Люксембург изрази готовност
да преразгледа правилата за банковата тайна, разкри финансовият министър на страната Люк Фриден в интервю за в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Целта е да се спре укриването на данъци от чужденци със сметки в местни банки. Люксембург често е обект на критики заради банковата тайна. "Искаме да засилим сътрудничеството с чуждестранните данъчни власти. Международните тенденции вървят към автоматичен обмен на информацията за банковите депозити. Ние вече не се противопоставяме толкова стриктно на тази политика", заяви Фриден.
Кризата е намалила корупцията
сред държавните чиновници в страните от ЕС, е заключението от проучване, направено от германски учени и публикувано във в. "Ди Велт", цитирано от БНР. Този ефект обаче не е отчетен в България и Румъния, които продължават да са най-корумпираните в ЕС. Изследването разделя на четири групи държавите членки по отношение на актуалното им състояние и вероятността за развитие на корупцията във властта. В първата група, в която явлението "корумпиран държавен чиновник" на практика не съществува, са скандинавските, Германия, Австрия, Дания и Бенелюкс. България и Румъния са в последната, четвърта група и са далеч извън критериите за чисти от корупционни практики държавни чиновници. "Ди Велт" отбелязва, че България, Румъния и Гърция са сред държавите, които не се съобразяват с предписанията на ЕС за намаляване на администрацията и за пресичане на корупционните практики по средства, отпускани от Брюксел.
"Уикилийкс" разсекрети нови 1.7 млн.
секретни документа, свързани с външната политика на САЩ, предадоха агенциите. Архивът от дипломатически грами, разузнавателни доклади и кореспонденция на Конгреса обхваща периода 1973-1976 г. Главно действащо лице в тях е тогавашният президентски съветник по националната сигурност и впоследствие държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър.
|
|