Само няколко седмици бяха необходими на военния министър Тодор Тагарев, за да заговори с език, който със сигурност ще го направи любимец на войската, но враг на чиновниците в Министерството на отбраната. Той се обяви срещу т.нар. чантаджии и скъпоплатените пенсионери в Министерството на отбраната (МО) и заклейми раздаването на военните имоти.
"Нека си признаем, че има и много колеги, които дълги години работят в центъра на София и други големи градове, заменят инцидентно София с Брюксел и това се вижда добре и не се приема от обществото", заяви вчера военният министър на първото заседание на обществения съвет по отбрана.
През последните години в армията се негодуваше именно срещу "големите шапки" в София, които решаваха без никаква експертиза къде ще се съкращават поделения и раздаваха с широка ръка ненужните военни имоти на общини и областни управи. Само за изминалите три години в армията се съкратиха близо 3000 щатни длъжности, стотици офицери напуснаха сами войската. В същото време броят на съкратените чиновници в МО за същия период е неколкостотин души.
Според Тодор Тагарев решението на въпроса с чантаджиите е въвеждането на мандатност и ротация, както и замяна на щатна дейност с оперативна. Това на практика означава много от чиновниците да се разделят с меките си кресла в МО и да се върнат в строя. Подобни идеи и друг път са се обсъждали в МО, но досега никой не е успял да ги прокара. "Нека и този съвет помисли, защото това е стар проблем, той се дискутира от началото на 90-те години, има някакви решения, досега обаче солидно, трайно решение системата не е намерила", коментира министърът на отбраната.
Другият болезнен за МО въпрос е за "златни пенсионери" сред военните чиновници. Това са бивши военни, които след пенсионирането си са били назначени като държавни служители. Техният брой официално е 81 души, но според източници на "Сега" са много повече. Те взимат средно около 2000 лв. заплата и максимална пенсия. Често чиновниците използват реформата в армията, за да девоенизират длъжността си и така да вземат 20 заплати при пенсиониране. После отново били назначавани на добра заплата като държавни служители, разказаха източници от ведомството. За подобни случаи призна и Тагарев. По думите му "това не само задълбочава проблемите, но препятства развитието на цивилна експертиза и отново води до създаване на определени отношения в обществото".
Военният министър се възпротиви и срещу раздаването на ненужните имоти. Само за тази година е предвидено местната власт да получи около 200 ненужни военни терена. Според Тагарев "много хора си мислят, че ако нещо им хареса от армията, могат да си го вземат, че им се полага, особено ако не е нужно на армията в дадения момент". Той даде за пример случилото се с военното НДК и бившата сграда на ДАНС. И двете струваха 50 милиона лева на армията, но по-късно бяха взети за нуждите на съдилищата. Направените инвестиции обаче не били възстановени на армията. Защитата на ненужните военни имоти от Тагарев е странна, защото досега сметките на армията са показали, че охраната и стопанисването им струват ежегодно милиони левове. В момента техният брой е е 1173, но поради липсата на интерес военното министерство не може да ги продаде.
---Корекция--
Интересен факт е, че преди да стане министър на отбраната, Тодор Тагарев беше съветник за кратко време на предшествениците си Николай Младенов и Аню Ангелов. Именно по тяхно време беше решено от въоръжените сили да се съкратят 5700 военнослужещи и 1300 цивилни до 2014 г. Това беше една от причините за разрива между армията и ръководството на МО в края на миналата година. Малко преди да напусне МО, Ангелов пък назначи съветника си о.з. ген. Атанас Запрянов за директор на дирекция. Това беше поправено веднага от Тагарев, който освободи бившия ни представител в НАТО от поста.
Тодор Тагарев се възмути и от раздаването на ненужни на армията имоти на общини и държавни структури, без МО да получи компенсация за направените инвестиции
Оооо, някои от МО са взели компенсации, министърът може да е сигурен в това. Друг е въпросът, че уж има ВКР,което е трябвало да се ослушва дали някои не са намазали от раздаването.
.
Това за връщанена МО чиновниците в строя не ми е ясно как точно ще стане. В кой строй ще се върне полковник, чийто последни 15-20 г. са били в мек офис-стол? На кой полк ще стане строеви командир? Или просто ще го ротират в някой щаб, пак в мек офис-стол. Пък и нали докато стигне до сегашната си позиция се предполага, че е катерил стълбата през строеви длъжности, като как сега ще се връща назад?