Чеченците поискаха за преговори няколко души, към които изпитват доверие или симпатия.
Журналистката от руския седмичник "Новая газета" Анна Политковска стана известна след серия репортажи от Чечения. В тях тя обвини руските военни, че създават лагери за чеченски заложници. Задържаните в тези лагери били изтезавани, имало дори смъртни случаи. Журналистката дори бе задържана за няколко дни от руските федерални сили в Чечения заради незаконно пребиваване във военна зона. Руските военни категорично отричат съществуването на подобни лагери. Заради тези репортажи Политковска бе отличена с международната награда "За смелост в журналистиката". Тя е автор на книгата "Пътешествие в ада. Чеченски дневник".
През декември 1999 г. по време на бомбардировките над Грозни Политковска организира извеждането на 89 жители на дом за стари хора и им помогна да бъдат настанени в Русия. В момента журналистката е в САЩ.
Бившият вицепремиер и лидер на Съюза на десните сили Борис Немцов спечели симпатиите на чеченците, след като през декември инициира преговори между руски депутати и сепаратистите от чеченския парламент на Аслан Масхадов. Дори бе подписан протокол от 5 точки, с който трябваше да се стигне до мир в Чечения.
Кремъл категорично се разграничи и осъди постъпката на руските депутати.
Депутатката Ирина Хакамада също е от Съюза на десните сили.
Григорий Явлински и неговата партия "Яблоко" се обявиха срещу въоръжени действия в Чечения още по времето на Борис Елцин. "Това бе най-кървавото събитие в Русия след смъртта на Сталин", каза той тогава и подкрепи импийчмънта срещу Елцин през май 1999 г. в частта му за Чечения. Явлински винаги е твърдял, че конфликтът може да бъде решен с политически средства, включително чрез преговори с чеченския президент Аслан Масхадов.
Йосиф Кобзон заедно със скандалния бизнесмен Борис Березовски организира сформирането на специална парламентарна комисия за разследване на събитията в Чечения. Кобзон ги нарече "трагедията на десетилетието". Той организира и серия от концерти в Чечения.
|
|