:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,273
Активни 453
Страници 4,838
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Морков за лов на ламя

Емил Хърсев
Предизборни лакардии са заканите на политиците като вземат властта да преборят лакомата, но мързелива бюрокрация. Но ентусиазмът на борците е обратно пропорционален на шанса им да докопат власт. Т.е. най-яко надигат вой тези, дето ще останат вън от парламента. А потенциалните управници са най-скромни, обещават да съкратят 2-3 хил. чиновници, но веднага се застраховат колко е важно да повишат митичния "административен капацитет", та в замяна на съкращенията ще похарчат стотици милиони за "електронно правителство". Досегашният опит учи, че властващите преуспяват с харченето, така и не успяват с прословутото е-правителство, но се проваля всеки опит да намалят чиновниците. Администрацията е ламя, дето й никне нова глава вместо всяка отсечена. Нека видим



колко са държавните храненици?



Докладът за състоянието на администрацията за 2011 г. сочи "щатна численост на държавната администрация" 146 хил. души (135 хил. за 2010 г.) Но НСИ отчита за 2011 г. цели 224 хил. души заети в сектора "държавно управление". През 2012 г. станали 230 хил. души. Разликата е, защото част от служителите на държавата не са "държавни служители" по едноименния закон и не всички в държавното управление са част от администрацията (например армията). Но с тези 230 хил. души не свършват хранениците на държавата. Трябва да добавим платените от държавата бройки от 79 хил. заети с наука, 188 хил. в образование, 145 хил. в здравеопазване, 39 хил. в култура и спорт и 53 хил. души в "други дейности". Никой няма да ви каже



на колко души плащаме заплата



от бюджета. Според мен поне 500 хил. души от общо 2 934 хил. заети са на "държавна работа". Иначе всички наети в "обществени предприятия" са 721 хил. души, но не всички тежат на бюджета, понеже някои "предприятия" имат (и) производствена дейност. Държавата е не само най-големият работодател у нас, но е в челото на Европа. Докато върху 2 млн. работещи в производствените отрасли тежат половин милион държавни хрантутници плюс 4 млн. неработещи, все ще сме бедни. Как най-бедната в Европа държава храни най-разточителната администрация? Често се правят сравнения с държави като Холандия (17 млн. население) с около 40 хил. души администрация и Швейцария (8 млн. население) с 35 хил. администратори. Три пъти по-малко от нашите 146 хил. Малък ли е "административният капацитет" на швейцарците? По-тъпи ли са, та имат само 7 (седем) министерства, а ние - 17! Нужно ли е да говорим защо е вредна разточителната бюрокрация? Всеки знае, че тя не само тежи, но и пречи на нормалната дейност. Но никой не знае (или не смее да каже)



как да преборим апарата



на държавата. Нали всеки министър зее като лъв за всеки безценен щат. Не е целта да махнем 2-3 хил. чиновници, а да станат общо 40-50 хил. на първо време. Включително полицаите. Ще рискувам с една идея как да стане това чудо. Първият трик е да им скрием шапките, ведомствата. Даваме на премиера списък на швейцарския кабинет с ултиматум да състави кабинет със 7 министри. Да разпредели ресорите им, както реши. Пращаме вътрешния министър в Берн да научи как се държи здрав швейцарски ред в цялата конфедерация със 17 224 полицаи (със шефовете и чантаджиите). Режем наполовина бюджета за заплати на чиновниците - кабинетът да реши кои агенции и служби да закрие, всеки министър да прецени кои чиновници да окастри. Това дотук е методът на тоягата. Много добре знам - няма да проработи без сочна примамка. Най-много да изкара всички чиновници и полицаи в парализиращо държавата неподчинение.



