:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,390
Активни 584
Страници 12,293
За един ден 1,302,066

Гърция национализира двете най-големи банки

Гърция национализира двете най-големи гръцки частни банки - Националната банка на Гърция и Юробанк Ергасиас, писаха местните медии. Те преминават под контрола на Фонда за финансова стабилност, което на практика означава, че се национализират. Фондът става основен акционер и ще реши дали в бъдеще двете банки ще се слеят, или ще бъдат продадени. Решението за преминаване на двете банки под държавен контрол е взето от международните кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ и гръцкото правителство. През февруари втората по големина търговска банка в страната Юробанк Ергасиас стана собственост на Националната банка на Гърция. Процедурата по сливането все още не е приключила, но от вчера тя е замразена. Двете банки имат интереси и в България - ОББ е 100% собственост на Националната банка на Гърция, а Пощенска банка - на Юробанк. Депозитите в двете банки не са застрашени, заяви говорителят на гръцкото правителство Симос Кедикоглу.

Евентуална национализация на двете гръцки банки не касае по никакъв начин ОББ и "Юробанк България", коментираха от БНБ. Като лицензирани в България кредитни институции, ОББ и "Юробанк България" отговарят на всички изисквания за ликвидност и капиталова адекватност и подлежат на общия за всички банков надзор, допълниха от БНБ.

Междувременно португалският министър-председател Педру Пасош Коелю обяви нови съкращения на разходите в здравеопазването, образованието, социалното осигуряване и държавните компании, след като Конституционният съд отхвърли предвидените в бюджета за тази година мерки за икономии.



25
2562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
08 Април 2013 19:58
Дай Боже
България да се освободи от ромейско "банкиране"
както се освободи от турско и комунистическо робство!
08 Април 2013 20:22
как национализация бе, това е мръсна дума, пу пу пу
08 Април 2013 20:26
Национализация на трапезите.
08 Април 2013 20:32
Национализация означава, че акционерите в тези банки губят всичко. А дали и притежателите на големи депозити ще трябва да се "подстрижат"?
08 Април 2013 20:45
Те нали си разхвърляха авоарите по (много ) други банки!
08 Април 2013 20:49
крайно време е и в България да започнат такива процеси.
08 Април 2013 21:08
И това как се връзва с решението на ецб за спиране на рефинансирането?!
Или те почнаха- тука има, тука нема!
08 Април 2013 21:35
Национализацията на "майката" на ОББ, Националната банка на Гърция (Ntl Bank of Greece, която НБГ не бива да се бърка с Централната банка на Гърция), не касаела ОББ-ето, както ни успокояват от БНБ-ето! Сигурно няма място за тревога! Но пък има място за въпрос на простосмъртните банкуващи се в ОББ български граждани - ЗАЩО, аджеба, в края на годината печалбата на приватизираната ОББ ще трябва да се превежда на гръцката държава, вместо да остава в българската? Въпросът е същият като с печалбата на частното ЧЕЗ-България, което превежда печалбата си на държавното ЧЕЗ в Чехия!? Вместо на българската държава! Защо ни бяха всичките тези приватизационни, пазарно-ориентирани и свободно-икономически жабета? Отговорът е адски прост - за да ни откраднат и банките, и националната електропреносна-и-електроразпределителна мрежа, и златото, и медта, и солните залежи, и какво ли още не!!! ТРЯБВА ДА СИ ВЪРНЕМ СОБСТВЕНОСТТА! Та ако ще и от Anschluss-a да се наложи да излизаме!!!
08 Април 2013 21:41
Ситуацията се прояснява от долната информация. Гръцките банки също като кипърските са бъкани с гръцки държавни облигации и:

NBG и Eurobank се нуждаят от общо 15,6 млрд. евро свеж капитал, за да стабилизират показателите си за капиталова адекватност в съответствие с изискванията на централната банка. Международните кредитори са одобрили схема за рекапитализация, според която повечето от парите ще дойдат от фонда за стабилност, а в замяна той ще получи акции и конвертируеми облигации. Очаква се делът на NBG в Eurobank да бъде силно разводнен като резултат от набавянето на нов капитал, а анализаторите очакват масирани разпродажби на акциите на двете банки днес. В петък акциите на Eurobank пропаднаха с 21 на сто до 0,15 евро за брой и обща оценка 82,94 млн. евро. Пазарната капитализация на NBG пък се сви с 11,1 на сто до 0,52 евро за акция и общо 637,83 млн. евро.

Очаквано акциите им силно са се обезценили. Всичко това може да засегне и българските им дъщерни дружества, но само в смисъл да ги продадат на чужди банки за набавяне на още ресурс, както Емпорики я продадоха на френската Креди Агриколь.
08 Април 2013 21:42
Национализацията е ВЪЗМЕЗДНО отчуждаване в полза на държавата- и няма нищо общо с Конфискацията(Експоприацията), която е БЕЗвъзмездно отчуждаване в полза на държавата!
В някои случаи(при лошо финансово или физическо състояние на собствеността, например) Национализацията е мана небесна за частния собственик- защото получава пари срещу собствеността си!!!
08 Април 2013 22:20
Пара, възмездно не означава, че ще получат пари.
В случая банките са декапитализирани, вследствие на обезценка на "активите" - гръцки облигации. Така че държавата ще налее капитал и затова получава контрола, това не означава, че плаща на акционерите
09 Април 2013 02:50
TRAIKOKITAN4EV,
/:/ "Така че държавата ще налее капитал и затова получава контрола, това не означава, че плаща на акционерите"
............................................................................
Какво означава "наливане на капитал"?! Заем ли дава държавата на банката, акции ли купува?! Обясни!
Контрол над акционерно дружество има само мажоритарният собственик на акции, нали!
Апропо, акционерите в акционерно дружество НЕ са собственици на акционерното дружество, а само на негови акции- собственик е юридическото лице АД!
ДРУГА вест идва сега от Гърция- Гърция отвръща на удара!
Гърция се готви да си иска дълговете от Германия
09 април 2013
Германия трябва да плати на Гърция репарации за щетите, причинени по време на Втората световна война, включително насилствени дадени заеми. Това пише в секретен доклад на гръцкото министерство на финансите...Според гръцката преса става дума за 162 млрд. евро. Решението дали работата по документа да продължи ще бъде взето от премиер на страната.
Авторитетният ежедневник „То Вима” съобщава, че негови служители лично са се запознали с резултатите от работата на експертите, изяснявали обезщетил ли е Берлин Атина за загубите през Втората световна война.
„Гърция никога не е получавала никакви компенсации нито за кредитите, които я принуждават да даде на Германия, нито за щетите по време на войната”, пише в доклада. Заключението се базира на архивни материали от 190 000 страници, включващи документи, споразумения, съдени решения и правни текстове.
Конкретна сума в документа не е посочена. Но, по-рано специалисти стигнаха до извода, че Германия дължи на Гърция 108 млрд. евро за щетите по инфраструктурата и 54 млрд. евро по заемите, които нацистките окупационни сили получават от Атина с изнудване в периода 1942 – 1944 г.
09 Април 2013 03:09
БеНеБе като са толкова спокоини и уверени що не предупредиха за случката в Кипър !!!!!!!!
Най е страшно когато някой такъв ти каже , че няма страшно !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
А истината е друга - теглете и започвайте да харесвате злато , сребро , платина и скъпоценни
камъни , че иначе може да се събудите с прическа нула номер !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
И без това и Дянков и Борисов повтаряха , че българина много спестява а не харчи въобще !
09 Април 2013 07:52
Никакво национализиране не е това, просто държавен фонд става най големият съсобственник и се увеличава капитала, а при увеличаване на капитал на дружество притежателите на дялове запазват като парична стойност дяловете си, но им намаляват като процент от капитала на дружеството, защото капитала става повече.
09 Април 2013 08:29
Пощенска банка за мен е най-добрата, дългогодишен клиент съм и и съм много доволна от условията, които предлага, добри кредити, ниски лихви, коректно и лоялно обслужване, надявам се и за в бъдеще да е така.
09 Април 2013 09:09
Национализация означава, че акционерите в тези банки губят всичко.

