Притежателите на депозити над 100 000 евро в банки в държави, членки на ЕС, може да бъдат принудени да се разделят с част от спестяванията си, ако банката, в която са парите им, изпадне в несъстоятелност и се наложи да бъде спасявана, заяви зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по валутната политика Оли Рен в интервю за финландската национална тв YLE. Той разкри, че ЕК подготвя директива за банковата сигурност, в която ще бъде включен въпроса за отговорността на инвеститорите. Разпоредбата ще бъде вписана в националното законодателство на всяка от страните членки.
Шефът на Еврогрупата Ирун Деслблум дни след сделката за Кипър пръв каза, че моделът на решение на кризата в Кипър може да се използва и занапред. Еврокомисарят Рен обаче изрично подчерта пред YLE, че случилото се с банковата система на Кипър е изключение и няма да бъде модел за решаване на подобни проблеми в останалите страни от ЕС. "Кипър беше специален случай... но предстоящата директива предвижда инвеститори и собственици на депозити да поемат своята част от отговорността в случай на преструктуриране или ликвидиране на банката... Има съвсем ясна йерархия - първо, акционерите, после вероятно ще следват негарантираните инвестиции и депозити. Но лимитът от 100 000 евро е извън всякакво съмнение - депозитите под тази граница ще бъдат напълно защитени", обясни Рен. За да бъде отпуснат спасителен заем от 10 млрд. евро на Кипър, се наложи Никозия да ореже с около 60% депозитите на притежателите на спестявания над 100 000 евро.
Главният изпълнителен директор на банковата група UniCredit SpA Федерико Гицони изрази подкрепа за подготвяната евродиректива. Според него е приемливо да бъдат правени принудителни удръжки от големите депозити в закъсали банки, както и от притежателите на техни облигации с цел компенсиране на загубите. Той също е категоричен, че депозитите до 100 000 евро трябва да са категорично защитени. "ЕС трябва да въведе идентични правила във всички страни членки, а в идеалния сценарий подобни мерки би трябвало да бъдат координирани на глобално равнище", смята Гицони, цитиран от агенциите. Според него на големите депозити трябва да се посяга едва след като се окаже, че облигационерите не могат да покрият загубите.