Тоягата върви с морков,



но какво толкова можем да предложим на чиновниците, та доброволно, без рев, без бой и дори с радост да станат от държавната софра? Има само една такава примамка: това е приватизацията на държавните функции. Да оставим самата администрация да реши кои функции ще се приватизират, т.е. кои административни услуги и дейности да се възложат на частни изпълнители, тя сама ще състави прецизен план как и докъде да се изнесе в частния сектор. Дори с условие бюджетна издръжка на управленските дейности да намалее с поне 60%, администраторите пак ще скачат от радост. Те най-добре знаят, че като частници ще вършат същата работа още по-ефективно и по-евтино. Някои ще са щастливи дори да плащат, ако им дадат като частници да вършат същото, за което сега им плаща бюджетът. Така беше с нотариусите. Знам, знам приказките, че държавните дейности не може да се приватизират, колко опасно било това. Пълни глупости.



Всичко може да се приватизира



До 18 в. цялата власт е частна, на величествата. Османските султани приватизирали данъчната администрация. Половин Африка наема частни армии и Агентите на короната вместо митничари. До 1870 г. в САЩ няма федерална полиция и следствие. През 1871 г. конгресът отпуснал 50 хил. долара бюджет за тази цел. Секретарят на правосъдието не могъл да се справи със смешната сума, та наел частна фирма да свърши работата за тези пари. Г-н Алън Пинкертон знаел как. И я вършил добре, и днес се носят легенди. Така добре, че през 1891 г. трябвало със закона "Анти-Пинкертон" да отнемат полицейските функции на агенцията. Примери много. Ламята на администрацията може да се пребори. С тояга и морков. Ама трябва и юнак.
67
8782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
28 Април 2013 19:55
Може ли и аз по желание! Наемам се да го направя горното! Имам две условия, обаче. Едното големичко, другото мъничко.

Големичкото - сменяме и българите с ... швейцарци, като ще внедряваме добри практики едно към едно.

Мъничкото - Хърсев да спазва "Пакта на Гарабед" (Гарабед няма да се занимава с банково дело, банкерът няма да продава семки).

28 Април 2013 20:10
Но с тези 230 хил. души не свършват хранениците на държавата. Трябва да добавим платените от държавата бройки от 79 хил. заети с наука, 188 хил. в образование, 145 хил. в здравеопазване, ... Никой няма да ви каже

Понеже и аз съм в числото на хранениците, да попитам господина защо е пропуснал кастата на паразитите, на която принадлежи и негова милост? Вярно, те не смучат само от държавния бюджет, а и съсипват индустрията, за която толкова се е загрижил.

28 Април 2013 20:20
Има само една такава примамка: това е приватизацията на държавните функции.

Точно тая приватизация статистически води до най-плачевни резултати. Верно, че е примамка - държавният бизнес и поръчки са безрисков гарант за дългосрочни приходи. И бездънна яма в която потъват парите на данъкоплатците, срещу продукти и услуги с ниско качество. По-лошо от картел. Това са фактите днес. За евнусите в султанските хареми не знам.

28 Април 2013 20:27
Знанията на Хърсев за електронното правителство, са точно толкова, колкота на нас ескимосите за пишещите машини.
28 Април 2013 20:27
Докато върху 2 млн. работещи в производствените отрасли тежат половин милион държавни хрантутници плюс 4 млн. неработещи, все ще сме бедни.

28 Април 2013 20:34
Аз бих бил по-радикален от Хърсев. Направо бих съкратил дейности, които са безмислени и вредни за икономиката и населението. Единственото, което трябва да се оправи е правосъдието. След него се преправят наколко закона, като НК, ЗЗД и други, където вместо лична отговорност вредителите не носят никаква или се крият зад някое ведомство. Ако леля Гицка иска да продава домашно сладко има 15 агенции, които да я спрат за да не отрово някой. Ако голяма компания отрови някой със сладко, никой не носи наказателна отговорност, нито в компанията нито в агенциите.
Бих уволнил и цялата данъчна администрация и бих я заменил със частни данъчни съветници (защо не и счетоводителите), които да ти преподписват декларацията и да носят гражданска отговорност. Бих въвел задължително обвързване на приходите от вид данък с разходите за вид дейност, напр. парите от акциз на цигарите да отиват директно за образование. На финала от министерство на финансите да останат само секретарките. МВР става общинска полиция.
Не повече от 20-30 хиляди трябва да се хранят от бюджета. За другите ще има повече пари извън него, като намалее сумата от която политиците да могат да крадат.
28 Април 2013 20:43
Късно се сети Хърсев. Имаме си вече и частна полиция, и няколко частни армии, за университети да не говорим... Три пъти го режем и все късо!
28 Април 2013 20:50
Съкращението на държавната администрация е едно, а масовата приватизация на държавните функции - друго. Първото е добре дошло, второто - не.
28 Април 2013 20:56
Османските султани приватизирали данъчната администрация.

След което попаднала в ръцете на евреите и започнали фалитите на османлиите, с техните обезценени каймета.
28 Април 2013 21:03
Докато върху 2 млн. работещи в производствените отрасли тежат половин милион държавни хрантутници плюс 4 млн. неработещи, все ще сме бедни.


Хърсев, Manrico, вие бедни ли сте? Не мисля. Мисля, че сте богати и ви се ще да сте още по-богати. Но аз не искам това да е така. И не от черна комунезка злоба. Ооо, не! Мисля, че не заслужавате. Не заслужавате да сте богати - нито с моите пари, нито с моята помощ. Отказвам ви ги.

Когато ти, Хърсев, станеш швейцарски банкер, дето баща му е бил банкер, дядо му е бил банкер, а навярно и дядото на дядо му, така щото, когато Светът рече швейцарска банка,да е ясно за що иде реч, а не както като чуе ... българска банка, тогава ти, Хърсев, ще имаш правото да ме наричаш "хрантутник" и да сравняваш труда ми с швейцарския. Дотогава, Хърсев, и два лева да бих имал, бих ги вложил в швейцарска банка, но не и при теб. Ни-ког-да!

Същото и за теб, Manrico= Не мисля да купувам твоя софтуер. Има по-добър. Не си достатъчно добър, за да правиш добър софтуер. Има по-добри. Сравнен с тях, "хрантутникът" си ти. Що ли ти плаща шефът ти, чудя му се? Ако утре трябва да взема решение да похарча народна пара, защо при теб да я похарча, ... хрантутнико?

Е, как е СЕГА, ... хрантутници?
28 Април 2013 21:04
Д-р Хърсев,
За справяне с чантаджиите в МВР рецептата ми е много проста - прослужените години да не им се зачитат за І-ва категория труд и 20-те заплати при пенсиониране да се премахнат! Като се направи това САМИ ще си тръгнат от МВРейството! Няма да е нужно да ги съкращават!
28 Април 2013 21:30



Аааа ,ама то имало още за приватизиране! Като Нефтохима, ЕРП-тата и пр. и пр. Виж ти къде му бил сърбежа на Хърсев.
28 Април 2013 21:32
Същото и за теб, Manrico= Не мисля да купувам твоя софтуер.

Ето, виждаш ли разликата? Ти имаш избор дали да купиш моя софтуер или друг, дали изобщо да купиш софтуер и да се пазариш за цената. А аз нямам избор по отношение на държавната администрация - нито дали да ползвам услугите и, нито кой да ми предоставя тези услуги, нито колко да плащам. Взимат ми пари чрез данъците и толкова.
28 Април 2013 22:09
Ето, виждаш ли разликата? Ти имаш избор дали да купиш моя софтуер или друг, дали изобщо да купиш софтуер и да се пазариш за цената. А аз нямам избор по отношение на държавната администрация - нито дали да ползвам услугите и, нито кой да ми предоставя тези услуги, нито колко да плащам. Взимат ми пари чрез данъците и толкова.


28 Април 2013 22:09
Ние ескимосите ги набутваме в една дупка под леда, както финансистите така и администрацията. Фризери не купуваме. Сами си ловиме риба и можеме да я приготвяме: сушена, пушена, веяна...
28 Април 2013 22:12
Емил Хърсев, д-р ик.
Е най-после! Firmin Manrico
28 Април 2013 22:13
Поразрових се в статистикита на Канада - за февруари 2013 при 35 млн. население имат 15 млн. работещи, от тях 2,8 млн - в производството на стоки, останалите над 12 млн. - услуги. От последните заетите в държавния сектор са 3,3 млн, вкл. правителствени чиновници, образование, здравеопазване и т.н. Броят на заетите в образованието и социалните грижи и здравеопазването е 2 пъти по-голям от този на промишленото производство и почти 10 пъти по-голям от заетите в дърводобива, добива на нефт, газ и други полезни изкопаеми.
Натисни тук
28 Април 2013 22:31
Firmin,

Който не е бил "хрантутник" не знае за какво иде реч!
Аз бях там 6-7 години и още помня колко нерви похабих.
Трябва да се сменят законите и след това да се намали администрацията.

28 Април 2013 22:47
А името на юнака, може ли да кажете.

Или ще стане ясно след 12 май...
28 Април 2013 23:25
То че всичко може да се приватизира, може. И здравеопазване и енергетика и пенсионни фондове... що не и администрация. Прав е Хърсев, що да ни го турат само половината, кат може целия.
ПП Забравих съдебната и изпълнителната власт, те така и така вече са почти приватизирани, по-добре да си го признаем официално. Що полицията да подслушва тайно, разни чернички да посредничат в съда и всички да треперат като зайчета от СРСта? Ми услугите и на едните и на другите и на третите, да си имат официална цена с ДДС. И сичките ни проблеми се реашт.
28 Април 2013 23:41
Всичко може да се приватизира

но уви не всичко се пие...
28 Април 2013 23:45
Трябва да добавим платените от държавата бройки от 79 хил. заети с наука, 188 хил. в образование, 145 хил. в здравеопазване ... поне 500 хил. души от общо 2 934 хил. заети са на "държавна работа". ...
върху 2 млн. работещи в производствените отрасли тежат половин милион държавни хрантутници плюс 4 млн. неработещи
... сравнения с държави като Холандия (17 млн. население) с около 40 хил. души администрация

що за внушения - 500 000 в Бг срещу 40 000 в Холандия - дали в тези 40 хиляди са заетите в образованието? А в здравеопазването? На 17 млн. население? А тези от здравеопазването не се ли издържат у нас изключително от здравни вноски - независимо от вида собственост на здравното заведение - дори да е частно?
Не че не е прав - трябва да се намали администрацията в пъти - но да не нарича регулировчика на кръстовището, даскала и лекаря "хрантутници" - те си изработват своето и е редно обществото да им го плати.
Че плащат тези които произвеждат - работещите е ясно, но услугите на споменатите ползват пак те или те и техните деца и родители ... А тези които не са деца или родители на работещи - какво, да ги оставим без образование и да мрат от лечими болести ли?
Не е редно, хора които предоставят обществено значими услуги и поради това заплащани от обществени фондове да се наричат хрантутници - те не са администрация, въпреки вменените им куп административни задължение - що бумаги попълват всичките ... за да създават работа на десетките хиляди чиновници да ги проверяват и да им обясняват, че не са добри професионалисти, защото не са попълнили всички бумаги правилно и в срок ...
Явно страдам от вродена тъпота, защото ползата от тези "хрантутници" я виждам по-лесно, отколкото ползата от създаващите блага за хората Хърсев и останалите банкери ... (и от финансисти има нужда, но дали са по-необходими от лекари, даскали и полицаи ...)
Но администрацията ТРЯБВА да се НАМАЛИ в пъти.
28 Април 2013 23:49
Аз пък искам да има ДЪРЖАВНИ банки и застахователни дружества!
Аз считам, че е противоконституционно цели сфери в икономиката да са само частна НЕдържавна собственост- защото, нали, по Конституция, има два вида собственост: държавна(публична и частна) собственост и частна НЕдържавна собственост! И тези два вида собственост, по Конституция, са равноправни и равнопоставени, нали! А Гражданите трябва да имат (имат право!) на ИЗБОР на кой от двата вида собственост да бъдат клиенти!
Отделно, че държавните и общинските пари трябва да са в държавни и общински банки, а задължителните застраховки да правят само държавна собственост застрахователни компании! Иначе, задължителните застраховки("ГО", например) са си направо "държавна помощ" за частните застрахователи- така Държавата им осигурява клиенти! Същото важи и за държавните пари, вложени на депозит в частни банки! Тъй, де, но пък Демокрация Е, БЕ!
Ама Хърсев и хърсевци това НЕ ги устройва, май?! Щото Държавата може да участва в производството и продажбите на стоки и услуги и с по-малък размер на калкулирана в цената Печалба- и, конкурирайки се по цени с частниците, Държавата ПАЗАРНО да ги принуди и те да намалят размера на калкулираните в цените Печалба! А, знайно е, частниците НЕ произвеждат и продават заради сините очи на купувачите, а заради Печалбата, който влиза в джобовете и банковите сметки на частниците!
П.П. Отделно, че когато Държавата печели от нейно производство и продажби и Печалбата влиза в държавния бюджет, с тези пари може да става Издръжката на държавната администрация(както е било преди Демокрацията, до 1989 г.) и да НЕ се налага Държавата постоянно да вдига данъците, акцизите, лицензите, глобите, таксите и т.н.!!! А и повече пари ще има така за социалните дейности на Държавата!
28 Април 2013 23:59
LUM,
НЕефективната, раздутата, корумпираната, НЕкадърната и т.н. държавна Администрация е друг проблем!
А решаването му НЕ трябва да бъде в ръцете на самата държавна Администрация!
Но без държавна Администрация НЕ може, щом и докато има Държава!
П.П. Струва си да се прочете(няколко пъти!), във връзка с проблема, книгата "Принципът на Питър"- там всимко по този проблем е казано и доказано блестящо!
29 Април 2013 01:06
Хърсев


29 Април 2013 06:01
Болен мозък е Хърсев! Да, администрацията трябва да се съкрати! Но това трябва да стане като се направи електронно правителство и като се премахнат глупостите, които върши тя! За всяка глупост трябва да се ходи там и да се искат купища документи! Министерствата са пълни с чиновници, които се оказва, не вършат нищо! Иначе нямаше да сме на тоз хал в енергетиката и другите сектори! Но категорично не съм съгласна да се приватизира всичко в държавата! Тогава батака ще стане още по-пълен! Частника си гледа джоба и нехае за последствията. То е ясно защо бизнеса не иска държава! Той иска хаос и да лови риба в мътната вода и директно да си купува услуги. Но пък все гледа да се нареди на държавната ясла! И за това са му нужни човечета да го обслужват. Аз примерно се чудя защо държавата не сключи договор с подизпълнителите на магистралите, а му беше нужен Божков, който сега не плаща и май си е продал фирмата?! Защо се плаща на разни за правят всякакви щуротии за реклама и други "дейности, когато и държавата може да има експерти, които да й свършат тази работа?! Спорно е защо Български пощи са наели фирма, която да им прекарва пратките, когато и техни служители могат? Всеки по веригата си начислява печалба и услугите ще поскъпнат двойно и тройно! Тук става дума за капацитет и ефективност, не за безумия, надявам се!
29 Април 2013 07:09
Частната френска данъчна система е направила редица хора милиардери и
после ограбваните докарали гилотината на площада -
да съкращава частните данъчни...
29 Април 2013 07:12
Частното сметосъбиране НАПРИМЕР е
МНОГО ПО-СКЪПО и далеч по-некачествено от общинското.
Купихме на куцо и сакато бугатита, фолкпевачки и т.н.
Очевидно България не е Швейцария...
29 Април 2013 07:21
<u>Османските султани приватизирали данъчната администрация. </u><b></b>
Една от главните причини да няма вече османски султани...
29 Април 2013 07:39
Типично за фамилия Хърсеви,да предлагат концепции.В средата на 90-те години пътека направиха до общината в Димитровград,да предлагат концепция за развитието на Димитровградския пазар/най-големия битак в Юго-Източна Европа/.
Предлагането вървеше в комплект с натиск от София концепцията да се приеме срещу съответно заплащане и последващо приватизиране на златната общинска ябълка.
Слава Богу,ние сме стиснати хора и отхвърлихме софийските мераци.
Сега виждам,че старата идея е подета отново в общодържавен мащаб.
Хърсев е срам за ПМГ"Иван Вазов"-Димитровград.
29 Април 2013 07:42
Имам едни съмнения, че дейности ще се приватизират, електронно правителство ще заработи, обаче администрацията ще продължи да нараства. В момента това е едва ли не единствената сигурна работа с гарантирано нарастване на дохода. Натискът за уреждане на "хранени хора" е голям, и всеки управляващ иска да има такива. Най- лошото е, че като ги назначат, вместо да спят те започват да работят и да тровят живота на нас, горките.
29 Април 2013 08:44
Ето, виждаш ли разликата? Ти имаш избор дали да купиш моя софтуер или друг, дали изобщо да купиш софтуер и да се пазариш за цената. А аз нямам избор по отношение на държавната администрация - нито дали да ползвам услугите и, нито кой да ми предоставя тези услуги, нито колко да плащам. Взимат ми пари чрез данъците и толкова.


Казвал съм ти и преди - автоматизираната ти логика те прави предвидим във възраженията и аргументите. А аз нямам избор по отношение на държавната администрация ... Имаш избор. Задава се един такъв на 12 май. Избери някой такъв, че да си спокоен за качеството на услугите, които ще получиш (ако въобще ги получиш, де, щото с някои и това не ти е гарантирано), както и за това, че взетите ти с данъците пари се харчат "законосъобразно, целесъобразно, икономично, ефикасно и ефективно" (което всъщност е част от моята работа и ... отговорност).

Верно, не можеш да избереш мен, мен ме избират с конкурс, но можеш да избереш началника ми или този, който го назначава, условно казано. С надежда той пък да избере мен или друг, по-читав, с честен конкурс. Ако при това приложиш критериите си от частния бизнес, аз също ще съм относително спокоен. Щото трудно се сещам бизнес, в който пред образованите, подготвените, опитните, специално обучаваните, иновативните и, не на последно място, тези с безукорен личен интегритет, ще бъдат избрани неуки простаци, калинки с напечатани дипломи без ден смислен стаж, мутри, милиционери, милиционерски половинки и милиционерски пачаври и вся остальная сволочь, наречена за краткост герберастия, която се извихри напоследък в държавното управление.
29 Април 2013 08:44
...Османските султани приватизирали данъчната администрация.
Тая дивотия е прилагана не само от османските султани и навсякъде е имала един и същ печален резултат. Много красноречиво е описан един такъв частен събирач на данъци във великолепната френска комедия "Лудостта на величията". Там добре се вижда какво всъщност предлага уважаемият "д-р ик".
29 Април 2013 09:27
Firmin 29 Април 2013 08:44

Хаххааа Фирмине поста ти е мастерпис
свежарско , но едва ли ще те разбере
29 Април 2013 09:33
Другарят Хърсев предлага да се върнем 200-300 години назад? Иновативно! Визионерско!
След годинка-две, вярва ще иде още по-далеч и може да предложи някоя "икономическа" идейка от преди Ледниковата епоха.
Лелелеле и това е "икономист"! Че и "доктор"...
С такъв икономически "елит" като "доктор" Хърсев толкоз.
29 Април 2013 09:48
Докторът по не знам кво си се е поизложил. Първо, пробутва неверни данни за числеността на администрацията на Холандия и Швейцария. 40 000 са само помпиерите, дето отводняват ниската земя. 17 000 били полицаите на конфедерацията. Може, но не казваш, че автоматите на швейцарските армия се намират в домовете на гражданите. Затова и престъпленията срешу личността са малко. Оттук и полицаите, и магистратите, и армията им е малко. Не бройкай само държавните им администрации, а виж в местното им самоуправление колко работят, в разните им неправителствени институции и т.н. Не е вярно че съотношението на държавните служители в България е съществено по-различно от това в другите държави. Особено при големите има един фактор, който се нарича икономия от мащаба. Но докторчето това не го знае.
29 Април 2013 09:59
Статията започва много добре, давайки за привер Швейцария и Холандия и предлагайки мерки за намалене на чиновниците (частта за тоягата).
Тази за моркова обаче съсипва нещата. Особено примерът с Осамнската империя - авторът не знае, ли си трае, че основане израз на приватизирането на държавни функции в тази държава е бил са даването на данъците на откуп от частни лица, които после са си събирали в двоен и троен размер даденото от данъкоплатците.
И такива случаи, с абсолютно същия ефект е имало много пъти на много места.
Примерът с Пинкертън е по-скоро изключение.
Те сега, когато работят за държавата, се грижат прекомерно за личния си интерес, какво остава ако работят за себе си директно!
29 Април 2013 10:18
А защо отсвириха Войнов от БАБХ, че ще го и съдят - нали дал държавната работа на частници,приватизирал я де...
29 Април 2013 10:43
Не е справедливо да се наричат всички на държавна служба "хрантутници", защото няма държава без администрация, полиция, съдебна система, училища и болници. Но по отношение на ефективността има много какво да се желае. Повечето от административните услуги биха могли да се извършват по електронен път или по пощата без личното присъствие на гражданина в съответното учреждение. Примерно, издаването на лични документи. В България трябва да се ходи лично до съответната служба на МВР два пъти. В други държави съответната форма може да се намери свободно в пощенския клон или да се източи от интернет. полълва се и със снимка, заверена в най-близкия полицейски участък че е на съответното лице се пуска по пощата, плаща се таксата и документът се получава като препоръчана пратка. Също така само с кореспонденция по пощата ви отпускат детски надбавки, например. Данъчни облекчения също се получават чрез интернет, а ако трябва да се представи допълнителен документ пак по пощата. В резултат се получава чек с върнатите пари.
Когато искате да си легализирате диплома от чужбина в България ви задължават да представите преведени и нотариално заверени копия, а и оригиналите за всички образователни степени, завършени в чужбина, а не само най-високата като се започне от началното училище нататък. Всичко това е време и пари за лицензиран преводач (дори и да знаете езика вашият превод не се зачита) и нотариус. И като резултат от тази бюрократизирана система току излети отнякъде някоя калинка с фалшива диплома. От цялата тази бумащина служителите не правят най-простото, за което им се плаща: не проверяват валидността на апостила в съответното външно министерство. Аз не чух какво е станало с този, който е легализирал дипломата. Да е наказан за немарливост и неизпълнение на служебните задължения?
Ако в България се въведат европейските практики много от гишетата за работа с граждани ще изчезнат.
29 Април 2013 11:03
До 18 в. цялата власт е частна, на величествата. Османските султани приватизирали данъчната администрация.
Г-н Хърсев би трябвало да знае, че тези частни събирачи на данъци са плащали определена сума на султана, а каквото съберат отгоре, е било за тях. По това време са се съдирали по „девет кожи” от гърба на данъкоплатците, но тъкмо към 18 в. тази данъчна система започва да показва дефекти, в резултат на което отоманската власт вече не може да се справя с вътрешната сигурност в държавата и все по същото време е позволено на гяурите да носят оръжие, за да се отбраняват от набезите на кърджалии и други разбойници. Частното не винаги е по-ефективно, особено от гледна точка на цялото общество.
Ясно е, че попълването на администрацията има социална функция, особено във времена на криза. Ясно е, че администрацията у нас е нереформирана, особено по линия на електронното правителство. И все пак, родната администрация не представлява такъв воденичен камък на шията на държавата, както това е в Гърция, където държавните служители наброяват 700 хил. човека, с гарантирани до пенсиионирането привилегии, работно място и висока заплата.
29 Април 2013 11:12
В общи линии, статията е за лековерни хора, на които трябва да им се посочи виновния.
Практически нищо вярно няма в статията. В статията пише всъщност за работещите в обществения сектор, но там има огромно разнообразие. Една голяма част от работещите там, може би 60-70%, са си същите наемни работници, каквито са и в частния сектор и с сходен труд. Друга голяма част са фуражките /армия, МВР, други служби/. Трета голяма част с съдебната система. Учителите и лекарите са част от първата група. Работещите в различните общински и държавни форми също са в първата група и обикновено се самоиздържат, а печалбата им отива в бюджета.

В духа на подобни статии - тези "търтеи" от обществения сектор - ами хайде да ги съкратим, наполовина:
наполовина - депутатите
наполовина - министрите
наполовина - кметовете
наполовина - общинарите
наполовина - служителите в общинските и държавни фирми на самоиздръжка
наполовина - прокурорите
наполовина - съдиите
наполовина - лекарите
наполовина - медицинските сестри
наполовина - учителите
налоловина - военните
налоловина - МВР
налоловина - ДАНС
налоловина - чистачките
налоловина - служителите в общините, които пряко обслужват гражданите
В крайна сметка да съкратим "наполовина" държавата.
29 Април 2013 11:34
Един умен човек в тая държава.Само дето още, не е време за моркова......само здрава тояга,съкращаване на държ.чиновници до 10-12 000....500 000 здрави,прави и корави българи на пангара и ще дръпнем с космическа скорост.
29 Април 2013 11:45
Брей , че много защитници на държавната паразитация !!! Не е трагедията в това , че има държавни служители , а в това че са ужасно много ! Веднага ми идват на ум сума ти и министерства, агенции , здравни каси и прочее глисти , които само харчат народна пара и " развиват дейност " със страшна сила . От толкова много и бездействаши институции полза никаква !!! Само пълнят страниците на вестниците и ходят на спонтанни митинги в подкрепа на шефовете , които ги любят , тачат и таковат.... Ум царува , Ум гербува ....Ум Белият делфин ....!!!
29 Април 2013 11:51
Признавам си, че ми трябваше малко време, но вече разбрах. 66 е коефициента на интелигентност, повдигнат на квадрат.
29 Април 2013 13:06
Брей , че много защитници на държавната паразитация !!! Не е трагедията в това , че има държавни служители , а в това че са ужасно много !


Направо не мога да повярвам, че около 70% от писалите имат нещо общо с държавната заплата!
29 Април 2013 15:16
Когато искате да си легализирате диплома от чужбина в България ви задължават да представите преведени и нотариално заверени копия

а от България за чужбина мислиш, че е по-лесно ли? Взимаш току що отпечатаната диплома, снимаш я и на заверка при нотариус?!? С пари бая за всяка страница заверка, после в МОН да правят проверка на валидността, а що трябва и нотариус, и МОН? После лицензиран преводач и накрая МВнР и навсякъде бецален, 200 лева излиза една диплома да се преведе и завери.
А СУ миналата година имаше услуга превод на дипломите си на английски, сега вече е махната?!?!!
29 Април 2013 15:18
Частното не винаги е по-ефективно, особено от гледна точка на цялото общество.

Хърсев нема полет на мисълта, достатъчно висок да обхване цялото общество, той си копа на дребно...
29 Април 2013 15:38
Като видях заглавието, реших че е свързано с форумеца моркофф, а то било хърсефф
29 Април 2013 15:41
ма ти мани, ми аз колко пъти чета заглавието, все като
морков НА лов ЗА ламя го чета...
То може и така да си е в известен смисъл, дребен обяснява едри неща на едро
29 Април 2013 16:03
Емо, за съжаление, както виждаш в нашата Родина освен от футбол, политика и жени, всеки разбира и от икономика, дагаеба...
и поради това се пръкват разни нови административни служби, апаратът се раздува...идват нови попълнения от експерти, помощници на експертите, помощници на помощниците на експертите, помощници на помощниците на помощниците на експертите, секретарки, деловодителки, ТРЗ, безопасност на труда, художественна украса, ПиАр, социолози, политолози, идеолози...и научни работници, разбира се във всички сфери на "чистата" и "мръсната" наука...радетели на изкуството, администратори на изкуството, помощен персонал на администраторите на изкуството, институти за проучване на общественното мнение, дървени Галъпи, полицаи следящи за реда и спокойствието на гражданите, полицаи следящи за реда и спокойствието на полицаите следящи за реда и спокойствието на гражданите ( продължи сам пирамидата на държавноспонзорирани службички и учереждения в които облечени в костюмчета вишисти преливат от пусто в празно)...най-трагичното е, че всеки от тях се счита за полезен и е сигурен, че без неговата експертна намеса държавата ще пропадне (‌не знам накъде повече, де).
За кой ли път ще трябва да кажа:
Тежко и горко на тази държава в която "гяволите" са повече от "баламите".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД