4339 педагози са напуснали образователната система през 2012 г. - с 1286 по-малко спрямо предходната година. Данните са от отчета на националните програми за образование за м.г., публикуван на сайта на просветното министерство. България е рекордьор по съкратени учители, показват данни на наскоро публикуван доклад на образователната мрежа "Евридика", направен по поръчка на Европейската комисия.
1559 училища, от които 1216 общински, са получили средства за изплащане на обезщетения за персонала. Бюджетът за 2012 г. е 13.7 млн. лв., но от справката не става ясно дали средствата са били достатъчни. За първи път в годишния отчет на националните програми, които се финансират от държавния бюджет, липсват данни за финансовото изпълнение на програмите - похарчени ли са средствата, предвидени за отделните модули, и дали по някои от тях има преизпълнение на бюджета. Например за 2011 г. за обезщетения на съкратените и напусналите учители бяха заложени 8.7 млн., но от отчета стана ясно, че общата изплатена сума за напусналите системата учители е набъбнала до 14 млн. лв.
Според регламента на програмата учебните заведения с недобри финансови възможности могат да получават целево средства, с които да изплащат обезщетения при пенсиониране и съкращаване на педагогически и непедагогически персонал. Мярката се налага, тъй като съкращаването на работещите в учебните заведения не е разход, който може да се планира. В същото време изплащането на обезщетения може да натовари бюджета на училището и да доведе до натрупване на задължения. Част от съкратените през 2012 г. учители са от закритите училища - общо 35 за годината. За сравнение през 2011 г. бяха закрити едва четири. С парите за 2011 г. е финансирано закриването и преобразуването на още три училища, но решенията за тях са взети в предходни години. Драстичната разлика в броя на закритите училища обаче не е изненадваща - в година на избори, каквато беше 2011 г., местните власти са изключително предпазливи.
НА ДВЕ СКОРОСТИ
Целта на програмата за учене "на две скорости" е да подготвя изявени ученици за участие в олимпиади и да осигурява допълнително обучение на деца от подготвителните групи и на ученици от прогимназията със слаб успех. И по трите модула заложените параметри са преизпълнени, сочат предварителните данни за изпълнението на програмата "С грижа за всеки ученик". Досега са обучени 8252 олимпийци, докато бюджетът от 800 000 лв. е разчетен за подготовката на 3000 участници в състезания. 6466 ученици със слаби постижения от III до VIII клас получават допълнителна подготовка по български език и литература, математика, природни и обществени науки, докато бюджетът е разчетен за 5000 ученици. За тях са предвидени 1 млн. лв. Повече са обхванатите и в групите за допълнително обучение на деца от подготвителните групи - досега те са 2672 при предварително планирани 1000 деца. Бюджетът на този модул е 200 000 лв. Отчетът на програмата ще бъде обявен до края на август.
|
|