
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Eвропейският комисар по валутните въпроси Оли Рен призна, че ЕК подготвя нова директива за банките, според която притежателите на депозити над 100 000 евро ще бъдат принудени да се разделят с част от средствата си, ако банката, в която държат спестяванията си, изпадне в несъстоятелност и се наложи да бъде спасявана.
Притежателите на депозити над 100 000 евро в банки в държави, членки на ЕС, може да бъдат принудени да се разделят с част от спестяванията си, ако банката, в която са парите им, изпадне в несъстоятелност и се наложи да бъде спасявана, заяви зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по валутната политика Оли Рен в интервю за финландската национална тв YLE. Той разкри, че ЕК подготвя директива за банковата сигурност, в която ще бъде включен въпроса за отговорността на инвеститорите. Разпоредбата ще бъде вписана в националното законодателство на всяка от страните членки.

Шефът на Еврогрупата Ирун Деслблум дни след сделката за Кипър пръв каза, че моделът на решение на кризата в Кипър може да се използва и занапред. Еврокомисарят Рен обаче изрично подчерта пред YLE, че случилото се с банковата система на Кипър е изключение и няма да бъде модел за решаване на подобни проблеми в останалите страни от ЕС. "Кипър беше специален случай... но предстоящата директива предвижда инвеститори и собственици на депозити да поемат своята част от отговорността в случай на преструктуриране или ликвидиране на банката... Има съвсем ясна йерархия - първо, акционерите, после вероятно ще следват негарантираните инвестиции и депозити. Но лимитът от 100 000 евро е извън всякакво съмнение - депозитите под тази граница ще бъдат напълно защитени", обясни Рен. За да бъде отпуснат спасителен заем от 10 млрд. евро на Кипър, се наложи Никозия да ореже с около 60% депозитите на притежателите на спестявания над 100 000 евро.

Главният изпълнителен директор на банковата група UniCredit SpA Федерико Гицони изрази подкрепа за подготвяната евродиректива. Според него е приемливо да бъдат правени принудителни удръжки от големите депозити в закъсали банки, както и от притежателите на техни облигации с цел компенсиране на загубите. Той също е категоричен, че депозитите до 100 000 евро трябва да са категорично защитени. "ЕС трябва да въведе идентични правила във всички страни членки, а в идеалния сценарий подобни мерки би трябвало да бъдат координирани на глобално равнище", смята Гицони, цитиран от агенциите. Според него на големите депозити трябва да се посяга едва след като се окаже, че облигационерите не могат да покрият загубите.
40
1993
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
07 Април 2013 19:26
Официализиране на ЕС държавен грабеж в полза на банкстерите (Банкеро-сатанинският интернационал).
07 Април 2013 20:32
Защо не се акцентира в "Търсене на отговорност" .Ако това се допусне следващото ще бъде конфискация на лично имущество на гражданите в ЕС поради незадоволителни резултати от некадърно управление на шайката европейски и национални политици.
07 Април 2013 20:39
Вие се молете евроболшевиките да не ни думнат един як данък върху недвижимостите, защото народ като българския, който в 95 % притежава собственост и е вкопчен в дома си, нивата, лозето и ракията , все още трудно се манипулира до край.
Собственост върху недвижимост означава и личен суверинитет.Държавен вече няма ,а ма личния им е проблем на тези товарищи. Все още .
07 Април 2013 20:43
трябва всеки новороден в европа да има пожизнена пенсиа от 100 000 евро щом се гарантират такива суми
така европа ще има раждаемост и депозити в банките както в кувеит всеки новороден с банкова сметка
07 Април 2013 20:56
на всеки европеец 100 000 пенсиа докато не ги похарчи или умножи под формата на трудов договор с европеиският сьюз
07 Април 2013 21:46
Еврокомисарят Рен обаче изрично подчерта пред YLE, че случилото се с банковата система на Кипър е изключение и няма да бъде модел за решаване на подобни проблеми в останалите страни от ЕС

Хем казва, че в законодателството на всяка държава ще трябва да има възможност да се краде както в Кипър, хем че било изключение.
Разликата е само, че в Кипър законът "пре$%а" стари договори - замразиха сметките и решиха "ай ся ще си земем", а по новите решението си е готово.

инвеститори и собственици на депозити да поемат своята част от отговорността в случай на преструктуриране или ликвидиране на банката..

