Президентът Росен Плевнелиев се размечта за стотици километри нови пътища, финансирани и с държавни заеми. |
Заемите ще са нужни за магистралата от София до Калотина и за Северната и Западната тангента на столицата. "За 2014-2020 имаме и други значими приоритети - магистрала "Хемус", тунела "Шипка", скоростния път от Видин до Ботевград, лот 3 на "Струма". Трасето София-Калотина трябва да се почне веднага, без никакво забавяне. Ние ще договорим еврофондовете на повече от 100%. Рискът, ако случайно ги изпълним на повече от 100%, е да платим част от проектите от държавния бюджет или със заем от ЕИБ. Заслужава ли си да направим София-Калотина? Кой ще е този български министър, който ще спре този проект, защото ще трябва да плати част от него с държавен инвестиционен заем? Мисля, че няма да има такъв", аргументира се президентът.
Скоростните пътища Русе-Свиленград и "Черно море" (ще свързват Бургас, Варна и Констанца) ще се правят с публично-частно партньорство, надява се президентът. Той иска и още два моста на Дунав, като единият от тях е при Русе - като разширение на съществуващия, или нов. Държавните заеми и публично-частното партньорство били единственият шанс на страната да изпълни стратегически проекти. "Увеличението в еврофондовете е изцяло за земеделие. Нищо друго няма да се увеличи, напротив - оперативните програми "Региони в растеж", "Околна среда" и "Транспорт" ще се надяват в най-добрия случай да получат толкова, колкото и сега", каза Плевнелиев. Така той разби хвалбите на кандидат-премиера Бойко Борисов, че страната ни ще усвои много повече средства от Брюксел.
Плевнелиев се обяви и за много по-голямо наддоговаряне на проекти по оперативните програми - поне на 120%. Това ще даде сигурност, че ако някой проект отпадне заради липса на съфинансиране или по други причини, ще има друг готов проект, който да го замести. "Държа много на по-висшия пилотаж в управляването на еврофондовете. Можем да използваме много по-гъвкави механизми", обясни президентът. В момента страната ни е договорила програма "Транспорт" на над 95%, а "Околна среда" - над 153%. Общо оперативните програми са наддоговорени на 105%. Според зам.-министъра на екологията Малина Крумова във ВиК сектора има 132 проекта за 3.9 млрд. лв., но понеже те са се случили едновременно, има опасност някои от тях да не бъдат реализирани, защото нямало да има достатъчно строители.
ПИЛОТНО
Първият проект с електронно досие ще е лот 2 на магистрала "Струма", обясни вицепремиерът Екатерина Захариева. Планираната тол система за тежкотоварни автомобили над 12 тона ще стартира през 2016 г., а за леките коли ще бъде въведена електронна винетка. Според главния архитект на София Петър Диков пък трябва магистрала "Хемус" да се препроектира изцяло. "За разлика от Южна България, където"Тракия" преминава близо до опорните градове, проектираната преди 30 години "Хемус" преминава практически като транзит между София и Варна. Така тя няма да бъде ефективна за региона и няма да му помогне да се развие", каза той.