По-малко от месец преди предсрочните парламентарни избори проблемите пред новото изискване всяка секция да има копирна машина се множат. Ксероксите бяха въведени с цел комисиите да предоставят копия на секционните протоколи на кандидати, наблюдатели и др. желаещи за по-добър контрол срещу евентуални манипулации. Министерският съвет отпусна над 1.2 млн. лв. за 12 300 машини, които ще бъдат доставени от "К енд К електроникс" срещу 85 лв. без ДДС за бройка. ЦИК вече реши, че там, където машините не стигат, избирателните комисии ще се обслужват от "мобилни" ксерокси.
Освен липсата на машини сериозен проблем в по-малките населени места се оказва и липсата на хора, които да могат да работят с ксероксите. От трета страна пък, дойде признанието, че токът в някои населени места е с толкова слабо напрежение, че има риск за безпроблемната работа на машините. Затова до края на тази седмица Националното сдружение на общините трябва да представи на Централната избирателна комисия карта на рисковите общини в страната. Картата ще показва къде наистина комисиите може да не се справят с техниката или напрежението на тока да е толкова слабо, че да не стигне за копирането, съобщи "Медиапул".
"Има места в страната, в които завали ли дъжд и падне ли гръм, всички села остават без ток. А без ток няма как да се копира каквото и да е било", обясняват от сдружението. НСОРБ ще акцентират върху "планински и по-отдалечени краища на България". Оценката на риска ще даде възможност резервната техника да се разположи така из страната, че наистина до два часа да стигне до проблемното място. С оценката на риска към момента се занимават кметовете и секретарите на общините, които трябва да проверят и да "докладват" на НСОРБ за проблемите села.
Ксероксите бяха предмет на дискусия и в изборния борд към премиера Марин Райков, който изиска от МВР да осигури дизелови агрегати, които да бъдат резервен вариант за местата, на които възникнат проблеми с тока. ЦИК пък обмисляше дали да не удължат с два часа изборния ден, ако някъде възникне подобен проблем.
АБСУРД
Общините работят заедно с ЕРП-ата, защото от страх от копирните машини повечето кметове заявявали, че населеното им място е рисково. "Казват това, защото смятат, че така ще успеят да се отърват от техниката", обясняват от общините.
|
|