Инвеститорите - ясно, но собствениците на депозити? А "преструктуриране" звучи доста размито - някой си е окрал (как се става милионер със заеми - вече знаем) колкото могъл, и "налага се преструктуриране".
07 Април 2013 22:43
...Има съвсем ясна йерархия - първо, акционерите, после вероятно ще следват негарантираните инвестиции и депозити...

Туй, че йерархията е оплескана е ясно. Пита се кво правиме с банкерите?
07 Април 2013 23:29
А бе драги Zande,

Как да не може да се манипулира ТОЗИ народ - за 23 години овчедушието, безхаберието, простотията, неграмотността и НАЙ-ВЕЧЕ манталитетното нежелание на всеки един от нас да действа ЗАЕДНО с ближния, и СОЛИДАРНО с него, срещу душманите наши, които след 1989 насам първо ни приватизираха банките и перлите от тогавашната индустриална корона (МДК Пирдоп, НЕФТОХИМ Бургас, Содовите заводи, и пр. и пр.); после ни разперчатосаха масивите на АПК/ТКЗС, които бяха годни за ефективно (зщото бе интезивно, поливно и механизирано) широкоспектърно земеделие (т.е. не само зърно, но и много-много други с.с. стоки), изклаха ни близо 15 млн.глави овце, и не знам колко крави, които дребни и едри добитъци даваха какво ли не за хранително-вкусовата промишленост, и суровини за преработвателната и леката, ние се докарахме до просешка тояга! До ПОСЛЕДНОТО място във всяка една класация в ЕС, че и в Африка - както тези дни един млад АТАКАджия разпрява по телевизора! Така братко ни изманипулираха, така ни източиха кръвчицата (1 млн. от младото поколение, главно най-добрите и най-обучените ни професионалисти), че НИКОГА вече да можем да се ПРИВДИГНЕМ ! Много катастрофи е превъзмогнал този народ, но този път, от 1300 години насам, това ще за първи път!, няма да може да се ВЪЗДИГНЕ от пепелищата, докарани ни, причинени ни от тази менте-демокрация, и от този дивашки капитализъм!
08 Април 2013 01:09
Плесник,одобрявам.Освен последните ти думи.Нито е менте демокрация,нито дивашки капитализъм.Това си е най обикновен фашизъм,и не само в България.
08 Април 2013 07:46
Zande това което описваш е вече реалност в Гьрция. Така че ако други закьсат дето ще закьсат предполагам че ще се приложи челния грьцки опит.
08 Април 2013 08:05
Не знам що се вдига такава патардия за тия регламенти точно в България ? Ами и по сега действащото българско законодателство банковите депозити са гарантирани до 100 000 евро /195 000 лв./ Т.е. над тази горница - не са гарантирани /при фалит на банката/ . За какво вдигате шум ? Оставам с впечатлението че повечето българи са с депозити около 100 000 евро и тези разпоредби силно ги притесняват...
08 Април 2013 09:21
Туй, че йерархията е оплескана е ясно. Пита се кво правиме с банкерите

отговор: или или а може и
08 Април 2013 10:39
Комунизъм е спасяването на влогове във фалирали банки. Принципно всеки е отговорен за вложенията си. А мутро-комунизъм е спасяването на влогове, във фалирали банки, над 100К евро.

Не виждам защо е този вой - който има пари, да му мисли, какво да прави с тях.
08 Април 2013 11:28
***
08 Април 2013 11:30
Притеснителнота в случая е, че изобщо се поставя въпросът.
Т.е. стабилността на финансовата система се поставя под съмнение, при което по-големите вложители теглят парите си.
Банките ще са поставени под натиск и може да се стигне до фалити.
И бъркотия, от която ще пострадаме всички.
08 Април 2013 11:30
А личното имущество на управляващите съответната банка и на акционерите?
Не следва ли то да е първо по ред при секвестирането?
08 Април 2013 11:33
Ако големите влогове се изтеглят от банките, кой остава да гарантира малките?
Да, държавата, тоест парите за пенсии, здравеопазване, образование, пътища, детски градини, социални помощи....
08 Април 2013 11:49
Чудя се кога Брюксел ще гласува директива с която ще си орежат собствените комндировачни, а не дай боже една директива ако им пропаднат идеите да си го гарантират сьс собственото си имущество. Четох биографията на Оли Рен и ми напомни биографията на комсомолски секретар и то номинклатурен.‌Човека не е работил никьде....
08 Април 2013 12:22
Човека не е работил никьде....

То само с работа не става. Трябва и акъл...
08 Април 2013 12:25
Трябва и акъл...

То има и такьв труд с акьл ако не си чувал
08 Април 2013 12:27
Ако големите влогове се изтеглят от банките, кой остава да гарантира малките?

Идеята е влоговете в банките да се гарантират един друг взаимно. По-точно, идеята е, че ако една банка фалира другите ще могат да й помогнат. Като гаранцията е процент от всеки влог и така няма значение колко са големи влоговете. И да, това разбира се работи само ако фалират една или малък на брой/размер банки. Ако всички банки са "инвестирали" в едно и също, примерно имоти, то спасение няма. Или по-точно има - казва се ЕЦБ. Само ЕЦБ може да напечата толкова пари колкото банкерите са обещали да върнат на вложителите. Разбира се, само ако реши, че е благоразумно. Ако не... надолу по йерархията.
08 Април 2013 12:28
При бъдещ по-голям зор границата ще стане и по-ниска ! ЕС се превръща в най-добрия наследник на СССР . Да ни е честито !
08 Април 2013 12:59
Брюксел се готви да спасява закъсали банки в ЕС с депозитите на богатите
Така е. Като няма болшевики и буржоата са правят на болшевики.
Все пак, постиндустриалният капитализъм не е умрял напълно (той още дълго може да изкара така - от криза до криза), така че очаквам подгонване на капиталите към правилните банки, с цел предстоящо включване на новата кредитна въртележка. Догодина.
08 Април 2013 13:15
подгонване на капиталите към правилните банки, с цел предстоящо включване на новата кредитна въртележка.

За подгонването позна, ама за целта - не. Подгонването е с цел да бъде резната горницата над 100К. Това решава много проблеми.
08 Април 2013 13:24
За подгонването позна, ама за целта - не. Подгонването е с цел да бъде резната горницата над 100К. Това решава много проблеми.
Да де, но с резването на горницата над 100 хил. ще се покрият евентуално загубите, причинени от кризата. За да може обаче моделът на постмодерния (дългов) капитализъм да продължи да съществува, е необходимо да бъде рестартиран.
08 Април 2013 13:45
Ами не е нужно да се запазва този (дългов) модел. Read my lips: n-o   m-o-r-e   c-r-e-d-i-t-s. Новият модел се казва "преки инвестиции".
08 Април 2013 13:46
Ми що не въведат и трудовата повинност, бригадирското движение, ленинските съботници, самооблагането ... или ЕС да систане ЕССР, само защо ручахме жабетата цели 24 години
08 Април 2013 14:02
Честитоооо
08 Април 2013 14:12
Ами не е нужно да се запазва този (дългов) модел. Read my lips: n-o m-o-r-e c-r-e-d-i-t-s. Новият модел се казва "преки инвестиции".
Това, че не е нужно дълговият модел на капитализма да се запазва, го казваш ти. Други хора обаче не са на това мнение, иначе нямаше да запазят повечето банки живи и работещи, готвейки ги да посрещнат новата вълна от масово кредитиране (дори в Кипър банките не бяха фалирани). А желаещи за кредитиране дал господ - те няма да са по-малко, отколкото тези преди 2008 г., дори напротив. Повярвай ми.
08 Април 2013 15:11
Read my lips: n-o m-o-r-e c-r-e-d-i-t-s. Новият модел се казва "преки инвестиции".

08 Април 2013 16:20
Новият модел се казва "преки инвестиции".
Преките инвестиции не са ли вид заем? Срещу тях някой получава акции и започва да източва навън печалбите на дружеството - така хем си връща инвестицията, хем му остават едни акции, които може да продаде Това по правило не винаги е така, но у нас се случва при почти всички чуждестранни инвеститори.
08 Април 2013 16:45
готвейки ги да посрещнат новата вълна от масово кредитиране

То убаво ма кво че кредитират.
Икономика и доходи у ЕС-то след 2008 последователно надолу. Безработица нагоре.......
Палажението ..... С едно излечения пАри много, проекти нъц
Сетих се! Че кредитират печатането на евра
08 Април 2013 17:14
Други хора обаче не са на това мнение, иначе нямаше да запазят повечето банки живи и работещи...

Първо, едната голяма банка даде фира. Второ, за запазването на банките може да има и други причини. Трето, че някои хора искат всичко да си остане по старому е ясно, ама просто няма начин. И да, ще се опъват и ще има борба (свободен стил), но в крайна сметка ще загубят. Просто защото този модел се изчерпа.
08 Април 2013 17:18
Преките инвестиции не са ли вид заем? ...някой получава акции и започва да източва навън печалбите на дружеството

Ми не точно. Има една "тъъъничка" разлика - печалбите НЕ са гарантирани от никой. И може да остане без тях. Зависи си само от него (е, изключвайки ролята на държавата, ама всички знаем, че от държавата само добро може да се чака, така че не би трябвало да има оправдания заради нея ).
08 Април 2013 17:29
То убаво ма кво че кредитират.
Икономика и доходи у ЕС-то след 2008 последователно надолу. Безработица нагоре.......
Палажението ..... С едно излечения пАри много, проекти нъц
Защо, през 2005-2008 г. да не би да имаше по-читави проекти? Финансираха се безумни неща на още по-безумни цени. Този модел ще се повтори и ще даде още 10-20 години живец на постмодерния капитализъм. Най-важното е, че той се харесва и на китайците, защото спомогна за най-големия икономически възход в цялата 50-вековна история на страната. В противен случай, през последните 5 години китайците можеха да унищожат икономически САЩ и долара, но не пожелаха.
Трето, че някои хора искат всичко да си остане по старому е ясно, ама просто няма начин. И да, ще се опъват и ще има борба (свободен стил), но в крайна сметка ще загубят. Просто защото този модел се изчерпа.
И кой ще застане насреща им? Видяхме, че движението "Окупирай" не доведе доникъде в САЩ и Европа. Това бяха едни класово неосъзнати протести, както биха се изразили класиците на марксизма. А лява вълна така и не се вижда на хоризонта, да не говорим за нещо по-радикално. То и комунисти не останаха де. Постиндустриалният капитализъм ще изкара още един микроцъкил (10-20 години, както казах), след което може и да се разпадне. Не виждам обаче, какво ще дойде след него.
08 Април 2013 17:35
Споко, новото е измислено вече и в момента се пече във фурната. Вервай ми!
08 Април 2013 17:40
Споко, новото е измислено вече и в момента се пече във фурната. Вервай ми!
Къде, в Русия, в Китай? Та там капитализмът е по-див и от нашия.
08 Април 2013 17:45
Не, не там. Но си наполовина прав - Русия е най-подходящото място от което да стартира новото.
А Китай... ох... такъв огромен балон се е надул там, че не знам. Наистина не знам - най-вероятно и там ще се наложи подрязване в стил 100К.
08 Април 2013 18:07
Не, не там. Но си наполовина прав - Русия е най-подходящото място от което да стартира новото.
Руснаците експериментираха през целия 20-ти век и го загубиха, също като нас, нищо че излязоха победители от най-кървавата война. Едва ли сега им е до експерименти.
А Китай... ох... такъв огромен балон се е надул там, че не знам. Наистина не знам - най-вероятно и там ще се наложи подрязване в стил 100К.
Така е, но китайците са свикнали да карат на ориз със зеленчуци (образно казано, защото някои тук се хващат буквално за тази метафора) и едва напоследък откриха, че това е само гарнитурата. Така че лесно ще понесат тази подстрижка. А тя най-вероятно ще се наложи, защото от няколко години насам китайската икономика работи на празни обороти, т.е за вътрешния пазар, което е чиста проба надуване на балони и слагане от единия джоб в другия (ръстът на кредита за миналата година е 15%, което допринесе едва за 7,5% ръст на китайската икономика). Ето защо, тъкмо преди сриването на Китай, респ. на Запада, кредитната въртележка ще бъде пусната наново – и двете страни имат изгода. Моите прогнози са, че това ще стане догодина.
08 Април 2013 18:23
Едва ли сега им е до експерименти.

Една от хубавите страни на новото е, че не отрича нищо старо. Така че няма да има резки завои и нещата ще станат плавно и постепенно - малко по малко стария модел ще бъде изместен.
кредитната въртележка ще бъде пусната наново ... Моите прогнози са, че това ще стане догодина.

Не знам за какво пускане говориш - ами тя не е спирала. Сам каза за Китай. На запад вярно има сериозен спад на частния кредит, но пък то май така и не остана някой без дългове. И то сериозни. Във всеки случай, аз запада няма да го мисля - ако иска да надуе още дълговия балон, нека го надува. Както казах, моята надежда е Русия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД