:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,006
Активни 541
Страници 18,849
За един ден 1,302,066

Всяко чудо за три дни, понякога за 800!

Обществото като че ли започва да проумява, че новите лица в политиката не са гаранция за решаване на проблемите
Снимка: БГНЕС
Симеон Сакскобургготски бе най-голямото ново чудо в българската политика в годините на прехода.
За пръв път от много време насам на предстоящите избори няма ново чудо. Няма нова партия, която със сигурност ще влезе в парламента, да не говорим пък да спечели вота. Такава е единствено Движение "България на гражданите" с лидер Меглена Кунева. Тя обаче трудно може да мине за "ново чудо", тъй като голяма част от водещите лица в нея са политици с опит, включително в управлението.

На изборите през 2001 г. ролята на ново чудо, което да обере голяма част от негативния вот срещу управляващото ОДС, бе предопределена за "Гергьовден". Дълго преди вота Любен Дилов-син и компания заявиха политически претенции. Мнозина българи, особено от по-младото поколение, се вслушваха в техните думи и послания, а социолозите им предричаха добро присъствие в парламента. На финалната права преди вота обаче се появи едно наистина голямо ново чудо, а именно Симеон Сакскобургготски. Останалото е история. А "Гергьовден" направи първата си сериозна безпринципна стъпка - коалира се с ВМРО, като на тази коалиция не й достигнаха 15 хил. гласа, за да влезе в парламента.

През 2005 г. на хоризонта се появи "Атака". Волен Сидеров, заедно със своите съмишленици, успя да се представи за антисистемен играч, който милее за интересите на всички, останали излъгани и ограбени в годините на прехода. "Атака" играеше успешно тази роля няколко години, след което през 2009 г. подкрепи правителството на Бойко Борисов. Това й донесе сериозни негативи, разцепления, вътрешнопартийни и семейни раздори, заради които общественото й влияние спадна под заветните 4%. Впоследствие обаче протестите срещу монополите отново я изведоха на гребена на вълната и със сигурност партията ще присъства и в следващия парламент. Няма как да се отрече фактът, че Сидеров говори срещу монополите от много години. Докато другите партии, които всъщност са отговорни за тяхното създаване и процъфтяване, се сетиха за антимонополната риторика през последните месеци.

През 2009 г. имаше още едно голямо ново чудо - ГЕРБ. На партията не й достигнаха само няколко мандата, за да има собствено мнозинство. В парламента обаче се промъкна и още една нова партия - РЗС. Нейният лидер Яне Янев не беше "ново чудо". Но голяма част от ПГ на партията, както и цялостният й облик бяха сравнително нови.

Протестите, които доведоха до предсрочните парламентарни избори, не успяха да родят нова политическа партия. Всъщност това никога не е било по силите на който и да е обществен протест, независимо колко е голям. Както обикновено се появиха няколко от старите партии, които се опитаха да се възползват от ситуацията, но този път това не се получи.

Липсата на нова солидна партия не е задължително лоша новина. Подобни формации могат да се радват на успех само когато има обществена нужда от тях, а такава към момента очевидно няма. Този факт би могъл да се разглежда като признак, че обществото бавно и полека се отърсва от своите месиански тежнения. И започва да проумява, че новите партии не са гаранция за решаването на проблемите, защото те много бързо заприличват на старите. Всяко чудо за три дни, а понякога за 800, когато става дума за короновани особи. Това е една от големите поуки на прехода.

Последните протести бяха насочени срещу всички партии. От една страна това е проблем, тъй като говори за криза на представителството и на самата ни демокрация. Защото демокрация без партии няма и не може да има. От друга страна обаче, протестите срещу всички партии създават качествено нова ситуация в българската политика. Ясно е, че от тук насетне общественото недоверие към всички ще принуди партиите - и нови, и стари, да се съобразяват доста повече от обикновено с обществените настроения. И именно от това в голяма степен ще зависи доколко в следващия мандат ще има стабилно управление. Защото дори да се намерят две или повече партии, които да съставят мнозинство, то със сигурност няма да изкара дълго, ако я кара като последните две управления.

"Опазил ни Господ! Улицата ще ни разкъса!" Това отговори преди десетина дни шефът на ДКЕВР Евгения Харитонова на въпрос дали е възможно поскъпване на тока от 1 юли с 20-25 на сто. Тази реплика е изключително красноречива, тя важи не само за ДКЕВР, а и за бъдещото правителство. И не само за политиката му по отношение на цената на тока. Дали българите вече са активни граждани е малко спорно. Но е сигурно, че те вече няма какво да губят освен оковите си, което увеличава сериозно вероятността от нови протести, ако в бъдещия мандат политиците отново откажат да се съобразяват с тях. Независимо коя партия е нова и коя стара, коя от тях е на власт и коя само в парламента.
8
3417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
25 Април 2013 20:37
То от злото отърване няма, но нека си спомним разказа на Йовков за Индже войвода. Какво казва старецът? Хората са като овцете, може да ги стрижеш и доиш, но трябва и от вълци да ги пазиш.
25 Април 2013 21:12
Йезуитски въпрос и йезуитски отговор.
Не е възможно поскъпване на тока от 1 юли с 20-25 на сто.
Но е НАПЪЛНО ВЪЗМОЖНО поскъпване например с 17,8%!
25 Април 2013 21:29
Шансът на обществото ни е в една партия, която то трябва да подкрепи.
Избери си такава и ни я посочи, Драги Авторе.
Задачата й ще бъде "проста", заедно с него и с неговата активна подкрепа, тя да проведе дълбоката Политическа реформа, от която то се нуждае.
Всяко друго е, писанка "брой за брой" и нищета на общностната ни доктрина. Андрешковиада...
25 Април 2013 22:10
Нова партия ще има на есен.
26 Април 2013 00:18
Проблемът не е в новите лица, напротив - в старите лица и малките хора.. тия дето все се оплакват и чакат 800 дена, 8000 дена някой да ги оправи. Това е проблема. 10 работят а 100 гледат отстрани, не работят, оплюват, постоянно намират махна, крадат де що може да се открадне и го пишат сделка.. искат помощи, че и накрая осъждат тия дето работят да им плащат повече. Все държавата им длъжна.

В България проблемът не са тия по върховете - те са една шепа хора . Проблемът са милионите мижитурки, дето стоят, чакат, оплакват се, искат да взимат голяма заплата за малко работа, не спазват правилата, но пък на думи са много примерни и веднага хвърлят камъни по всеки по върховете и за най-малкото. Искат да си живеят в кочинките и знаят само - дай. Има и една група - викащите нищонеправещи и оплакващи се, само някой някъде да сгреши - и те веднага скачат да плюят.. с кеф и удоволствие.. видите ли, нали ви казахме. Даже и в Европа се надпреварват да ни очернят. Пак с най-голямо удоволствие - сигурен съм европейците им се присмиват на глупостта. Ама те и на това се радват.

---
Натисни тук

26 Април 2013 06:28
Протестите, които доведоха до предсрочните парламентарни избори, не успяха да родят нова политическа партия. Всъщност това никога не е било по силите на който и да е обществен протест, независимо колко е голям. Както обикновено се появиха няколко от старите партии, които се опитаха да се възползват от ситуацията, но този път това не се получи.


Ми то е много ясно това! Зад всеки нов проект стои олигархията! Без пари няма медии, социолози, плакати и прочие! Както царя, така и Борисов и Кунева са техни отрочета. Те за това се роят под предлог,че създават нещо ново! А истината е, че всеки, който опита да го създаде, бива притискан и изнудван. Повечето партийни отрочета на прехода са тоталитарни по същност. Зависят от една персона и от кръга около нея. Както каза Доган: става дума за ООД-та, не за партии! Те въртят бизнес с бизнеса и правят бизнес с държавните/нашите пари. Защо нямат членове, които да ги издържат? Защо вземат милиони от субсидии?
Гледам сега държавата охранява Борисов и Цветанов и ги разкарва с НСО и лимузини по рекламните им обиколки. Откъде накъде?! Че те кои са и какви са в момента? Никакви! Защо не осигуриха охрана на дърводелеца на училището, а на тези?! Човека е помогнал на правосъдието! Можем ли да осигуряваме охрана на всички самопровъзгласили се партийни величия и мераклии за депутати?! И да им оправяме личните бакии с този и онзи олигарх или престъпник?! Да си извадят милионите от банката, които ни прибраха за субсидии и да си платят поне охраната!
26 Април 2013 08:55
Проблемите не идват от държавата или политиците, а от разкапващият се капитализъм.
26 Април 2013 12:58
"Хората са като овцете, може да ги стрижеш и доиш, но трябва и от вълци да ги пазиш".

У нас именно вълците са призвани да "пазят" стадото, което едновреммено доят, стрижат и колят за месо. Единственото отърване от тях може да дойде, ако стадото масово се вдигне и ги прегази (нетипично за тази порода животни - матрял, но ... това е положението !). Иначе овце и за разплод няма да останат на територията...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД