Въпреки единодушието на партиите, че страната се намира в тежка ситуация, която изисква незабавни мерки за излизане от кризата, 42-рото Народно събрание тръгна с интриги и затъна в скандали още от първия си ден. Чрез игри с кворума балансьорът "Атака" издаде схемата, по която ще осигурява подкрепа на БСП и ДПС. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов влезе в тона на националистите, заряза първоначалните си обещания да подкрепи Пламен Орешарски по темите, свързани с финансовата стабилност и повишаването на доходите, и се закани с техния номер да провали гласуването на кабинета, излъчен от БСП.
В изказването си от парламентарната трибуна Борисов увери бъдещото програмно правителство на БСП и ДПС, че може да разчита на подкрепата на ГЕРБ за непопулярните мерки за преодоляване на тежката криза. "Другото е политиканстване, другото е да режеш корените на държавата и след това никой да няма шанс да я повдигне. Така че политическото говорене е едно, прагматичното е, на което можете да разчитате", протегна ръка към опонентите си бившият премиер. "Този, който поеме ангажимента да стане премиер сега, това е изключително смела и отговорна постъпка и трябва да получи подкрепа от всички нас, който и да е", влезе в ролята на омиротворител Борисов. Въпреки изказването му, че "както водата и олиото не могат да се съберат, така и нашите тези не могат". Но съвсем конкретно посочи, че ще подкрепи незабавното избиране на нов състав на ДКЕВР с 2/3 от парламента, както и увеличаването на майчинските добавки от 240 на 310 лв. Борисов обеща още да предложи замразяване на депутатските заплати, нов Кодекс на труда, доприемане на Закона за средното образование и на новите закони за спецслужбите.
Лидерът на БСП Сергей Станишев резервирано отвърна, че "протегнатата ръка на Борисов дава някакви надежди, че може да има и поле за съгласие". "Вие още живеете, уважаеми колеги от ГЕРБ, в различната реалност, създадохте два свята - виртуалния, в който всичко е наред и ни хвалят, строят се магистрали и пътища, и реалния, в който живее огромното мнозинство от българите и изнемогва. Събудете се", призова Станишев. Според него ГЕРБ не иска властта, за да решава проблемите, а за да замита следите от безобразията в управлението.
Всъщност ако поведението и на двете партии е принципно, правителството с мандата на БСП може да разчита на подкрепа за серия от мерки в социалната сфера. Например и ГЕРБ, и БСП обещават възстановяване на автоматичната актуализация на пенсиите. Но партията на Бойко Борисов възнамерява да я обвърже с ръста на икономиката и нивото на заетостта, без да се пояснява как ще става това. БСП говори за класическата актуализация по швейцарското правило - спрямо ръста на осигурителния доход и инфлацията. Докато Орешарски поема ангажимент за вдигане на минималната работна заплата вероятно още от 2014 г., програмата на ГЕРБ говори за гъвкавост при определянето на минималната работна заплата, така че да се стимулира включването на повече млади в работната сила.
ГЕРБ обещава да направи плащането на данъци по-лесно и по-евтино. Намерения за намаляване на административното бреме има и в плана "Орешарски". Темата за единната сметка за плащания към бюджета е засегната и в двата документа, като червеният претендент възнамерява да поправи сериозния дефект и платците сами да избират в какъв ред да си погасяват задълженията. ГЕРБ обещава да разшири модела с плащане по една сметка, въведен от НАП, като го пренесе в общините и в митниците.
Електронните услуги и премахването на хартиената бюрокрация са широко застъпени и в двата управленски плана. И фаворитът на левите за премиер, и партията, която спечели изборите, но е в ролята на опозиция, са загрижени за успешното усвояване на еврофондовете и се заричат, че няма да допуснат България да загуби средства. Сходство има и в обещанията за специално внимание и финансова подкрепа за малкия бизнес, като се разчита най-вече на евроресурсите по оперативните програми.
Известно, но несъществено за момента разминаване има по отношение на плоския данък. ГЕРБ смята, че той работи добре и ще остане, докато фаворитът на БСП за бъдещ премиер деликатно заобикаля темата, предизвикала много напрежение в столетницата. Твърдото позиция на ДПС по въпроса засега бетонира данъка. За разлика от Орешарски, който смята да забрани всякакви договори на държавни и общински органи и фирми с компании, чиито собственици са неясни, програмата на ГЕРБ по-скоро залага на борба с укриването на данъци чрез вкарване в черен списък на офшорните зони, които отказват да обменят информация с нашите органи.
Първоначално зададеният добър тон бе пометен от политическите страсти, предизвикани от поведението на балансьора "Атака" и екзалтираните изказвания на лидера й Волен Сидеров. Националистите зададоха порочния модел, по който смятат да подкрепят БСП и ДПС - чрез изкуствено снижаване на кворума, което осигурява числено превъзходство на двупартийното мнозинство. Схемата бе изпробвана още при първото гласуване за председател на Народното събрание. Предложеният от БСП Михаил Миков бе избран с решаващата неподкрепа на "Атака". 16 от националистите изобщо не се регистрираха в началото на пленарния ден и с кворум от 109 депутати БСП и ДПС се сдобиха с гарантирано мнозинство от 120 гласа. За заместници на Миков бяха избрани Мая Манолова (БСП) и Христо Бисеров (ДПС). Въпреки заричането на Волен Сидеров, че партията му няма да излъчи свой човек в президиума на НС, в късния следобед се разбра, че Явор Нотев ще е третият зам.-шеф. След като кандидатурата на Цецка Цачева за председателското място бе отхвърлена, ГЕРБ отказа да излъчи свой заместник.
"Видяхте ли как направиха уйдурмата. Всъщност "Атака" избра председател на парламента, докато Волен Сидеров разиграва цирк. Така ще изберат и правителството на БСП и ДПС", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той се закани да приложи същата схема при вота за кабинет и депутатите от ГЕРБ да не се регистрират, също като "Атака" и така да саботират кворума. Ако тогава националистите все пак вземат участие в гласуването, щяло да лъсне съглашателството им с БСП и ДПС, смята Борисов.
-------------
Сметки
------------
Ако схемата с падащия кворум се повтори и при гласуването на кабинет, "Атака" на практика ще осигури безпроблемното избиране на кабинета. Достатъчно е само един от представителите й да се регистрира, за да осигури необходимият кворум от 121 души за провеждане на заседанието. Чисто аритметически националистите са в състояние да бетонират кабинета и за цял мандат, показват простите сметки и текстовете на конституцията. Според чл. 84, т. 6 от основния закон парламентът избира и освобождава министър-председателя и по негово предложение МС, без да се уточнява изрично, че това трябва да стане с повече от половината от всички депутати. Достатъчно е да има кворум и гласувалите "за" да са повече от гласувалите "против". Ако "Атака" осигури кворума от 121 депутати в деня на гласуването, а после не участва в него, то правителството на БСП и ДПС ще бъде избрано без проблеми само с гласовете на тези две партии. В същото време става невъзможно кабинетът да бъде свален чрез вот на недоверие, тъй като за целта са нужни поне 121 гласа, а ГЕРБ и "Атака" имат общо 120.
ГЕРБ снощи провали заседанието на ЦИК, на което тя трябваше да вземе решение за замяна на отказалите се депутати от БСП Илияна Йотова и Румен Стоянов със следващите ги в листите. Така утре парламентът ще продължи да е с 238 народни представители, а БСП и ДПС ще разполагат със 118 гласа срещу 120 на ГЕРБ и "Атака". Това ще усложни още повече задачата на БСП и ДПС сами да осигурят кворум за провеждане на пленарните заседания.
Днес в ЦИК е постъпило писмо от парламента, че евродепутатът Илияна Йотова и кметът на Калофер Румен Стоянов не са положили клетва като народни представители. За 14.30 часа е било насрочено заседание на ЦИК, но на него се оказват само 11-те членове от квотата на БСП, ДПС, "Атака" и НДСВ. Според правилата на ЦИК тя заседава при присъствие на поне 12 членове. Председателят Красимира Медарова се извинила с ангажимент, други членове от квотата на ГЕРБ също минавали, за да кажат, че не могат да останат, а някои дори получили sms-и да не ходят.
Бъдещето на това Народно събрание е заложник на поведението на "Атака". Осигуряването на кворум в началото на заседанието за избор на правителство може да се окаже най-тежката задача пред партиите. |
Президентът започва бърза процедура за съставяне на правителство
Бойко Борисов се отказа от първоначалното си намерение да бави проучвателния мандат на ГЕРБ
Политическите сили бързат със съставянето на ново правителство - това се разбра от изявленията им при откриването на 42-рия парламент. Лидерът на ДПС Лютви Местан дори определи като престъпление другата алтернатива - провеждането на нови избори. Президентът Росен Плевнелиев обеща да започне разговорите с партиите от НС на 23 май, четвъртък, и да не бави процедурата.
Храна, че се готви протакане, даде Бойко Борисов, който в словото си каза, че ще предложи кабинет на ГЕРБ и ще спази конституционния 7-дневен срок. "Има ли нужда от 7-дневен проучвателен мандат за уж първата политическа сила?", веднага запита Местан. Той напомни, че в основния закон е записано "до 7 дни", а не точно седем дни. "Защо са ви тези 7 дни, за да купувате депутати ли?!", обърна се Местан към Борисов. И посочи, че не е възможно да се състави легитимен кабинет на ГЕРБ, тъй като останалите три партии са заявили твърдото си намерение да не го подкрепят. "На нито един политически лидер не му отива да се държи като късния Кадафи и да демонстрира авторитарно поведение", заключи лидерът на ДПС.
Малко по-късно Бойко Борисов би отбой. "Ще разговарям с президента как да се съкратят сроковете, защото то ще е само правителство, за да знаят българските граждани какъв кабинет бих предложил, така че сроковете да се съкратят до минути и часове. Ще обявя правителство, за да знаят хората с кои експерти и кое ще е нашето алтернативно правителство, не в сянка, и тогава ще върна мандата", обясни той намеренията си пред журналистите.
Преговорите за състава на новото правителство започват, след като Сергей Станишев се върне от заседанието на Европейския съвет в Брюксел в петък. Преди това той ще представи номинирания за премиер Пламен Орешарски и неговата програма на среща на премиери социалисти в Лайпциг.
Президентът Плевнелиев се обяви и срещу провеждането на нови избори. "Изборите не могат сами по себе си да решат проблемите на хората. Намираме се в икономическа, институционална и парламентарна криза. Нека решаваме една по една кризите", призова той. Плевнелиев допълни, че се надява парламентът да излъчи правителство, което да поеме своята отговорност, и двете институции да работят заедно за решаване на проблемите на нацията. Държавният глава призова да се приеме декларация за основните приоритети на НС, с която да се даде силен знак за запазване на стратегическите приоритети на държавата. Преди дни той намекна, че ако депутатите не го направят, ще направи всичко възможно приоритетите да прозвучат от трибуната на президентството, преди да бъде съставен кабинетът. Протестите са показали, че българският народ няма да търпи задкулисие и политически сделки при неясни правила.
Вчера на извънредна пресконференция след заседанието на парламента лидерът на "Атака" заяви, че при никакви обстоятелства не би допуснал извънредни избори.
Храна, че се готви протакане, даде Бойко Борисов, който в словото си каза, че ще предложи кабинет на ГЕРБ и ще спази конституционния 7-дневен срок. "Има ли нужда от 7-дневен проучвателен мандат за уж първата политическа сила?", веднага запита Местан. Той напомни, че в основния закон е записано "до 7 дни", а не точно седем дни. "Защо са ви тези 7 дни, за да купувате депутати ли?!", обърна се Местан към Борисов. И посочи, че не е възможно да се състави легитимен кабинет на ГЕРБ, тъй като останалите три партии са заявили твърдото си намерение да не го подкрепят. "На нито един политически лидер не му отива да се държи като късния Кадафи и да демонстрира авторитарно поведение", заключи лидерът на ДПС.
Малко по-късно Бойко Борисов би отбой. "Ще разговарям с президента как да се съкратят сроковете, защото то ще е само правителство, за да знаят българските граждани какъв кабинет бих предложил, така че сроковете да се съкратят до минути и часове. Ще обявя правителство, за да знаят хората с кои експерти и кое ще е нашето алтернативно правителство, не в сянка, и тогава ще върна мандата", обясни той намеренията си пред журналистите.
Преговорите за състава на новото правителство започват, след като Сергей Станишев се върне от заседанието на Европейския съвет в Брюксел в петък. Преди това той ще представи номинирания за премиер Пламен Орешарски и неговата програма на среща на премиери социалисти в Лайпциг.
Президентът Плевнелиев се обяви и срещу провеждането на нови избори. "Изборите не могат сами по себе си да решат проблемите на хората. Намираме се в икономическа, институционална и парламентарна криза. Нека решаваме една по една кризите", призова той. Плевнелиев допълни, че се надява парламентът да излъчи правителство, което да поеме своята отговорност, и двете институции да работят заедно за решаване на проблемите на нацията. Държавният глава призова да се приеме декларация за основните приоритети на НС, с която да се даде силен знак за запазване на стратегическите приоритети на държавата. Преди дни той намекна, че ако депутатите не го направят, ще направи всичко възможно приоритетите да прозвучат от трибуната на президентството, преди да бъде съставен кабинетът. Протестите са показали, че българският народ няма да търпи задкулисие и политически сделки при неясни правила.
Вчера на извънредна пресконференция след заседанието на парламента лидерът на "Атака" заяви, че при никакви обстоятелства не би допуснал извънредни избори.