Дори при национализиране. Зависи дали е възмездно.
А иначе май изобщо не става дума за това.
И за испания дрункафа подобни.
09 Април 2013 09:15
Аз съм доволен от банките в България, с които съм имал вземане-даване и съм установил, че когато си коректен с тях, те също са коректни с тебе. Капиталовата им адекватност, за която се борят в Гърция, тук е на много по-високо ниво, над средното за ЕС. Въобще банковият сектор си взе добри поуки от кризата през 1996-7г, а и БНБ го държи изкъсо.
09 Април 2013 09:22
66, прав си че акционерите не губят всичко, те губят почти всичко. Цените на акциите на тези банки в момента са смешно ниски. Много са се хвърлили да продават, малко са купувачите. Тези, които продават кешират загубата си. Тези, които изчакват се надяват, че фондът ще стабилизира банките и акциите им ще тръгнат нагоре. Може да им се наложи да чакат с години. Засега го отнасят акционерите, до подстригване вероятно няма да се стигне.
09 Април 2013 11:20
MR. MOONLIGHT,
/:/ "66, прав си че акционерите не губят всичко, те губят почти всичко. Цените на акциите на тези банки в момента са смешно ниски. Много са се хвърлили да продават, малко са купувачите..."
............................................................................
И поради каква "логика" цените на акциите на тези банки падат?!
Битрябвало да падат преди държавата да се е намесила, за да СПАСИ тези банки, а НЕ след като се е намесила, за да ги спаси?!
09 Април 2013 15:06
Пощенска банка си остава най-добрата. Банка с традиции и добри практики, никога не съм оставал разочарован от обслужването, винаги е било коректно и лоялно, ако имам право да избирам винаги бих избрал Пощенска банка.
09 Април 2013 18:10
Спокойно бе "родолюбци", следващата стъпка е някоя германска банка да ги купи. Так, че спете спокойно, паричките ви ще отидат при бабата.
09 Април 2013 21:22
Никакво национализиране не е това, просто държавен фонд става най големият съсобственник и се увеличава капитала
Ау, държавата се явява "златен инвеститор" в абсолютно обречено предприятие - срещу 720 млн. евро "наличен" капитал държавата поема "гаранции" за 15 млрд. евро.
К'во стана с ненамесата на държавата в икономиката? Ако тази "инвестиция" е печеливша, що не се яви един частен инвеститор? Що "бедните" и "глупавите" трябва да плащат на "богатите и умни" пикливи банкери!? Да връщат парите - за несвършена работа, нулеви заплати от последните 10 години!
Ако това е икономика, да й пикая на теориите и прогнозите!
09 Април 2013 21:59
Фонда не е точно държавен, на тройката е, Гърция пари няма, но това му е задачата - да спасява банки.Е, тук има хора убедени че милиардите на "тройката" са предназначени за пенсии и заплати....
09 Април 2013 23:56
Спукана им е работа на гърците и Тройката , ако Манерко разбере как държавата се меси, че и национализира.
Туй не е ли комунизъм, бе ?
И защо тропкахме по площадите с вдигнати пръстлета ?.....
10 Април 2013 10:12
Фондът е с 100% държавно участие, Но се управлява от Централната банка на Гърция, тоест от Франкфурт!
От една страна парите са заем и лежат на гърба на хората, а от друга с тях се разпорежда ЦЕБ. Парадокс, нали?
п.п. Понеже може и да ви интересува, Националната е като цел на Дойчето!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД