:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,345
Активни 787
Страници 7,275
За един ден 1,302,066

Премиерът Райков май се изплаши от сблъсък с банка

Къде са парите на държавните фирми не е банкова, а е публична тайна. Ходовете на служебния министър-председател издават страх
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Служебният премиер Райков люто се закани да проконтролира в кои банки държат парите си държавните дружества, но после сви знамената и се скри зад банковата тайна
Служебният премиер Марин Райков проявява видима нервност по темата "пари на държавните дружества в банките". Това е изненадващо, доколкото Райков лично извади темата на дневен ред и въпреки ограничения мандат на служебното правителство се захвана да пише правила, които да ограничат концентрацията на държавни пари в една банка - цел, напълно похвална. Вместо да трупа позитиви от всичко това, служебното правителство започна упорито да отказва информация и да затъва в тресавището на банковата тайна, която не можело да наруши.

Това криволичещо поведение поставя серия от въпроси. Предпазливостта на премиера и начинът, по който бе вдигната топката, оставят впечатлението, че друг раздава картите и този друг счита краткия времеви прозорец в мандата на служебното правителство като добра възможност да се попречи на сливането на държавата с една конкретна банка. Само по себе си това е показателно за създадения от самата власт политико-финансов Франкенщайн.



Страхът да се говори конкретно -



с посочване на точни числа и назоваване на банката, на свой ред няма нищо общо с пазене на банковата тайна, а си е чисто и просто страх. Страх от чудовища.

За това свидетелства поредица от факти. Ако има някаква тайна къде са парите на най-богатите държавни дружества, тя съвсем не е банкова, а публична. Банката, която сега служебният премиер Райков предпочита да не назовава, отдавна се знае. Според официално предоставена справка от бившия финансов министър Симеон Дянков във въпросната финансова институция - Корпоративна търговска банка, през 2010 г. бяха концентрирани 408 млн. от общо 855 млн. лв. по разплащателни сметки и депозити на държавните дружества. Тази сума впоследствие е набъбнала - по данни на рейтинговата агенция "Фич" към края на септември 2012-а, парите само на Българския енергиен холдинг в КТБ са били над 600 млн. лв. и слабата диверсификация при управлението им се отчита като риск.

В тези числа вероятно е настъпила някаква динамика, но те така или иначе са налице. На този фон опитът на служебния кабинет да си измие ръцете с



алибито "банкова тайна"



и отказът да се влезе в конкретика са, меко казано, неубедителни. Няма никакъв проблем държавата като принципал на съответните държавни дружества да обяви факти около управлението на капитала им, ако счита това за целесъобразно и в обществен интерес - предоставените данни от Дянков са свидетелство за това. Нещо повече - държавните дружества са държавни, отчитат се на всеки три месеца за финансовото си състояние и по дефиниция подлежат на обществен контрол (друг е въпросът доколко се случва това). Служебният кабинет обаче се побоя да обяви дори общия размер на депозитите на държавните фирми и се ограничи със съобщението, че 54% от тях са в една неназована поименно банка.

Какво ни казва това



54% от неизвестното Х



И защо е толкова трудно да се посочат дори най-общи числа? Какво всъщност могат да разкажат тези милиони?

Бившият премиер Бойко Борисов хвърли прах в очите на обществото, като обясни, че държавата не може да си изтегли парите от въпросната банка, защото щяла да я фалира. Така излиза, че държавата едва ли не се е нагърбила със задачата да гарантира дългосрочно печалбата на едно частно дружество. От отчитаните финансови резултати от КТБ е видно, че това е факт. Срещу стотиците държавни милиони в банката печалбата й за 2012 г. бе 56.6 млн. лв. - не лош финансов резултат на фона на активите, отчитаните нива от останалите финансови институции и кризата в кредитирането.

Печелят ли на свой ред и колко държавните дружества от депозитите си в КТБ, наистина ли това са най-добрите оферти, както твърди Цветан Василев, доколко обезпечени или изгодни са отпусканите кредити на закъсали държавни фирми и какво може да се получи срещу подобен навременен жест надали някога ще се разбере. Малко по-ясна е картината на това какво прави банката с осигурените със съдействието и на държавата средства.

КТБ бе забъркана във всички по-големи приватизационни процедури при кабинета Борисов, като едновременно с това се оказа основен кредитодател за разрастване на нова медийна империя. Не е за вярване лекотата, с която бе приключена проваляна години наред приватизационна сделка с етнически заряд - приватизацията на държавния дял от 79.8% в "Булгартабак" за 100 млн. евро, купени от руската държавна банка ВТБ. Самата КТБ гарантира впоследствие изкупуването на миноритарния дял в холдинга. През април т.г. дъщерната "ВТБ Капитал" придоби близо 10% от КТБ. КТБ и "ВТБ Капитал" купиха 73% от БТК. КТБ се спрягаше като заинтересована от приватизацията и на БДЖ "Товарни превози", както и на закъсалото ВМЗ-Сопот, което прибягна до плащане на заплати с кредити от същата банка. Така излиза, че ковчежникът на държавни дружества се оказва и играч с крупни интереси за приватизацията на държавни дружества.



Синергия между частна банка и държавна икономика,



която е на път да премине в частни ръце. При това подплатена с медиен комфорт.

На фона на малкото изтекли в публичността факти от това задкулисие заглавичкването на обществото с нищо неказващи проценти за дела на парите на държавните фирми в анонимна банка е обидно. Надали ще научим повече и от обещаната на всеки три месеца информация дали някои дружества надхвърлят предложения нов лимит от 25% за концентрация на средства в конкретна банка, който ще отчита както внесените на депозит и разплащателни сметки суми, така и непогасени заеми, тоест картината ще е съвсем замазана. Тези бели петна и нежеланието да се говори в конкретика поставят служебния кабинет в ролята на заподоздрян, докато той поне на думи се кани да води и бездруго тежка битка. Зад това прозира желанието на министрите да свършат работата тихо и да си спестят публичните скандали. Това желание е разбираемо, но звучи рисковано и наивно. Рискът при тази игра на тайни е отсрещната страна да държи твърде силни козове и в крайна сметка да победи, без обществото да разбере. При това - ако вярваме безрезервно на чистите намерения на останалите играчи.
17
5572
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
09 Май 2013 19:53
Райков, подобно на назначилия го Плевнелиев, е ла.но на дъжд, за това говори цялото му поведение като служебен МП, не само конкретният казус.
09 Май 2013 19:57
Кой знае защо, този път съм склонен да повярвам на борисов, че държавните пари не могат да бъдат изтеглени от ктб, което означава, че са откраднати.
09 Май 2013 20:08
Браво, Танче! Богиня си!
09 Май 2013 20:30
Богинята Танче, знае ли по какъв начин при следващото правителство, ние простосмъртните ще разбереме в кои банки са нашите пари? Кои са сметките, операциите, транзакциите,колко са, какви са, чисти ли са, прани ли са, има ли механизъм за контрол... Ъ?
09 Май 2013 20:55
аз пък очаквах този плазмодий, който сега се води премиер, да приеме по-друг закон, а именно да основе държавна банка и да задължи държавните фирми да държат парите си там. примерно 2/3 или 1/2 от средствата. които пък от своя страна да се използват за прокарване на държавна политика в банковия сектор.

така и лихвите щяха да паднат, и в кредитирането щеше да се появи конкуренция. ама не - требе да крепим оня мустакатия.
10 Май 2013 01:50
Чудесна статия Таня! Поздравления!
Ха сега да видим групировката Минев-Мутавчиев!
Същата картинка - ПЧБ-ПИБ-Банско-ВитошаСки-СофияЛенд-Надин-Кремиковци-ОЦК-Сейшели и т.н.
Дали не са част от схемата....? ;-) ПИБ и КТБ > Молът и Бутикът...
10 Май 2013 02:25
Все си мислех, че Боговете не смо знаят имената на простосмъртните, но не ги е страх и да ги кажат.
10 Май 2013 02:28
ктб върви по пътя на сибанк. там няма лабаво.
там са хората дето бистрят водите,
а задачите на служебното правителство
са организирането на относително честни избори.
10 Май 2013 06:49
Или беше компенсиран заради страха...
----------------------------------
Блогът на Генек

10 Май 2013 08:13
шубето, страхът и ловкото изпълнение на пируети са едните от най-характерните черти на герберастията, поради което, нищо изненадващо
10 Май 2013 09:43
Добре е когато се иска прозрачност за да знаят хората как се управляват държавните компании,но е хубаво и малко да се поназнайва как работи икономическата система.Банката не се назовава защото банковите системи навсякъде по света се основават най-вече на доверието и не трябва да се вкарва никаква паника която може да доведе до дестабилизация на цялата банкова система,а след това всички знаем какво следва.Интересно защо се забравя,че освен депозити същите тези компании имат и доста кредити от тази банка?Парите на държавните компании са основно по разплащателни сметки,така че няма как да се използват за дългосрочни инвестиции каквато е Виваком,това е елементарен икономически закон.Просто българските банки не могат да заемат евтини пари с които да работят от богатите си европейски банки-майки,защото нямат такива и са принудени да дават по-добри условия в България за да набират капитали елементарно е.
10 Май 2013 09:57
Ха, Дянков бил казал отпреди още коя е банката!
Ам че той нъл беше льош?
..................
Всички пари на бюджетни организации и на държавни и общински дружества трябва да се държат в учредена за целта държавна търговска банка.
Тя следва да обслужва и банковите преводи по множеството плащания на гражданските субекти към бюджета.
Обществените пари не следва да се ползват за обогатяване на частни лица и субекти!!!
10 Май 2013 10:18
onzi

аз пък очаквах този плазмодий, който сега се води премиер, да приеме по-друг закон, а именно да основе държавна банка и да задължи държавните фирми да държат парите си там.

Подкрепям те, с една забележка - такава банка отдавна има. Струва ми се, че се казва Българска Банка за Развитие или нещо подобно.
10 Май 2013 10:32
Българска Банка за Развитие Натисни тук
10 Май 2013 10:33
аз пък очаквах този плазмодий, който сега се води премиер, да приеме по-друг закон,


Закони се прриемат от НС, а не от премиера.
10 Май 2013 12:11
Хубава статия. Изглежда, че Герб си върна контрола върху служебното правителство.
10 Май 2013 14:45
До hujawes

Нещо си се объркал!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД